Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
1462-IPPB2.4511.32.2017.2.MM
z 21 kwietnia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) oraz art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1948, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 stycznia 2017 r. (data wpływu 23 stycznia 2017 r.) uzupełnione pismem z dnia 15 lutego 2017 r. (data wpływu 20 lutego 2017 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z uczestnictwem w programie motywacyjnym i związanych z tym obowiązków płatnika – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 23 stycznia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z uczestnictwem w programie motywacyjnym i związanych z tym obowiązków płatnika.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.


D. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka”, „Spółka polska”) wchodzi w skład międzynarodowego holdingu D., w którym podmiotem wiodącym jest spółka prawa brytyjskiego D. Plc. („Spółka matka”). Akcje Spółki matki są notowane na giełdzie papierów wartościowych w Londynie.

Według wiedzy Spółki, Spółka matka podjęła decyzję o przyjęciu grupowego planu akcyjnego (dalej: „Plan” lub „Program”). Zasady działania Planu, w tym przyznawania akcji na jego podstawie, określa specjalny dokument przyjęty przez Spółkę matkę (D. 2013 International Sharesave Plan). Zgodnie z Planem, uczestnikiem Programu może być pracownik zatrudniony w Spółce.

Uczestnikiem Programu mogą być również inne osoby, tj. pracownicy zatrudnieni przez inne spółki wchodzące w skład międzynarodowego holdingu D. (pracownicy niebędący pracownikami Spółki). Decyzja w kwestii, kto jest uprawniony do uczestniczenia w Planie należy do Spółki matki. Spółka matka zaprasza uprawnionych do uczestnictwa w Planie wystosowując zaproszenia. Zaproszenie określa między innymi cenę, po której uprawniony może nabyć akcje Spółki matki. Cena, po której pracownik może nabyć akcje Spółki matki jest określana w momencie składania pracownikom uprawnionym do uczestniczenia w Planie zaproszeń przystąpienia do Planu. Cena jednej akcji, po której akcje mogą być nabyte przez pracownika stanowi 80% wartości rynkowej akcji Spółki matki określonej według daty wskazanej w zaproszeniu lub daty bezpośrednio poprzedzającej dzień wysłania zaproszeń do uprawnionych. Zaproszenie określa także minimalną i maksymalną wysokość kwoty, którą uprawniony może miesięcznie przeznaczyć na nabycie akcji Spółki matki.

W odpowiedzi na otrzymane zaproszenie uprawnieni mogą złożyć wniosek o przystąpienie do Planu. Składając wniosek pracownik deklaruje, że przez pewien okres czasu (np. przez 3 lata) będzie wpłacał określoną kwotę (dalej „składka”) na nabycie akcji Spółki matki. Przystępując do Programu Pracownik będzie określał kwotę składki. Kwota składki będzie potrącana z jego wynagrodzenia z tytułu stosunku pracy, przy czym potrącenie to nastąpi z wynagrodzenia w kwocie netto, to jest po odliczeniu należnych składek na ubezpieczenie społeczne zdrowotne i zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Składka będzie wpłacana na dedykowany rachunek bankowy.

W odpowiedzi na złożony wniosek o przystąpienie do Planu Spółka matka może wyrazić zgodę na przystąpienie pracownika do Planu i przyznać mu prawo do nabycia określonej liczby akcji Spółki matki. Prawo do nabycia akcji Spółki matki jest nieprzenoszalne, w określonych sytuacjach może podlegać jednak wykonaniu przez inne osoby (np. w razie śmierci pracownika). Prawo to nie może być przedmiotem cesji, zbycia ani obciążenia.


Liczba akcji, którą Pracownik może nabyć w wykonaniu prawa do nabycia akcji Spółki matki będzie zależeć od sumy składek i ceny, po której pracownicy mogą nabyć akcje Spółki matki określone w zaproszeniu.


Po upływie okresu uczestnictwa w Planie pracownik nabędzie akcje Spółki matki, o ile nie zrezygnuje z nabycia akcji Spółki matki. W przypadku rezygnacji z nabycia akcji Spółki matki, wpłacone składki zostaną wypłacone takiemu pracownikowi według zasad określonych w Planie.

Pracownik może także w każdej chwili zrezygnować z uczestnictwa w programie (również w takim przypadku wpłacone składki zostaną wypłacone takiemu pracownikowi według zasad określonych - w Planie). Nabywając akcje Spółki matki pracownik traci prawo do wypłaty wpłaconych składek. Nabycie akcji Spółki matki daje pracownikowi możliwość odpłatnego zbycia tych akcji w dowolnym terminie.


Spółka może zostać obciążona kosztami różnicy pomiędzy wartością rynkową akcji Spółki matki a ceną nabycia akcji określoną w momencie składania pracownikom uprawnionym do uczestniczenia w Planie zaproszeń o przystąpienie do Planu.


Spółka wskazuje, że nie jest stroną Planu. Stroną Planu są pracownicy Spółki i Spółka matka. Spółka matka przyznaje pracownikom określone uprawnienia, z uwagi na to, że Spółka wchodzi w skład międzynarodowego holdingu D., a pracownik jest pracownikiem Spółki. Jedynym obowiązkiem Spółki w związku z uczestnictwem jej pracownika w Planie jest wpłata kwoty składki na wskazany rachunek bankowy, która to kwota składki będzie wykorzystywana do sfinansowania nabycia akcji Spółki matki celem ich przekazania pracownikowi - uczestnikowi Planu.

Spółka nie uczestniczyła w tworzeniu Programu i nie miała wpływu na jego postanowienia ani na jakiekolwiek decyzje związane z Planem. Spółka nie ma wpływu na to, czy jej pracownik będzie objęty postanowieniami Programu. Spółka nie uczestniczy także w przyznawaniu osobom uprawnionym, w tym jej pracownikom praw do nabycia akcji Spółki matki ani akcji Spółki matki.


W odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego sformułowano następujące pytania:


  1. Czy przyznanie pracownikom Spółki, uczestniczącym w Programie, prawa do nabycia akcji Spółki matki powoduje, że pracownik uzyskuje w ten sposób od Spółki przychód ze źródła „stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta”, a w konsekwencji Spółka ma obowiązek, jako płatnik, pobrać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (w przypadku, gdy Spółka nie zostanie obciążona kosztami różnicy pomiędzy wartością rynkową akcji Spółki matki a ceną nabycia akcji określoną w momencie składania pracownikom uprawnionym do uczestniczenia w Planie zaproszeń przystąpienia do Planu)?
  2. Czy nabycie przez pracowników Spółki uczestniczących w Programie akcji Spółki matki, powoduje, że pracownik uzyskuje w ten sposób od Spółki przychód ze źródła „stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta”, a w konsekwencji Spółka ma obowiązek, jako płatnik, pobrać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (w przypadku, gdy Spółka nie zostanie obciążona kosztami różnicy pomiędzy wartością rynkową akcji Spółki matki a ceną nabycia akcji określoną w momencie składania pracownikom uprawnionym do uczestniczenia w Planie zaproszeń przystąpienia do Planu)?
  3. Czy odpłatne zbycie przez pracowników Spółki uczestniczących w Programie akcji Spółki matki powoduje, że pracownik uzyskuje w ten sposób od Spółki przychód ze źródła „stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta”, a w konsekwencji Spółka ma obowiązek, jako płatnik, pobrać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (w przypadku, gdy Spółka nie zostanie obciążona kosztami różnicy pomiędzy wartością rynkową akcji Spółki matki, a ceną nabycia akcji określoną w momencie składania pracownikom uprawnionym do uczestniczenia w Planie zaproszeń przystąpienia do Planu)?
  4. Czy przyznanie pracownikom Spółki, uczestniczącym w Programie, prawa do nabycia akcji Spółki matki powoduje, że pracownik uzyskuje w ten sposób od Spółki przychód ze źródła „stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta”, a w konsekwencji Spółka ma obowiązek, jako płatnik, pobrać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (w przypadku, gdy Spółka zostanie obciążona kosztami różnicy pomiędzy wartością rynkową akcji Spółki matki a ceną nabycia akcji określoną w momencie składania pracownikom uprawnionym do uczestniczenia w Planie zaproszeń przystąpienia do Planu)?
  5. Czy nabycie przez pracowników Spółki uczestniczących w Programie akcji Spółki matki, powoduje, że pracownik uzyskuje w ten sposób od Spółki przychód ze źródła „stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura tub renta”, a w konsekwencji Spółka ma obowiązek, jako płatnik, pobrać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (w przypadku, gdy Spółka zostanie obciążona kosztami różnicy pomiędzy wartością rynkową akcji Spółki matki a ceną nabycia akcji określoną w momencie składania pracownikom uprawnionym do uczestniczenia w Planie zaproszeń przystąpienia do Planu)?
  6. Czy odpłatne zbycie przez pracowników Spółki uczestniczących w Programie akcji Spółki matki, powoduje, że pracownik uzyskuje w ten sposób od Spółki przychód ze źródła „stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura tub renta”, a w konsekwencji Spółka ma obowiązek, jako płatnik, pobrać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (w przypadku, gdy Spółka zostanie obciążona kosztami różnicy pomiędzy wartością rynkową akcji Spółki matki a ceną nabycia akcji określoną w momencie składania pracownikom uprawnionym do uczestniczenia w Planie zaproszeń przystąpienia do Planu)?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa o PIT”), przychodami, z zastrzeżeniem art. 14- 15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19, art. 25b i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Spółki, przyznanie pracownikom Spółki, uczestniczącym w Programie prawa do nabycia akcji Spółki matki, nie powoduje, że pracownik uzyskuje w ten sposób przychód ze źródła „stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta”, a w konsekwencji Spółka nie ma obowiązku, jako płatnik, pobrać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (w przypadku, gdy Spółka nie zostanie obciążona kosztami różnicy pomiędzy wartością rynkową akcji Spółki matki, a ceną nabycia akcji określoną w momencie składania pracownikom uprawnionym do uczestniczenia w Planie zaproszeń przystąpienia do Planu).


Zdaniem Spółki wynika to z następujących przyczyn:


Po pierwsze, to nie Spółka przyznała pracownikowi prawo do nabycia akcji Spółki matki, lecz Spółka matka.


Po drugie, prawa do nabycia akcji Spółki matki nie można przenieść, zbyć, ani obciążyć, jak również nie może być ono przedmiotem cesji.


Po trzecie, przyznanie prawa do nabycia akcji Spółki matki nie wiąże się dla pracownika z nabyciem jakichkolwiek uprawnień o charakterze korporacyjnym lub majątkowym, jakie wiążą się z nabyciem statusu akcjonariusza, tj. pracownik nie uzyskuje prawa do dywidendy czy prawa do rozporządzania akcjami Spółki matki, pracownik nie uzyskuje również prawa do uczestnictwa w zgromadzeniu akcjonariuszy Spółki matki z prawem głosu.

Po czwarte, aby mówić o przychodzie ze stosunku służbowego, stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, przychód ten musi mieć swą podstawę prawną w tym stosunku prawnym, tj. istnienie i treść stosunku pracy stanowić musi podstawę do otrzymania przez osobę będącą pracownikiem konkretnego świadczenia, w tym również takiego świadczenia jak prawo do nabycia akcji Spółki matki. Prawo do otrzymania określonego świadczenia powinno wynikać z przepisów prawa pracy, tj. przepisów powszechnie obowiązującego prawa (ustawy, w tym kodeks pracy, inne ustawy regulujące prawa i obowiązki pracowników, akty wykonawcze wydane na podstawie ustaw i w celu ich wykonania) albo przepisów zakładowych (układy zbiorowe, względnie inne oparte na ustawie statuty, regulaminy i porozumienia) lub z umowy o pracę. Żaden z tych aktów nie daje pracownikom Spółki prawa do nabycia akcji Spółki matki. Sam fakt, że prawo do nabycia akcji Spółki matki pozostaje w związku faktycznym ze stosunkiem pracy nie jest wystarczający do uznania tego świadczenia za przychód ze stosunku pracy (tak np. NSA w wyroku z dnia 21 maja 2014 roku, II FSK 1428/12, NSA w wyroku z dnia 17 grudnia 2013 roku, II FSK 2888/11, NSA w wyrok z dnia 3 lipca 2013 roku, II FSK 2232/11).

Po piąte, jak już wskazano, Spółka żadnym innym aktem (w sposób wyraźny lub dorozumiany) nie przyznała swojemu pracownikowi prawa do nabycia akcji Spółki matki. Spółka nie uczestniczyła w tworzeniu Programu i nie miała wpływu na jego postanowienia ani na jakiekolwiek decyzje związane z Planem. Spółka nie ma wpływu na to, czy jej pracownik będzie objęty postanowieniami Programu. Spółka nie uczestniczy także w przyznawaniu osobom uprawnionym, w tym swoim pracownikom, prawa do nabycia akcji Spółki matki.


Po szóste, pracownik może w każdej chwili zrezygnować z udziału w Planie tracąc uprawnienie do nabycia akcji Spółki matki.


Po siódme, z przyznanym prawem do nabycia akcji Spółki matki wiąże się obowiązek wpłaty składek. Z chwilą nabycia akcji Spółki matki pracownik traci prawo do wpłaconych składek. Nabycie akcji Spółki matki ma charakter odpłatny.


Ad 2.


Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19, art. 25b i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Spółki, nabycie przez pracowników Spółki uczestniczących w Programie akcji Spółki matki, nie powoduje, że pracownik uzyskuje w ten sposób przychód ze źródła „stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta”, a w konsekwencji Spółka nie ma obowiązku, jako płatnik, pobrać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (w przypadku, gdy Spółka nie zostanie obciążona kosztami różnicy pomiędzy wartością rynkową akcji Spółki matki a ceną nabycia akcji określoną w momencie składania pracownikom uprawnionym do uczestniczenia w Planie zaproszeń przystąpienia do Planu).


Zdaniem Spółki wynika to z następujących przyczyn:


Po pierwsze, aby mówić o przychodzie ze stosunku służbowego, stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, przychód ten musi mieć swą podstawę prawną w tym stosunku prawnym, tj. istnienie i treść stosunku pracy stanowić musi podstawę do otrzymania przez osobę będącą pracownikiem konkretnego świadczenia, w tym również takiego świadczenia jak nabycie akcji. Prawo do otrzymania określonego świadczenia powinno wynikać z przepisów prawa pracy, tj. przepisów powszechnie obowiązującego prawa (ustawy, w tym kodeks pracy, inne ustawy regulujące prawa i obowiązki pracowników, akty wykonawcze wydane na podstawie ustaw i w celu ich wykonania) albo przepisów zakładowych (układy zbiorowe, względnie inne oparte na ustawie statuty, regulaminy i porozumienia) lub z umowy o pracę. Żaden z tych aktów nie daje pracownikom Spółki prawa do nabycia akcji Spółki matki. Sam fakt, że nabycie akcji Spółki matki pozostaje w związku faktycznym ze stosunkiem pracy nie jest wystarczający do uznania tego świadczenia za przychód ze stosunku pracy (tak np. NSA w wyroku z dnia 21 maja 2014 roku, II FSK1428/12, NSA w wyroku z dnia 17 grudnia 2013 roku, II FSK 2888/11, NSA w wwyroku z dnia 3 lipca 2013 roku, II FSK 2232/11).

Po drugie, jak już wskazano, Spółka żadnym innym aktem (w sposób wyraźny lub dorozumiany) nie przyznaje swoim pracownikom uczestniczącym w Programie prawa do nabycia akcji Spółki matki. Spółka nie uczestniczyła w tworzeniu Planu ani nie miała wpływu na jego postanowienia. Spółka nie podejmuje jakichkolwiek decyzji związanych z Planem. Spółka nie ma wpływu na to, czy jej pracownik będzie objęty postanowieniami Programu. Spółka nie uczestniczy także w przyznawaniu osobom uprawnionym prawa do nabycia akcji Spółki matki.

Po trzecie, aby mówić o przychodzie ze stosunku pracy, przysporzenie dokonane na rzecz pracownika - czy to w postaci wypłat pieniężnych, świadczeń w naturze, wypłat finansowanych za pracownika, nieodpłatnych świadczeń czy świadczeń częściowo odpłatnych musi pozostawać w związku z treścią tego stosunku, w szczególności z wykonywaną pracą. Nabycie przez pracownika akcji Spółki matki mogłoby być klasyfikowane jako przychód ze stosunku pracy, gdyby przychód ten pozostawał w jakimkolwiek związku z treścią stosunku pracy i przyjąłby jedną z następujących postaci: (i) nabycie akcji Spółki matki przez Spółkę i ich zbycie na rzecz pracownika, (ii) zawarcie umowy pomiędzy Spółką a Spółką matką, zgodnie z którą Spółka matka miałaby obowiązek spełnić świadczenie na rzecz pracownika w postaci przeniesienia tytułu własności do akcji Spółki matki (umowa o świadczenie na rzecz osoby trzeciej), (iii) zawarcie umowy pomiędzy pracownikiem a Spółką o finansowaniu nabycia przez Pracownika akcji Spółki matki. Żadna z tych okoliczności nie zachodzi w stanie faktycznym przedstawionym przez Wnioskodawcę. W szczególności Spółka nie finansuje uczestnictwa pracownika w Programie (nabycia akcji przez pracownika w ramach Planu). Jedynym obowiązkiem Spółki w związku z uczestnictwem jej pracownika w Planie jest wpłata kwoty składki na wskazany rachunek bankowy, która to kwota składki będzie wykorzystywana do sfinansowania nabycia akcji Spółki matki celem ich przekazania pracownikowi - uczestnikowi Planu, przy czym wpłata ta nastąpi z wynagrodzenia netto pracownika.


Po czwarte, Pracownik nie może podnosić jakichkolwiek roszczeń w stosunku do Spółki w przypadku, gdy z jakichkolwiek przyczyn do nabycia akcji nie dojdzie.


Po piąte, nabycie akcji Spółki matki przez Pracownika nie ma charakteru nieodpłatnego, gdyż następuje z wykorzystaniem kwoty składki.


Ad 3.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 1 i 7 ustawy o PIT, odrębnym źródłem przychodów są „stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta” oraz „kapitały pieniężne i prawa majątkowe”.


Przepis art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o PIT stanowi, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych.


Biorąc pod uwagę powyższe - odpłatne zbycie, przez pracowników Spółki uczestniczących w Programie, akcji Spółki matki nie powoduje, że pracownik uzyskuje w ten sposób od Spółki przychód ze źródła „stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta”, a w konsekwencji Spółka nie ma obowiązku, jako płatnik, pobrać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (w przypadku, gdy Spółka nie zostanie obciążona kosztami różnicy pomiędzy wartością rynkową akcji Spółki matki a ceną nabycia akcji określoną w momencie składania pracownikom uprawnionym do uczestniczenia w Planie zaproszeń przystąpienia do Planu).


Ad 4.


Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19, art. 25b i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych, świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zdaniem Spółki, biorąc pod uwagę powyższe, przyznanie pracownikom Spółki, uczestniczącym w Programie prawa do nabycia akcji Spółki matki nie powoduje, że pracownik uzyskuje w ten sposób przychód ze źródła „stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta”, a w konsekwencji Spółka nie ma obowiązku, jako płatnik, pobrać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (w przypadku, gdy Spółka zostanie obciążona kosztami różnicy pomiędzy wartością rynkową akcji Spółki matki a ceną nabycia akcji określoną w momencie składania pracownikom uprawnionym do uczestniczenia w Planie zaproszeń przystąpienia do Planu).


Zdaniem Spółki wynika to z następujących przyczyn:


Po pierwsze, to nie Spółka przyznała pracownikowi prawo do nabycia akcji Spółki matki, lecz Spółka matka.


Po drugie, prawa do nabycia akcji Spółki matki nie można przenieść, zbyć, ani obciążyć, jak również nie może być ono przedmiotem cesji.


Po trzecie, przyznanie prawa do nabycia akcji Spółki matki nie wiąże się dla pracownika z nabyciem jakichkolwiek uprawnień o charakterze korporacyjnym lub majątkowym, jakie wiążą się z nabyciem statusu akcjonariusza, tj. pracownik nie uzyskuje prawa do dywidendy czy prawa do rozporządzania akcjami Spółki matki, pracownik nie uzyskuje również prawa do uczestnictwa w zgromadzeniu akcjonariuszy Spółki matki z prawem głosu.

Po czwarte, aby mówić o przychodzie ze stosunku służbowego, stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, przychód ten musi mieć swą podstawę prawną w tym stosunku prawnym, tj. istnienie i treść stosunku pracy jest podstawą do otrzymania przez osobę będącą pracownikiem konkretnego świadczenia, w tym również takiego świadczenia jak prawo do nabycia akcji Spółki matki. Prawo do otrzymania określonego świadczenia powinno wynikać z przepisów prawa pracy, tj. przepisów powszechnie obowiązującego prawa (ustawy, w tym kodeks pracy, inne ustawy regulujące prawa i obowiązki pracowników, akty wykonawcze wydane na podstawie ustaw i w celu ich wykonania) albo przepisów zakładowych (układy zbiorowe, względnie inne oparte na ustawie statuty, regulaminy i porozumienia) lub z umowy o pracę. Żaden z tych aktów nie daje pracownikom Spółki prawa do - nabycia akcji Spółki matki. Sam fakt, że prawo do nabycia akcji Spółki matki pozostaje w związku faktycznym ze stosunkiem pracy nie jest wystarczający do uznania tego świadczenia za przychód ze stosunku pracy (tak np. NSA w wyroku z dnia 21 maja 2014 roku, II FSK 1428/12, NSA w wyroku z dnia 17 grudnia 2013 roku, II FSK 2888/11, NSA w wyroku z dnia 3 Iipca 2013 roku, II FSK 2232/11).

Po piąte, jak już wskazano, Spółka żadnym innym aktem (w sposób wyraźny lub dorozumiany) nie przyznała swojemu pracownikowi prawa do nabycia akcji Spółki matki. Spółka nie uczestniczyła w tworzeniu Programu i nie miała wpływu na jego postanowienia ani na jakiekolwiek decyzje związane z Planem. Spółka nie ma wpływu na to, czy jej pracownik będzie objęty postanowieniami Programu. Spółka nie uczestniczy także w przyznawaniu osobom uprawnionym, w tym pracownikom Spółki, prawa do nabycia akcji Spółki matki.


Po szóste, pracownik może w każdej chwili zrezygnować z udziału w Planie, tracąc uprawnienie do nabycia akcji Spółki matki.


Po siódme, z przyznanym prawem do nabycia akcji Spółki matki wiąże się obowiązek wpłaty składek. Z chwilą nabycia akcji Spółki matki pracownik traci prawo do wpłaconych składek. Nabycie akcji Spółki matki ma charakter odpłatny.


Ad 5.


Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19, art. 25b i art. 30f ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zdaniem Spółki, biorąc pod uwagę powyższe, nabycie przez pracowników Spółki uczestniczących w Programie akcji Spółki matki, nie powoduje, że pracownik uzyskuje w ten sposób przychód ze źródła „stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta”, a w konsekwencji Spółka nie ma obowiązku, jako płatnik, pobrać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (w przypadku, gdy Spółka zostanie obciążona kosztami różnicy pomiędzy wartością rynkową akcji Spółki matki a ceną nabycia akcji określoną w momencie składania pracownikom uprawnionym do uczestniczenia w Planie zaproszeń przystąpienia do Planu). Zdaniem Spółki wynika to z następujących przyczyn:

Po pierwsze, aby mówić o przychodzie ze stosunku służbowego, stosunku pracy lub spółdzielczego „ stosunku pracy, przychód ten musi mieć swą podstawę prawną w tym stosunku prawnym, tj. istnienie i treść stosunku pracy jest podstawą do otrzymania przez osobę będącą pracownikiem konkretnego świadczenia, w tym również takiego świadczenia jak akcje Spółki matki. Prawo do otrzymania określonego świadczenia powinno wynikać z przepisów prawa pracy, tj. przepisów powszechnie obowiązującego prawa (ustawy, w tym kodeks pracy, inne ustawy regulujące prawa i obowiązki pracowników, akty wykonawcze wydane na podstawie ustaw i w celu ich wykonania) albo przepisów zakładowych (układy zbiorowe, względnie inne oparte na ustawie statuty, regulaminy i porozumienia) lub z umowy o pracę. Żaden z tych aktów nie daje pracownikowi Spółki uprawnienia do nabycia akcji Spółki matki. Sam fakt, że nabycie akcji Spółki matki pozostaje w związku faktycznym ze stosunkiem pracy nie jest wystarczający do uznania tego świadczenia za przychód ze stosunku pracy (tak np. NSA w wyroku z dnia 21 maja 2014 roku, II FSK 1428/12, NSA w wyroku z dnia 17 grudnia 2013 roku, II FSK 2888/1, NSA w wyroku z dnia 3 lipca 2013 roku, II FSK 2232/11).

Po drugie, Spółka żadnym innym aktem (w sposób wyraźny lub dorozumiany) nie przyznała swojemu pracownikowi uprawnień do nabycia akcji Spółki matki. Spółka nie uczestniczyła również w tworzeniu Planu i nie miała wpływu na jego postanowienia ani na jakiekolwiek decyzje związane z Planem. Spółka nie miała także wpływu na to, czy jej pracownik będzie uprawniony do nabycia akcji Spółki matki, na podstawie Programu. Spółka nie uczestniczyła także w przyznawaniu osobom uprawnionym, w tym pracownikowi Spółki, prawa do nabycia akcji Spółki. Spółka nie ma także wpływu na to, czy Pracownik w wyniku przyznanego mu prawa nabędzie akcje Spółki matki, czy też zrezygnuje z tego prawa.

Po trzecie, aby mówić o przychodzie ze stosunku pracy, przysporzenie dokonane na rzecz pracownika - czy to w postaci wypłat pieniężnych, świadczeń w naturze, wypłat finansowanych za pracownika, nieodpłatnych świadczeń, czy świadczeń częściowo odpłatnych musi pozostawać w związku z treścią tego stosunku, w szczególności z wykonywaną pracą. Innymi słowy, nie jest przychodem ze stosunku pracy przysporzenie dokonywane przez pracodawcę, w przypadku, gdy przysporzenie to nie pozostaje w związku z wykonywaną pracą. Z drugiej strony, na warunkach omówionych poniżej, przychód otrzymany od osoby trzeciej może stanowić przychód ze stosunku pracy, ale tylko wówczas, jeżeli pozostaje w związku z treścią tego stosunku (wykonywaną pracą). Żaden z tych przypadków nie - zachodzi w przypadku pracowników Spółki.

Po czwarte, aby mówić o przychodzie ze stosunku pracy, przysporzenie dokonane na rzecz pracownika, czy to w postaci wypłat pieniężnych, świadczeń w naturze, wypłat finansowanych za pracownika, nieodpłatnych świadczeń czy świadczeń częściowo odpłatnych musi pozostawać w związku z treścią tego stosunku, w szczególności z wykonywaną pracą. Nabycie przez pracownika akcji Spółki matki mogłoby być klasyfikowane jako przychód z stosunku pracy, gdyby przychód ten pozostawał w jakimkolwiek związku z treścią stosunku pracy i przyjąłby jedną z następujących postaci: (i) nabycie akcji Spółki matki przez Spółkę i ich zbycie na rzecz pracownika, (ii) zawarcie umowy pomiędzy Spółką a Spółką matką, zgodnie z którą Spółka matka miałaby obowiązek spełnić świadczenie na rzecz pracownika w postaci przeniesienia tytułu własności do akcji Spółki matki (umowa o świadczenie na rzecz osoby trzeciej), (iii) zawarcie umowy pomiędzy pracownikiem, a Spółką o finansowaniu nabyciu przez Pracownika akcji Spółki matki. Żadna z tych okoliczności nie zachodzi w stanie faktycznym przedstawionym przez Pracownika. W szczególności Spółka nie finansuje uczestnictwa pracownika w Programie (nabycia akcji przez pracownika w ramach Planu). Jedynym obowiązkiem Spółki w związku z uczestnictwem jej pracownika w Planie jest wpłata kwoty składki na wskazany rachunek bankowy, która to kwota składki będzie wykorzystywana do sfinansowania nabycia akcji Spółki matki celem ich przekazania pracownikowi - uczestnikowi Planu, przy czym wpłata ta nastąpi z wynagrodzenia netto pracownika. Ponadto sam fakt, że Spółka zostanie obciążona post factum kosztami różnicy pomiędzy wartością rynkową akcji Spółki matki a ceną nabycia akcji określoną w momencie składania pracownikom uprawnionym do uczestniczenia w Planie zaproszeń o przystąpienie do Planu nie przesądza o tym, że zgodnie z tym, co napisano w punkcie (iii) powyżej, Spółka wyraziła zgodę na finansowanie nabycia akcji w umowie z Pracownikiem. Takiej umowy bowiem pomiędzy Pracownikiem a Spółką nie ma, a ponadto zgoda na ponoszenie określonych kosztów powinna być wyrażona ex ante, a nie ex post.


Po piąte, Pracownik nie może podnosić jakichkolwiek roszczeń w stosunku do Spółki w przypadku, gdy z jakichkolwiek przyczyn do nabycia akcji nie dojdzie.


Po szóste, nabycie akcji Spółki matki przez Pracownika nie ma charakteru nieodpłatnego, gdyż następuje z wykorzystaniem kwoty składki.


Po siódme, nie jest wykluczone, że Spółka zostanie obciążona kosztami różnicy pomiędzy wartością rynkową akcji Spółki matki a ceną nabycia akcji określoną w momencie składania pracownikom uprawnionym do uczestniczenia w Planie zaproszeń o przystąpienie do Planu. W związku z powyższym Wnioskodawca wskazuje, że zgoda na takie obciążenie nie będzie wyrażona przez Spółkę (wyraźnie lub w sposób dorozumiany) z chwilą objęcia pracownika Spółki postanowieniami Programu. Obowiązek ponoszenia określonych kosztów będzie raczej wynikał z faktu, że Spółka jest częścią międzynarodowego holdingu i z tego faktu zobowiązana jest do ponoszenia określonych kosztów, w tym również kosztów uczestnictwa jej Pracowników w planach akcyjnych. Ponadto Wnioskodawca wskazuje, że w wyroku z dnia 27 kwietnia 2011 roku, II FSK 1410/10, NSA uznał, że „ze stanu faktycznego rozpoznawanej przez podatkowy organ interpretacyjny sprawy wynika, że objęcie czy też określone nabycie akcji zagranicznej spółki kapitałowej realizowane jest przez tą spółkę, natomiast okoliczność, że beneficjentami tych czynności są pracownicy spółki krajowej, nie uzasadnia jeszcze twierdzenia, że uzyskanie wzmiankowanych akcji jest świadczeniem ze stosunku (prawnego) pracy łączącego spółkę krajową z jej pracownikami. Ze stanu faktycznego skontrolowanej przez Sąd pierwszej instancji indywidualnej interpretacji prawa podatkowego nie wynika, że objęcie lub nabycie na preferencyjnych warunkach akcji spółki brytyjskiej przez pracowników spółki „polskiej” stanowiło element warunków pracy i płacy tych pracowników, aby - na przykład - objęte było zapisami umów o pracę, zgodnych z prawem pracy regulaminów pracy, płacy lub nagradzania pracowników. Refinansowanie (ex post) przez krajową spółkę określonej części wydatków organizowanych przez inną spółkę planów udostępniania na dogodnych zasadach akcji podmiotu zagranicznego nie świadczy też samodzielnie, że jest to wynikające ze stosunku pracy, w szczególności warunków pracy, płacy i ewentualnie innych świadczeń wymagalnych od pracodawcy, świadczenie ponoszone za uprawnionych pracowników. Stan faktyczny wydanej interpretacji nie zawiera też danych mogących uzasadniać ocenę, że spółka krajowa zawarła ze spółką zagraniczną umowę mającą na celu uzyskania jej akcji, z zastrzeżeniem świadczenia na rzecz osób trzecich, to jest pracowników podmiotu krajowego, gdzie causą (ewentualnej) umowy byłby stosunek pracy łączący uprawnionych beneficjentów z zatrudniającą ich spółką”.

Po ósme, udział pracowników w Planie opiera się na stosunku prawnym nawiązanym bezpośrednio przez pracowników, z którego to stosunku prawnego wypływają bezpośrednio dla pracowników określone prawa i obowiązki. Obciążenie Spółki kosztami różnicy pomiędzy wartością rynkową akcji Spółki matki a ceną nabycia akcji określoną w momencie składania pracownikom uprawnionym do uczestniczenia w Planie zaproszeń przystąpienia do Planu nie może być uznane za świadczenia ponoszone „za pracownika”. Pracownik nie jest obowiązany do uiszczenia ceny nabycia akcji w wysokości jej wartości rynkowej. Brak po stronie pracownika obowiązku uiszczenia ceny za akcję i w wysokości ich wartości rynkowej oznacza, iż Spółka nie może ponieść tego świadczenia „za pracownika” w części obejmującej różnicę pomiędzy wartością rynkową akcji Spółki matki a ceną nabycia akcji uiszczoną przez pracownika. Nie można bowiem ponieść świadczenia za pracownika, skoro sam pracownik nie jest do takiego świadczenia zobowiązany.


Ad 6.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 1 i 7 ustawy o PIT, odrębnym źródłem przychodów są „stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta” oraz „kapitały pieniężne i prawa majątkowe”.


Przepis art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o PIT stanowi, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych.


Biorąc pod uwagę powyższe, odpłatne zbycie przez pracowników Spółki uczestniczących w Programie akcji Spółki matki nie powoduje, że pracownik uzyskuje w ten sposób od Spółki przychód ze źródła „stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta”, a w konsekwencji Spółka nie ma obowiązku, jako płatnik, pobrać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (w przypadku, gdy Spółka zostanie obciążona kosztami różnicy pomiędzy wartością rynkową akcji Spółki matki a ceną nabycia akcji określoną w momencie składania pracownikom uprawnionym do uczestniczenia w Planie zaproszeń przystąpienia do Planu).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy

z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj