Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
1462-IPPB4.4511.1116.2016.2.AK
z 29 grudnia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 23 września 2016 r. (data wpływu 27 września 2016 r.) uzupełnione pismem z dnia 10 listopada 2016 r. (data nadania 10 listopada 2016 r., data wpływu 14 listopada 2016 r.) stanowiące odpowiedź na wezwanie z dnia 27 października 2016 r. Nr 1462-IPPB4.4511.1116.2016.1.AK (data nadania 27 listopada 2016 r., data doręczenia 4 listopada 2016 r.) oraz uzupełnione pismem z dnia 16 grudnia 2016 r. (data nadania 19 grudnia 2016 r., data wpływu 21 grudnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości jest:

  • prawidłowe – w części dotyczącej sprzedaży działki wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego, o powierzchni około 3 hektarów.
  • nieprawidłowe – w części dotyczącej sprzedaży działki będącej nieużytkiem.


UZASADNIENIE


W dniu 27 września 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.


Z uwagi na braki formalne, pismem z dnia 27 października 2016 r. Nr 1462-IPPB4.4511.1116.2016.1.AK (data nadania 27 października 2016 r., data doręczenia 4 listopada 2016 r.), wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku.


Pismem z dnia 10 listopada 2016 r. (data nadania 10 listopada 2016 r., data wpływu 14 listopada 2016 r.) Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie.

We wniosku i uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Od 1,5 roku w wyniku dziedziczenia ustawowego Wnioskodawca został współwłaścicielem gospodarstwa rolnego składającego się z kilku działek rolnych.


  1. Jedną z tych działek o powierzchni około 6 arów Wnioskodawca zamierza sprzedać osobie, która nie jest rolnikiem, z przeznaczeniem na cele rolne.
  2. Inną działkę o powierzchni około 3 hektarów, Wnioskodawca zamierza sprzedać sąsiadowi, który jest rolnikiem, z przeznaczeniem na cele rolne.

Data śmierci Spadkodawcy – 9 lutego 2009 r.


Grunt podlegający sprzedaży o powierzchni 6 arów jest nieużytkiem, według wypisu z rejestru gruntów starosty.


Sprzedaż działki (6 arów) wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego nie utraci charakteru rolnego, ponieważ charakteru rolnego nie ma – jest nieużytkiem; nabywca działki zamierza pozostawić bez zmian charakter użytkowania tej działki.


Działkę, o której mowa powyżej zamierza kupić osoba, która nie jest rolnikiem i nie będzie ona włączona do gospodarstwa rolnego.


Nabycie spadku – gospodarstwa rolnego zostało potwierdzone postanowieniem Sądu Rejonowego dnia 2 grudnia 2014 r.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy fakt sprzedaży działki będącej nieużytkiem, osobie, która nie jest rolnikiem, nie spowoduje przy sprzedaży innej działki o powierzchni około 3 hektarów, sąsiadowi, który jest rolnikiem i który chce powiększyć swoje gospodarstwo rolne, konieczności zapłaty podatku dochodowego od tej sprzedaży?


Zdaniem Wnioskodawcy.


Przy sprzedaży działki (6 arów), będącej nieużytkiem, wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego, Wnioskodawca będzie musiał zapłacić podatek dochodowy.
Przy sprzedaży innej działki o powierzchni około 3 hektarów, wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego, sąsiadowi, który jest rolnikiem, i który chce powiększyć swoje gospodarstwo rolne, Wnioskodawca będzie zwolniony z konieczności zapłaty podatku dochodowego od tej sprzedaży.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.


Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie lub wybudowanie – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a przychód uzyskany z odpłatnego zbycia w ogóle nie podlega opodatkowaniu.


Zatem z powyższego wynika, że w przypadku sprzedaży nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma data nabycia tej nieruchomości i forma prawna jej nabycia.


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca w drodze dziedziczenia po zmarłym dnia 9 lutego 2009 r. spadkodawcy został współwłaścicielem gospodarstwa rolnego. Wnioskodawca zamierza sprzedać grunt o powierzchni 6 arów stanowiący nieużytek oraz grunt o powierzchni około 3 hektarów, wchodzące w skład gospodarstwa rolnego.

Jako, że przepisy ustawy nie definiują pojęcia „spadek”, należy odwołać się do odpowiednich przepisów zawartych w Kodeksie cywilnym. W myśl art. 922 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2016 r., poz. 380, z późn. zm.) przez spadkobranie należy rozumieć przejście praw i obowiązków majątkowych zmarłego z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób.

Stosownie do art. 924 i 925 Kodeksu cywilnego, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Z kolei postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia potwierdzają jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

Mając na uwadze przywołane uregulowania prawne oraz opisany we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, że Wnioskodawca nabył na współwłasność nieruchomości wchodzące w skład gospodarstwa rolnego w dacie śmierci spadkodawcy, czyli w dniu 9 lutego 2009 r.

Zatem 5-letni termin, określony w treści art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych winien być liczony od daty śmierci spadkodawcy, tj. od końca 2009 r. i upłynął z dniem 31 grudnia 2014 r. Tym samym, planowana sprzedaż działek wchodzących w skład gospodarstwa rolnego nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie. Zatem, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego w związku ze sprzedażą przedmiotowych nieruchomości.


W przedmiotowej sprawie nie ma znaczenia charakter zbywanych działek ani kto będzie nabywcą.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj