Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
0461-ITPB3.4510.641.2016.2.MK
z 24 lutego 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2016 r., poz. 1888 z późn. zm.) oraz § 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 listopada 2016 r. (data wpływu 25 listopada 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 24 stycznia 2017 r. (data wpływu 24 stycznia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy przychód uzyskany przez Wnioskodawcę w będzie przychodem z udziału w zyskach osób prawnych, podlegającym zwolnieniu na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 25 listopada 2016 r. wpłynął, uzupełniony pismem z dnia 24 stycznia 2017 r. (data wpływu 24 stycznia 2017 r.) ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy przychód uzyskany przez Wnioskodawcę w będzie przychodem z udziału w zyskach osób prawnych, podlegającym zwolnieniu na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


W wyżej wymienionym wniosku przedstawiono następujący opis zdarzenia przyszłego.


Wnioskodawca będący spółką z ograniczoną odpowiedzialnością podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, niezależnie od miejsca ich osiągania. Ponadto Wnioskodawca nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Wnioskodawca jest akcjonariuszem innej spółki kapitałowej prawa handlowego z siedzibą w Rzeczypospolitej Polsce (dalej: Spółka zależna), w której kapitale posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% akcji.

Spółka zależna podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, niezależnie od miejsca ich osiągania, jak i nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Posiadanie akcji Spółki zależnej wynika z tytułu własności, przy czym Spółka posiada akcje nieprzerwanie przez okres ponad dwóch lat.

Spółka nabyła część akcji w Spółce zależnej w wyniku aportu wniesionego do Spółki przez jej wspólników. Wartość nominalna udziałów objętych przez wspólników Spółki w zamian za aport akcji była niższa od wartości przedmiotu aportu określonej przez rzeczoznawcę.

W konsekwencji wystąpiła nadwyżka wartości wkładu nad wartością nominalną obejmowanych udziałów, która została przekazana na kapitał zapasowy Spółki Wartość emisyjna udziałów w Spółce (obejmująca wartość nominalną wydawanych udziałów oraz wartość agio przekazanego na kapitał zapasowy) odpowiadała wartości przedmiotu aportu wynikającej z wyceny przeprowadzonej przez niezależnego rzeczoznawcę.

Jak wskazano powyżej w wyniku przedmiotowego aportu Spółka stała się właścicielem akcji Spółki zależnej. Spółce nabyła także akcje w Spółce zależnej w zamian za aporty rzeczowe.

Możliwe jest, że dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego Spółki zależnej ze środków zgromadzonych na kapitałach rezerwowych lub zapasowym Spółki zależnej, których źródłem są zyski tej spółki, przy czym na podwyższenie kapitału zakładowego zostanie przekazana jedynie część tych środków.

Podwyższenie kapitału zakładowego Spółki zależnej odbędzie się w trybie określonym w art. 442 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 1578 ze zm.; dalej: KSH). Podwyższenie kapitału nominalnego Spółki zależnej nastąpi przez podwyższenie wartości nominalnej dotychczasowych akcji (dalej: Akcje 1) albo poprzez emisję nowych akcji (dalej: Akcje 2), które zostaną przydzielone wszystkim dotychczasowym akcjonariuszom zgodnie z parytetem ich udziału w kapitale zakładowym Spółki zależnej i przepisami KSH. Przeznaczenie środków z kapitałów rezerwowych lub kapitału zapasowego na podwyższenie kapitału zakładowego nastąpi na podstawie uchwały walnego zgromadzenia o podwyższeniu kapitału zakładowego ze środków własnych Spółki zależnej.

W przypadku podwyższenia wartości nominalnej dotychczasowych akcji ich wartość rynkowa w wyniku dokonanej konwersji zysków na kapitał zakładowy nie ulegnie zmianie.

W przypadku emisji nowych akcji (tj. Akcji 2) wartość rynkowa Spółki zależnej będzie przypadała proporcjonalnie na wszystkie akcje (tj. Akcje 1 i Akcje 2 będą miały tą samą wartość nominalną i ich wartości rynkowe będą równe).


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


Czy w związku z przydzieleniem Wnioskodawcy nowych akcji (Akcje 2) bądź podwyższenia wartości nominalnej akcji dotychczas posiadanych przez Wnioskodawcę (Akcje 1) w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego Spółki zależnej, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych i nie będzie on zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych?


Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z przydzieleniem Wnioskodawcy nowych akcji (Akcje 2) bądź podwyższenia wartości nominalnej akcji dotychczas posiadanych przez Wnioskodawcę (Akcje 1) w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego Spółki zależnej ze środków zgromadzonych na kapitałach rezerwowych lub zapasowym Spółki, których źródłem są zyski tej spółki, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych i nie będzie on zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych.

Zgodnie z art. 431 § 1 KSH podwyższenie kapitału zakładowego wymaga zmiany statutu i następuje w drodze emisji nowych akcji lub podwyższenia wartości nominalnej dotychczasowych akcji.

Z kolei na podstawie art. 442 § 1 KSH walne zgromadzenie może podwyższyć kapitał zakładowy, przeznaczając na to środki z kapitałów rezerwowych utworzonych z zysku, jeżeli mogą być one użyte na ten cel (podwyższenie kapitału zakładowego ze środków spółki), w tym także z kapitałów rezerwowych utworzonych w przypadku określonym w art. 457 § 2, kapitałów rezerwowych utworzonych z zysku, które zgodnie ze statutem nie mogą być przeznaczone do podziału między akcjonariuszy oraz z kapitału zapasowego. Należy jednakże pozostawić taką część kapitałów, które mogą być przeznaczone do podziału, jaka odpowiada niepokrytym stratom oraz akcjom własnym.

Przepis ten wskazuje źródło pochodzenia środków przeznaczonych na podwyższenie kapitału zakładowego ze środków spółki, którym mogą być kapitały rezerwowe oraz kapitał zapasowy spółki.

W myśl natomiast art. 442 § 3 KSH nowe akcje, które mają być przydzielone akcjonariuszom na mocy uchwały walnego zgromadzenia, nie wymagają objęcia, z uwzględnieniem przepisów art. 443 § 2.

Jednocześnie, zgodnie z art. 443 § 1 KSH, akcje przydzielone w trybie art. 442 przysługują akcjonariuszom w stosunku do ich udziałów w dotychczasowym kapitale zakładowym. Odmienne postanowienia statutu lub uchwały są nieważne.

Z powyższego wynika, że podwyższenie kapitału zakładowego ze środków spółki może nastąpić w drodze emisji nowych akcji lub podwyższenia wartości nominalnej dotychczasowych akcji. Jednocześnie w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego spółki akcyjnej ze środków własnych spółki nowe akcje bądź przyrost wartości nominalnej akcji nie wymagają objęcia i są przydzielane dotychczasowym akcjonariuszom stosownie do ich udziału w kapitale zakładowym.

Zgodnie natomiast z art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o PDOP dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód spółki przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach - dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) takiej spółki albo spółdzielni.

Z powyższego przepisu wynika, że w przypadku przekazywania kwot na podwyższenie kapitału zakładowego spółki z innych kapitałów spółki (np. z kapitału zapasowego lub kapitałów rezerwowych), których źródłem są jej zyski, dla wspólników (akcjonariuszy) tej spółki powstaje dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. W takiej sytuacji przekazanie funduszy dotyczy bowiem środków, których źródłem jest wypracowany przez spółkę zysk, co skutkować będzie uzyskaniem dochodu (przychodu) dla wspólników (akcjonariuszy) tej spółki.

W związku z powyższym uprawnione jest twierdzenie, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o PDOP dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na kapitał zakładowy z innych kapitałów spółki będącej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

W przypadku przekazania na kapitał zakładowy spółki kwot pochodzących z innych kapitałów, następuje podwyższenie kapitału zakładowego. W efekcie następuje podwyższenie wartości istniejących udziałów w spółce lub akcji albo emisja nowych udziałów w spółce lub akcji.

W każdym z tych przypadków, pomimo że wspólnik (akcjonariusz) nie uzyskuje kwot pieniężnych, to uzyskuje przysporzenie majątkowe, które przez na gruncie ustawy o PDOP traktowane jest jako przychód (dochód) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Opisany w zdarzeniu przyszłym model podwyższenia kapitału zakładowego (podwyższenie kapitału zakładowego poprzez przesunięcie środków z utworzonych z zysków spółki kapitałów rezerwowych lub kapitału zapasowego) odzwierciedla systemowo niejako w jednym kroku sytuację wypłacenia Wnioskodawcy dywidendy i jej następczego przeznaczenia decyzją zgromadzenia wspólników (akcjonariuszy) na kapitał zakładowy spółki.

W przypadku podwyższenia kapitału zakładowego z kapitału zapasowego lub rezerwowych dochodzi pośrednio do przesunięcia zysku osiągniętego przez Spółkę zależną na własność Spółki (w postaci podwyższonej wartości nominalnej posiadanych przez tę spółkę akcji bądź nowych akcji).

Tym samym, przydzielenie nowych akcji (Akcji 2) bądź podwyższenia wartości nominalnej akcji dotychczas posiadanych przez Wnioskodawcę (Akcje 1) w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego Spółki zależnej ze środków pochodzących z wypracowanych przez tę spółkę zysków, należy traktować jak objęcie akcji za wkład pieniężny (pomimo braku rzeczywistych przepływów środków pieniężnych pomiędzy Spółką zależną a jej akcjonariuszem, skutki w sferze zarówno prawa cywilnego, jak i podatkowego są takie same).

Zdaniem Wnioskodawcy, analogicznie do sytuacji klasycznego podwyższenia kapitału zakładowego (wypłata dywidendy i następcze dopiero przeznaczenie wypłaconej dywidendy na podwyższenie kapitału zakładowego), traktuje się mechanizm przedstawiony w zdarzeniu przyszłym (tj. przeznaczenie wypracowanego przez spółkę zysku na kapitały rezerwowe lub kapitał zapasowy, a następnie odpowiedniej kwoty netto z tych kapitałów na kapitał zakładowy), co ma swoje uzasadnienie systemowe odpowiadające ratio legis przepisów ustawy o PDOP, w tymi celowi regulacji kreującej obowiązek podatkowy dla akcjonariusza spółki akcyjnej w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego z zysków spółki.

W opinii Wnioskodawcy, ustawodawca kreując obowiązek podatkowy w momencie podwyższenia kapitału zakładowego ze środków spółki zgromadzonych na utworzonych z zysków kapitałach rezerwowych lub zapasowym potraktował taką sytuację analogicznie do sytuacji wypłaty dywidendy (ta sama stawka podatkowa, tak samo określony moment podatkowy, ten sam płatnik, to samo uzasadnienie systemowe).

W konsekwencji, podwyższenie kapitału zakładowego Spółki zależnej, w której Spółka jest akcjonariuszem i przydzielenie tej Spółce wzrostu wartości akcji w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki zależnej będzie skutkowało dla Wnioskodawcy powstaniem przychodu (dochodu), o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o PDOP, tj. przychodu (dochodu), z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jest to bowiem jedyny przepis tej ustawy wiążący z tym zdarzeniem powstanie przychodu dla akcjonariuszy.

Z kolei art. 22 ust. 1 ustawy o PDOP stanowi, że podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

Jednocześnie, po spełnieniu określonych przesłanek, przychód, o którym mowa w powyższym przepisie może być zwolniony od podatku.


Zgodnie bowiem z art. 22 ust. 4 ustawy o PDOP zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, z wyjątkiem dochodów uzyskiwanych przez komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:


  1. wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;
  3. spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1;
  4. spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.


Zwolnienie, o którym mowa powyżej, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat (art. 22 ust. 4a ustawy o PDOP).

Ponadto, zgodnie z art. 22 ust. 4d pkt 1 ustawy o PDOP, zwolnienie to stosuje się, jeżeli posiadanie udziałów (akcji), o którym mowa w ust. 4 pkt 3, wynika z tytułu własności.

W ocenie Wnioskodawcy, skoro podwyższenie kapitału zakładowego Spółki zależnej, w której Spółka jest akcjonariuszem i przydzielenie tej Spółce podwyższenia wartości nominalnej akcji dotychczas posiadanych lub nowych akcji będzie skutkowało dla Wnioskodawcy powstaniem przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, to przychód (dochód) ten może podlegać zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o PDOP, o ile zostaną spełnione określone w tym przepisie przesłanki zastosowania zwolnienia.

Powyższe znajduje potwierdzenie w doktrynie prawa podatkowego, gdzie wskazuje się, że opodatkowanie osiąganego dochodu uzależnione będzie od zaistnienia lub braku zaistnienia przesłanek zwolnienia, o których mowa w art. 22 PDOPrU (w: Podatek dochodowy od osób prawnych. Komentarz, red. K. Gil, A. Obońska, A. Wacławczyk, A. Walter, SIP LEGALIS/E1.2016, komentarz do art. 10 ustawy o PDOP).

Tym samym przeznaczenie zysku netto spółki na podwyższenie kapitału zakładowego będzie skutkować opodatkowaniem po stronie wspólnika spółki wyłącznie w przypadku, gdy nie zostaną spełnione warunki określone w art. 22 ust. 4 PDOPrU, których spełnienie skutkuje zastosowaniem zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych (w: Podatek dochodowy od osób prawnych. Komentarz, red. W. Dmoch, SIP LEGALIS/E1. 2015, komentarz do art. 10 ustawy o PDOP.


Tym samym, z uwagi na to, że na moment uzyskania przez Spółkę przychodu (dochodu) w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki zależnej zostaną spełnione wszystkie przesłanki zastosowania zwolnienia z PDOP wskazane w art. 22 ust. 4, 4a oraz 4d ustawy o PDOP, tj.:


  • wypłacającym inne niż dywidenda przychody (dochody) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych będzie spółka mająca siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (tj. spółka kapitałowa prawa handlowego),
  • uzyskującym inne niż dywidenda przychody (dochody) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, będzie spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (tj. Wnioskodawca),
  • Wnioskodawca będzie posiadał nieprzerwanie przez okres dwóch lat bezpośrednio, nie mniej niż 10% akcji w kapitale Spółki zależnej (tj. wypłacającej inne niż dywidenda przychody (dochody) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych), przy czym Wnioskodawca będzie posiadał akcje Spółki zależnej na podstawie tytułu własności,
  • Wnioskodawca nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania,


  • przychód (dochód) Spółki z tego tytułu będzie zwolniony od podatku dochodowego od osób prawnych.


Reasumując, w związku z faktem, że jedynym przepisem dotyczącym powstania przychodu (dochodu) po stronie Wnioskodawcy w związku z przekazaniem środków zgromadzonych na kapitałach rezerwowych lub zapasowym Spółki zależnej na jej kapitał zakładowy, których źródłem są zyski tej spółki, jest art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o PDOP oraz mając na uwadze, że w przedmiotowym przypadku spełnione są kryteria do zastosowania zwolnienia takiego przychodu (dochodu) od opodatkowania na podstawie art. 22 ust. 4, 4a i 4d ustawy o PDOP, to przydzielenie Wnioskodawcy nowych akcji (Akcje 2) bądź podwyższenia wartości nominalnej akcji dotychczas posiadanych przez Wnioskodawcę (Akcje 1) w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego Spółki zależnej ze środków zgromadzonych na kapitałach rezerwowych lub zapasowym Spółki zależnej, których źródłem są zyski tej spółki, nie będzie skutkowało po stronie Wnioskodawcy powstaniem zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych, a w konsekwencji nie będzie on zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Niezależnie od powyższego wskazać należy, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego.



Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016, poz. 718 ze. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj