Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1318/11/PP
z 6 lutego 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-1318/11/PP
Data
2012.02.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
gmina
świadczenie nieodpłatne
warunki zwolnienia
zwolnienia podmiotowe


Istota interpretacji
Czy przeniesienie, w drodze darowizny na cele publiczne, zabudowanej nieruchomości będącej w nieodpłatnym użytkowaniu Centrum - samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, stanowiącej własność Powiatu, na rzecz Miasta na prawach powiatu podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 903 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku który wpłynął do tut. Biura 4 listopada 2011r., uzupełnionym w dniu 27 stycznia 2011r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia podmiotowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 listopada 2011r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia podmiotowego. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 19 stycznia 2012r. znak: IBPBI/2/423-1318/11/PP wezwano o ich uzupełnienie. Uzupełnienia dokonano w dniu 27 stycznia 2012r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Działając w oparciu o art. 66 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011r. o działalności leczniczej, władze samorządowe Miasta na prawach powiatu i Powiatu, które są organami tworzącymi samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej (Miasto na prawach powiatu - Szpitala, Powiat - Centrum), podjęły decyzję o połączeniu tych podmiotów tworząc jeden samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej.

W projekcie Porozumienia opartego o art. 66 ust. 2 pkt 2, ust. 3, ust. 4 pkt 21, ust. 5 cytowanej wyżej ustawy przyjęto, że uprawnienia i obowiązki podmiotu tworzącego wobec nowego samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej przejmie Miasto na prawach powiatu. Nowo powstały zakład z dniem wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego, uzyskuje osobowość prawną i wstępuje we wszystkie stosunki prawne, których podmiotem były łączące się zakłady, bez względu na charakter prawny tych stosunków.

Zabudowana nieruchomość (grunt oraz budynki i budowle) stanowiąca własność Powiatu, będąca w nieodpłatnym użytkowaniu Centrum, zostanie przeniesiona na rzecz Miasta na prawach powiatu w drodze umowy darowizny na cele publiczne (budowa i utrzymywanie pomieszczeń dla publicznych obiektów ochrony zdrowia), w trybie art. 13 ust. 2 i 2a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2010r. Nr 102, poz. 651 ze zm.).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przeniesienie, w drodze darowizny na cele publiczne, zabudowanej nieruchomości będącej w nieodpłatnym użytkowaniu Centrum - samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, stanowiącej własność Powiatu, na rzecz Miasta na prawach powiatu podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych...

Zdaniem Wnioskodawcy, przejęcie na rzecz Miasta na prawach powiatu w drodze darowizny na cele publiczne zabudowanej nieruchomości - na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych – jest zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej: „updop”), zwalnia się od podatku jednostki samorządu terytorialnego w zakresie dochodów określonych w przepisach ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Zgodnie z powyższym przepisem, od podatku zwolnione podmiotowo są jednostki samorządu terytorialnego w zakresie dochodów określonych w przepisach o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Jednostkami samorządu terytorialnego są gminy, powiaty oraz województwa samorządowe. Dochody jednostek samorządu terytorialnego określa ustawa z dnia 13 listopada 2003r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 80, poz. 526 ze zm.). Wnioskodawca jest Miastem na prawach powiatu, zastosowanie znajdzie zatem art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, zgodnie z którym źródłami dochodów własnych gminy są spadki, zapisy i darowizny na rzecz gminy

Definiując pojęcie darowizny, jakim posługuje się ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego należy odwołać się do umowy cywilnoprawnej uregulowanej w art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), zgodnie z którym przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

W zdarzeniu przyszłym opisanym we wniosku Wnioskodawca otrzyma darowiznę w postaci zabudowanej nieruchomości (grunt oraz budynki i budowle). Wnioskodawca na mocy art. 6 ust. 1 pkt 6 updop będzie zwolniony z opodatkowania dochodu z tytułu otrzymanej darowizny.

Stanowisko Wnioskodawcy, iż przejęcie na rzecz Miasta na prawach powiatu w drodze darowizny na cele publiczne zabudowanej nieruchomości - na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy podatku dochodowym od osób prawnych jest zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych - jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Do wniosku o wydanie interpretacji dołączono uchwałę Rady Miejskiej z dnia 29 września 2011r. w sprawie połączenia Centrum - samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej i Szpitala - samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, wraz z projektem Porozumienia w sprawie połączenia Centrum i Szpitala - samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz utworzenia nowego samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj