Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP1-1.4012.26.2017.1.IZ
z 19 kwietnia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza,że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 marca 2017 r. (data wpływu 10 marca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania nieruchomości na rzecz wspólników likwidowanej/rozwiązanej spółki komandytowej oraz opodatkowania i wykazania nieruchomości gruntowej w spisie z natury w przypadku rozwiązania spółki komandytowej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 10 marca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania nieruchomości na rzecz wspólników likwidowanej/rozwiązanej spółki komandytowej oraz opodatkowania i wykazania nieruchomości gruntowej w spisie z natury w przypadku rozwiązania spółki komandytowej.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest spółką kapitałową działającą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przy tym spółka ta jest w trakcie procesu przekształcania w spółkę komandytową (dale: SpK). SpK nabędzie nieruchomość stanowiącą niezabudowany grunt rolny - SpK może nabyć całość gruntu lub udział w tej nieruchomości wraz z innymi podmiotami.

SpK nabędzie grunt/udział w gruncie od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej i niebędącej podatnikiem VAT - nabycie gruntu nie będzie podlegało opodatkowaniu VAT, a w konsekwencji z tytułu nabycia gruntu/udziału w gruncie SpK nie będzie przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego (taki podatek się nie pojawi przy nabyciu).

Może zdarzyć się, że nabycie gruntu/udziału w gruncie nastąpi jeszcze przed przekształceniem spółki w SpK - nabycie to nastąpi przy tym na identycznych zasadach (brak odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu).


W przyszłości wspólnicy SpK rozważają i zamierzają zlikwidować spółkę (lub rozwiązać ją bez przeprowadzenia likwidacji) i w planie podziału własność ww. działki zostanie przeniesiona na wspólników spółki. Majątek SpK, poza nieruchomością, obejmować może również środki pieniężne oraz inne składniki majątkowe. Majątek będzie dzielony między wspólników zgodnie z postanowieniami umowy spółki. W planie podziału własność ww. działki gruntu (udziały w gruncie) zostanie przeniesiona na wspólników lub jednego ze wspólników SpK.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy przeniesienie własności nieruchomości (udziałów w nieruchomości) na rzecz wspólników likwidowanej/rozwiązanej SpK, w wyniku rozwiązania SpK, nie stanowi „dostawy towarów” ani „świadczenia usług” w rozumieniu ustawy o VAT, a zatem nie jest opodatkowane podatkiem VAT?
  2. Czy Spółka nie będzie obowiązana do wykazania i opodatkowania przedmiotowej nieruchomości w spisie z natury sporządzonym na dzień rozwiązania SpK na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT (tzw. VAT likwidacyjnym)?

Zdaniem Wnioskodawcy przekazanie majątku (nieruchomości) wspólnikowi w ramach rozwiązania/likwidacji SpK nie stanowi dostawy towarów i świadczenia usług i nie podlega opodatkowaniu VAT, ponieważ SpK nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Spółka nie będzie też zobowiązana do wykazania i opodatkowania przedmiotowej nieruchomości w spisie z natury, gdyż w momencie nabycia nieruchomości nie przysługiwało jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.


Zgodnie z art. 22 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (tj. Dz.U.z 2013 r. poz. 1030 ze zm.; dalej: Ksh), spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.


Każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką, z uwzględnieniem art. 31 (art. 22 § 2 Ksh), Na podstawie art. 58 Ksh rozwiązanie spółki powodują:

  1. przyczyny przewidziane w umowie spółki;
  2. jednomyślna uchwala wszystkich wspólników:
  3. ogłoszenie upadłości spółki;
  4. śmierć wspólnika lub ogłoszenie jego upadłości;
  5. wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika lub wierzyciela wspólnika;
  6. prawomocne orzeczenie sądu.

Art. 67 § 1 Ksh stanowi, że w przypadkach określonych w art. 58 należy przeprowadzić likwidację spółki, chyba że wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia działalności spółki. W myśl art. 82 § 1 i § 2 Ksh z majątku spółki spłaca się przede wszystkim zobowiązania spółki oraz pozostawia się odpowiednie kwoty na pokrycie zobowiązań niewymagalnych lub spornych, Pozostały majątek dzieli się między wspólników stosownie do postanowień umowy spółki. W przypadku braku stosownych postanowień umowy spłaca się wspólnikom udziały. Nadwyżkę dzieli się między wspólników w takim stosunku, w jakim uczestniczą oni w zysku. Zgodnie z art. 84 § 1 i § 2 Ksh likwidatorzy powinni zgłosić zakończenie likwidacji i złożyć wniosek o wykreślenie spółki z rejestru. W przypadku rozwiązania spółki bez przeprowadzenia likwidacji, obowiązek złożenia wniosku ciąży na wspólnikach. Rozwiązanie spółki następuje z chwilą wykreślenia jej z rejestru.

Art. 102. Spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.


Art. 103. § 1. W sprawach nieuregulowanych w niniejszym dziale do spółki komandytowej stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej, chyba że ustawa stanowi inaczej.


Zgodnie z art. 103 Ksh powyższe zasady stosuje się analogicznie do spółki komandytowej.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają czynności odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenie usług na terytorium kraju.


Przez towary należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2pkt 6 ustawy o VAT).


Zakres czynności określonych w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT zdefiniowany został odpowiednio w art. 7 i art. 8 ww. ustawy o VAT.


W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.


Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności;

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni ł Ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.


Artykuł 7 ust. 2 pkt 1 (a contrario) ustawy o VAT stanowi, że przekazanie nieodpłatne wspólnikowi towarów należących do jego przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu w sytuacji, gdy podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem przekazywanego majątku.


Dodatkowo, kwestie dotyczące opodatkowania przy likwidacji działalności spółki i zaprzestaniu działalności przez osobę fizyczną regulują przepisy art. 14 ww. ustawy.


Na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:

  1. rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej;
  2. zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

Przepisy ust. 1 i 3 stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 14 ust. 4 ustawy o VAT).


W świetle art. 14 ust. 5 ustawy w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 3. podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, zwany dalej „spisem z natury”. Podatnicy są obowiązani załączyć informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości i o kwocie podatku należnego, do deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. W spisie z natury uwzględnione mają być wszystkie towary w rozumieniu art. 2 pkt 6, zatem również środki trwale i wyposażenie.


Przywołany powyżej art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, nakazując, w sytuacji wskazanej w tym przepisie, opodatkowanie towarów, różnicuje je na towary własnej produkcji oraz towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy.


Zatem towary podzielono na takie, które zostały wytworzone przez podatnika oraz takie, które zostały przez niego nabyte. W obu tych grupach mogą mieścić się towary, które stanowią tzw. środki obrotowe, jak towary handlowe, surowce oraz towary, które zaliczone zostały przez podatnika do jego środków trwałych.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż w przypadku likwidacji działalności spółki osobowej (w tym SpK), opodatkowaniu podlegają zarówno towary handlowe, jak też środki trwałe czy wyposażenie, o ile w stosunku do nich przysługiwało podatnikowi przy ich nabyciu/ wytworzeniu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego i które w konsekwencji są objęte obowiązkiem ujęcia w sporządzanym spisie z natury.

Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego Wnioskodawca po przekształceniu w SpK (lub ewentualnie jeszcze przed przekształceniem) nabędzie grunt rolny (lub udział w tym gruncie). Z tytułu nabycia nabywcy (Wnioskodawcy) nie będzie przysługiwało prawo odliczenia podatku VAT, jako że ze względów podmiotowych transakcja ta nie będzie objęta VAT (sprzedawcą będzie podmiot niebędący podatnikiem VAT). W dalszej perspektywie wspólnicy SpK zamierzają podjąć decyzję o likwidacji (rozwiązaniu) SpK, a w planie podziału własność ww. działki gruntu (udziały w gruncie) zostanie przeniesiona na wspólników lub jednego ze wspólników SpK. Majątek będzie dzielony między wspólników zgodnie z postanowieniami umowy Spółki.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, przez dostawę towarów rozumie się przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów. A contrario. przekazanie nieodpłatne wspólnikowi towarów należących do przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu w sytuacji, gdy likwidowanej spółce (podatnikowi) nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od przekazywanego majątku.

W związku z powyższym przekazanie wspólnikom gruntów w ramach likwidacji/rozwiązania SpK, nie będzie stanowiło dostawy towarów i nie będzie podlegało opodatkowaniu VAT, ponieważ przy nabyciu tych gruntów Spółce nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przeniesienie własności nieruchomości na rzecz wspólników rozwiązanej SpK, w wyniku jej rozwiązania, nie stanowi dostawy towarów ani świadczenia usług w rozumieniu ustawy o VAT, a zatem nie jest opodatkowane podatkiem VAT. Jednocześnie, z przywołanych wyżej przepisów wynika, że w spisie z natury, sporządzonym na podstawie art. 14 ust. 5 ustawy o VAT, ujmuje się towary, które na dzień rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej, po nabyciu nie były przedmiotem dostawy a w stosunku do których podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego wynika, że przy nabyciu ww. gruntu (udziału w gruncie) SpK (lub Sp z o.o. przed przekształceniem w SpK) nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT (sprzedawcą będzie podmiot niebędący podatnikiem VAT; transakcja nabycia nieruchomości poza VAT).

Omawiane przepisy stanowią o opodatkowaniu towarów, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy, a podatnikowi przysługiwało od nich prawo odliczenia VAT. Zatem skoro wspólnicy/ wspólnik SpK przejmą grunt SpK po jej likwidacji/ rozwiązania, a od gruntu tego nie został odliczony VAT przy ich nabyciu (transakcja ta była objęta VAT), w tym przypadku nie ma konieczności wykazania podatku należnego z tytułu likwidacji/rozwiązania SpK. Jest to uzasadnione konstrukcją podatku VAT. Dla kwestii konieczności opodatkowania i wykazania w spisie z natury ww. nieruchomości najistotniejszy jest fakt, czy od nieruchomości tej SpK przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT przy jej nabyciu. Skoro SpK nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu nieruchomości, nie będzie zobowiązana do wykazania i opodatkowania przedmiotowej nieruchomości w spisie z natury sporządzonym na dzień rozwiązania SpK.

Zatem w świetle wskazanych przepisów art. 14 ust. 1 pkt 1, ust. 4 i ust. 5 ustaw/ o VAT SpK w sporządzanym w związku z likwidacją/ rozwiązaniem Spółki spisem z natury nie ujmuje w nim przedmiotowej nieruchomości (a jeżeli SpK nie posiada innego majątku, który należy ująć w spisie natury zgodnie z art. 14 ust. 1, to SpK takiego spisu z natury nie sporządza). Brak obowiązku objęcia nieruchomości spisem z natury na podstawie art. 14 ust. 5 w związku z ust. 4 ustawy o VAT) powoduje, że nieruchomość taka nie podlega opodatkowaniu na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy o VAT.

Wobec powyższego czynność przekazania nieruchomości wspólnikom/wspólnikowi SpK nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Analogiczne stanowisko zostało potwierdzone w interpretacjach podatkowych, m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 17 września 2014 r. (Nr IBPP2/443-586/14/KO) oraz interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 24 listopada 2015 r (Nr ILPP1/4512-1-637/15-4/HW).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016 r. poz. 710 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Na podstawie art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).


Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT. Zgodnie z zapisem zawartym w tym przepisie, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.


Towarem jest także udział w prawie własności. Jest to zgodne z normami unijnymi, bowiem w myśl art. 15 ust. 2 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11.12.2006 s. 1,z późn. zm.), zwanej dalej „Dyrektywą 2006/112/WE”, państwa członkowskie mogą uznać za rzeczy:

  1. określone udziały w nieruchomości,
  2. prawa rzeczowe dające ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości,
  3. udziały i inne równoważne udziałom tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części.

Problematyka współwłasności została uregulowana w art. 195-221 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2017 r. poz. 459). Ze współwłasnością mamy do czynienia wtedy, gdy własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom (art. 195 Kodeksu cywilnego). Zgodnie z art. 196 § 1 ww. ustawy, współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.


Ponadto w myśl art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.


Z uwagi na powyższe regulacje należy wskazać, że co do zasady opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Pod pojęciem odpłatności należy rozumieć prawo podmiotu dokonującego czynności do żądania od nabywcy towaru, odbiorcy usługi lub osoby trzeciej zapłaty ceny lub ekwiwalentu (np. w postaci świadczenia wzajemnego). Niemniej jednak, zgodnie z unormowaniami zawartymi w ww. przepisie art. 7 ust. 2 ustawy, w pewnych, ściśle określonych przypadkach, również nieodpłatną czynności należy uznać za spełniającą definicję odpłatnej dostawy towarów, która na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Należy przy tym wskazać, że odpłatna dostawa towarów podlega opodatkowaniu wówczas kiedy czynności te dokonywane są przez podmiot o statusie podatnika działającego w takim charakterze w odniesieniu do tych czynności. Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wyznacza czynnik przedmiotowy – opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług oraz czynnik podmiotowy – czynności muszą być wykonywane przez podatnika działającego w takim charakterze.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - według art. 15 ust. 2 ww. ustawy - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Ze złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca jest spółką kapitałową działającą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka ta jest w trakcie procesu przekształcania w spółkę komandytową (dale: SpK). SpK nabędzie nieruchomość stanowiącą niezabudowany grunt rolny - SpK może nabyć całość gruntu lub udział w tej nieruchomości wraz z innymi podmiotami. SpK nabędzie grunt/udział w gruncie od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej i niebędącej podatnikiem VAT - nabycie gruntu nie będzie podlegało opodatkowaniu VAT, a w konsekwencji z tytułu nabycia gruntu/ udziału w gruncie SpK nie będzie przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego (taki podatek się nie pojawi przy nabyciu). Może zdarzyć się, że nabycie gruntu/udziału w gruncie nastąpi jeszcze przed przekształceniem spółki w SpK - nabycie to nastąpi przy tym na identycznych zasadach (brak odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu).

W przyszłości wspólnicy SpK rozważają i zamierzają zlikwidować spółkę (lub rozwiązać ją bez przeprowadzenia likwidacji) i w planie podziału własność ww. działki zostanie przeniesiona na wspólników spółki. Majątek SpK, poza nieruchomością, obejmować może również środki pieniężne oraz inne składniki majątkowe. Majątek będzie dzielony między wspólników zgodnie z postanowieniami umowy spółki. W planie podziału własność ww. działki gruntu (udziały w gruncie) zostanie przeniesiona na wspólników lub jednego ze wspólników SpK.

Zgodnie z art. 102 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U.z 2016 r. poz. 1578 z późn. zm) spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz),a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.


W myśl art. 103 § 1 ustawy K.s.h., w sprawach nieuregulowanych w niniejszym dziale do spółki komandytowej stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej, chyba że ustawa stanowi inaczej.


Regulacje dotyczące spółki jawnej zawiera Dział II ustawy Kodeks spółek handlowych - przepisy od art. 22 do art. 85.


I tak, stosowanie do zapisu art. 58 § 1 wyżej powołanej ustawy, rozwiązanie spółki powodują:

  1. przyczyny przewidziane w umowie spółki;
  2. jednomyślna uchwała wszystkich wspólników;
  3. ogłoszenie upadłości spółki;
  4. śmierć wspólnika lub ogłoszenie jego upadłości;
  5. wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika lub wierzyciela wspólnika;
  6. prawomocne orzeczenie sądu.

Zgodnie z art. 67 § 1 K.s.h., w przypadkach określonych w art. 58 należy przeprowadzić likwidację spółki, chyba że wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia działalności spółki.


Stosownie do zapisu art. 82 § 1 i § 2 K.s.h., z majątku spółki spłaca się przede wszystkim zobowiązania spółki oraz pozostawia się odpowiednie kwoty na pokrycie zobowiązań niewymagalnych lub spornych. Pozostały majątek dzieli się między wspólników stosownie do postanowień umowy spółki. W przypadku braku stosownych postanowień umowy spłaca się wspólnikom udziały. Nadwyżkę dzieli się między wspólników w takim stosunku, w jakim uczestniczą oni w zysku.

W myśl art. 84 § 1 i § 2 ww. powołanej ustawy, likwidatorzy powinni zgłosić zakończenie likwidacji i złożyć wniosek o wykreślenie spółki z rejestru. W przypadku rozwiązania spółki bez przeprowadzenia likwidacji, obowiązek złożenia wniosku ciąży na wspólnikach. Rozwiązanie spółki następuje z chwilą wykreślenia jej z rejestru.


Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą opodatkowania podatkiem od towarów i usług przeniesienia nieruchomości (udziałów w nieruchomości) na rzecz wspólników likwidowanej/rozwiązanej spółki komandytowej.


Jak wskazano powyżej z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że aby doszło do opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów, muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

  • dokonującym nieodpłatnego przekazania jest podatnik podatku od towarów i usług;
  • przekazane przez podatnika towary należą do jego przedsiębiorstwa;
  • przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar, w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tego towaru lub jego części składowych.

W tym miejscu należy wskazać, że dla rozstrzygnięcia kwestii opodatkowania czynności wydania majątku spółki komandytowej wspólnikom nie ma znaczenia, czy wydanie majątku spółki nastąpi w wyniku likwidacji czy rozwiązania spółki komandytowej. Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług opisana czynność stanowić będzie dostawę towarów,o których mowa w ww. przepisach ustawy o podatku od towarów i usług. Do momentu wykreślenia spółki komandytowej z rejestru – jest ona podatnikiem podatku VAT i wykonuje działalność gospodarczą. Zatem proces likwidacji czy rozwiązania spółki – do momentu jego zakończenia – nie eliminuje jej z grona podatników, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy wykonujących działalność gospodarczą.

Z okoliczności sprawy wynika, że przedmiotem nieodpłatnego przekazania na rzecz wspólników będzie nieruchomość (udział w nieruchomości), która zostanie nabyta przez Spk (bądź przez Wnioskodawcę, przed przekształceniem w spółkę komandytową) od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, a więc Spółce nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku z tytułu jej nabycia. W związku z brakiem prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupionej nieruchomości gruntowej (udziałów w nieruchomości), czynności nieodpłatnego przekazania nieruchomości (udziałów w nieruchomości) wspólnikom likwidowanej/rozwiązanej Spk nie można uznać za odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy, a w konsekwencji za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy.


Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą również obowiązku wykazania przez spółkę komandytową nabytej nieruchomości gruntowej w spisie z natury sporządzanym na dzień jej rozwiązania.


Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:

  1. rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej;
  2. zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

W myśl ust. 2 powyższego artykułu, przepisu ust. 1 nie stosuje się do podatników, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9.


Zgodnie z art. 14 ust. 4 ustawy, przepisy ust. 1 i 3 stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.


W myśl art. 14 ust. 5 ustawy, w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 3, podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, zwany dalej „spisem z natury”. Podatnicy są obowiązani załączyć informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości i o kwocie podatku należnego, do deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.


Obowiązek podatkowy w przypadku, o którym mowa w ust. 1, powstaje w dniu rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu – art. 14 ust. 6 ustawy.


Z analizy powyższych przepisów wynika, że tylko te towary, w stosunku do których przysługiwało prawo do odliczenia podatku, a które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy podlegają opodatkowaniu, w przypadku rozwiązania spółki handlowej niemającej osobowości prawnej.

Jak wskazano we wniosku Spk nie będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia nieruchomości gruntowej (udziałów w nieruchomości), zatem w kontekście powołanego przepisu art. 14 ustawy, stwierdzić należy, że w przypadku rozwiązania spółki komandytowej nie będzie Ona miała obowiązku wykazania nabytej nieruchomości (udziału w nieruchomości) w spisie z natury i jej opodatkowania podatkiemod towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy odnośnie braku obowiązku opodatkowania przez spółkę komandytową nieodpłatnego przekazania nieruchomości (udziału w nieruchomości) wspólnikom rozwiązanej/likwidowanej SpK oraz braku obowiązku wykazania przez Spk w spisie z natury i opodatkowania nieruchomości gruntowej (udziału w nieruchomości) w trybie art. 14 ustawy uznać należy z prawidłowe.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r. poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj