Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
3063-ILPB1-1.4511.413.2016.2.AA
z 20 marca 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) oraz art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1948, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 grudnia 2016 r. (data wpływu 27 grudnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku podatkowego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 27 grudnia 2016 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • obowiązku podatkowego,
  • zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu umorzenia udziałów nabytych w drodze darowizny.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w związku z czym pismem z dnia 24 lutego 2017 r. znak 3063-ILPB1-1.4511.413.2016.1.AA 3063-ILPB1-1.4511.438.2016.1.AA na podstawie art. 155 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 27 lutego 2017 r., a zatem wyznaczony termin upłynął z dniem 6 marca 2017 r. i w tym czasie nie wskazano adresu elektronicznego.

Zatem tut. Organ wyjaśnia, że zgodnie z pouczeniem zawartym w ww. wezwaniu zastosowanie znajdzie art. 144 § 3 Ordynacji podatkowej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania w Polsce oraz podlegającą w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

W przyszłości Wnioskodawca otrzyma w drodze darowizny, tj. na podstawie umowy darowizny (dalej: „Umowa Darowizny”), składnik/składniki majątku od osób, o których mowa w art. 4a ust. 1 ustawy o z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. 2016 r. poz. 205 ze zm. dalej: „ustawa o PSiD”), tj. od rodziców Wnioskodawcy (dalej: „Darczyńca”). Składnikiem/składnikami majątku będącymi przedmiotem Umowy Darowizny mogą być rzeczy, prawa majątkowe, udziały w spółce kapitałowej z siedzibą i miejscem zarządu na terytorium Polski (dalej: Udziały), akcje w spółce kapitałowej z siedzibą i miejscem zarządu na terytorium Polski (dalej: Akcje) lub środki pieniężne (dalej łącznie: „Składniki Majątku”). Jeżeli przedmiotem darowizny będą środki pieniężne, to ich przekazanie zostanie udokumentowane potwierdzeniem przelewu bankowego. Udziały i Akcje, które może otrzymać Wnioskodawca w drodze Umowy Darowizny, zostały objęte przez Darczyńcę w zamian za wkłady pieniężne. Równocześnie do Składników Majątku nie będą zaliczały się prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa do projektów wynalazczych, znaki towarowe i wzory zdobnicze oraz wierzytelności wynikające z nabycia tych praw. Umowa Darowizny zostanie sporządzona w formie aktu notarialnego. Przekazanie darowizny będzie związane z planowaniem sukcesji majątkowej w firmie rodzinnej Wnioskodawcy.

Przedmiot Umowy Darowizny nie będzie stanowić przedsiębiorstwa, ani jego zorganizowanej części. Przedmiotowa darowizna będzie miała charakter nieodpłatny i nieekwiwalentny, gdyż Wnioskodawca nie zobowiąże się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za otrzymane Składniki Majątku.

Niewykluczone, że w przyszłości (tj. po otrzymaniu darowizny przez Wnioskodawcę), w zależności od decyzji biznesowych Wnioskodawcy, część lub całość Udziałów lub Akcji może zostać umorzona, w ramach tzw. umorzenia automatycznego za wynagrodzeniem.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie w zakresie obowiązku podatkowego.

Czy prawidłowe jest podejście Wnioskodawcy, zgodnie z którym nabycie na podstawie Umowy Darowizny Składników Majątku nie będzie skutkować po stronie Wnioskodawcy powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu PDOF?

Zdaniem Wnioskodawcy, nabycie na podstawie Umowy Darowizny Składników Majątku nie będzie skutkować po stronie Wnioskodawcy powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu PDOF.

Na gruncie ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2016 r., poz. 380 ze zm. dalej: „KC”) umowa darowizny jest typem umowy nazwanej. Zgodnie z art. 888 KC przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Celem darowizny jest zatem dokonanie nieodpłatnego przysporzenia na rzecz obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Może ono polegać zarówno na przesunięciu z majątku darczyńcy do majątku obdarowanego określonych składników majątkowych, jak również na innych formach dyspozycji majątkowych prowadzących do zmniejszenia majątku darczyńcy, a w konsekwencji do zwiększenia aktywów lub zmniejszenia pasywów po stronie obdarowanego.

Zgodnie z art. 890 § 1 KC oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.

Przedmiotem darowizny mogą być rzeczy, prawa i inne świadczenia.

Jednocześnie przepis art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PDOF stanowi, iż przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Co do zasady podatkowi od spadków i darowizn, w myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o PSiD, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej m.in. z tytułu darowizny.

W tym kontekście należy podkreślić, że otrzymanie przez Wnioskodawcę darowizny na podstawie Umowy Darowizny będzie spełniać wszystkie przesłanki warunkujące podleganie danego przychodu ustawie o PSiD:

  • podmiotem nabywającym na podstawie Umowy Darowizny będzie Wnioskodawca - a zatem osoba fizyczna,
  • przedmiotem darowizny będą rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  • nabycie Składników Majątku nastąpi tytułem darowizny.

W związku z tym, zdaniem Wnioskodawcy, nabycie przez niego Składników Majątku na podstawie Umowy Darowizny będzie podlegać podatkowi od spadków i darowizn. Tym samym, mając na uwadze treść art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PDOF, ww. nabycie nie będzie podlegać przepisom ustawy o PDOF.

W konsekwencji powyższego, zdaniem Wnioskodawcy, nabycie na podstawie Umowy Darowizny Składników Majątku nie będzie skutkować, po stronie Wnioskodawcy, powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu PDOF.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Końcowo tut. Organ informuje, że powołany przez Wnioskodawcę we własnym stanowisku w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego Dziennik Ustaw Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2016, poz. 380, ze zm.) zmienił swoje brzmienie z dniem 2 marca 2017 r. na Dz. U. z 2017 r. poz. 459.

Należy poinformować też, że na dzień wydania niniejszej interpretacji obowiązuje tekst jednolity ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2032, z późn. zm.) oraz tekst jednolity ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2016 r., poz. 205, z późn. zm.).

Powyższe zmiany nie mają jednak wpływu na merytoryczne rozstrzygnięcie przedmiotowej interpretacji indywidualnej.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie tut. Organ wskazuje, że wniosek w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu umorzenia udziałów nabytych w drodze darowizny został rozstrzygnięty odrębną interpretacją indywidualną.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj