Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
1061-IPTPB2.4511.933.2016.1.DA
z 9 marca 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) oraz art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1948, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 listopada 2016 r. (data wpływu 28 listopada 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 4 lutego 2017 r. (data wpływu 8 lutego 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania podatkiem liniowym dochodów osiąganych z tytułu udziałów w spółkach cywilnych przez małoletniego spadkobiercę – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 listopada 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz zasad ewidencji i identyfikacji podatników.

Powyższy wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w części dotyczącej zasad ewidencji i identyfikacji podatników, został załatwiony odrębnym rozstrzygnięciem.

Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych nie spełniał wymogów, określonych w art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z powyższym pismem z dnia 19 stycznia 2017 r., Nr 1061-IPTPB2.4511.860.2016.1.DA, wezwano Wnioskodawcę, na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w zw. z art. 14h ustawy Ordynacja podatkowa, do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłane zostało w dniu 19 stycznia 2017 r. (skutecznie doręczone w dniu 30 stycznia 2017 r.). W dniu 8 lutego 2017 r. (nadano w dniu 6 lutego 2017 r.) wpłynęło uzupełnienie wniosku.

We wniosku i jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny:

W dniu 20 kwietnia 2016 r. zmarł …., ojciec Wnioskodawcy. Zmarły pozostawił testament, w którym cały swój majątek zapisał dwojgu małoletnim dzieciom, w tym Wnioskodawcy. Jednocześnie na mocy testamentu zarząd majątkiem małoletnich dzieci, do czasu uzyskania przez nich pełnoletności, powierzył swojemu bratu, wyłączając z tego zarządu matkę małoletnich. Zmarły był przedsiębiorcą, wykonującym działalność gospodarczą m.in. będąc wspólnikiem w dwóch Spółkach cywilnych dysponujących znacznym majątkiem. Zapisy umów tych Spółek cywilnych przewidywały, że w przypadku śmierci wspólnika w jego miejsce wchodzą spadkobiercy. Matka Wnioskodawcy (tj. małoletniego dziecka) zamierza w Jego imieniu złożyć oświadczenie o wstąpieniu Wnioskodawcy do Spółek cywilnych, w miejsce zmarłego ojca (dotychczasowego wspólnika), jako przedsiębiorca.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wyjaśnił, że użyte sformułowanie: „na mocy testamentu, spadkodawca powierzył swojemu bratu zarząd majątkiem do czasu uzyskania pełnoletności” jest zapisem dosłownym. Powierzenie w testamencie zarządu majątkiem Wnioskodawcy zostało ustanowione na podstawie odpowiednich przepisów prawa spadkowego i nie jest kwestionowane, co zostało potwierdzone postanowieniem Sądu Rodzinnego …., że w przypadku ustanowienia zarządcy w testamencie dalsze ustanowienie zarządcy na podstawie art. 102 prawa rodzinnego i opiekuńczego nie jest możliwe.

W związku z powyższym, zarządca ustanowiony w testamencie w sprawach zwykłego zarządu majątkiem podejmuje decyzje samodzielne, natomiast w sprawach przekraczających zwykły zarząd obowiązany jest uzyskać zgodę właściwego Sądu Rodzinnego (tak jak się to stało w przypadku, gdy zarządca wystąpił do Sądu Rodzinnego …. w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż samochodu osobowego pozostawionego w spadku i Sąd Rodzinny takiej zgody zarządcy udzielił).

Ustanowienie zarządcy oznacza, że matka Wnioskodawcy pozbawiona jest jakiegokolwiek wpływu na zarządzanie majątkiem Wnioskodawcy. Zarządca ustanowiony w testamencie uzyskał wyłącznie prawo do zarządu majątkiem, natomiast nie uzyskał jakichkolwiek uprawnień dotyczących opieki nad Wnioskodawcą, którego matka jest jedynym i wyłącznym przedstawicielem ustawowym, i posiada w stosunku do Niego pełnię władzy rodzicielskiej. Ponadto, Wnioskodawca poinformował, że matka nie podejmuje w Jego imieniu żadnych czynności prawnych w związku z uzyskiwaniem przez Niego dochodów pochodzących z udziałów w Spółkach cywilnych. Matka nie złożyła również w imieniu Wnioskodawcy oświadczenia, o którym mowa w art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, albowiem nie posiada On numeru NIP.

Wnioskodawca w odpowiedzi na postawione w wezwaniu pytanie: „czy dochody uzyskiwane przez Wnioskodawcę z udziałów w Spółkach cywilnych pochodzą z pozarolniczej działalności gospodarczej i są opodatkowane zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?” wyjaśnił, że dochody uzyskiwane przez Niego pochodzą od zarządcy, jednocześnie stwierdzając, że obecnie nie posiada On wiedzy o źródłach dochodów. Ww. dochody (środki) zarządca przekazuje na utrzymanie małoletniego Wnioskodawcy.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał również, że zaliczki na podatek dochodowy Jego - jako wspólnika nie są jeszcze odprowadzane, ponieważ nie uzyskał On jeszcze numeru NIP.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku):

  1. W przypadku uzyskania dochodów z udziału w Spółkach cywilnych, do których Wnioskodawca przystąpi - albowiem udziałów w spółce cywilnej nie otrzymuje się w spadku, tylko wspólnikiem staje się w drodze oświadczenia o przystąpieniu do spółki na podstawie umowy spółki cywilnej, gwarantujące takie prawo w przypadku śmierci jednego ze wspólników, a zatem do spółki cywilnej Wnioskodawca może przystąpić na zasadzie oświadczenia o przystąpieniu do spółki lub oświadczyć, że z uprawnienia tego nie skorzysta - kto będzie zobowiązany do rozliczenia podatku dochodowego, wpłaty należnych zaliczek na podatek i złożenia zeznania rocznego, tj. matka czy też ustanowiony przez spadkodawcę zarządca w osobie brata spadkodawcy?
  2. Czy Wnioskodawca będzie mógł rozliczać podatek dochodowy z uzyskanych dochodów z działalności Spółek cywilnych w formie liniowej?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest udzielenie odpowiedzi na pytanie nr 2 w zakresie możliwości opodatkowania podatkiem liniowym dochodów osiąganych z tytułu udziałów w spółkach cywilnych przez małoletniego spadkobiercę, natomiast w zakresie pytania nr 1 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy (ostatecznie przedstawionym w uzupełnieniu wniosku), będzie On mógł rozliczać podatek w formie liniowej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, po złożeniu przez matkę – w Jego imieniu – oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania, w trybie art. 9a ww. ustawy.

Możliwość wyboru tej formy opodatkowania dotyczy bowiem przychodów z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, a status wspólnika spółki cywilnej oznacza prowadzenie takiej działalności, co uzasadnia wskazany już powyżej art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2032, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Natomiast jak stanowi art. 10 ust. 1 pkt 3 powołanej ustawy źródłem przychodów jest m.in. pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5b ust. 2 ww. ustawy, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza).

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że ojciec Wnioskodawcy (spadkodawca) zmarł w dniu 20 kwietnia 2016 r. Ojciec Wnioskodawcy był przedsiębiorcą wykonującym działalność gospodarczą, m.in. będąc wspólnikiem w dwóch Spółkach cywilnych. Zapisy umów tych Spółek cywilnych przewidywały, że w przypadku śmierci wspólnika w jego miejsce wchodzą spadkobiercy. Spadkodawca pozostawił testament, w którym cały swój majątek zapisał dwojgu małoletnim dzieciom, w tym Wnioskodawcy. Jednocześnie na mocy testamentu zarząd majątkiem małoletnich dzieci, do czasu uzyskania przez nich pełnoletności, powierzył swojemu bratu, wyłączając z tego zarządu matkę małoletnich. Powierzenie w testamencie zarządu majątkiem Wnioskodawcy zostało ustanowione postanowieniem Sądu Rodzinnego.

W związku z powyższym, zarządca ustanowiony w testamencie w sprawach zwykłego zarządu majątkiem podejmuje decyzje samodzielne, natomiast w sprawach przekraczających zwykły zarząd obowiązany jest uzyskać zgodę właściwego Sądu Rodzinnego. Ustanowienie zarządcy oznacza, że matka Wnioskodawcy pozbawiona jest jakiegokolwiek wpływu na zarządzanie majątkiem syna. Zarządca ustanowiony w testamencie uzyskał wyłącznie prawo do zarządu majątkiem, natomiast nie uzyskał jakichkolwiek uprawnień dotyczących opieki nad Wnioskodawcą, którego matka jest jedynym i wyłącznym przedstawicielem ustawowym, i posiada w stosunku do Niego pełnię władzy rodzicielskiej.

Wnioskodawca wskazał również, że nie posiada numeru NIP, dlatego matka nie złożyła w Jego imieniu oświadczenia, o którym mowa w art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z tym zaliczki na podatek dochodowy Jego - jako wspólnika, nie są jeszcze odprowadzane. Matka Wnioskodawcy (tj. małoletniego dziecka) zamierza w Jego imieniu złożyć oświadczenie o wstąpieniu Wnioskodawcy do Spółek cywilnych, w miejsce zmarłego ojca (dotychczasowego wspólnika), jako przedsiębiorca.

Biorąc powyższe pod uwagę, w sytuacji przystąpienia Wnioskodawcy do Spółek cywilnych, w wyniku której to czynności prawnej stanie się wspólnikiem tych Spółek, uzyskiwane przychody należy zaliczyć do źródła przychodu wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Z kolei, zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku, oraz z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Warunki opodatkowania podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 30c określone zostały w art. 9a ust. 2-5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza), są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Podatnicy podejmujący działalność gospodarczą wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym mogą złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Natomiast w myśl art. 9a ust. 2 ww. ustawy, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, oświadczenie może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a jeżeli podatnik nie złożył oświadczenia na podstawie tych przepisów – pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Z powyższego wynika, że podstawową formą opodatkowania podatkiem dochodowym z działalności gospodarczej jest opodatkowanie według skali podatkowej. Wymieniona forma opodatkowania przysługuje z mocy ustawy i podatnik nie musi składać oświadczenia o jej wyborze. Złożenie stosownego oświadczenia – w wymienionym w przepisach terminie – jest natomiast warunkiem koniecznym dla możliwości skorzystania z opodatkowania w formie tzw. podatku liniowego.

Przy tym z powołanych powyżej przepisów jednoznacznie wynika, że - w trakcie roku podatkowego - wybór sposobu opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c, jest możliwy tylko w przypadku rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Ustawodawca wiąże możliwość wyboru podatku liniowego w ciągu roku podatkowego z rozpoczęciem działalności gospodarczej. Podatnicy, którzy kontynuują działalność gospodarczą, z możliwości wyboru opodatkowania dochodów 19% podatkiem liniowym, mogą skorzystać dopiero od nowego roku podatkowego, jeżeli wymagane oświadczenie złożą w terminie do 20 stycznia roku podatkowego.

W świetle cytowanych przepisów, dochód osiągnięty z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w związku z objęciem udziału w spółce osobowej podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ww. ustawy lub po spełnieniu przez podatnika warunków określonych przepisami art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, może być opodatkowany zgodnie z art. 30c ust. 1 tej ustawy, tj. 19% podatkiem (określanym potocznie jako podatek liniowy).

Nie ulega wątpliwości, że warunkiem koniecznym dla opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności „podatkiem liniowym”, jest złożenie przez podatnika oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Z cytowanego wyżej przepisu art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika wprost, że pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania „podatkiem liniowym” należy złożyć do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że w przypadku złożenia przez matkę w imieniu Wnioskodawcy oświadczenia o wstąpieniu do Spółek cywilnych, w miejsce zmarłego ojca, Wnioskodawca stanie się podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w ramach tych Spółek. Stanie się On bowiem wspólnikiem Spółek cywilnych.

W związku z powyższym, przychody uzyskane po tym dniu z tytułu prowadzonej działalności (w związku z przystąpieniem do Spółek cywilnych na podstawie umowy tych Spółek) stanowić będą dla Wnioskodawcy przychód podatkowy. Zatem, oświadczenie o wyborze opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej 19% podatkiem liniowym, pochodzących z udziałów w Spółkach cywilnych, powinno być złożone nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Niezłożenie powyższego oświadczenia, skutkuje niemożnością opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, uzyskanych w danym roku podatkowym na zasadach określonych w art. 30c ww. ustawy, tj. tzw. 19% podatkiem liniowym.

Jednocześnie należy podkreślić, że wybór formy opodatkowania uzyskanego dochodu, w tym przypadku na zasadach tzw. podatku liniowego, wymaga spełnienia przez podatnika określonych wymogów wskazanych w art. 9a ust. 2 - 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem, prawo do opodatkowania dochodów na zasadach określonych w art. 30c ust. 1 tej ustawy związane jest nierozerwalnie z konkretnym podatnikiem, spełniającym określone przepisami warunki. Spadkobierca podatnika, aby mógł skorzystać z opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności na podstawie art. 30c ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, musi spełniać warunki, wynikające z ustawy, uprawniające go do wyboru tej formy opodatkowania.

Podsumowując, w świetle powyższego, Wnioskodawca jako osoba rozpoczynająca prowadzenie działalności gospodarczej po złożeniu wymaganego oświadczenia i spełnieniu warunków, o których mowa w art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma możliwość skorzystania z prawa opodatkowania podatkiem liniowym. W związku z powyższym dochody pochodzące z udziałów w Spółkach cywilnych Wnioskodawca ma prawo opodatkować na zasadach określonych w art. 30c ww. ustawy, tj. tzw. 19% podatkiem liniowym.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Podkreślić należy, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku.

W związku z powyższym, jeżeli opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego nie będzie zgodny ze stanem rzeczywistym wydana interpretacja nie będzie chronić Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ….., po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj