Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP1-1.4012.8.2017.1.IZ
z 20 kwietnia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 21 lutego 2017 r. (data wpływu 1 marca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości zabudowanej, dostawy użytkowania wieczystego działki niezabudowanej oraz prawa do odliczenia podatku z tytułu ich nabycia – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 1 marca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości zabudowanej, użytkowania wieczystego działki niezabudowanej, prawa do odliczenia podatku z tytułu ich nabycia.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Korporacja Spółka Akcyjna (dalej: „Spółka”) nabyła od podmiotu trzeciego (dalej: „Zbywca”) na mocy umowy zawartej w formie aktu notarialnego w dniu 20 maja 2013 roku:

  1. prawo własności zabudowanej działki nr 843/29,
  2. prawo użytkowania wieczystego działki nr 843/31 wraz z prawem własności znajdujących się na tej działce zabudowań,
    - zwanych dalej łącznie „Nieruchomością Zabudowaną”


Wydanie Spółce Nieruchomości Zabudowanej nastąpiło w dniu zawarcia umowy w formie aktu notarialnego, tj. w dniu 20 maja 2013 roku.


Na działkach nr 843/29 i 843/31 znajduje się budynek hali (zwany dalej: „Budynkiem Hali”), obejmujący część magazynową, produkcyjną (lakiernię), a także powierzchnię socjalną (biurową). Oprócz Budynku Hali na Nieruchomości Zabudowanej znajduje się infrastruktura towarzysząca obejmująca pomniejsze obiekty budowlane oraz urządzenia funkcjonalnie związane z Budynkiem Hali.


Budynek Hali wraz z infrastrukturą towarzyszącą tworzą jeden trwale związany z gruntem kompleks magazynowo-produkcyjny, który został ujęty przez Spółkę w ewidencji środków trwałych pod jednym numerem inwentarzowym i jest amortyzowany według jednej stawki amortyzacyjnej właściwej dla budynków magazynowych.


Zarówno w stosunku do Budynku Hali oraz infrastruktury towarzyszącej, Zbywcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT.


Przed datą nabycia Nieruchomości Zabudowanej przez Spółkę, część Budynku Hali została oddana w najem przez Zbywcę, co nastąpiło w dniu 11 lutego 2013 roku.


Sprzedaż Nieruchomości Zabudowanej na rzecz Spółki dokonana przez Zbywcę na mocy ww. aktu notarialnego z 20 maja 2013 roku podlegała opodatkowaniu VAT według stawki 23%. Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT w związku z wydatkami na nabycie Nieruchomości Zabudowanej.


Po dacie nabycia Nieruchomości Zabudowanej przez Spółkę, Budynek Hali był czterokrotnie ulepszany. Oddanie do używania ostatniego (czwartego) etapu modernizacji miało miejsce w dniu 31 grudnia 2016 r. Łączne wydatki na ulepszenie stanowiły mniej niż 30% wykazywanej przez Spółkę wartości początkowej kompleksu magazynowo-produkcyjnego dla celów prowadzenia ewidencji środków trwałych, o której mowa w przepisach o podatku dochodowym. Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT w związku z wydatkami na ulepszenie Budynku Hali.


Spółka jest ponadto użytkownikiem wieczystym niezabudowanej działki nr 843/46 oraz właścicielem niezabudowanej działki nr 843/55 (dalej: „Nieruchomości Niezabudowane”).


Zgodnie z wypisem z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, Nieruchomości Niezabudowane położone są na terenie oznaczonym na rysunku planu symbolem UP - strefa terenów usługowo-produkcyjnych. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego:

„Dla terenów oznaczonych na rysunku planu symbolem UP ustala się:

  1. przeznaczenie podstawowe: usługowo-produkcyjne;
  2. przeznaczenie dopuszczalne:
    1. jedno mieszkanie w budynku o przeznaczeniu podstawowym,
    2. urządzenia i obiekty infrastruktury technicznej,
    3. parkingi i garaże niezbędne do obsługi terenów;
  3. zasady ochrony i kształtowania ładu przestrzennego - zgodnie z ustaleniami § 8;
  4. parametry i wskaźniki kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu:
    1. nieprzekraczalne linie zabudowy w odległości nie mniejszej niż:
      • 5-20 metrów od linii rozgraniczających drogi KDZ według rysunku planu,
      • 5 metrów od linii rozgraniczających dróg KDL i KDD,
      • pozostałe według rysunku planu;
    2. maksymalna wysokość zabudowy -14 m, zalecane dachy płaskie oraz dachy o zmiennej geometrii,
    3. maksymalna wysokość budynków gospodarczych i garaży - 6 m,
    4. powierzchnia biologicznie czynna minimum 20%,
    5. wskaźnik powierzchni zabudowy maksymalnie 0,5,
    6. wskaźnik intensywności zabudowy maksymalnie 1,2,
    7. parametry nowowydzielanej działki:
      • minimalna powierzchnia nowotworzonej działki budowlanej 2000 m2,
      • dopuszcza się wydzielenie działek o powierzchni mniejszej w celu lokalizacji obiektów infrastruktury technicznej,
      • dopuszcza się obniżenie minimalnej powierzchni nowowydzieianych działek budowlanych o 10%, jeżeli z działek wydziela się lub poszerza drogi,
      • szerokość frontu nowotworzonej działki nie może być mniejsza niż 20 metrów,
      • kąt położenia granicy działki w stosunku do pasa drogowego zbliżony do kąta prostego (nie mniej niż 60o)”.


W ramach planowanej transakcji Spółka zamierza sprzedać Nieruchomość Zabudowaną oraz Nieruchomości Niezabudowane na rzecz C.E.P. Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Mościskach, NIP 1180015161 (dalej: „Nabywca”).


Spółka oraz Nabywca są obecnie i będą w dacie dostawy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.


Zarówno w odniesieniu do Nieruchomości Zabudowanej, jak i Nieruchomości Niezabudowanych Spółka zamierza opodatkować dostawy podatkiem VAT według stawki 23%. W tym celu Spółka oraz Nabywca przed dniem sprzedaży Nieruchomości Zabudowanej złożą właściwemu dla Nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie VAT dostawy budynków i budowli wchodzących w skład Nieruchomości Zabudowanej, zgodnie z art. 43 ust. 10 i 11 Ustawy VAT.


Spółka oraz Nabywca będą uczestniczyć w tym samym zdarzeniu przyszłym, tj. transakcji zbycia Nieruchomości Zabudowanej i Nieruchomości Niezabudowanych przez Spółkę na rzecz Nabywcy.


Nabywca zamierza wykorzystywać Nieruchomość Zabudowaną oraz Nieruchomości Niezabudowane wyłącznie do czynności opodatkowanych VAT.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy w okolicznościach wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego opodatkowanie przez Spółkę planowanej sprzedaży Nieruchomości Zabudowanej stawką podstawową podatku VAT, o której mowa w art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a oraz 146f Ustawy VAT, będzie prawidłowe?
  2. Czy w okolicznościach wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego dla celów VAT wartość działek gruntu wchodzących w skład Nieruchomości Zabudowanej powinna być uwzględniona w podstawie opodatkowania wzniesionych na tych działkach budynków i budowli?
  3. Czy w okolicznościach wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego dla celów VAT sprzedaż Nieruchomości Niezabudowanych będzie traktowana jako dostawa gruntu i w związku z tym podstawa opodatkowania tej dostawy będzie ustalana odrębnie od podstawy opodatkowania ustalanej w związku ze sprzedażą Nieruchomości Zabudowanej?
  4. Czy w okolicznościach wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego Nieruchomości Niezabudowane stanowią tereny budowlane w rozumieniu art. 2 pkt 33 Ustawy VAT i czy w związku z tym sprzedaż Nieruchomości Niezabudowanych będzie podlegać opodatkowaniu VAT według stawki podstawowej, o której mowa w art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a oraz 146f Ustawy VAT?
  5. Czy w okolicznościach wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego Nabywcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT z tytułu nabycia Nieruchomości Zabudowanej oraz Nieruchomości Niezabudowanych?


Zdaniem Wnioskodawcy:


Ad. pytanie 1:


W ocenie Spółki oraz Nabywcy opodatkowanie sprzedaży Nieruchomości Zabudowanej stawką podstawową, o której mowa w art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a oraz 146f Ustawy VAT, będzie prawidłowe.


W szczególności, zdaniem Spółki oraz Nabywcy, Spółka jest uprawniona do rezygnacji ze zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy VAT.


Jak wynika z art. 2 pkt 14 Ustawy VAT, przez „pierwsze zasiedlenie” rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, r stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.


Natomiast zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.


Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego, pierwsze zasiedlenie części Budynku Hali nastąpiło w dniu 11 lutego 2013 roku w związku z zawarciem przez Zbywcę umowy najmu dotyczącej tej części. Z kolei do pierwszego, zasiedlenia pozostałej części Budynku Hali wraz z infrastrukturą towarzyszącą doszło w dniu 20 maja 2013 roku, tj. w dniu wydania Nieruchomości Zabudowanej Spółce przez Zbywcę na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego z dnia 20 maja 2013 r. Co prawda, w okresie późniejszym Spółka dokonywała czterokrotnie ulepszeń Budynku Hali (z których ostatnie zostało oddane do używania w dniu 31 grudnia 2016 r.), jednak wydatki poniesione na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły łącznie mniej niż 30% wartości początkowej kompleksu magazynowo-produkcyjnego. Ponadto, Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT w związku z wydatkami na nabycie Nieruchomości Zabudowanej.


Oznacza to, iż planowana transakcja sprzedaży Nieruchomości Zabudowanej na rzecz Nabywcy zostanie dokonana po upływie 2 lat od pierwszego zasiedlenia. Tym samym sprzedaż Nieruchomości Zabudowanej będzie - co do zasady - podlegać zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy VAT.


Oznacza to również, iż Spółka będzie uprawniona do rezygnacji z tego zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 10 i 11 Ustawy VAT. Jak zaznaczono w opisie zdarzenia przyszłego, zarówno Spółka, jak i Nabywca są obecnie i będą w dacie dostawy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni. Spółka i Nabywca złożą, przed dniem dokonania sprzedaży Nieruchomości Zabudowanej właściwemu dla Nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, o wyborze opodatkowania VAT dostawy budynków i budowli wchodzących w skład Nieruchomości Zabudowanej. W takim przypadku opodatkowanie sprzedaży Nieruchomości Zabudowanej według podstawowej stawki VAT, o której mowa w art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a oraz 146f Ustawy VAT, będzie prawidłowe.

Jednocześnie, z uwagi na to, iż w odniesieniu do nabycia Nieruchomości Zabudowanej, Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT w związku z jej nabyciem, w przypadku planowanej dostawy nie znajdzie zastosowania zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10a (w szczególności wskutek niespełnienia warunku z art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. a Ustawy VAT).



Ad. pytanie 2:


Zdaniem Spółki oraz Nabywcy, dla celów VAT w okolicznościach wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego wartość działek gruntu wchodzących w skład Nieruchomości Zabudowanej powinna być uwzględniona w podstawie opodatkowania wzniesionych na tych działkach budynków i budowli.


W ocenie Spółki oraz Nabywcy towarem w rozumieniu art. 2 pkt 6 Ustawy VAT jest pojedyncza działka ewidencyjna gruntu. W związku z tym, gruntem w rozumieniu art. 29a ust. 8 Ustawy VAT będzie wydzielona działka ewidencyjna lub działki, na której (na których) zlokalizowany jest budynek lub budowla.


Prawidłowość takiego stanowiska potwierdzają m.in. wyroki: NSA z dnia 30 maja 2012 r., sygn. I FSK 1371/11, NSA z dnia 15 października 2010 r., sygn. I FSK 1698/09, WSA w Krakowie z dnia 25 marca 2011 r., sygn. I SA/Kr 283/11.


W konsekwencji o tym, czy mamy do czynienia z gruntem zabudowanym, przesądza to, czy na danej działce ewidencyjnej znajdują się budynki lub budowle trwale z gruntem związane. W przypadku działki zabudowanej o jej opodatkowaniu przesądza, zgodnie z art. 29a ust. 8 Ustawy VAT, sposób opodatkowania budynków lub budowli trwale związanych z tym gruntem, a wartość gruntu (działek ewidencyjnych) włącza się do podstawy opodatkowania dostawy budynku lub budowli.


Oznacza to, że w przypadku planowanej sprzedaży Nieruchomości Zabudowanej działki ewidencyjne gruntu będą włączone do podstawy opodatkowania wzniesionych na tych działkach budynków i budowli.


Ad. pytanie 3:


Zdaniem Spółki oraz Nabywcy, dla celów VAT, sprzedaż Nieruchomości Niezabudowanych (czyli działek nr 843/46 i nr 843/55), opisana w zdarzeniu przyszłym, będzie traktowana jako dostawy gruntu i w związku z tym podstawy opodatkowania dostaw Nieruchomości Niezabudowanych będą ustalane odrębnie od podstawy opodatkowania ustalanej w związku ze sprzedażą Nieruchomości Zabudowanej. Wynika to z faktu, iż towarem w rozumieniu art. 2 pkt 6 Ustawy VAT jest pojedyncza działka ewidencyjna gruntu. Skoro więc działki nr 843/46 i nr 843/55 są niezabudowane, powinny stanowić - każda z nich - osobny przedmiot opodatkowania podlegający odrębnej kwalifikacji dla celów VAT.


Ad. pytanie 4:


Zgodnie z art. 2 pkt 33 Ustawy VAT, przez „tereny budowlane” rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Jak wskazano w opisie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, działki nr 843/46 oraz nr 843/55 znajdują się na terenie oznaczonym na rysunku planu symbolem UP - strefa terenów usługowo-produkcyjnych, a w samym planie opisano warunki zabudowy terenu dla tej strefy. Oznacza to, iż Nieruchomości Niezabudowane są przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w konsekwencji stanowią tereny budowlane w rozumieniu art. 2 pkt 33 Ustawy VAT. Tym samym, w ocenie Spółki oraz Nabywcy, dostawy Nieruchomości Niezabudowanych będą opodatkowane podstawową stawką VAT, o której mowa w art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a oraz art. 146f Ustawy VAT. Oznacza to również, że dostawy Nieruchomości Niezabudowanych nie będą podlegać zwolnieniu od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 Ustawy VAT.


Ad. pytanie 5:


Zdaniem Spółki oraz Nabywcy, w okolicznościach wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego Nabywcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT z tytułu nabycia Nieruchomości Zabudowanej oraz Nieruchomości Niezabudowanych.


Zgodnie z art. 86 ust. 1 Ustawy VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.


Z uwagi na fakt, że Nabywca zamierza wykorzystywać Nieruchomość Zabudowaną oraz Nieruchomości Niezabudowane wyłącznie do czynności opodatkowanych VAT, Nabywcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT z tytułu tych nabyć.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r. poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj