Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
2461-IBPB-1-2.4510.7.2017.1.AK
z 6 marca 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.) oraz art. 223 ust. 1 ustawy z 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. z 2016 r., poz. 1948 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 2 stycznia 2017 r. (data wpływu do tut. BKIP 4 stycznia 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy do kosztów kwalifikowanych określonych w art. 18d ust. 2 pkt 1) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, można zaliczyć należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, odnoszące się do pracowników zatrudnionych w Dziale BRI Spółki (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 stycznia 2017 r. wpłynął do organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy do kosztów kwalifikowanych określonych w art. 18d ust. 2 pkt 1) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, można zaliczyć należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, odnoszące się do pracowników zatrudnionych w Dziale BRI Spółki.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:

Spółka (dalej: „Spółka”, „Wnioskodawca”), należąca do międzynarodowej Grupy prowadzi działalność w dziedzinie produkcji szerokiego zakresu powłok, takich jak: farby, lakiery, bejce, tworzywa sztuczne (jak np. masy uszczelniające), a także ich sprzedaży oraz dystrybucji.

Spółka posiada zorganizowany, wydzielony organizacyjnie w strukturach Spółki Dział Badań, Rozwoju i Innowacji (dalej: „BRI”). Jego zadaniem jest prowadzenie projektów badawczo-rozwojowych (dalej także: „B+R”), mających na celu zdobywanie zupełnie nowej wiedzy, jak również nabywanie, łączenie kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy w celu opracowywania oraz rozwoju produktów Wnioskodawcy oraz technologii ich produkcji. Część z prowadzonych w ramach posiadanego przez Spółkę Działu BRI projektów realizowana jest przez Spółkę samodzielnie, natomiast część realizowana jest także wspólnie z innymi podmiotami z Grupy, jednostkami naukowymi, czy też przedsiębiorstwami z terenu RP. W ramach Działu BRI Spółka posiada i prowadzi własne laboratorium Spółki, w którym prowadzone są prace badawczo-rozwojowe: opracowywane są zupełnie nowe produkty i procesy produkcyjne oraz wprowadzane są różnego rodzaju ulepszenia do tych dotychczas oferowanych i stosowanych. Pracownicy Działu BRI wykonują badania laboratoryjne, projektują składy chemiczne nowych produktów, badają szeroki zakres ich właściwości chemicznych i fizycznych, przygotowują produkty prototypowe, a następnie przeprowadzają testy przedmiotowych prototypów. Opisywany Dział BRI Spółki składa się z 2 zespołów scharakteryzowanych poniżej.

Zespół Badań i Rozwoju Produktu

Zespół ten zajmuje się opracowywaniem innowacji na potrzeby aktualnego portfolio produktów, tzw. sustaining innovation, dla których przewidywany czas wdrożenia od rozpoczęcia prac B+R wynosi ok. 1-5 lat. Prace badawczo-rozwojowe Zespołu skupione są wokół wiodących, istniejących linii produktowych Wnioskodawcy, tj. farb i lakierów mając na celu wprowadzanie innowacji w tym zakresie. We wspomnianym laboratorium Spółki, pracownicy Działu BRI opracowują np. innowacyjne farby zeroemisyjne, przyjazne alergikom i inne. W całej Grupie produkty opracowywane są zgodnie z koncepcją ekologiczną - sustainability - mającą na celu zmniejszenie lub wyeliminowanie emisji do atmosfery lotnych i pół-lotnych związków organicznych oraz substancji szkodliwych.

Opracowywanie nowego produktu rozpoczyna się od:

  • zdefiniowania założeń w zakresie głównych parametrów docelowych produktu, wynikających z warunków aplikacji oraz norm mających zastosowanie do poszczególnych kategorii produktowych, obejmujących m.in. określoną emisję lotnych i pół-lotnych związków organicznych, czas schnięcia, odporność mechaniczną i chemiczną i inne,
  • stworzenia kompozycji składników, substancji chemicznych, z których ma powstać nowy produkt.

W oparciu o te dane inżynierowie i technologowie B+R opracowują koncepcję nowego produktu i tworzą prototyp. Prototyp poddawany jest testom laboratoryjnym, a na podstawie wyników przedmiotowych testów wprowadzane są modyfikacje składu chemicznego produktu pod kątem uzyskania jego docelowej charakterystyki. Jeżeli projekt B+R przyniesie oczekiwane rezultaty, końcową fazą jest wytworzenie prototypów poprzez przeprowadzenie prób wytworzenia partii pilotażowej. Spółka w procesie badawczo-rozwojowym posługuje się dostępną wiedzą z dziedziny chemii oraz inżynierii materiałowej, bada powstałe próbki pod kątem spełniania zakładanych wymogów oraz zdobywa, w toku badań laboratoryjnych, nową wiedzę we wspomnianych dziedzinach, którą następnie wykorzystuje do opracowywania kolejnych nowych produktów lub znaczących ulepszeń do tych obecnie oferowanych.

Zespół Innowacji Produktowych

Zespół zajmuje się opracowywaniem zupełnie nowych, przełomowych, rozwiązań w dziedzinie szeroko pojmowanej chemii przemysłowej - nie tylko w obszarze produkcji farb i lakierów. Zespół ten poszukuje rozwiązań spoza głównego obszaru działalności Spółki (jej głównego portfolio produktowego jakim są farby i lakiery). W ramach zespołu opracowywane są innowacje produktowe i procesowe. Zespół Innowacji Produktowych posiłkuje się też wsparciem ze strony jednostek zewnętrznych - współpracuje z jednostkami naukowymi i wyspecjalizowanymi przedsiębiorstwami w zakresie zlecania konkretnych badań i analiz, nabywania dodatkowej wiedzy niezbędnej dla opracowywania opisywanych innowacji, w przypadkach, gdy przeprowadzanie badań lub testów we własnym laboratorium jest z jakichkolwiek powodów niewskazane lub niewykonalne.

Wnioskodawca pragnie zaznaczyć, że prace Zespołu Innowacji Produktowych skupiają się wokół przełomowych innowacji - opracowywaniu tzw. disruptive innovation - innowacji, których efekty spowodują powstanie nowego rynku (sektora) lub wywołają znaczącą zmianę na dotychczasowych rynkach, a ich wpływ na funkcjonowanie społeczeństwa będzie bardzo widoczny. Prace znacznie wyprzedzają obecne zapotrzebowanie rynkowe, ich perspektywa jest znacznie dalsza i w konsekwencji mają one znaczące przełożenie na trendy w branży w kolejnych latach.

Stanowiska pracy oraz zakres obowiązków pracowników opisanych wcześniej Zespołów

Pracownicy Działu BRI Spółki są zatrudniani w celu wykonywania zadań z zakresu działalności badawczo-rozwojowej, na podstawie umów o pracę (zarówno na czas określony, jak i nieokreślony), co znajduje odzwierciedlenie w nazwach stanowisk pracy określonych umowami oraz zapisach zawartych w kartach stanowisk pracy. Opisywani pracownicy pełnią swoje obowiązki wyłącznie w ramach Działu BRI. Wspomniane karty stanowisk pracy, dla każdego ze stanowisk funkcjonujących w ramach Działu BRI określają zakres powierzonych poszczególnym pracownikom czynności związanych z prowadzonymi pracami badawczo-rozwojowymi, do których należą:

  • Opracowywanie nowych produktów;
  • Ulepszanie istniejących produktów;
  • Zarządzanie zespołem badawczo-rozwojowym;
  • Zapewnianie bezpieczeństwa prac laboratoryjnych i zgodności ze standardami ISO i EHS;
  • Współpraca z pozostałymi działami (np. Sprzedaży i Marketingu) w zakresie monitoringu rynku oraz definiowania zapotrzebowania na nowe produkty;
  • Udział w pracach zespołów Ekspertów B+R Spółki;
  • Wypełnianie zadań z zakresu testów laboratoryjnych oraz opracowywania raportów z testów;
  • Utrzymywanie znajomości nowych standardów oraz metod testowych;
  • Budżetowanie i monitoring kosztów prac B+R.

Pomoc publiczna na działalność B+R, z których korzysta i zamierza korzystać Spółka

Spółka jest beneficjentem pomocy publicznej. W przeszłości skorzystała ze wsparcia finansowego z funduszy UE. Dofinansowaniem z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka objęta była modernizacja i rozbudowa budynku B+R. Spółka skorzysta także w najbliższym czasie z dofinansowania w ramach programu sektorowego INNOCHEM - Działanie 1.2 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020 - projekt Spółki został rekomendowany do dofinansowania. Dodatkowo, Spółka ubiega się i w przyszłości zamierza ubiegać się o dofinansowanie projektów B+R także w ramach innych krajowych lub zagranicznych instrumentów pomocy.

Istotny element opisu sprawy został zawarty także w stanowisku Spółki, w którym wskazano, że prace które mają miejsce w projektach badawczo-rozwojowych realizowanych w ramach Działu BRI Spółki nie stanowią prac rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do produktów, czy też procesów technologicznych.

Wnioskodawca zaznacza, że:

  • w związku z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową zamierza korzystać z odliczenia kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania na zasadach określonych w art. 18d i art. 18e ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2016 r., poz. 1888 ze zm. - dalej: „ustawa o CIT”);
  • nie prowadzi i nie będzie prowadzić działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia;
  • zamierza prowadzić działalność badawczo-rozwojową w ramach prac opisanych Zespołów również w przyszłości;
  • w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o CIT wyodrębnia i będzie w dalszym ciągu wyodrębniać koszty działalności badawczo-rozwojowej.

W związku z powyższym zadano następujące m.in. pytanie:

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym, w związku z tym, że prowadzi on działalność badawczo-rozwojową w ramach Działu BRI, do kosztów kwalifikowanych określonych w art. 18d ust. 2 pkt 1) ustawy o CIT, zalicza należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, odnoszące się do pracowników zatrudnionych w tymże Dziale BRI Spółki? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że opisana w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym działalność Spółki realizowana przez pracowników zatrudnionych w Dziale BRI spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, zgodnie z art. 4a pkt 26) ustawy o CIT, w szczególności stanowi badania przemysłowe i prace rozwojowe, o których mowa w art. 4a pkt 27c) i 28) ustawy o CIT, w związku z czym należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez Wnioskodawcę stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1) ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 4a pkt 26) ustawy o CIT, przez działalność badawczo-rozwojową rozumie się działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Na podstawie art. 4a pkt 27 badania naukowe to:

  1. badania podstawowe - oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
  2. badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,
  3. badania przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.

Art. 4a pkt 28) stanowi, że przez prace rozwojowe rozumieć należy nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

  1. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
  2. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

Jak stanowią powoływane przepisy, działalnością badawczo-rozwojową jest działalność twórcza, obejmująca m.in. badania przemysłowe i prace rozwojowe, podejmowane systematycznie i w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Działalność badawczo-rozwojowa obejmuje zatem m.in. nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, pod warunkiem, że nie stanowią one prac rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do tych już istniejących produktów, procesów lub usług.

Głównym celem realizowanych przez Spółkę projektów badawczo-rozwojowych jest opracowywanie nowych, ulepszonych lub zmienionych produktów i technologii produkcji przez zdobywanie nowej wiedzy oraz wykorzystywanie i rozwijanie posiadanych zasobów wiedzy, głównie w zakresie chemii oraz inżynierii materiałowej. Przedmiotowe działania realizowane są przez Wnioskodawcę samodzielnie lub też we współpracy z podmiotami zewnętrznymi, takimi jak: inne podmioty działające w ramach Grupy, jednostki naukowe lub przedsiębiorstwa niepowiązane z Wnioskodawcą, prowadzące działalność na terenie Polski.

Pracownicy Spółki, poprzez prace w opisywanym zakresie, realizują nieustanne dążenie Spółki do opracowywania innowacyjnych produktów oraz tworzenia i usprawniania procesów technologicznych (gdyż niejednokrotnie prace badawczo-rozwojowe prowadzą do powstania nowego typu procesów w ramach opisywanego wcześniej zjawiska disruptive innovation), które następnie wdrażane są w działalności Wnioskodawcy oraz innych podmiotów Grupy. Dzięki dalekiemu horyzontowi planowania prac badawczo-rozwojowych oraz ich wysoce innowacyjnemu zakresowi, Spółka przyczynia się do istotnie przełomowych rozwiązań w branży przemysłu chemicznego.

Wnioskodawca podkreśla, że prace, które mają miejsce w projektach badawczo-rozwojowych realizowanych w ramach Działu BRI Spółki nie stanowią prac rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do produktów, czy też procesów technologicznych.

Zgodnie z przedstawioną definicją, w ramach prac rozwojowych odbywa się w szczególności opracowywanie koncepcji produktów (z uwzględnieniem szerokiego zakresu parametrów docelowych), formulacja ich receptur w zakresie składu chemicznego, po czym tworzone są prototypy, prowadzone są testy oraz walidacja pod kątem zdefiniowanych na wstępie założeń w zakresie spełniania pożądanych kryteriów, a także przewidywanego składu chemicznego.

Co więcej, działalność Spółki spełnia również przesłankę systematyczności - Wnioskodawca realizuje projekty badawczo-rozwojowe systematycznie, dbając o nieustanny rozwój swojej oferty produktowej, a przez to i całego rynku. Zespoły te prowadzą prace w sposób ciągły, stanowią stałe jednostki organizacyjne Spółki i w zakresie ich zadań leży wyłącznie działalność innowacyjna.

Na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, od podstawy opodatkowania odlicza się koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika na działalność badawczo - rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1) ustawy o CIT za koszty kwalifikowane uznaje się m.in.: należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek (dalej również: koszty pracownicze), jeżeli te należności i składki dotyczą pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej.

Tym samym, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że do kosztów kwalifikowanych stanowiących podstawę do obliczenia ulgi, może zaliczyć koszty określone w art. 18d ust. 2 pkt 1) ustawy o CIT, dotyczące pracowników, uczestniczących w realizacji projektów badawczo-rozwojowych opisanych powyżej, a zatem pracowników wyżej opisanych Zespołów funkcjonujących w ramach Działu BRI Spółki.

Biorąc powyższe argumenty pod uwagę, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że opisywane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym prace prowadzone przez osoby zatrudnione w obydwu Zespołach badawczo-rozwojowych, polegające na opracowywaniu nowych oraz ulepszonych, innowacyjnych produktów stanowiących wzmocnienie oferowanego portfolio Spółki lub przeznaczonych do wdrożenia w działalności Spółki w odleglejszym horyzoncie czasowym stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu ustawy o CIT. W związku z tym, że pracownicy obu opisywanych Zespołów nie prowadzą innej działalności, całość kosztów, o których mowa w art. 18d ust. 2. pkt 1) odnoszących się do pracowników Zespołu Badań i Rozwoju Produktu oraz Zespołu Innowacji Produktowej zatrudnionych w celu realizacji działalności B+R stanowi koszt kwalifikowany w rozumieniu art. 18d ust. 1 Ustawy, a w konsekwencji podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania w części ustalonej przez art. 18d ust. 7 pkt 1) ustawy o CIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku zdarzenia przyszłego dotyczy stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, że w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2 wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 718 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj