Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
2461-IBPP2.4512.893.2016.2.WN
z 10 lutego 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 201) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 8 listopada 2016 r. (data wpływu 17 listopada 2016 r.), uzupełnionym pismem z 20 stycznia 2017r. (data wpływu 24 stycznia 2017r.) oraz pismem z 9 lutego 2017r. (data wpływu 10 lutego 2017r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na usługi wydawnicze - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 listopada 2016r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na usługi wydawnicze.

Wniosek został uzupełniony pismem z 20 stycznia 2017 r. (data wpływu 24 stycznia 2017r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 3 stycznia 2017 r. znak: 2461-IBPP2.4512.893.2016.1.WN oraz pismem z 9 lutego 2017r. (data wpływu 10 lutego 2017r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawca (dalej również Agencji Reklamowo Wydawnicza) w dniu 1 sierpnia 2016 r. podpisał Umowę Wydawniczą na świadczenie usługi wydawniczej związanej z wydawanym pismem pod tytułem Biuletyn Informacyjny. Biuletyn ten jest oznaczony symbolem ISSN o numerze 1640-1158 nadanego przez Bibliotekę Narodową i objęty kodem PKWiU EX 58.14.1 którego właścicielem jest Spółdzielnia.

Agencja w ramach współpracy zobowiązuje się do zbierania i opracowania materiałów, serwisu zdjęciowego w tym również dostarczonych przez Spółdzielnię.

Agencja w ramach zlecenia zobowiązuje do wykonania korekty, adjustacji, opracowania graficznego, składu graficznego oraz druku Biuletynu.

W Biuletynie oprócz bieżących informacji o działalności Spółdzielni zamieszczane będą ogłoszenia handlowe, reklamy i teksty reklamowe, których będzie mniej niż 67% powierzchni przeznaczonej na nieodpłatne lub odpłatne ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe. Strony ustalają wg umowy, że powierzchnia reklam w każdym numerze pisma nie będzie mogła przekroczyć 25% całkowitej objętości numeru. Całkowity koszt wydania gazetki jest pomniejszony o 50% wpływów z reklam i ogłoszeń. Podstawowy nakład wynosi 3,5 tysiąca na kwartał, objętość 8 stron formatu A-4 w pełnym kolorze.

Dodatkowo Wnioskodawca uzupełnił opis stanu faktycznego informując:


Ad. 1.

Wnioskodawca jest aktywnym podatnikiem podatku od towarów i usług.


Ad. 2.

Konkretnie przedmiotem umowy jest świadczenie usługi wydawniczej związanej z wydawanym przez Spółdzielnię Biuletynem Informacyjnym, w ramach której Wnioskodawca zobowiązuje się do zbierania i opracowania materiałów, zapewnianie dokumentacji zdjęciowej.

70% tekstów Wnioskodawca otrzymuje od Spółdzielni, 30% tekstów jest przygotowywana przez Wnioskodawcę.

Wnioskodawca wykonuje również korektę wszystkich tekstów, adjustację tekstów, skład komputerowy biuletynu, po autoryzacji całości przez Spółdzielnię Wnioskodawca przekazuje materiał do drukarni.

Z drukarni gotowy produkt Wnioskodawca dostarcza do siedziby Spółdzielni.


Ad.3.

Wnioskodawca zleca druk biuletynu drukarni.


Ad.4.

Wnioskodawca całkowicie przenosi prawo do rozporządzania jak właściciel biuletynem informacyjnym na zamawiającego.


Ad 5.

Wnioskodawca wystawia fakturę VAT, opis brzmi: Usługa wydawnicza biuletynu zgodnie z zawartą umową zawartą 01.08.2016 roku.


Ad. 6.

Biuletyn informacyjny posiada symbol ISSN 1640-1158.

Natomiast w piśmie z 9 lutego 2017r. Wnioskodawca poinformował, iż materiały do wytworzenia Biuletynu takie jak papier, farby, kleje są w gestii drukarni, której Wnioskodawca zleca wydrukowanie biuletynu.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Wykonując wyżej przedstawiony rodzaj usługi jaka powinna być stawka podatku VAT 8% czy 23%?

Stanowisko Wnioskodawcy:

Wykonując usługę wydawniczą biuletynu informacyjnego dla Spółdzielni Mieszkaniowej u Wnioskodawcy powinna być zastosowana 23% stawka podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zgodnie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2016r. poz. 710 ze zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Jak stanowi art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Pojęcie świadczenia usług ma bardzo szeroki zakres. Według ustawy o podatku od towarów i usług jest bowiem szersze od definicji usługi w rozumieniu klasyfikacji statystycznych. Przez świadczenie należy zatem rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie, powstrzymanie się od działania (nieczynienie bądź też tolerowanie). Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa o podatku od towarów i usług zalicza do grona usług każde świadczenie, które nie jest dostawą w myśl art. 7 tej ustawy.

Należy jednak zaznaczyć, że usługą będzie tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia odnoszący korzyść o charakterze majątkowym.

W związku z powyższym czynność podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy wykonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności, przy czym związek pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można powiedzieć, że płatność następuje w zamian za to świadczenie.

Z okoliczności sprawy wynika, że Wnioskodawca w dniu 1 sierpnia 2016 r. podpisał Umowę Wydawniczą na świadczenie usługi wydawniczej związanej z wydawanym pismem pod tytułem Biuletyn Informacyjny. Biuletyn ten jest oznaczony symbolem ISSN o numerze 1640-1158 nadanego przez Bibliotekę Narodową i objęty kodem PKWIU EX 58.14.1 którego właścicielem jest Spółdzielnia.

Agencja w ramach współpracy zobowiązuje się do zbierania i opracowania materiałów, serwisu zdjęciowego w tym również dostarczonych przez Spółdzielnię.

Agencja w ramach zlecenia zobowiązuje do wykonania korekty, adjustacji, opracowania graficznego, składu graficznego oraz druku Biuletynu.

W Biuletynie oprócz bieżących informacji o działalności Spółdzielni zamieszczane będą ogłoszenia handlowe, reklamy i teksty reklamowe, których będzie mniej niż 67% powierzchni przeznaczonej na nieodpłatne lub odpłatne ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe. Strony ustalają wg umowy, że powierzchnia reklam w każdym numerze pisma nie będzie mogła przekroczyć 25% całkowitej objętości numeru. Całkowity koszt wydania gazetki jest pomniejszony o 50% wpływów z reklam i ogłoszeń. Podstawowy nakład wynosi 3,5 tysiąca na kwartał, objętość 8 stron formatu A-4 w pełnym kolorze.

Przedmiotem umowy jest świadczenie usługi wydawniczej związanej z wydawanym przez Spółdzielnię Biuletynem Informacyjnym, w ramach której Wnioskodawca zobowiązuje się do zbierania i opracowania materiałów, zapewnianie dokumentacji zdjęciowej.

70% tekstów Wnioskodawca otrzymuje od Spółdzielni, 30% tekstów jest przygotowywana przez Wnioskodawcę.

Wnioskodawca wykonuje również korektę wszystkich tekstów, adjustację tekstów, skład komputerowy biuletynu, po autoryzacji całości przez Spółdzielnię Wnioskodawca przekazuje materiał do drukarni. Materiały do wytworzenia Biuletynu takie jak papier, farby, kleje są w gestii drukarni, której Wnioskodawca zleca wydrukowanie biuletynu. Z drukarni gotowy produkt Wnioskodawca dostarcza do siedziby Spółdzielni. Wnioskodawca zleca druk biuletynu drukarni. Wnioskodawca całkowicie przenosi prawo do rozporządzania jak właściciel biuletynem informacyjnym na zamawiającego. Wnioskodawca wystawia fakturę VAT, opis brzmi: Usługa wydawnicza biuletynu zgodnie z zawartą umową zawartą 01.08.2016 roku. Biuletyn informacyjny posiada symbol ISNN 1640-1158.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii stawki podatku VAT dla usługi wydawniczej.

W związku z powołanymi wyżej przepisami, w celu uznania czy w niniejszej sprawie mamy do czynienia z dostawą towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, należy rozważyć, czy w danym przypadku dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, tj. czy w wyniku danej transakcji nabywca może faktycznie dysponować rzeczą.

Proces wydrukowania czasopisma w całości z własnych materiałów jest procesem wytworzenia nowego dobra materialnego (rzeczy), o funkcji całkiem odmiennej od tej, związanej z wykorzystanymi materiałami, które staje się przedmiotem obrotu w momencie przeniesienia na wydawcę prawa do rozporządzenia nim jak właściciel. Bez znaczenia są przy tym prawa autorskie przynależne wydawcy do drukowanego utworu, gdyż nie one są w tym przypadku przedmiotem obrotu, lecz rzeczowa postać tegoż utworu, jakim jest czasopismo. Wytworzone w takim procesie produkcyjnym czasopismo jest towarem, w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy, co do którego Wnioskodawca – aby wydawca mógł nim rozporządzać jak właściciel – musi przenieść prawo ich posiadania na nabywcę.

Zwrotu „przeniesienie prawa do rozporządzania” nie należy utożsamiać jedynie z przeniesieniem prawa własności w sensie prawnym, gdyż w pojęciu tym mieszczą się wszelkie formy przeniesienia prawa, które nabywcy umożliwiają rozporządzanie dobrami materialnymi (rzeczami) jak właścicielowi.

W opisanym przypadku Wnioskodawca niewątpliwie wyzbywa się własności użytych do produkcji materiałów, które w ramach tego procesu produkcyjnego przybrały postać rzeczową czasopisma. Przeniesienie własności tych towarów na zleceniodawcę wymaga ich wydania, jako rzeczy określonych co do gatunku – art. 155 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2016r., poz. 380 ze zm.), czyli przeniesienia również ich posiadania na klienta, co pozwala temu ostatniemu na rozporządzanie tymi rzeczami jak właściciel.

Tym samym, w niniejszej sprawie następuje przeniesienie przez Wnioskodawcę na klienta prawa do rozporządzania jak właściciel wyprodukowanym majątkiem rzeczowym (biuletynem, którego wytworzenie Wnioskodawca zlecił drukarni, do której należały materiały konieczne do wydrukowania czasopisma), co czyni tę czynność dostawą towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy.

Na podstawie art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Klasyfikacja statystyczna towarów i usług dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest dokonywana na podstawie rozporządzenia z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207 poz. 1293 ze zm.).

Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach.

Na mocy art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie zaś z art. 146a pkt 1 ustawy w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

W poz. 74 załącznika nr 3 do ustawy wymieniono PKWiU ex 58.14.1 - czasopisma i pozostałe periodyki drukowane lub na nośnikach (dyskach, taśmach i innych) - wyłącznie czasopisma i pozostałe periodyki oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISSN, wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem: wydawnictw, w których nie mniej niż 67% powierzchni jest przeznaczone na nieodpłatne lub odpłatne ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe.

W myśl art. 2 pkt 30 ustawy, przez PKWiU ex – rozumie się zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Umieszczenie ww. oznaczenia przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania danej stawki preferencyjnej tylko do towarów/usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniających określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce „nazwa towaru lub usługi (grupy towarów lub usług)”. Wynikająca z konkretnego załącznika stawka VAT, zwolnienie bądź wyłączenie dotyczy wyłącznie danego towaru lub danej usługi z danego grupowania – konkretnego towaru lub konkretnej usługi wymienionej obok symbolu PKWiU.

Wskazana zatem pozycja 74 załącznika nr 3 dotyczy wyłącznie, mieszczących się w grupowaniu PKWiU 58.14.1, czasopism i pozostałych periodyków oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISSN, wytwarzanych metodami poligraficznymi, z wyłączeniem: wydawnictw, w których nie mniej niż 67% powierzchni jest przeznaczone na nieodpłatne lub odpłatne ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe.

Mając zatem na uwadze opisany we wniosku stan faktyczny oraz powołane powyżej przepisy prawa należy stwierdzić, że - wbrew stwierdzeniu Wnioskodawcy - wykonane na rzecz zamawiającego czynności nie stanowią świadczenia usług, bowiem treść wniosku wskazuje, że Wnioskodawca dokonał sprzedaży towaru (biuletynu), którego wytworzenie zlecił drukarni. Zamawiający zamawiał u Wnioskodawcy biuletyn, opatrzony numerem ISSN. W ramach zawartej umowy Wnioskodawca zbiera i opracowuje materiały, zapewnia dokumentację zdjęciową, następnie dokonuje korekty wszystkich tekstów, adjustację tekstów, składu komputerowego biuletynu, natomiast po autoryzacji całości przez Spółdzielnię Wnioskodawca przekazuje materiał do drukarni. Materiały do wytworzenia Biuletynu takie jak papier, farby, kleje są w gestii drukarni, której Wnioskodawca zleca wydrukowanie biuletynu. Z drukarni gotowy produkt Wnioskodawca dostarcza do siedziby Spółdzielni. Wobec tego w okolicznościach przedstawionych we wniosku czynność tę należy uznać za dostawę towaru (biuletynu informacyjnego oznaczonego stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISSN). Bez znaczenia pozostaje w tej konkretnej sytuacji, że wydrukowania czasopisma dokonywał inny podmiot – tj. drukarnia. Ostatecznie zlecający otrzymuje od Wnioskodawcy wydrukowane numery biuletynu – tj. towary. Zatem dostawa przedmiotowego biuletynu jest opodatkowana na podstawie art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 ustawy o VAT i w powiązaniu z poz. 74 załącznika nr 3 do tej ustawy 8% stawką podatku od towarów i usług, gdyż spełnione zostały łącznie warunki określone w ww. przepisie.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Tut. Organ zauważa, że granice tego szczególnego postępowania podatkowego, którego celem jest uzyskanie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, określa Wnioskodawca występując z konkretnym pytaniem prawnym, wyłącznie w odniesieniu do stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę, co wynika wprost z przepisu art. 14 b § 1, 2 i 3 ustawy Ordynacja podatkowa. Natomiast na podstawie art. 14c § 1 i § 2 tut. organ dokonuje oceny stanowiska Wnioskodawcy w kontekście zadanego pytania.

Ponadto tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14na pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n dotyczących ochrony prawnej wynikającej z zastosowania się Wnioskodawcy do otrzymanej interpretacji nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku stanowią element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. czynności dokonanych w ramach transakcji, które pomimo spełnienia warunków formalnych ustanowionych w przepisach ustawy, miały zasadniczo na celu osiągnięcie korzyści podatkowych, których przyznanie byłoby sprzeczne z celem, któremu służą te przepisy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2016r., poz. 718 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj