Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/1/415-2/12/ASz
z 2 lutego 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/1/415-2/12/ASz
Data
2012.02.02



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
kanalizacja
wodociągi
zwrot kosztów


Istota interpretacji
Czy ww. przychód powinien być ujęty w rozliczeniu za 2011 r., a jeżeli tak, to w jakiej wysokości?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 31 października 2011 r. (data wpływu do tut. Biura – 04 listopada 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego przekazania sieci kanalizacyjnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04 listopada 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego przekazania sieci kanalizacyjnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W 2003 r. Wnioskodawca wykonał ok. 100 mb sieci kanalizacyjnej. W 2011 r. Zakład Wodociągów i Kanalizacji odkupił od Wnioskodawcy ww. rurociąg za kwotę 10.000 zł.

Wnioskodawca nadmienił, że kanalizacja przebiega przez jego działki na podstawie prawomocnego pozwolenia na budowę a konieczność jej wykonania była związana z potrzebą podłączenia do sieci kanalizacyjnej jego budynku.

Wzdłuż linii sprzedanej kanalizacji usytuowane są budynki oraz działki do zagospodarowania. Zyski z podłączenia i odbioru ścieków pobiera Zakład Wodociągów i Kanalizacji, zatem Wnioskodawca zwrócił się do niego o wykup i eksploatację ww. rurociągu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy ww. przychód powinien być ujęty w rozliczeniu za 2011 r., a jeżeli tak, to w jakiej wysokości...

Wnioskodawca powołując się na art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stwierdził, iż budowa przedmiotowej kanalizacji jako nieruchomości została zakończona w 2003 r., a zbyta w 2011 r., tj. po okresie 5 lat od wykonania; nie spełnia więc warunków określonych w ww. przepisie. Wobec tego nie powstaje przychód, a zatem nie ma podstawy do opodatkowania.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,

-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Natomiast w myśl art. 10 ust. 1 pkt 9 przywołanej ustawy źródłem przychodów są inne źródła.

Przepis art. 11 ust. 1 cyt. ustawy stanowi, że przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zatem o przychodzie można mówić wtedy, gdy ma on charakter trwałego przysporzenia majątkowego, tj. mającego konkretny wymiar finansowy.

Zgodnie przepisem art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Użycie w powyższym przepisie sformułowania „w szczególności”, wskazuje, iż definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty i nie ma przeszkód, aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w art. 20 ust. 1 ww. ustawy. O przychodzie podatkowym z innych źródeł będziemy mówić w każdym przypadku, kiedy u podatnika wystąpią realne korzyści majątkowe.

Zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków (Dz. U. z 2001 r. Nr 72, poz 747) osoby, które wybudowały z własnych środków urządzenia wodociągowe i urządzenia kanalizacyjne, mogą je przekazać odpłatnie gminie lub przedsiębiorstwu wodociągowo – kanalizacyjnemu, na warunkach uzgodnionych w umowie.

Z analizy wniosku wynika, że Wnioskodawca w 2003 r. wykonał ok. 100 mb sieci kanalizacyjnej. W 2011 r. Zakład Wodociągów i Kanalizacji odkupił od Wnioskodawcy ww. rurociąg za kwotę 10.000 zł.

W świetle powołanych powyżej przepisów należy zauważyć, że rodzaje przychodów, które podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zostały enumeratywnie wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 1-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychód uzyskany z tytułu sprzedaży sieci kanalizacyjnej, nie mieści się w katalogu źródeł określonych w art. 10 ust. 1 pkt 1-8. Dla przychodów nie mieszczących się w katalogu źródeł określonych w pkt 1 – 8 art. 10 ust. 1 ustawodawca wprowadził źródło przychodu „inne źródła” wymienione w pkt 9 art. 10 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym.

Środki uzyskane ze sprzedaży sieci kanalizacyjnej będą zatem przychodem z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, a nie - jak wskazał Wnioskodawca – przychodem ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy, tj. przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości i innych rzeczy.

Wskazać również należy, że bez wpływu na opodatkowanie otrzymanej przez Wnioskodawcę kwoty pozostaje fakt jej otrzymania po upływie 5 lat od wybudowania sieci kanalizacyjnej. Powyższy termin ma bowiem zastosowanie jedynie do odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca dokonał zbycia sieci kanalizacyjnej. Sieć taka w świetle odrębnych uregulowań (niepodatkowych) nie stanowi nieruchomości (def. nieruchomości została określona przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) i należy ją stosować - z braku jej uregulowań w przepisach podatkowych - dla celów podatkowych). Tym samym odpłatność za przeniesienie własności sieci kanalizacyjnej, jaką Wnioskodawca otrzymał stanowi przychód, który należy kwalifikować do źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy. W przedstawionej sytuacji nie może być więc mowy o odpłatnym zbyciu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8, w konsekwencji czego wskazany termin pozostaje bez wpływu na opodatkowanie osiągniętego przez Wnioskodawcę przychodu.

Należy również zwrócić uwagę, że Wnioskodawca powołał się na art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, natomiast pięcioletni okres, o którym mowa powyżej dotyczy odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) cyt. przepisu. Natomiast art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) dotyczy odpłatnego zbycia innych rzeczy przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Przy czym, jak wykazano powyżej powoływane terminy pozostają bez znaczenia dla przedmiotowego rozstrzygnięcia, gdyż wskazany przychód nie może być zaliczony do źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, uzyskane przez Wnioskodawcę środki pieniężne stanowią przychód w rozumieniu art. 11 ust. 1 i art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych brak jest przepisu, który pozwalałby na zwolnienie z opodatkowania tak uzyskanego przychodu.

Jednocześnie jak wynika z treści przepisu art. 9 ust. 2 ww. ustawy, dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Natomiast art. 22 ust. 1 tej ustawy stanowi, iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Mając na uwadze powyższe, środki uzyskane przez Wnioskodawcę ze sprzedaży sieci kanalizacyjnej stanowią przychód, który po pomniejszeniu o udokumentowane koszty, tj. wydatki związane z jej wybudowaniem, podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27, tj. według skali podatkowej.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj