Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
2461-IBPB-2-1.4514.687.2016.2.PM
z 16 marca 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, ze zm.) w związku z art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. z 2016 r., poz. 1948, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 14 grudnia 2016 r. (data wpływu – 21 grudnia 2016 r.), uzupełnionym 27 lutego 2017 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 grudnia 2016 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Z uwagi na fakt, iż wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w piśmie z 2 lutego 2017 r. znak: 2461-IBPB-2-1.4511.679.2016.1.BS, 2461-IBPB-2-1.4514.687.2016.1.PM, 2461-IBPP3.4512.930.2016.1.ASz wezwano Wnioskodawcę o jego uzupełnienie.

Wniosek uzupełniono 27 lutego 2017 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Głównym przedmiotem działalności jest hurtowa sprzedaż odzieży i obuwia, a także sprzedaż hurtowa pozostałych artykułów użytku domowego – wszystko to również przez Internet. Pozostałe pola działalności takie jak usługi kredytowe czy dzierżawa własności intelektualnej mają charakter dodatkowy. Działalność rozpoczęta została w roku 1997 i jest prowadzona już przez okres blisko 10 lat. Poza jednoosobową działalnością gospodarczą Wnioskodawca jest jedynym wspólnikiem, a zarazem jedynym członkiem zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która prowadzi działalność podobną do jednoosobowej działalności Wnioskodawcy. Pomimo spójności zakresu działania – przedsiębiorstwa te mają odrębne działy sprzedaży, administracji itp.

Podatnik prowadzi pełną księgowość, jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz podatkiem od towarów i usług.

Wnioskodawca planuje wniesienie przedsiębiorstwa do spółki prawa handlowego – istniejącej już spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz ustalenia konsekwencji prawnych takiej czynności w świetle przepisów dotyczących podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób fizycznych, a także podatku od czynności cywilnoprawnych.

Planowanym wkładem Wnioskodawcy do wyżej wskazanej spółki ma być jego przedsiębiorstwo, w którego skład wejdą wszelkie składniki materialne i niematerialne przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych, które zarazem wydzielone w pewnej części mogłyby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. W skład przedsiębiorstwa wejdą przede wszystkim towary (głównie obuwie), środki trwałe, ruchomości, prawa wynikające z umów najmu, wierzytelności, środki pieniężne, tajemnice przedsiębiorstwa, księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, istniejące w dniu transakcji ewentualne zezwolenia, koncesje, licencje, know-how, referencje oraz znak towarowy. W efekcie aportu zamiast własności przedsiębiorstwa Wnioskodawca powiększy swoje udziały w spółce prawa handlowego.

Czynnością aportu zostaną objęci również wszyscy pracownicy dotychczas zatrudnieni w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy. W związku z powyższym dojdzie do przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę w trybie art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2016, poz. 1666, ze zm.).

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wniesienie aportem przedsiębiorstwa Wnioskodawcy do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a jeśli tak, to jaka będzie podstawa opodatkowania i jaka stawka podatkowa? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3).

Zdaniem Wnioskodawcy, będzie on obowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnej, którego podstawą będzie wartość podwyższonego kapitału spółki, który nie musi odpowiadać wartości wniesionego aportu, natomiast stawka wynosić będzie wspomniane wyżej 0,5%.

Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają m.in. umowy spółki oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się – przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty. W oparciu o art. 1 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, umowa spółki oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się – w przypadku spółki kapitałowej (czyli spółki z o.o., akcyjnej lub spółki europejskiej):

  1. rzeczywisty ośrodek zarządzania albo
  2. siedziba tej spółki – jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.

Obowiązek podatkowy powstaje tu z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału spółki mającej osobowość prawną. Podstawę opodatkowania stanowi wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy. Stosownie do uregulowań art. 6 ust. 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, od podstawy opodatkowania, o której mowa w ust. 1 pkt 8, odlicza się:

  1. kwotę wynagrodzenia wraz z podatkiem od towarów i usług, pobraną przez notariusza za sporządzenie aktu notarialnego umowy spółki albo jej zmiany, jeżeli powoduje ona zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego;
  2. opłatę sądową związaną z wpisem spółki do rejestru przedsiębiorców lub zmianą wpisu w tym rejestrze dotyczącą wkładu do spółki albo kapitału zakładowego;
  3. opłatę za zamieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym ogłoszenia o wpisach, o których mowa w pkt 2.

Stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5% (art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych). Taką samą stawkę stosuje się również przy zmianach umowy spółki.

W związku z czym, Wnioskodawca obowiązany będzie do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnej, którego podstawą będzie wartość podwyższonego kapitału spółki, który nie musi odpowiadać wartości wniesionego aportu, natomiast stawka wynosić będzie wspomniane wyżej 0,5%.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tylko tę część stanowiska Wnioskodawcy, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawcy tylko w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych (pytania oznaczonego we wniosku nr 3). Natomiast w pozostałym zakresie wniosku, tj. dotyczącym podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług – zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2016 r., poz. 223, ze zm.) podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Jak stanowi art. 1 ust. 3 pkt 1 i 2 ww. ustawy w przypadku umowy spółki za zmianę umowy spółki uważa się:

  1. przy spółce osobowej – wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania;
  2. przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

Zgodnie z art. 4 pkt 9 ww. ustawy obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży: przy umowie spółki cywilnej – na wspólnikach, a przy pozostałych umowach spółki – na spółce.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Wnioskodawca planuje wniesienie przedsiębiorstwa do spółki prawa handlowego – istniejącej już spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Planowanym wkładem Wnioskodawcy do wyżej wskazanej spółki ma być jego przedsiębiorstwo, w którego skład wejdą wszelkie składniki materialne i niematerialne przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych, które zarazem wydzielone w pewnej części mogłyby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. W efekcie aportu zamiast własności przedsiębiorstwa Wnioskodawca powiększy swoje udziały w spółce prawa handlowego.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy oraz przedstawione zdarzenie przyszłe stwierdzić należy, że z tytułu planowanej czynności wniesienia przez Wnioskodawcę aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa, na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek w podatku od czynności cywilnoprawnych. Opisana we wniosku czynność – w świetle przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – stanowić będzie zmianę umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jeśli wniesienie aportu wiązać się będzie z podwyższeniem kapitału zakładowego spółki. Czynność ta jednakże nie wywołuje skutków podatkowych dla Wnioskodawcy – wnoszącego aport, gdyż zgodnie z przywołanym przepisem art. 4 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, przy umowie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (jej zmianie) obowiązek podatkowy ciąży na spółce.

Zatem w takiej sytuacji, z uwagi na fakt, że opisana czynność nie wywołuje dla Wnioskodawcy skutków w podatku od czynności cywilnoprawnych, bezpodstawnym staje się analiza, czy czynność ta podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, od jakiej podstawy i według jakiej stawki.

Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe, gdyż z tytułu opisanej czynności nie będzie on zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2016 r., poz. 718, ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj