Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
3063-ILPP2-2.4512.18.2017.1.JK
z 14 marca 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) oraz art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1948, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 stycznia 2017 r. (data wpływu 16 stycznia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania składnika majątku Spółki na cele osobiste wspólników – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 stycznia 2017 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania składnika majątku Spółki na cele osobiste wspólników.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca – Spółka (…) Spółka komandytowa (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT). Komandytariuszami Spółki są osoby fizyczne, natomiast komplementariuszem jest spółka kapitałowa – X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Głównym przedmiotem działalności Spółki jest produkcja i sprzedaż pozostałych wyrobów tekstylnych – głównie pościeli wełnianej i materacy. Spółka powstała w wyniku przekształcenia Spółki kapitałowej X Sp. z o.o. z siedzibą w (…) na podstawie uchwały Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników z dnia 24 stycznia 2008 r. i Majątek Spółki stanowi głównie mienie wniesione do niej jako wkład oraz inne nabyte w trakcie trwania Spółki.

W dniu 2 lipca 1996 r. Spółka X poprzednik prawny Spółki nabyła prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej (dalej: „Nieruchomość”). Zgodnie z ówcześnie obowiązującymi przepisami prawa podatkowego, nabycie Nieruchomości przez poprzednika prawnego Spółki nie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT. Na podstawie decyzji Starosty z dnia 28 marca 2013 r., prawo użytkowania wieczystego Nieruchomości zostało przekształcone w prawo własności, oraz ustalona została opłata za to przekształcenie. Opłata pobierana przez Gminę za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego Nieruchomości w prawo własności nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Ustalona opłata powiększyła wartość początkową Nieruchomości w ewidencji środków trwałych. Nieruchomość nie podlegała żadnym ulepszeniom. Spółka nie odliczyła żadnego podatku VAT z tytułu nabycia, przekształcenia lub ulepszenia Nieruchomości lub jej części składowych.

Przedmiotowa Nieruchomość gruntowa została zaliczona przez Spółkę do środków trwałych i wprowadzona do ewidencji środków trwałych, zgodnie z wymogami przepisów rachunkowych i podatkowych. Obecnie Nieruchomość nie jest w jakikolwiek sposób wykorzystywana przez Spółkę do prowadzonej działalności gospodarczej. Ten składnik majątku nie jest związany z bieżącą, podstawową działalności Spółki, która koncentruje się głównie na produkcji i sprzedaży pościeli wełnianej i materacy, przez co w ocenie wspólników jest całkowicie zbędny w jej działalności.

W związku z tym Wnioskodawca planuje wycofanie tej Nieruchomości z ewidencji środków trwałych i nieodpłatne przekazanie na rzecz wspólników (komandytariuszy i komplementariusza) do ich majątków odrębnych (prywatnych), proporcjonalnie do udziałów w jakich wspólnicy uczestniczą w majątku Spółki (udziałom kapitałowym) oraz w zyskach Spółki. Przeniesienie nastąpi na podstawie uchwały wspólników Spółki podjętej w formie aktu notarialnego o zmniejszeniu udziału kapitałowego, i przekazaniu Nieruchomości na rzecz wspólników. W celu wykonania tej uchwały zostanie sporządzona umowa w formie aktu notarialnego) o nieodpłatnym przekazaniu wspólnikom udziałów w prawie własności Nieruchomości, proporcjonalnie do uczestnictwa każdego ze wspólników w majątku (udziale kapitałowym) i zyskach Spółki.

W skutek wykonania ww. czynności wspólnicy nabędą udziały we własności wycofanej i przekazanej Nieruchomości, których wysokość odpowiadać będzie ich udziałom w majątku (udziałom kapitałowym) i w zyskach Spółki. Pierwotnie wniesione (przy zawiązywaniu Spółki) wkłady wspólników w Spółce nie ulegną obniżeniu.

Umowa przenosząca własność Nieruchomości nie będzie stanowiła umowy darowizny w rozumieniu przepisów ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. z 2014 r., poz. 121 z późn. zm. dalej: „Kc”), będzie natomiast umową nienazwaną, przenoszącą nieodpłatnie na wspólników prawo własności do Nieruchomości.

Wspólnicy nie przewidują wystąpienia ze Spółki bądź jej likwidacji – Spółka będzie nadal prowadziła swoją działalność produkcyjną w dotychczasowym składzie osobowym wspólników w oparciu o pozostałe wykorzystywane do działalności produkcyjnej składniki majątkowe. Spółka w związku z powyższym przekazaniem Nieruchomości na rzecz wspólników nie otrzyma żadnych korzyści majątkowych.

W przyszłości komplementariusz może dokonać odpłatnego zbycia udziału w prawie własności Nieruchomości na rzecz osoby trzeciej lub komandytariusza Spółki, który nabędzie udział większościowy we własności Nieruchomości (94%). Niewykluczone też, że niektórzy komandytariusze wykorzystają Nieruchomość w prowadzonej działalności gospodarczej w formie innej spółki osobowej lub kapitałowej albo wynajmą.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy planowane nieodpłatne przekazanie przez Spółkę składnika majątku – Nieruchomości na cele osobiste wspólników Spółki będzie stanowiło odpłatną dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 UPTU podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 7 ust. 2 UPTU, czy też nie będzie podlegało opodatkowaniu z uwagi na to, że Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia kwoty podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia nieruchomości?

Zdaniem Wnioskodawcy, planowane nieodpłatne przekazanie składnika majątku – Nieruchomości, na cele osobiste wspólników Spółki nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT na gruncie art. 7 ust. 2 UPTU jako odpłatna dostawa towarów, gdyż podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia tej Nieruchomości, ani jej części składowych.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 UPTU, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 UPTU).

Powyższe przepisy dotyczą także nieruchomości przekazywanych nieodpłatnie, które na gruncie przepisów UPTU są zaliczone do towarów. W niniejszej sprawie Nieruchomość jest składnikiem majątku Spółki, który jest prawnie wydzielony. Wszelkie przesunięcia majątkowe pomiędzy Spółką, a jej wspólnikami dotyczące tej Nieruchomości są więc przeniesieniem praw do rozporządzania towarami jak właściciel na gruncie UPTU, ze Spółki na jej wspólników. Czynność ta nie będzie miała jednak dla Spółki charakteru odpłatnego. Spółka nie uzyska żadnych korzyści majątkowych w zamian za przeniesienie prawa własności Nieruchomości do majątku prywatnego jej wspólników.

W myśl art. 7 ust. 2 UPTU, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również nieodpłatne przekazanie przed podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Co do zasady nieodpłatne przekazanie nieruchomości na cele osobiste wspólników spółek i innych osób wskazanych w przepisie oraz wszelkie inne darowizny nieruchomości bez względu na ich cel, na który zostały one darowane, uznaje się za odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 UPTU podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z ich nabyciem, importem lub wytworzeniem. W konsekwencji niespełnienie powyższego warunku – prawa do odliczenia podatku VAT jest przesłanką do wyłączenia z nieodpłatnego przekazania towarów (w tym darowizn) spod zakresu działania UPTU.

Nie każda jednak czynność stanowiąca odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 5 UPTU podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podatnika. Stosownie do treści art. 15 ust. 1 UPTU, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza – według ust. 2 tego artykułu – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W niniejszej sprawie przeniesienie prawa własności Nieruchomości na rzecz wspólników Spółki nastąpi w ramach działalności gospodarczej Wnioskodawcy, o której mowa w art. 15 ust. 2 UPTU, a sama Spółka w odniesieniu do tego przekazania będzie działała jako podatnik podatku VAT określony w art. 15 ust. 2 UPTU. Jednakże planowana czynność nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT na gruncie art. 7 ust. 2 UPTU, gdyż nie spełnia przesłanek do uznania jej za odpłatną dostawę towaru, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 UPTU, ze względu na fakt, iż Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu Nieruchomości. Zakup tej Nieruchomości nie podlegał opodatkowaniu tym podatkiem. Z tej samej przyczyny Wnioskodawca nie dokonywał odliczenia podatku VAT z tytułu opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego Nieruchomości w prawo własności. Przy czym na powyższe rozstrzygnięcie nie będzie miał wpływu sposób, w jaki wspólnicy będą wykorzystywać przekazaną im nieodpłatnie do majątków odrębnych Nieruchomość (tak: Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia z 14 grudnia 2016 r. nr 1061-IPTPP3.4512.535.2016.2.BM, wyroki NSA z 19 marca 2014 r., (sygn. akt I FSK 831/13, I FSK 857-858/13, I FSK 908/13, I FSK 909/13, I FSK 927-929/13).

Biorąc zatem pod uwagę przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powyższe przepisy prawa, stwierdzić należy, że w przypadku nieodpłatnego przekazania Nieruchomości przez Spółkę na rzecz jej wspólników, czynność ta nie będzie stanowiła dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 UPTU, a tym samym nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Takie stanowisko potwierdzają organy podatkowe w interpretacjach przepisów m.in. Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 6 listopada 2015 r. nr PPP3/4512-676/15-2/IG, Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 11 czerwca 2014 r., nr ITPP1/443-337/14/MN i z dnia 24 lutego 2014 r. nr ITPP2/443-1283/13/KT oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 11 czerwca 2012 r. nr ILPP1/443-229/12-3/KG.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r., poz. 710 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Z powyższych przepisów wynika, że w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy są towary w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z dostawą tych towarów w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Czynnością zrównaną z odpłatną dostawą towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy jest także, zgodnie z ust. 2 tego artykułu, przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Z cyt. wcześniej art. 7 ust. 2 ustawy wynika, że aby doszło do uznania czynności nieodpłatnego przekazania towarów za czynność zrównaną z odpłatną dostawą towarów, muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

  • dokonującym nieodpłatnego przekazania jest podatnik podatku od towarów i usług,
  • przekazane przez podatnika towary należą do jego przedsiębiorstwa,
  • przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar (lub jego części składowe), w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało w całości lub w części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jego nabyciu, imporcie lub wytworzeniu.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, w tym także wszelkie inne darowizny, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.

W świetle art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności.

Jak wynika natomiast z art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z wniosku wynika, że Wnioskodawca – Spółka (…) Spółka komandytowa (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT). Komandytariuszami Spółki są osoby fizyczne, natomiast komplementariuszem jest spółka kapitałowa – X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Głównym przedmiotem działalności Spółki jest produkcja i sprzedaż pozostałych wyrobów tekstylnych – głównie pościeli wełnianej i materacy. Spółka powstała w wyniku przekształcenia Spółki kapitałowej X Sp. z o.o. z siedzibą w (…) na podstawie uchwały Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników z dnia 24 stycznia 2008 r. i Majątek Spółki stanowi głównie mienie wniesione do niej jako wkład oraz inne nabyte w trakcie trwania Spółki.

W dniu 2 lipca 1996 r. Spółka X poprzednik prawny Spółki nabyła prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej (dalej: „Nieruchomość”). Zgodnie z ówcześnie obowiązującymi przepisami prawa podatkowego, nabycie Nieruchomości przez poprzednika prawnego Spółki nie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT. Na podstawie decyzji Starosty z dnia 28 marca 2013 r., prawo użytkowania wieczystego Nieruchomości zostało przekształcone w prawo własności, oraz ustalona została opłata za to przekształcenie. Opłata pobierana przez Gminę za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego Nieruchomości w prawo własności nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Ustalona opłata powiększyła wartość początkową Nieruchomości w ewidencji środków trwałych. Nieruchomość nie podlegała żadnym ulepszeniom. Spółka nie odliczyła żadnego podatku VAT z tytułu nabycia, przekształcenia lub ulepszenia Nieruchomości lub jej części składowych.

Przedmiotowa Nieruchomość gruntowa została zaliczona przez Spółkę do środków trwałych i wprowadzona do ewidencji środków trwałych, zgodnie z wymogami przepisów rachunkowych i podatkowych. Obecnie Nieruchomość nie jest w jakikolwiek sposób wykorzystywana przez Spółkę do prowadzonej działalności gospodarczej. Ten składnik majątku nie jest związany z bieżącą, podstawową działalności Spółki, która koncentruje się głównie na produkcji i sprzedaży pościeli wełnianej i materacy, przez co w ocenie wspólników jest całkowicie zbędny w jej działalności.

W związku z tym Wnioskodawca planuje wycofanie tej Nieruchomości z ewidencji środków trwałych i nieodpłatne przekazanie na rzecz wspólników (komandytariuszy i komplementariusza) do ich majątków odrębnych (prywatnych), proporcjonalnie do udziałów w jakich wspólnicy uczestniczą w majątku Spółki (udziałom kapitałowym) oraz w zyskach Spółki. Przeniesienie nastąpi na podstawie uchwały wspólników Spółki podjętej w formie aktu notarialnego o zmniejszeniu udziału kapitałowego, i przekazaniu Nieruchomości na rzecz wspólników. W celu wykonania tej uchwały zostanie sporządzona umowa w formie aktu notarialnego) o nieodpłatnym przekazaniu wspólnikom udziałów w prawie własności Nieruchomości, proporcjonalnie do uczestnictwa każdego ze wspólników w majątku (udziale kapitałowym) i zyskach Spółki.

W skutek wykonania ww. czynności wspólnicy nabędą udziały we własności wycofanej i przekazanej Nieruchomości, których wysokość odpowiadać będzie ich udziałom w majątku (udziałom kapitałowym) i w zyskach Spółki. Pierwotnie wniesione (przy zawiązywaniu Spółki) wkłady wspólników w Spółce nie ulegną obniżeniu.

Umowa przenosząca własność Nieruchomości nie będzie stanowiła umowy darowizny w rozumieniu przepisów ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. z 2014 r., poz. 121 z późn. zm. dalej: „Kc”), będzie natomiast umową nienazwaną, przenoszącą nieodpłatnie na wspólników prawo własności do Nieruchomości.

Wspólnicy nie przewidują wystąpienia ze Spółki bądź jej likwidacji – Spółka będzie nadal prowadziła swoją działalność produkcyjną w dotychczasowym składzie osobowym wspólników w oparciu o pozostałe wykorzystywane do działalności produkcyjnej składniki majątkowe. Spółka w związku z powyższym przekazaniem Nieruchomości na rzecz wspólników nie otrzyma żadnych korzyści majątkowych.

W przyszłości komplementariusz może dokonać odpłatnego zbycia udziału w prawie własności Nieruchomości na rzecz osoby trzeciej lub komandytariusza Spółki, który nabędzie udział większościowy we własności Nieruchomości (94%). Niewykluczone też, że niektórzy komandytariusze wykorzystają Nieruchomość w prowadzonej działalności gospodarczej w formie innej spółki osobowej lub kapitałowej albo wynajmą.

W przedmiotowej sprawie należy wskazać na przepis art. 93a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) zgodnie z którym – osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

  1. przekształcenia innej osoby prawnej,
  2. przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej

– wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

W myśl art. 93a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa – przepis § 1 stosuje się odpowiednio do:

  1. osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia:
    1. innej spółki niemającej osobowości prawnej,
    2. spółki kapitałowej;
  2. (uchylony);
  3. stowarzyszenia utworzonego w wyniku przekształcenia stowarzyszenia zwykłego.

Zgodnie z opisem sprawy Wnioskodawca stał się właścicielem nieruchomości w wyniku przekształcenia Spółki z o.o. Uwzględniając art. 93a Ordynacji podatkowej mamy zatem do czynienia z sukcesją podatkową. Oznacza to, że należy przeanalizować czy wcześniejszym podmiotom przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nieruchomością.

Odnosząc powyższe do treści art. 7 ust. 2 ustawy należy stwierdzić, że skoro – jak wskazano we wniosku – Spółka przekształcana nie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z przedmiotową Nieruchomością – to nieodpłatne jej przekazanie wspólnikom nie będzie stanowić odpłatnej dostawy towarów, która zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zatem, wycofanie z działalności gospodarczej Spółki Nieruchomości i nieodpłatne przekazanie jej wspólnikom na cele prywatne, nie będzie mieściło się w pojęciu dostawy towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy, ponieważ nie zostaną spełnione wszystkie przesłanki wynikające z tego przepisu – nastąpi nieodpłatne przekazanie Nieruchomości na potrzeby osobiste wspólników, przedmiotem przekazania będzie towar należący do przedsiębiorstwa (spółki komandytowej), natomiast przy nabyciu tego towaru (Nieruchomości) Spółce jako następcy prawnopodatkowemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Ponadto, Spółka nie ponosiła nakładów na nieruchomość, od których przysługiwałoby jej prawo do odliczenia podatku naliczonego.

A zatem czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W konsekwencji, mając na uwadze opis sprawy oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że planowane nieodpłatne przekazanie przez Spółkę składnika majątku – Nieruchomości – na cele osobiste wspólników Spółki nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ Spółce jako następcy prawnopodatkowemu nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tej Nieruchomości.

Przy czym należy zauważyć, że na powyższe rozstrzygnięcie nie będzie miał wpływu sposób w jaki wspólnicy Wnioskodawcy będą wykorzystywać Nieruchomość.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj