Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
1462-IPPB2.4511.778.2016.2.MG
z 17 lutego 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 16 grudnia 2016 r. (data wpływu 19 grudnia 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 25 stycznia 2017 r. (data wpływu 26 stycznia 2017 r.) na wezwanie tut. organu z dnia 20 stycznia 2017 r. Nr 1462.IPPB2.4511.778.2016.1.MG o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości przekazania przez płatnika podatnikowi informacji PIT-8C za pomocą środków komunikacji elektronicznej - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 19 grudnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości przekazania przez płatnika podatnikowi informacji PIT-8C za pomocą środków komunikacji elektronicznej.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


X Spółka Akcyjna Oddział w Polsce jest podmiotem prowadzącym działalność maklerską na terytorium Polski w imieniu przedsiębiorcy zagranicznego X Plc (dalej „X”) i zgodnie z art. 39 ust. 3 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej „ustawa o PIT”) sporządza corocznie informacje PIT-8C o osiągniętych przez jego klientów dochodach (poniesionych stratach) wynikających z obrotu instrumentami finansowymi.


Realizując powyższy obowiązek Wnioskodawca zamierza przekazać klientom stosowną informację za pomocą środków komunikacji elektronicznej, tj. wiadomości elektronicznej z podpisem elektronicznym na adres elektroniczny klienta, podany przez niego w umowie o świadczenie usług.


Wnioskodawca zamierza przekazać podatnikom informacje PIT-8C za rok 2016 r. za pomocą środków komunikacji elektronicznej w następujący sposób:

    1)
  • wygenerowanie informacji podatkowych PIT-8C w formacie PDF opatrzonych bezpiecznym podpisem elektronicznym, wraz zachowaniem wzoru deklaracji,
  • przesłanie PIT-8C na podany we wniosku do umowy przez klienta adres e-mail, którego właściwość została potwierdzona przez Klienta poprzez używanie podanego adresu e-mail do logowanie się klienta na platformę transakcyjną w celu korzystania z usług Wnioskodawcy,
  • wygenerowanie z serwera poczty Wnioskodawcy listy adresów e-mail podatników, do których wysłano PIT-8C;
    2)
  • wygenerowanie informacji podatkowych PIT-8C w formacie PDF opatrzonych bezpiecznym podpisem elektronicznym, wraz zachowaniem wzoru deklaracji,
  • wystawienie dokumentu PIT-8C w formacie PDF na platformie transakcyjnej, do której klient loguje się za pośrednictwem loginu i hasła,
  • wygenerowanie z platformy informacji o klientach, którzy pobrali dokument.

Przedmiotowy wniosek zawierał braki formalne, w związku z tym pismem z dnia 20 stycznia 2017 r. wezwano Wnioskodawce do doprecyzowania przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego poprzez wskazanie:

  1. Czy podatnicy wyrażą zgodę na otrzymanie informacji PIT-8C w formie elektronicznej?
  2. Czy w przypadku braku zgody podatnika na przekazanie informacji PIT-8C drogą elektroniczną Wnioskodawca przekaże podatnikowi przedmiotową informację pocztą tradycyjną?
  3. Czy sposób przekazania informacji w drugim sposobie działania Wnioskodawcy zapewni płatnikowi możliwość udowodnienia, że podatnik taką informację otrzymał?

Wnioskodawca uzupełnił braki formalne wniosku, pismem z dnia 25 stycznia 2017 r. (data wpływu 26 stycznia 2017 r.), w którym wskazał, że:

  1. Wszyscy klienci Wnioskodawcy (podatnicy) wyrażają zgodę na otrzymanie takiej informacji w formie elektronicznej.
  2. W przypadku cofnięcia zgody Wnioskodawca przekaże podatnikowi informację drogą tradycyjną.
  3. Każda, nawet najmniejsza aktywność klienta (podatnika) na platformie transakcyjnej klienta jest monitorowana i zapisywana przez system. W każdym czasie od wystawienia dokumentu na platformie transakcyjnej, w tym między innymi do czasu i po pobraniu dokumentu, jak również po wygenerowaniu z platformy informacji o klientach, którzy pobrali dokument, Wnioskodawca dysponuje takimi zapisami i na wniosek płatnika potwierdza, kiedy podatnik po zalogowaniu się na platformę, pobrał deklarację.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


W związku z powyższym Wnioskodawca zwraca się z prośbą o udzielenie interpretacji, czy:

  1. Przekazanie podatnikom PIT-8C w formie elektronicznej w formacie PDF opatrzonym podpisem elektronicznym na podany przez Klienta adres poczty elektronicznej oraz potwierdzenie przekazania informacji PIT-8C poprzez wygenerowanie z serwera poczty Wnioskodawcy listy adresów e-mail podatników, do których wysłano PIT-8C; lub
  2. wygenerowanie informacji podatkowych PIT-8C w formacie PDF opatrzonych bezpiecznym podpisem elektronicznym, wraz zachowaniem wzoru deklaracji i wystawienie dokumentu PIT-8C w formacie PFD na platformie transakcyjnej, do której klient loguje się za pośrednictwem loginu i hasła, a następnie wygenerowanie z platformy informacji o klientach, którzy pobrali dokument

- będzie wystarczające do uznania za realizację przez Wnioskodawcę obowiązków odnośnie przekazania podatnikowi informacji o wysokości dochodu wskazanych w art. 39 ust. 3 ustawy o PIT?

Zdaniem Wnioskodawcy, poniżej wymienione działania:

  1. Przekazanie podatnikom PIT-8C w formie elektronicznej w formacie PDF opatrzonym podpisem elektronicznym na podany przez Klienta adres poczty elektronicznej oraz potwierdzenie przekazania informacji PIT-8C poprzez wygenerowanie z serwera poczty Wnioskodawcy listy adresów e-mail podatników, do których wysłano PIT-8C; lub
  2. wygenerowanie informacji podatkowych PIT-8C w formacie PDF opatrzonych bezpiecznym podpisem elektronicznym, wraz zachowaniem wzoru deklaracji i wystawienie dokumentu PIT-8C w formacie PFD na platformie transakcyjnej, do której klient loguje się za pośrednictwem loginu i hasła, a następnie wygenerowanie z platformy informacji o klientach, którzy pobrali dokument,

- będą wystarczające do uznania za realizację przez Wnioskodawcę obowiązków odnośnie przekazania podatnikowi informacji o wysokości dochodu wskazanych w art. 39 ust. 3 ustawy o PIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 39 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2032), osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej są obowiązane, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem art. 45ba ust. 4, przesłać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika wykonuje swoje zadania, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania, imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 30b ust. 2, sporządzone według ustalonego wzoru (PIT-8C).

Powołany powyżej przepis nakłada na Wnioskodawcę obowiązek przekazania, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, podatnikowi i odpowiedniemu urzędowi skarbowemu - imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru (PIT-8C). Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie regulują natomiast zasad przekazywania podatnikom informacji o wysokości dochodu PIT-8C, tj. nie regulują zasad przekazywania informacji pomiędzy podmiotami niebędącymi podmiotami publicznymi. W przepisach tych ustawodawca wprowadził jedynie wymóg ich przekazania podatnikom przez płatników.

Również przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201), oraz przepisy wydanych na jej podstawie rozporządzeń wykonawczych, regulacji takich nie zawierają, tak jak ma to miejsce w przypadku składania przez płatników do właściwych urzędów skarbowych m.in. ww. informacji PIT-8C za pomocą środków komunikacji elektronicznej, ich podpisywania, poświadczenia ich odbioru przez organ, itd. (art. 3a, art. 3b Ordynacji podatkowej).


Biorąc pod uwagę powyższe należy zauważyć, że doręczenie podatnikowi informacji PIT-8C przez Wnioskodawcę może nastąpić nie tylko przez bezpośrednie jej doręczenie w sposób zwyczajowo przyjęty w każdym miejscu, w którym się zastanie adresata, czy też przez operatora pocztowego, ale również przekazanie informacji PIT-8C może nastąpić za pomocą środków komunikacji elektronicznej, pod warunkiem jednak, że:

  • informacja sporządzona będzie według ustalonego wzoru;
  • podatnicy wyrażą zgodę na otrzymanie informacji w formie elektronicznej;
  • informacja opatrzona będzie bezpiecznym podpisem elektronicznym;
  • sposób przekazania informacji PIT-8C zapewni płatnikowi możliwość udowodnienia, że podatnik informację otrzymał.

Tylko bowiem w przypadku spełnienia powyższych warunków możliwe jest uznanie, że płatnik w sposób prawidłowy wykonał ciążący na nim obowiązek przekazania podatnikowi informacji PIT-8C, którego źródłem jest ww. art. 39 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W związku z powyższym, w wyniku analizy przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego i jego uzupełnienia należy uznać, że w opisanych we wniosku sytuacjach obowiązek ten zostanie spełniony w sposób prawidłowy. Zatem:

  • przekazanie podatnikom PIT-8C w formie elektronicznej w formacie PDF opatrzonym podpisem elektronicznym na podany przez Klienta adres poczty elektronicznej oraz potwierdzenie przekazania informacji PIT-8C poprzez wygenerowanie z serwera poczty Wnioskodawcy listy adresów e-mail podatników, do których wysłano PIT-8C; lub
  • wygenerowanie informacji podatkowych PIT-8C w formacie PDF opatrzonych bezpiecznym podpisem elektronicznym, wraz z zachowaniem wzoru deklaracji i wystawienie dokumentu PIT-8C w formacie PDF na platformie transakcyjnej, do której klient loguje się za pośrednictwem loginu i hasła, a następnie wygenerowanie z platformy informacji o klientach, którzy pobrali dokument
  • będzie wystarczające do uznania za realizację przez Wnioskodawcę obowiązków odnośnie przekazania podatnikowi informacji PIT-8C o wysokości dochodu wskazanego w art. 39 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto organ podatkowy wskazuje, że jeżeli jednak przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie różnić się od zdarzenia przyszłego, które wystąpi w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym zdarzenia przyszłego.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj