Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-955/11-6/AJ
z 30 grudnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-955/11-6/AJ
Data
2011.12.30


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Nieograniczony obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
emerytura
Niemcy
nieograniczony obowiązek podatkowy


Istota interpretacji
1. Czy renta otrzymywana z Niemiec i wypłacana przez Niemiecką Federalną Instytucję Ubezpieczeń Rentowych (Deutsche Rentenversicherung) podlega opodatkowaniu w Polsce?
2. Jeżeli stwierdzenie Zainteresowanej jest prawidłowe, to czy urząd skarbowy właściwy dla Jej miejsca zamieszkania zwróci Wnioskodawczyni niezasadne pobrany podatek dochodowy wraz z odsetkami?



Wniosek ORD-IN 391 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 września 2011 r. (data wpływu 26 września 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 19 grudnia 2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej stosowania przepisów ustawy Ordynacja podatkowa w zakresie możliwości dokonania korekty zeznań podatkowych jest:

  • prawidłowe – w części dotyczącej zwrotu podatku dochodowego,
  • nieprawidłowe – w części dotyczącej odsetek.

UZASADNIENIE

W dniu 26 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania renty otrzymywanej z Niemiec oraz stosowania przepisów ustawy Ordynacja podatkowa w zakresie możliwości dokonania korekty zeznań podatkowych.

Z uwagi na fakt, że ww. wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 oraz art. 14f § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 14 grudnia 2011 r. nr ILPB2/415-955/11-2/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Zainteresowaną do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

Jednocześnie poinformowano Wnioskodawczynię, iż nieuzupełnienie wniosku w wyznaczonym terminie spowoduje pozostawienie podania bez rozpatrzenia.

Pouczono również Zainteresowaną, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ a uzupełnieniem wniosku przez Wnioskodawczynię nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano w dniu 14 grudnia 2011 r. (skutecznie doręczono w dniu 19 grudnia 2011 r.).

W dniu 19 grudnia 2011 r. na konto Izby Skarbowej w Poznaniu wpłynęła brakująca kwota w wysokości 40 zł. Natomiast w dniu 22 grudnia 2011 r. Zainteresowana uzupełniła ww. wniosek w zakresie pozostałych braków formalnych (data nadania w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego – 20 grudnia 2011 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Od dnia 1 lipca 2010 r. na konto Wnioskodawczyni wpływa renta niemiecka wypłacana przez Niemiecką Federalną Instytucję Ubezpieczeń Rentowych (Deutsche Rentenversicherung) - odnośnik ZUS. Kwota jest zbyt niska (71,53 euro) i przelewana jest kwartalnie (214,59 euro). Od tej kwoty pobierana jest automatycznie zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych i na koniec roku wystawiany PIT-11. Renta niemiecka jest wypłacana do dnia dzisiejszego.

Zainteresowana mieszka na stałe w Polsce i pobiera rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy przyznaną przez ZUS, od której pobierany jest podatek i składka zdrowotna zgodnie z polskim prawem. Zainteresowana próbowała wyjaśnić zaistniałą sytuację, jednak Bank uniemożliwił to Wnioskodawczyni, nie przyjmując na piśmie Jej wyjaśnienia w tej sprawie.

Zainteresowana uważa, że bank postępuje nieprawidłowo pobierając zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych od renty niemieckiej, do której mają zastosowanie przepisy umowy polsko – niemieckiej obowiązujące od 1 stycznia 2005 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy renta otrzymywana z Niemiec i wypłacana przez Niemiecką Federalną Instytucję Ubezpieczeń Rentowych (Deutsche Rentenversicherung) podlega opodatkowaniu w Polsce...
  2. Jeżeli stwierdzenie Zainteresowanej jest prawidłowe, to czy urząd skarbowy właściwy dla Jej miejsca zamieszkania zwróci Wnioskodawczyni niezasadne pobrany podatek dochodowy wraz z odsetkami...


Tut. Organ informuje, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 2 dotyczące zdarzenia przyszłego w zakresie stosowania przepisów ustawy Ordynacja podatkowa, natomiast w zakresie pytania nr 1 dotyczącego zaistniałego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych w dniu 30 grudnia 2011 r. została wydana interpretacja indywidualna nr ILPB2/415-955/11-5/AJ.

Zdaniem Wnioskodawczyni, w odniesieniu do pytania nr 2, jeżeli Jej stwierdzenie jest prawidłowe to urząd skarbowy winien zwrócić podatek pobrany wraz z odsetkami ustawowymi od pobranej kwoty na czas zwrotu zgodnie z kursem waluty tj. (euro) przeliczonej na złote obowiązującym na czas zwrotu wraz z odsetkami tj. od dnia 1 lipca 2010 r. ponieważ renta jest wypłacana w euro.

Zainteresowana wskazała, iż we wniosku przedstawiła dokładnie zaistniały stan faktyczny i zdarzenie przyszłe tj. zaliczka od renty niemieckiej nie może być pobierana w Polsce, a kwota zaliczki pobrana na podatek dochodowy powinna być zwrócona wraz z odsetkami od dnia wypłaty przez organ niemiecki, tj. Deutsche Rentenversicherung.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za:

  • prawidłowe – w części dotyczącej zwrotu podatku dochodowego,
  • nieprawidłowe – w części dotyczącej odsetek.

Zgodnie z art. 72 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) za nadpłatę uważa się kwotę:

  1. nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku;
  2. podatku pobraną przez płatnika nienależnie lub w wysokości większej od należnej;
  3. zobowiązania zapłaconego przez płatnika lub inkasenta, jeżeli w decyzji, o której mowa w art. 30 § 4, określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej;
  4. zobowiązania zapłaconego przez osobę trzecią lub spadkobiercę, jeżeli w decyzji o ich odpowiedzialności podatkowej lub decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego spadkodawcy określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej.


W myśl art. 75 § 1 Ordynacji podatkowej jeżeli podatnik kwestionuje zasadność pobrania przez płatnika podatku albo wysokość pobranego podatku, może złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku. Ponadto z § 2 pkt 1 lit. a) powyższego przepisu wynika, iż uprawnienie to przysługuje również podatnikom, których zobowiązanie podatkowe powstaje z dniem zaistnienia zdarzenia, z którym ustawa podatkowa wiąże powstanie takiego zobowiązania, jeżeli w zeznaniach (deklaracjach) rocznych, wykazali zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej i wpłacili zadeklarowany podatek albo wykazali nadpłatę w wysokości mniejszej od należnej. Zgodnie natomiast z art. 75 § 3 Ordynacji podatkowej podatnik równocześnie z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty obowiązany jest złożyć skorygowane zeznanie (deklarację).

Art. 81 § 2 ww. ustawy stanowi, że skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.

Należy również wskazać, iż zgodnie z art. 79 § 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, prawo do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przedmiotowej sprawie wygasa - po upływie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Wskazać trzeba także, że wniosek o stwierdzenie nadpłaty składa się do naczelnika właściwego urzędu skarbowego.

W interpretacji indywidualnej z dnia 30 grudnia 2011 r. nr ILPB2/415-955/11-5/AJ Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu stwierdził, iż otrzymywana przez Wnioskodawczynię renta jako świadczenie z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych państwa niemieckiego podlega opodatkowaniu tylko w Niemczech. Zatem, renta ta nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

Mając powyższe na uwadze, stwierdzić należy, że w przypadku opodatkowania w Polsce renty z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych w Niemczech, Wnioskodawczyni ma prawo złożyć we właściwym urzędzie skarbowym wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych wraz z korektą zeznania rocznego za 2010 r.

Ustosunkowując się natomiast do kwestii odsetek od kwoty pobranego podatku należy nadmienić, iż w myśl art. 77 § 1 pkt 6 lit. a) ustawy Ordynacja podatkowa, nadpłata podlega zwrotowi w terminie 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty wraz ze skorygowanym zeznaniem (deklaracją) - w przypadkach, o których mowa w art. 75 § 3, lecz nie wcześniej niż w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania lub deklaracji, o których mowa w art. 73 § 2.

W myśl art. 78 § 1 ww. ustawy, nadpłaty podlegają oprocentowaniu w wysokości równej wysokości odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych, z zastrzeżeniem § 2.

Natomiast w myśl art. 78 § 3 pkt c) Ordynacji podatkowej oprocentowanie przysługuje jeżeli nadpłata nie została zwrócona w terminie, o którym mowa w art. 77 § 1 pkt 6, chyba że do opóźnienia w zwrocie nadpłaty przyczynił się podatnik, płatnik lub inkasent.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że tylko wtedy, gdy Wnioskodawczyni złoży korektę zeznania za 2010 r. a urząd skarbowy nie dokona zwrotu nadpłaty w terminie określonym w art. 77 § 1 pkt 6 Ordynacji podatkowej, będzie Jej przysługiwało oprocentowanie w wysokości równej wysokości odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych.

Zainteresowana wskazała natomiast, iż kwota pobranego podatku powinna być Jej zwrócona wraz z odsetkami od dnia wypłaty renty przez organ niemiecki, tj. od dnia 1 lipca 2010 r.

Mając na uwadze zacytowane powyżej przepisy ustawy Ordynacja podatkowa stwierdzić należy, iż Wnioskodawczyni nie przysługują odsetki od pobranego podatku.

Nadmienić należy, iż nadpłata będzie podlegać oprocentowaniu (winna być zwrócona wraz z odsetkami) jedynie w sytuacji, gdy urząd skarbowy nie dokona zwrotu podatku w terminie, o którym mowa we wskazanym wyżej art. 77 § 1 pkt 6 lit. a) ustawy Ordynacja podatkowa.

Tym samym w tej części stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj