Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
1462-IPPB3.4510.72.2017.1.MS
z 27 lutego 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 7 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 16 lutego 2017 r. (data wpływu 22 lutego 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od niektórych instytucji finansowych w zakresie wpływu wartości aktywów w postaci papierów wartościowych wyemitowanych przez Europejski Bank Inwestycyjny na podstawę opodatkowania podatkiem od niektórych instytucji finansowych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 22 lutego 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od niektórych instytucji finansowych w zakresie wpływu wartości aktywów w postaci papierów wartościowych wyemitowanych przez Europejski Bank Inwestycyjny na podstawę opodatkowania podatkiem od niektórych instytucji finansowych.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest oddziałem X Bank S.A. (Spółka Akcyjna) z siedzibą w Luksemburgu (dalej „Oddział” lub „Wnioskodawca”). Oddział jest zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Przedsiębiorców. Siedziba Oddziału znajduje się w Polsce. Oddział rozpoczął działalność w roku 2012 r.


Jednostka macierzysta Wnioskodawcy - X Bank S.A. z siedzibą w Luksemburgu (dalej „X Luksemburg”) prowadzi w Polsce działalność wyłącznie za pośrednictwem Oddziału.


Oddział inwestuje nadwyżki środków pieniężnych w różnego rodzaju lokaty, papiery wartościowe oraz instrumenty finansowe. M.in. Oddział zakupuje obligacje Skarbu Państwa jak również papiery wartościowe emitowane przez inne instytucje finansowe lub państwa. M.in. Oddział nabywa papiery wartościowe, których emitentem jest Europejski Bank Inwestycyjny (dalej "EBI"). Przedmiotowe papiery mogą być emitowane przez EBI zarówno na rynku polskim, jak i na rynkach zagranicznych, a Oddział może obejmować te papiery zarówno w emisji pierwotnej dokonywanej przez EBI, jak również poprzez nabycie tych papierów wartościowych w obrocie wtórnym.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy wartość aktywów Wnioskodawcy w postaci papierów wartościowych wyemitowanych przez Europejski Bank Inwestycyjny pomniejsza po stronie Wnioskodawcy podstawę opodatkowania podatkiem od niektórych instytucji finansowych?


Zdaniem Wnioskodawcy, wartość jego aktywów przypadająca na papiery wartościowe wyemitowane przez EBI nie wchodzi do podstawy opodatkowania podatkiem od niektórych instytucji finansowych zgodnie z art. 5 ust. 9 tej ustawy.


Zgodnie z art. 4 pkt 2 ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych podatnikiem tego podatku są oddziały banków zagranicznych w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 20 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe. Z art. 5 ust. 9 ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych wynika natomiast, że w przypadku podatników, o których mowa w art. 4 pkt 1-4 (a więc m.in. oddziału banku zagranicznego takiego jak Wnioskodawca), podstawę opodatkowania obniża się o wartość aktywów w postaci skarbowych papierów wartościowych w rozumieniu art. 95 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885, z późn. zm,). Zgodnie ze wskazanym art. 95 ust. 1 ustawy o finansach publicznych skarbowy papier wartościowy jest papierem wartościowym, w którym Skarb Państwa stwierdza, że jest dłużnikiem właściciela takiego papieru, i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonego świadczenia, które może mieć charakter pieniężny lub niepieniężny. Zgodnie z literalnym brzmieniem ww. przepisów można by przyjąć, że z podstawy opodatkowania podlega wyłączeniu jedynie wartość papierów wartościowych emitowanych przez polski Skarb Państwa. Zdaniem Oddziału wniosek taki jest jednak błędny. Na równi ze skarbowymi papierami wartościowymi należy bowiem traktować papiery wartościowe emitowane przez EBI. Powyższy wniosek znajduje uzasadnienie w art. 7 akapit 3 Umowy ramowej z dnia 1 grudnia 1997r. między Rzecząpospolitą Polską a Europejskim Bankiem inwestycyjnym dotycząca działalności EBI w Polsce (Dz.U. z 2000 r., nr 28, poz. 348, dalej: "Umowa Ramowa"),.

Stanowi on, że: "W szczególności Bank korzystać będzie ze swobodnego dostępu do krajowego rynku finansowego w Polsce, zgodnie z polskimi prawami j przepisami, a jego zobowiązania i papiery wartościowe traktowane będą zgodnie z warunkami, w tym warunkami opodatkowania, przynajmniej tak korzystnymi, jak warunki przyznane instytucjom publicznym w Polsce, w tym Państwu, i najbardziej uprzywilejowanej międzynarodowej instytucji finansowej, bez naruszania istniejących wyjątków dla osób prywatnych posiadających papiery wartościowe wyemitowane przez Rzeczpospolitą Polską".

Należy wskazać, iż Umowa Ramowa stanowi część krajowego porządku prawnego i jest bezpośrednio stosowana (art. 91 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej). Co więcej, jak wynika z art. 91 ust. 2 Konstytucji, umowa międzynarodowa ratyfikowana za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie ma pierwszeństwo przed ustawą. W konsekwencji zatem Umowa Ramowa musi być brana pod uwagę przy interpretacji ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych, poprzez uwzględnienie jej postanowień przy interpretacji art. 5 ust. 9 tejże ustawy.

Powołany wyżej przepis art. 7 akapit 3 Umowy Ramowej w odniesieniu do kwestii podatkowych stanowi, w szczególności, iż papiery wartościowe emitowane przez EBI traktowane powinny być zgodnie z warunkami opodatkowania przynajmniej tak korzystnymi, jak warunki przyznane instytucjom publicznym w Polsce, w tym Państwu. W rezultacie oznacza to, iż w przypadku, gdy określone przepisy podatkowe uprzywilejowują papiery wartościowe emitowane przez Skarb Państwa, uprzywilejowanie takie automatycznie powinno zostać rozszerzone także na papiery wartościowe emitowane przez EBI.

Prowadzi to do wniosku, iż ze względu na odliczanie od podstawy opodatkowania podatkiem od niektórych instytucji finansowych wartości skarbowych papierów wartościowych, w sposób analogiczny podstawa opodatkowania tym podatkiem powinna być pomniejszana także o wartość papierów wartościowych emitowanych przez EBI. W przeciwnym bowiem razie status podatkowy skarbowych papierów wartościowych (tj. emitowanych przez Skarb Państwa) byłby znacząco bardziej uprzywilejowany od statusu papierów wartościowych emitowanych przez EBI, co pozostawałoby w sprzeczności z zacytowanym powyżej art. 7 ust. 3 Ustawy Ramowej.

W piśmie Ministra Finansów z dnia 17 marca 2016 r. skierowanym do EBI Minister Finansów wyraźnie potwierdził, iż: "w świetle właściwych w tej sprawie: art. 5 ust. 9 ustawy z dnia 15 stycznia 2016 roku o podatku od niektórych instytucji finansowych (Dz. U., poz. 68) postanowień art. 7 akapit 3 Umowy ramowej podpisanej pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Europejskim Bankiem Inwestycyjnym dotyczącej działalności EBI w Polsce z dnia 1 grudnia 1997 roku (Dz. U. nr 28 poz. 348), ratyfikowanej w dniu 24 lipca 1999 roku (Dz. U. nr 72 poz. 803) oraz art. 91 ust. 1 i 2 Konstytucji RP należy uznać - poprzez dokonanie wykładni wymienionych regulacji - iż papiery wartościowe emitowane przez EBI będą traktowane w Polsce na równi ze skarbowymi papierami wartościowymi. W wyniku zastosowania powyższej wykładni instytucje, o których mowa w art. 4 pkt 1 - 4 ww. Ustawy, będą mogły obniżać podstawę opodatkowania o wartość aktywów w postaci papierów wartościowych emitowanych przez EBI, tak jak ma to miejsce w przypadku skarbowych papierów wartościowych w rozumieniu art. 95 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885, z późn. zm.)."

Powyższe pismo zostało przekazane przez Ministerstwo Finansów do Związku Banków Polskich oraz Krajowego Związku Banków Spółdzielczych. Pismo to jednoznacznie potwierdza, iż zrównanie statusu papierów wartościowych emitowanych przez EBI z polskimi skarbowymi papierami wartościowymi oznacza, iż wartość posiadanych przez Wnioskodawcę aktywów w postaci papierów wartościowych emitowanych przez EBI podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania podatkiem od niektórych instytucji finansowych. Dotyczy to wszystkich papierów wartościowych emitowanych przez EBI, niezależnie od tego, czy emisja ta będzie miała miejsce w Polsce, czy też za granicą. Konkluzja taka wynika z wyżej przytoczonego fragmentu pisma Ministra Finansów adresowanego do EBI, w którym stwierdzono jedynie, iż banki mogą obniżać podstawę opodatkowania o wartość aktywów w postaci papierów emitowanych przez EBI, nie ograniczając takiej możliwości jedynie do tych papierów wartościowych, które emitowane są przez EBI w Polsce.

Wniosek ten znajduje także jednoznaczne potwierdzenie w przepisach ustawy o finansach publicznych. Jak wyżej wskazano, jednym ze skarbowych papierów wartościowych, jest obligacja skarbowa. Zgodnie natomiast z definicją zawartą w art. 100 ust. 1 tej ustawy, obligacja skarbowa jest papierem wartościowym oferowanym do sprzedaży w kraju lub za granicą, oprocentowanym w postaci dyskonta lub odsetek. Skoro zatem w oparciu o art. 5 ust. 9 ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych aktywa w postaci skarbowych papierów wartościowych, w tym również obligacji skarbowych emitowanych w kraju jak i za granicą, pomniejszają podstawę opodatkowania podatkiem od niektórych instytucji finansowych, to w analogiczny sposób traktowane być muszą papiery wartościowe emitowane przez EBI.

Niezależnie zatem, czy w aktywach Wnioskodawcy znajdować się będą papiery emitowane przez EBI w Polsce, czy też na rynkach zagranicznych, wartość takich aktywów w każdym przypadku będzie pomniejszać po stronie Banku podstawę opodatkowania podatkiem od niektórych instytucji finansowych. W przeciwnym bowiem razie, dochodziłoby do uprzywilejowania polskich obligacji skarbowych w stosunku do papierów wartościowych emitowanych przez EBI, co pozostawałoby w sprzeczności z art. 7 akapit 3 Umowy Ramowej.

Zostało to wprost potwierdzone w powołanym piśmie Ministra Finansów z 17 marca 2016 r. z którego wynika, iż "instytucje, o których mowa w art. 4 pkt 1 - 4 ww. Ustawy, będą mogły obniżać podstawę opodatkowania o wartość aktywów w postaci papierów wartościowych emitowanych przez EBI, tak jak ma to miejsce w przypadku skarbowych papierów wartościowych w rozumieniu art. 95 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885, z późn. zm.)."

Minister jednoznacznie zatem wskazał, iż odliczenie od podstawy opodatkowania wartości papierów emitowanych przez EBI ma następować "tak jak ma to miejsce w przypadku skarbowych papierów wartościowych". Skoro zatem, jak już zaznaczono powyżej, obligacje skarbowe emitowane zarówno w kraju, jak i za granicą, pomniejszają podstawę opodatkowania przedmiotowym podatkiem, na analogicznych zasadach traktowane muszą być papiery wartościowe emitowane przez EBI.

Na zasadność powyższej konkluzji powołać można także wiele innych argumentów. Omawiany art. 7 ust. 3 Umowy Ramowej stanowi, iż EBI korzystać będzie ze swobodnego dostępu do krajowego rynku finansowego w Polsce, a jego zobowiązania i papiery wartościowe traktowane będą zgodnie z warunkami, w tym warunkami opodatkowania, przynajmniej tak korzystnymi, jak warunki przyznane instytucjom publicznym w Polsce, w tym Państwu. Oznacza to zatem, iż EBI ma prawo oferować polskim inwestorom (podmiotom finansującym) dłużne papiery wartościowe. Umowa Ramowa nie wskazuje natomiast w jaki sposób dostęp taki ma być realizowany, a w szczególności, nie zawęża tego dostępu tylko do oferowania polskim inwestorom papierów wartościowych emitowanych w Polsce. W konsekwencji zatem dostęp EBI do polskiego rynku finansowego obejmuje oferowanie polskim podmiotom finansującym papierów wartościowych niezależnie od miejsca ich emisji.

Co więcej, jak już wskazano, ma się to odbywać na zasadach przynajmniej tak korzystnych, jak warunki przyznane polskiemu Skarbowi Państwa. W konsekwencji, nie byłoby zgodne z powyższym zapisem Umowy Ramowej wyłączenie z preferencji, jakie przyznaje ustawa o podatku od niektórych instytucji finansowych papierów wartościowych EBI emitowanych za granicą. Wyłączenie z omawianej preferencji papierów wartościowych emitowanych przez EBI za granicą naruszałoby wprost także jedną z podstawowych zasad, na jakich opiera się Unia Europejska, a mianowicie zasadę swobodnego przepływu kapitału określoną w art. 56 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejskiej. Sprzeczne z tą zasadą byłoby przyznanie preferencji, w postaci pomniejszenia podstawy opodatkowania podatkiem od niektórych instytucji finansowych, dla papierów wartościowych emitowanych przez EBI na rynku polskim, a wyłączenie tej preferencji dla papierów emitowanych na rynkach zagranicznych. Co więcej wyłączenie takie naruszałoby także zasadę równości i niedyskryminacji podmiotów z innych krajów unijnych (w tym przypadku jest to EBI).


Powyższe stanowisko Wnioskodawcy znajduje swoje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowe w Warszawie w dniu 20 lipca 2016 r., znak IPPB3/4510-613/16-3/MS.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przestawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie ziszczenia się zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszej interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (Dz.U. z 2016 r. poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj