Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
0461-ITPB1.4511.976.2016.2.DP
z 21 lutego 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 listopada 2016 r. (data wpływu 23 listopada 2016 r.) uzupełnionym pismem z dnia 13 lutego 2017 r. (data wpływu 15 lutego 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości własnej pracy przy realizacji Projektu w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 23 listopada 2016 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości własnej pracy przy realizacji Projektu w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca jest jednym z czterech wspólników spółki jawnej prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie szeroko rozumianej produkcji sprzętu instalacyjnego, elektrycznego, narzędzi, specjalistycznego projektowania a także badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych. Ewidencja księgowa spółki prowadzona jest zgodnie z ustawą o rachunkowości (księgi rachunkowe). W związku z aplikowaniem spółki o dofinansowanie w ramach działania 1.2 IN. współfinansowanego ze środków EFRR i realizacją projektu pt. „T… Wnioskodawca jako wspólnik spółki jawnej planuje rozliczyć w ramach dofinansowanego projektu koszt prowadzenia przez niego badań przemysłowych i prac rozwojowych. Wnioskodawca posiadał niezbędne kwalifikacje oraz doświadczenie w zakresie realizacji tego rodzaju prac. Ukończył Wydział Automatyki i Robotyki ze specjalizacją Informatyka w sterowaniu i zarządzaniu. Ponadto posiada ponad 15-letnie doświadczenie zawodowe w wykonywaniu tego rodzaju projektów. W okresie tym uczestniczył w kilku przedsięwzięciach tego rodzaju finansowanych ze środków pomocowych UE. Ponadto z racji pełnionej funkcji w spółce, daje on gwarancję prawidłowej realizacji prac.


Zgodnie z regulaminem konkursu dla działania 1.2 POIR IN., załącznikiem nr 1 – Katalogiem kosztów kwalifikowanych, opublikowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, właściciele spółek oraz osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, którzy nie pobierają za wykonywaną pracę wynagrodzenia (są finansowani z zysku), mogą rozliczać koszty swojej pracy przy prowadzeniu badań przemysłowych lub prac rozwojowych w ramach projektu zgodnie z poniższymi zasadami:


  1. Koszty pracy właścicieli spółki lub osoby fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą należy rozliczać według stawki godzinowej.
  2. Powyższą stawkę godzinową należy wyliczyć w następujący sposób: SG= D/1720 gdzie: SG - stawka godzinowa; D - dochód brutto z prowadzonej działalności gospodarczej za ostatni rok podatkowy wykazany w zeznaniu podatkowym PIT; 1720 - standardowa roczna liczba efektywnych godzin pracy (roczna liczba godzin pracy pomniejszona o godziny pracy przypadające na urlop wypoczynkowy).
  3. Rozliczenie kosztów pracy właściciela spółki lub osoby fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą następuje według ustalonej stawki godzinowej, w zależności od faktycznie przepracowanych godzin w projekcie: koszt pracy = stawka godzinowa x liczba godzin przepracowanych na rzecz projektu zgodnie z kartą czasu pracy.
  4. W projekcie można rozliczyć maksymalnie 860 godzin pracy (1720/2) w ciągu roku (maksymalnie 72 godziny pracy w ciągu miesiąca) – ograniczenie to wynika z założenia, że projekt nie może stanowić jedynego przedmiotu działalności przedsiębiorstwa, tym samym obowiązki właściciela jednostki nie mogą dotyczyć wyłącznie badań wykonywanych w ramach projektu.


W przedmiotowym projekcie stawka godzinowa dla Wnioskodawcy jako współwłaściciela spółki jawnej została oszacowana w oparciu o powyższe zasady w kwocie 760 zł/h. Biorąc pod uwagę szacowane zaangażowanie w projekcie, koszt prac badawczych w tej części oszacowano, jako iloczyn: czasu pracy poświęconego na realizację prac (24 mc x 20 godzin +12 mc x 17 godzin = 678 rbh) x stawka wynagrodzenia brutto (ustalonej na podstawie zeznania rocznego PIT-36L za rok 2014/1720 rbh) – łączny koszt tego działania wyniósł zatem 250.000 zł. Koszty prowadzenia badań przemysłowych i prac rozwojowych są ściśle związane z przychodem generowanym przez spółkę, który z realizacji ww. projektu wyniósł 1.000.000 zł. Do realizacji projektu zgodnie z umową o dofinansowanie przystąpiono 1 stycznia 2016 r. Dofinansowanie zgodnie z regulaminem konkursu zostanie udzielane Beneficjentom w transzach na podstawie składanych wniosków rozliczających, nie rzadziej niż raz na 3 miesiące, wykazujących rzeczywiście poniesione koszty.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy w ramach realizowanego projektu w związku z tak wyliczonym godzinowym rozliczeniem kosztów wynagrodzenia Wnioskodawcy, koszt ten będzie kosztem uzyskania przychodu dla Wnioskodawcy i pozostałych wspólników spółki jawnej?


Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na powyższe pytanie w części dotyczącej Wnioskodawcy. W zakresie dotyczącym pozostałych wspólników spółki jawnej wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionej sytuacji koszt wynagrodzenia Wnioskodawcy zaangażowanego w realizację projektu nie jest dla niego kosztem uzyskania przychodu.

Prowadząc działalność gospodarczą w formie spółki jawnej, podatnikiem podatku dochodowego są poszczególni wspólnicy tej spółki. Każdy z tych wspólników ustala przychody z udziału w tej spółce proporcjonalnie do prawa do udziału w zysku. Tę zasadę stosuje się również do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat, a także do ulg podatkowych związanych z działalnością gospodarczą prowadzoną w formie spółki niebędącej osobą prawną. Biorąc pod uwagę powyższe oraz fakt, że nie ma zakazu zatrudniania w spółce jawnej jej wspólników, w ramach realizowanego projektu zadania te wykonywał Wnioskodawca, jako wspólnik spółki jawnej posiadający niezbędne kwalifikacje.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do kosztów nie zalicza się wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej – także małżonków i małoletnich dzieci wspólników.

Z uregulowań tych wynika, że wspólnik spółki realizujący projekt będzie musiał wyłączyć ze swoich kosztów uzyskania przychodów wartość pracy własnej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.).


Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Administracji Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj