Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
2461-IBPB-2-2.4511.1086.2016.1.HS
z 22 lutego 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 201) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. poz. 643) – Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 22 listopada 2016 r. (data otrzymania 2 grudnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia akcji – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 grudnia 2016 r. otrzymano wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia akcji.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną będącą polskim rezydentem podatkowym.

Wnioskodawca jest akcjonariuszem w spółce akcyjnej z siedzibą na terytorium Polski (dalej: Spółka). Wnioskodawca posiadane akcje Spółki nabył w drodze zakupu od podmiotu trzeciego (niepowiązanego) w 2015 r. W zamian za nabywane akcje Wnioskodawca uiścił wynagrodzenie.

Wysokość kapitału zakładowego Spółki, w porównaniu z innymi kapitałami oraz w odniesieniu do prowadzonej działalności, jest w ocenie Wnioskodawcy zbyt wysoka, a intencją Wnioskodawcy jest aby środki zgromadzone na kapitale zakładowym zostały przesunięte na kapitał zapasowy.

Jednocześnie wolą Wnioskodawcy nie jest jakiekolwiek uzyskanie środków pieniężnych pochodzących z obniżenia kapitału zakładowego. Środki te mają w całości pozostać w Spółce oraz służyć prowadzeniu przez nią działalności. Intencją jest jedynie przesunięcie tych środków pomiędzy kapitałami zakładowym i zapasowym.

Stąd założeniem planowanego przesunięcia nie jest powstanie jakiegokolwiek roszczenia Wnioskodawcy o wypłatę środków z tytułu obniżenia kapitału zakładowego.

Mechanizmem prawnym umożliwiającym realizację wspomnianego założenia, tj. przesunięcia wartości kapitału zapasowego (winno być: zakładowego) na kapitał zapasowy bez powstania roszczenia po stronie Wnioskodawcy o wypłacenie mu jakichkolwiek kwot pieniężnych, jest obniżenie kapitału zakładowego Spółki poprzez obniżenie wartości nominalnej obecnie posiadanych akcji bez wynagrodzenia.

Na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Spółki podjęta byłaby uchwała o obniżeniu kapitału zakładowego, o którym mowa w art. 455 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. 2016 poz. 1578 ze zm.), poprzez obniżenie wartości nominalnej akcji. W wyniku obniżenia kapitału zakładowego Spółki nie ulegnie zmianie liczba akcji, obniży się jedynie ich wartość nominalna. Opisane obniżenie kapitału zakładowego nastąpi bez wynagrodzenia, tzn. Wnioskodawca, jako akcjonariusz Spółki zgodzi się na obniżenie jej kapitału zakładowego w drodze obniżenia wartości nominalnej akcji bez wynagrodzenia dla siebie. W praktyce oznacza to, że Wnioskodawca nie otrzyma żadnych środków w związku z obniżeniem kapitału zakładowego Spółki, zaś kwota obniżenia kapitału zakładowego zostanie przeznaczona na kapitał zapasowy Spółki. Nie nastąpi również jakiekolwiek umorzenie posiadanych przez Wnioskodawcę akcji.

W związku z powyższym stanem faktycznym oraz zdarzeniem przyszłym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy obniżenie kapitału zakładowego Spółki poprzez obniżenie wartości nominalnej akcji w Spółce, bez wypłaty wynagrodzenia dla jej akcjonariuszy, nie będzie miało wpływu na wysokość kosztów uzyskania przychodów możliwych do rozpoznania przez Wnioskodawcę w przypadku późniejszego zbycia akcji?

(pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Z kolei zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych. Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia lub umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

Użyte przez ustawodawcę określenie „wydatków na objęcie lub nabycie” oznacza wydatki bezpośrednio warunkujące nabycie (akcji), tj. takie, bez których poniesienia skuteczne nabycie udziałów (akcji) nie byłoby możliwe. Do wydatków na nabycie zaliczyć zatem należy zapłaconą cenę udziałów oraz inne koszty bezpośrednio związane z ich nabyciem. Takie wydatki zalicza się do kosztów uzyskania przychodów, ale dopiero z chwilą sprzedaży udziałów i pod warunkiem, że spełniają ogólne przesłanki zaliczenia ich do kosztów podatkowych wynikające z art. 22 ust. l ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W opinii Wnioskodawcy ewentualne obniżenie wartości nominalnej akcji Spółki bez wynagrodzenia nie będzie miało wpływu na wysokość kosztów uzyskania przychodu, do rozpoznania których uprawniony będzie Wnioskodawca w przyszłości (np. w przypadku sprzedaży akcji). Wynika to z faktu, że ewentualne obniżenie wartości nominalnej akcji zostanie dokonane bez wynagrodzenia, w związku z czym wydarzenie to pozostanie neutralne podatkowo dla Wnioskodawcy.

Powyższą opinię potwierdza również argumentacja celowościowa. Wnioskodawca poniósł w przeszłości koszty, w szczególności w postaci zapłaconej ceny za nabycie akcji. Powinien on być uprawniony w przyszłości do potrącenia ich z przychodami z ewentualnego zbycia akcji. Skoro na moment obniżenia wartości nominalnej akcji nie występuje przychód, ani nie są umarzane jakiekolwiek akcje, to nie powinna zmieniać się baza kosztowa do rozpoznania w przyszłości.

W konsekwencji, gdyby w przyszłości Wnioskodawca dokonywał zbycia akcji, to będzie uprawniony do rozpoznania jako kosztu uzyskania przychodów pełnych wydatków na nabycie akcji w Spółce (nie nastąpi utrata kosztu podatkowego w związku z obniżeniem wartości nominalnej akcji bez wynagrodzenia w celu przeniesienia kwot z kapitału zakładowego na kapitał zapasowy).


Wnioskodawca wskazuje, że powyższe stanowisko zostało potwierdzone przez Ministra Finansów w licznych interpretacjach prawa podatkowego, wydawanych na analogicznych przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w tym m.in. w:

  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 11 lutego 2016 r. Znak: ILPB4/4510-1-604/15-2/DS, zgodnie z którą „Wnioskodawca będzie miał prawo do rozpoznania jako koszt uzyskania przychodów wydatków na nabycie akcji w Spółce Zależnej również w sytuacji, gdy nastąpi to po obniżeniu kapitału zakładowego Spółki Zależnej poprzez obniżenie wartości nominalnej akcji bez wypłaty wynagrodzenia dla Wnioskodawcy.”;
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 11 września 2015 r. Znak: IPTPB3/4510-208/15-2/IR, zgodnie z którą „w przypadku zbycia akcji w Spółce zależnej, ewentualne częściowe umorzenie akcji Spółki zależnej skutkujące obniżeniem ich wartości nominalnej, dokonane bez wynagrodzenia, poprzedzające ich zbycie, nie będzie miało wpływu na wysokość kosztów uzyskania przychodu, do rozpoznania których uprawniony będzie Wnioskodawca w takim przypadku. Wysokość kosztów będzie w takiej sytuacji uzależniona od sposobu objęcia akcji w Spółce zależnej przez Wnioskodawcę.”;
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 8 września 2014 r. Znak: IPTPB3/423-205/14-3/GG, zgodnie z którą „planowane obniżenie kapitału zakładowego Spółki zależnej poprzez częściowe umorzenie udziałów bez wypłaty wynagrodzenia dla Wnioskodawcy jako udziałowca nie będzie miało wpływu na poziom kosztów uzyskania przychodów z tytułu ewentualnego przyszłego zbycia tych udziałów przez Wnioskodawcę – niezależnie od tego, w jaki sposób Wnioskodawca objął przedmiotowe udziały.”


Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy, planowane obniżenie kapitału zakładowego Spółki bez wypłaty wynagrodzenia dla Wnioskodawcy jako akcjonariusza, nie będzie miało wpływu na poziom kosztów uzyskania przychodów z tytułu ewentualnego przyszłego zbycia tych akcji przez Wnioskodawcę. Wobec tego, Wnioskodawca będzie uprawniony do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu przy ewentualnym zbyciu wskazanych akcji w wysokości całości poniesionych kosztów na ich nabycie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawcy wyłącznie w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia akcji (pytanie oznaczone nr 2). W pozostałej części, tj. w zakresie pytania nr 1 wydano odrębną interpretację.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2016 poz. 2032 ze zm.) – opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy – źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Jak stanowi art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy – za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych.

Zgodnie z art. 30b ust. 1 ww. ustawy – od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Zgodnie natomiast z art. 30b ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów (akcji) a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f oraz art. 23 ust. 1 pkt 38 i 38c – osiągnięta w roku podatkowym.

Z powyższych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika zatem, że w przypadku odpłatnego zbycia akcji, koszty uzyskania przychodów ustala się w zależności od sposobu nabycia tych akcji – albo na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38 i pkt 38c albo art. 22 ust. 1f tej ustawy. Przepisy prawa przewidują bowiem, że akcje w spółce m.in. akcyjnej mogą być obejmowane za wkład pieniężny czyli gotówkę, bądź za wkład niepieniężny. Natomiast w zależności od rodzaju wkładu, w zamian za który obejmowane są akcje ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje odrębne sposoby ustalenia kosztów uzyskania przychodów w razie zbycia tych akcji.

W przypadku zbycia akcji objętych w zamian za wkład pieniężny czy też nabytych na podstawie umowy sprzedaży – koszty uzyskania przychodu należy ustalić w oparciu o art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stosownie do treści tego przepisu, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

Z treści powyższego przepisu wynika, że nie można uznać za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie akcji w spółce, jednakże wydatki takie są kosztem uzyskania przychodu w przypadku odpłatnego zbycia tych akcji. Zatem, wydatki na objęcie/nabycie akcji, stanowią koszty zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w momencie zbycia tych akcji.

Z opisu zdarzenia wynika, że Wnioskodawca zamierza w przyszłości zbyć akcje Spółki nabyte w 2015 r w drodze zakupu od podmiotu trzeciego (niepowiązanego), za które uiścił wynagrodzenie. Wątpliwości Wnioskodawcy budzi kwestia ewentualnego wpływu obniżenia wartości nominalnej tych akcji w trybie art. 455 Kodeksu spółek handlowych, tj. w związku z obniżeniem kapitału zakładowego Spółki i przesunięciem go na kapitał zapasowy, dokonana bez wynagrodzenia w międzyczasie (tj. pomiędzy zakupem akcji przez Wnioskodawcę a planowanym zbyciem).

Zasady obniżania kapitału zakładowego spółek akcyjnych regulują przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. 2016 poz. 1578 ze zm.). W myśl art. 455 § 1 Kodeksu spółek handlowych – kapitał zakładowy obniża się, w drodze zmiany statutu, przez zmniejszenie wartości nominalnej akcji, połączenie akcji lub przez umorzenie części akcji oraz w przypadku podziału przez wydzielenie. Uchwała o obniżeniu kapitału zakładowego oraz ogłoszenie o zwołaniu walnego zgromadzenia powinny określać cel obniżenia, kwotę, o którą kapitał zakładowy ma być obniżony, jak również sposób obniżenia (art. 455 § 2 k.s.h).

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz okoliczność, że w interpretacji indywidualnej Znak: 2461-IBPB-2-2.4511.1085.2016.1.HS wydanej dla Wnioskodawcy stwierdzono, że ponieważ obniżenie wartości nominalnej akcji będzie dla Wnioskodawcy neutralne podatkowo, to nie powstanie wówczas uprawnienie do potrącenia jakichkolwiek kosztów uzyskania przychodów wynikających z zakupu akcji, należy stwierdzić że przy obliczaniu dochodu ze zbycia akcji kosztami uzyskania przychodu będą wydatki na objęcie/nabycie akcji, tj. kwota, za którą Wnioskodawca nabył te akcje. To oznacza, że Wnioskodawca obliczając dochód do opodatkowania z tytułu sprzedaży akcji nabytych w 2015 r. od kwoty stanowiącej przychód ze sprzedaży tych akcji może odjąć kwotę, za którą je zakupił, czyli będzie uprawniony do rozpoznania jako kosztu uzyskania przychodów pełnych wydatków na nabycie akcji Spółki. Należy zatem zgodzić się z Wnioskodawcą, że nie nastąpi utrata kosztu podatkowego w związku z wcześniejszym obniżeniem wartości nominalnej akcji bez wynagrodzenia w celu przeniesienia kwot z kapitału zakładowego na kapitał zapasowy, w wyniku którego Wnioskodawca nie otrzyma żadnego wynagrodzenia.

Reasumując, przeniesienie kapitału zakładowego na kapitał zapasowy Spółki skutkujące obniżeniem wartości nominalnej akcji dokonane bez wynagrodzenia, poprzedzające zbycie akcji, nie będzie miało wpływu na wysokość kosztów uzyskania przychodu, do rozpoznania których uprawniony będzie Wnioskodawca w momencie zbycia akcji.

Stanowisko Wnioskodawcy uznaje się za prawidłowe.

W odniesieniu do przywołanych we wniosku interpretacji indywidualnych dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych stwierdzić należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania, ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego, czy też zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy:

  • zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, oraz
  • zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stanowisko potwierdzone niniejszą interpretacją będzie miało zastosowanie w latach następnych, o ile nie ulegnie zmianie stan faktyczny i prawny.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 718 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie – w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj