Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-80/12/MO
z 15 lutego 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-80/12/MO
Data
2012.02.15



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
garaż
gospodarowanie zasobami mieszkaniowymi
lokal mieszkalny
spółdzielnie
sprzedaż
zasoby mieszkaniowe
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy dochód uzyskany ze sprzedaży garażu, wybudowanego w ramach prowadzonej działalności w obszarze gospodarki mieszkaniowej, na rzecz osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na zasadach ogólnych, czy też ewentualnie można w tym przypadku zastosować przepis art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, na mocy którego dochód ten podlegałby zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 16 listopada 2011 r. (data wpływu do tut. BKIP 23 listopada 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy, dochodu uzyskanego ze sprzedaży garaży, wybudowanych w ramach prowadzonej działalności w obszarze gospodarki mieszkaniowej, na rzecz osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 listopada 2011 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy, dochodu uzyskanego ze sprzedaży garaży, wybudowanych w ramach prowadzonej działalności w obszarze gospodarki mieszkaniowej, na rzecz osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółdzielnia Mieszkaniowa, zwana w dalszej treści niniejszego wniosku Spółdzielnią, jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółdzielnia prowadzi działalność na podstawie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (tj. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.), ustawy Prawo spółdzielcze (tj. Dz. U. z 2003 r. Nr 188, poz. 1848 z późn. zm.) oraz Statutu Spółdzielni, na podstawie czego zarządza i administruje budynkami, w których występują lokale mieszkalne i użytkowe zajmowane na podstawie spółdzielczych praw do lokalu (lokatorskich i własnościowych), wyodrębnionych praw własności oraz na zasadach najmu.

Spółdzielnia realizuje również cele określone w przepisach ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych i w związku z tym przystąpiła pod koniec 2009 r. do budowy wielorodzinnego budynku mieszkalnego z własnych środków finansowych, który został oddany do użytku we wrześniu w roku bieżącym. W nowo wybudowanym budynku w kondygnacji piwnic znajdują się również garaże, które Spółdzielnia sprzedaje jako odrębny przedmiot własności nie związany z lokalem mieszkalnym w drodze oferty publicznej. Udział powierzchni użytkowej garaży w całkowitej powierzchni użytkowej budynku wynosi 0,14650 a udział powierzchni użytkowej mieszkań wynosi 0,85350. Wybudowany budynek mieszkalny wielorodzinny według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych sklasyfikowany został w dziale 11, grupie 112, klasie 1122 „budynki o trzech i więcej mieszkaniach”.

Spółdzielnia w ostatecznym rozliczeniu kosztów wytworzenia lokali mieszkalnych oraz garaży ustaliła cenę jednostkową 1 m.kw. ze stawką podatku od towarów i usług w wysokości: 8 % dla lokali mieszkalnych oraz 23 % dla garaży. Realizacja sprzedaży w formie oferty publicznej przedmiotowych garaży powinna przynieść pożytki w postaci dochodu, bowiem Spółdzielnia spodziewa się, iż przychody ze sprzedaży będą wyższe niż poniesione koszty w tym zakresie. Dochody te będą przeznaczone na zasilenie funduszu remontowego Spółdzielni, czyli na cele związane z gospodarką zasobami mieszkaniowym.

Aktualnie Spółdzielnia dokonała już sprzedaży kilku garaży nabywcom mieszkań położonych w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym oraz jednego garażu na rzecz osoby prowadzącej działalność gospodarczą. O ile dochód uzyskany ze sprzedaży garaży nabywcom, którzy nabyli również mieszkania w nowym budynku mieszkalnym, nie budzi większych wątpliwości co do umieszczenia go w obszarze działalności mieszkaniowej, to dochód uzyskany ze sprzedaży na rzecz działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną, nasuwa wątpliwość co do rozliczenia go w ramach działalności z zakresu gospodarki mieszkaniowej jako przychody i koszty z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Spółdzielnia nadmienia, iż sprzedaż przedmiotowych garaży rozpoczęła się w miesiącu październiku i jest w trakcie zamykania rozliczeń miesięcznych, zatem zaliczka na podatek dochodowy za miesiąc październik b.r. nie została jeszcze odprowadzona.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży garażu, wybudowanego w ramach prowadzonej działalności w obszarze gospodarki mieszkaniowej, na rzecz osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na zasadach ogólnych, czy też ewentualnie można w tym przypadku zastosować przepis art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, na mocy którego dochód ten podlegałby zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych... (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, iż fakt dokonania sprzedaży garażu na rzecz nabywcy prowadzącego działalność gospodarczą powoduje, iż nie będzie on służył do zaspakajania potrzeb mieszkaniowych a będzie służył do celów związanych z uzyskiwaniem przez nabywcę przychodów z działalności gospodarczej. Budzi to uzasadnione wątpliwości, co do umieszczenia uzyskanych dochodów ze sprzedaży garaży na cele związane z prowadzoną przez nabywcę działalnością gospodarczą, w sferze gospodarki mieszkaniowej. Tym bardziej, iż w akcie notarialnym z transakcji sprzedaży zawarty jest odpowiedni zapis dotyczący nabywcy działającego pod firmą o podanej nazwie. W świetle dotychczasowych interpretacji dotyczących podobnych sytuacji wskazana została kluczowa zasada obowiązująca przy zaliczaniu danego pomieszczenia (np. piwnice, strychy, garaże) do zasobów mieszkaniowych tj. związek tegoż pomieszczenia z lokalem mieszkalnym, umożliwiający jego wykorzystywanie zgodnie z przeznaczeniem i celem dla którego zostało ono wybudowane, (czyli jako mające służyć do zaspakajania potrzeb mieszkaniowych mieszkańcom zajmującym lokale mieszkalne w zasobach Spółdzielni). Zasada ta w odniesieniu do garaży sprzedanych na cele działalności gospodarczej nie jest spełniona, pomimo ich usytuowania w nowo wybudowanym zasobie mieszkaniowym, a zatem uzyskany dochód z przedmiotowej sprzedaży, zdaniem Spółdzielni, nie spełnia wszystkich przesłanek decydujących o zaliczeniu go stricte do gospodarki mieszkaniowej i nie może korzystać ze zwolnienia określonego w art. 17 ust. l pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, pomimo przeznaczenia go na cele związane z gospodarką zasobami mieszkaniowymi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do treści art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t.j. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.), celem spółdzielni mieszkaniowej, jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu.

Zgodnie z art. 1 ust. 2 tej ustawy, przedmiotem działalności spółdzielni może być:

  1. budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków spółdzielczych lokatorskich praw do znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych,
  2. budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków odrębnej własności znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu, a także ułamkowego udziału we współwłasności w garażach wielostanowiskowych,
  3. budowanie lub nabywanie domów jednorodzinnych w celu przeniesienia na rzecz członków własności tych domów,
  4. udzielanie pomocy członkom w budowie przez nich budynków mieszkalnych lub domów jednorodzinnych,
  5. budowanie lub nabywanie budynków w celu wynajmowania lub sprzedaży znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu.

Na podstawie art. 1 ust. 3 ww. ustawy, spółdzielnia ma obowiązek zarządzania nieruchomościami stanowiącymi jej mienie lub nabyte na podstawie ustawy mienie jej członków. Art. 1 ust. 4 tej ustawy stanowi, iż statut spółdzielni określa, którą działalność spośród wymienionych w ust. 2 i 3, prowadzi spółdzielnia.

Zgodnie z art. 1 ust. 6 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, spółdzielnia może prowadzić również inną działalność gospodarczą na zasadach określonych w odrębnych przepisach i w statucie, jeżeli działalność ta związana jest bezpośrednio z realizacją celu, o którym mowa w ust. 1, czyli zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin.

Jak wynika z wyżej powołanych przepisów, ustawowym obowiązkiem spółdzielni mieszkaniowych jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, a nie osób niebędących jej członkami.

Przechodząc do oceny stanowiska Spółdzielni należy przede wszystkim stwierdzić, że zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm. – określana dalej „updop”), wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

W świetle powyższego opodatkowaniu podlegać będą:

  • dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych,
  • dochody uzyskane z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Powołana ustawa o podatku dochodowym nie zawiera definicji: „zasobów mieszkaniowych” oraz „gospodarki zasobami mieszkaniowymi”, dlatego też należy sięgnąć w tym zakresie do wykładni językowej powyższych pojęć.

Przez „zasoby mieszkaniowe”, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 updop, należy rozumieć nie tylko lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, a także ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie.

Zasadne jest więc zaliczenie do zasobów mieszkaniowych:

  1. budynków mieszkalnych wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, w szczególności: dźwigi osobowe i towarowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie wbudowane, klatki schodowe, strychy, piwnice, komórki, garaże,
  2. pomieszczeń znajdujących się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związanych z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, w szczególności: budynków (pomieszczeń) administracji osiedlowej, kotłowni i hydroforni wolnostojących, osiedlowych warsztatów (zakładów) konserwacyjno-remontowych,
  3. urządzeń i uzbrojenia terenów, na których znajdują się w/w budynki, w szczególności: zbiorników-dołów gnilnych, szamb, rurociągów i przewodów sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej, ciepłowniczej, sieci elektroenergetycznych i telefonicznych, budowli inżynieryjnych (studni itp.), budowli komunikacyjnych (np: drogi osiedlowe, ulice, chodniki), innych budowli i urządzeń związanych z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mających wpływ na prawidłowe funkcjonowanie budynków mieszkalnych (np: latarnie oświetleniowe, ogrodzenia).
  4. gruntów na których posadowione są budynki mieszkalne.

W odniesieniu do drugiego z ww. pojęć wskazać należy, iż z definicji zawartej w Słowniku Języka Polskiego (Wydawnictwo PWN) wynika, że pojęcie „gospodarki” nie ogranicza się tylko do zarządzania i dysponowania, ale obejmuje także całość mechanizmów i warunków działania podmiotów gospodarczych związanych z wytwarzaniem i podziałem dóbr i usług. Uwzględniając zakres tak rozumianego pojęcia „gospodarka” oraz pojęcia „zasoby mieszkaniowe”, na które składają się m.in. lokale mieszkalne wraz z przynależnymi do nich pomieszczeniami (tj. np. garażami i miejscami postojowymi), uzasadnione jest twierdzenie, że przez gospodarkę zasobami mieszkaniowymi należy rozumieć całość działań mających na celu prawidłowe gospodarowanie substancją mieszkaniową znajdującą się w budynku mieszkalnym.

Reasumując, mając na uwadze przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny oraz powołane wyżej regulacje prawne, stwierdzić należy, że jeżeli sprzedaż garażu nastąpi na rzecz osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą na cele związane z tą działalnością, to dochód uzyskany z tego tytułu stanowi dochód niepochodzący z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, który nie może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego wynikającego z treści art. 17 ust. 1 pkt 44 updop i stosownie do postanowień art. 7 ust. 1 updop, podlega opodatkowaniu.

W świetle powyższego stanowisko Spółdzielni, iż dochód uzyskany ze sprzedaży garażu, na rzecz osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, nie może korzystać ze zwolnienia o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 updop, pomimo przeznaczenia na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienić należy, iż w sprawie będącej przedmiotem pytania oznaczonego we wniosku Nr 1 wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj