Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
1061-IPTPP1.4512.61.2016.5.MSU
z 25 kwietnia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) oraz art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1948, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w związku z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 9 grudnia 2016 r. sygn. akt I SA/Lu 444/16 (data wpływu prawomocnego wyroku 6 marca 2017r.), stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 10 lutego 2016 r. (data wpływu 16 lutego 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości nabywanej przez Wnioskodawcę – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lutego 2016 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • opodatkowania dostawy nieruchomości nabywanej przez Wnioskodawcę,
  • uznania, iż przy dostawie przedmiotowej nieruchomości nie będzie miał zastosowania art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy,
  • prawa do odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej zakup nieruchomości.

W wyniku analizy wniosku oraz biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy, postanowieniem z dnia 7 kwietnia 2016 r. znak 1061-IPTPP1.4512.61.2016.1.MSu, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, działając w imieniu Ministra Finansów, odmówił wszczęcia postępowania w sprawie wniosku z dnia 10 lutego 2016 r. (data wpływu 16 lutego 2016 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości nabywanej przez Wnioskodawcę, uznając iż Wnioskodawca nie jest zainteresowanym w rozumieniu art. 14b Ordynacji podatkowej i nie ma prawa do wystąpienia z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej w powyższym zakresie.

Natomiast w zakresie uznania, iż przy dostawie przedmiotowej nieruchomości nie będzie miał zastosowania art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, oraz prawa do odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej zakup nieruchomości, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, działając w imieniu Ministra Finansów w dniu 7 kwietnia 2016r. wydał interpretacje indywidualną Nr 1061-IPTPP1.4512.156.2016.1.MSu, w której uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

Na ww. postanowienie złożone zostało zażalenie. Postanowieniem z dnia 27 kwietnia 2016 r., 1061-IPTPP1.4512.61.2016.2.MW, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów, utrzymał w mocy ww. postanowienie.

Na powyższe postanowienie z dnia 27 kwietnia 2016 r., Nr 1061-IPTPP1.4512.61.2016.2.MW, złożono w dniu 30 maja 2016r. skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. Sąd po rozpoznaniu sprawy, wyrokiem z dnia 9 grudnia 2016 r., sygn. akt I SA/Lu 444/16 uchylił zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie z dnia 7 kwietnia 2016 r. znak 1061-IPTPP1.4512.61.2016.1.MSu.

W ww. wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie uznał … Sp. z o.o. za podmiot zainteresowany w rozumieniu art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, do występowania z pytaniami do Ministra Finansów w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości nabywanej przez Spółkę.

Sąd w przedmiotowym wyroku stwierdził, iż nie można zaakceptować zapatrywania organu, który odmówił Spółce interesu prawnego w odpowiedzi na pytanie czy dostawa nieruchomości będzie dla sprzedawcy czynnością opodatkowaną. Sąd uznał, iż niewątpliwie Spółka nie jest sprzedawcą, a więc dostawcą towarów opisanym w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT. Wobec tego nie dotyczy jej obowiązek podatkowy z tytułu takiej czynności, w następstwie nie będzie zobowiązana do rozliczenia podatku należnego, jaki wyniknie dla sprzedawcy, dokonującego sprzedaży nieruchomości. Jednak zdaniem Sądu nie można zapominać, że Spółka jako nabywca nieruchomości jest zainteresowana kwestią opodatkowania sprzedawcy z tytułu takiej dostawy z punktu widzenia jej prawa do odliczenia kwot podatku naliczonego.

W dniu 6 marca 2017 r. do tut. Organu wpłynął prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 9 grudnia 2016 r. sygn. akt I SA/Lu 444/16.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”). Spółka zamierza nabyć nieruchomość składającą się z trzech działek ewidencyjnych (dalej: „Nieruchomość”). W dniu 29 października 2015 r. zawarto umowę przedwstępną sprzedaży Nieruchomości. Spółka ma zamiar wykorzystywać nabytą nieruchomość w prowadzonej działalności gospodarczej (opodatkowanej podatkiem VAT). Sprzedawca Nieruchomości (dalej: „Sprzedawca”) jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Intencją Stron jest opodatkowanie VAT transakcji sprzedaży.

Z uwagi na to, iż w stosunku do części Nieruchomości, w chwili sprzedaży, okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą Nieruchomości przekroczy dwa lata, Wnioskodawca wraz ze Sprzedającym złożyli właściwemu dla Spółki Naczelnikowi Urzędu Skarbowego, zgodne oświadczenie, na podstawie art. 43 ust. 10 i ust. 11 ustawy o VAT, o wyborze opodatkowania VAT dostawy Nieruchomości. Oświadczenie zawiera dane Spółki i Sprzedawcy, planowaną datę zawarcia umowy dostawy Nieruchomości oraz adres Nieruchomości.

Należy zauważyć, że Nieruchomość, w chwili jej nabycia przez Sprzedającego, była niezabudowana (tj. nie znajdowały się na niej jakiekolwiek naniesienia np. budynki, budowle, ogrodzenia, czy też „uzbrojenie terenu” w postaci sieci wodociągowych, elektrycznych, telekomunikacyjnych itp.). Dostawa Nieruchomości na rzecz Sprzedawcy była opodatkowana VAT – Sprzedawca odliczył VAT z faktury dokumentującej zakup niezabudowanej Nieruchomości. Sprzedawca zabudował Nieruchomość poprzez posadowienie na niej zakładu produkcyjnego, który był wykorzystywany do produkcji sprzedawanych przez niego towarów. Sprzedawca zaprzestał działalności produkcyjnej na Nieruchomości na początku 2014 r.

W związku z tym, że Nieruchomość składa się z trzech działek ewidencyjnych, na których znajdują się różnego rodzaju naniesienia, informacje o dokonanych inwestycjach (naniesieniach) oraz sposobie ich wykorzystania niezbędne na potrzeby analizy konsekwencji VAT planowanej transakcji przedstawiono odrębnie dla każdej z działek.

  1. Działka ewidencyjna nr 1

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego teren, na którym zlokalizowana jest działka stanowi teren budowlany. Działka została zabudowana przez Sprzedawcę i w obecnej chwili znajdują się na niej następujące naniesienia:

  1. Budynek Produkcyjno-Biurowy
    • Budynek został oddany do użytkowania w 2007 r., a Sprzedawcy przysługiwało pełne prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu zakupów związanych z budową przedmiotowego budynku.
    • Budynek był rozbudowywany przez Sprzedawcę w latach 2008/2009. Sprzedawcy przysługiwało pełne prawo do odliczenia VAT z tytułu zakupów związanych z rozbudową przedmiotowego budynku.
    • Budynek był wykorzystywany do działalności produkcyjnej Sprzedawcy (do początku 2014 r.).
    • Części budynku zostały wynajęte na podstawie umów najmu (opodatkowanych podatkiem VAT) - pierwsza umowa podpisana została w dniu 30 kwietnia 2014r., data podpisania umowy tożsama jest z datą oddania do użytkowania wynajętej części budynku.
    • Poza wskazanymi powyżej umowami najmu, Sprzedawca nie zawarł innych umów, czy transakcji, na podstawie których budynek zostałby oddany do użytkowania osobom trzecim, w wykonaniu czynności opodatkowanych VAT.
  1. Budynek Techniczny, Stróżówka 1, Stróżówka 2, Zbiornik wody przeciwpożarowy, Podziemny zbiornik przeciwpożarowy
    • Ww. budynki/budowle zostały oddane do użytkowania w 2007 r. Sprzedawcy przysługiwało prawo do odliczenia VAT z tytułu zakupów związanych z budową przedmiotowych budynków.
    • Sprzedawca nie ponosił wydatków na ulepszenie budynków/budowli po ich wybudowaniu.
    • Budynki/budowie były wykorzystywane do działalności produkcyjnej Sprzedawcy (do początku 2014 r.). Nie były one oddawane (w całości lub w części) do użytkowania podmiotom trzecim w wykonaniu czynności opodatkowanych VAT.
  1. Infrastruktura techniczna (wewnętrzny układ komunikacyjny w postaci; dróg dojazdowych, parkingów, chodników, elektryczne linie kablowe, oświetlenie zewnętrzne terenu oraz kanalizacja telekomunikacyjna, zewnętrzna instalacja wodociągowa przeciwpożarowa oraz wody użytkowej, kanalizacja deszczowa i sanitarna, zewnętrzna instalacja gazowa)
    • Infrastruktura została oddana do używania w 2007 r. Sprzedawcy przysługiwało prawo do odliczenia VAT z tytułu zakupów związanych z budową infrastruktury.
    • Infrastruktura była rozbudowywana w 2008/2009 r. Sprzedawcy przysługiwało prawo do odliczenia VAT z tytułu zakupów związanych z ulepszeniem infrastruktury.
    • Infrastruktura była wykorzystywana do prowadzenia działalności produkcyjnej Sprzedawcy (do początku 2014 r.).
    • Parking został częściowo wynajęty na podstawie umów najmu (umowa najmu podpisana została w dniu 31 lipca 2013 r.) – transakcja wynajmu została opodatkowana VAT.
    • Poza wskazaną powyżej umową najmu miejsc parkingowych, Sprzedawca nie zawarł innych umów, czy transakcji, na podstawie których Infrastruktura zostałaby oddana do użytkowania osobom trzecim, w wykonaniu czynności opodatkowanych VAT.

Ponadto, mając na uwadze treść decyzji nr … z dnia 15 lutego 2007 r. o pozwoleniu na budowę na infrastrukturę zewnętrzną (obejmującą (i) drogi dojazdowe, chodniki i parkingi, (ii) elektryczne linie kablowe SN), (iii) oświetlenie zewnętrzne terenu oraz kanalizację telekomunikacyjną, (iv) zewnętrzną instalację wodociągową przeciwpożarową oraz wody użytkowej, (v) kanalizację deszczową oraz sanitarną i (vi) zewnętrzną instalację gazową) zdaniem Sprzedawcy wszystkie naniesienia wchodzące w skład ww. Infrastruktury powinny zostać uznane za budowle w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 199 r. Prawo budowlane. W treści decyzji nr 78/2007 żadne z naniesień nie zostało zaklasyfikowane do urządzeń budowlanych. Jak wynika z decyzji wszystkie naniesienia zostały uznane za obiekty budowlane – kategoria obiektu: XXV i XXVI. Zgodnie z art. 3 pkt 1 ustawy Prawo budowlane, obiektem budowlanym może być budynek lub budowla lub budynek małej architektury. W tej definicji nie mieści się pojęcie urządzenia budowlanego. Dodatkowo, wymienione we wniosku naniesienia zostały wprost wymienione w definicji budowli (art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane).

  1. Działki ewidencyjne nr 2 i nr 3.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego teren, na którym zlokalizowane są powyższe działki jest terenem budowlanym.

Działki są, co do zasady, niezabudowane - jedynym naniesieniem jest ogrodzenie. Ogrodzenie zostało posadowione i oddane do użytkowania w 2007 r. Sprzedawcy przysługiwało prawo do odliczenia VAT z tytułu zakupów związanych z budową ogrodzenia. Jednocześnie, nie ponoszono wydatków na ulepszenie ogrodzenia po jego wybudowaniu.

Działki ewidencyjne nr 2 i nr 3 nie były oddawane do użytkowania podmiotom trzecim w wykonaniu czynności opodatkowanych VAT.

W celu potwierdzenia prawidłowości stanowiska, iż przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego transakcja podlega opodatkowaniu VAT, Sprzedawca wystąpił z wnioskiem o interpretację przepisów o VAT w tym zakresie. Na wniosek Sprzedającego, Minister Finansów (organ upoważniony - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie) w interpretacji indywidualnej z dnia 29 stycznia 2016 r. (znak: IPPP2/4512-1089/15-4/MT) uznał za prawidłowe stanowisko Sprzedającego, potwierdzając, iż dostawa Nieruchomości powinna zostać opodatkowana VAT. W konsekwencji Sprzedawca opodatkuje VAT dostawę Nieruchomości - Spółka otrzyma fakturę, na której zostanie wykazany VAT.

Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej interpretacja uzyskana przez Sprzedającego nie stanowi ochrony dla nabywcy. Jednocześnie dla prawidłowego określenia konsekwencji podatkowych po stronie nabywcy niezbędne jest ustalenie, czy analizowana transakcja podlega opodatkowaniu VAT:

  • na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT Spółce nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT z wystawionej przez Sprzedającego faktury dokumentującej sprzedaż Nieruchomości, jeśli okazałoby się, że sprzedaż Nieruchomości nie powinna zostać opodatkowana VAT; co więcej
  • w przypadku gdyby dostawa Nieruchomości objęta była zwolnieniem z VAT, Spółka zobowiązana będzie również uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu tej transakcji.

W związku z powyższym Spółka wystąpiła z wnioskiem o interpretację w celu potwierdzenia prawidłowości swojego stanowiska odnośnie opodatkowania VAT opisanej w zdarzeniu przyszłym sprzedaży Nieruchomości.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający jako organ upoważniony (dalej: Dyrektor) postanowieniem z dnia 18 stycznia 2016 r. sygn. IPTPP1/4512-620/15-2/AK odmówił wszczęcia postępowania interpretacyjnego z wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej uznając, iż Spółka nie jest podmiotem upoważnionym do uzyskania takiej interpretacji. Spółka nie zgodziła się ze stanowiskiem Dyrektora i złożyła zażalenie na przedmiotowe postanowienie.

Niezależnie od ostatecznego rozstrzygnięcia postępowania zażaleniowego, Spółka wnosi o interpretację indywidualną przepisów o VAT w zakresie prawa do odliczenia VAT naliczonego z faktury dokumentującej zakup Nieruchomości.

Jednocześnie, z uwagi na dodatkową okoliczność stanu faktycznego - wydaną na wniosek Sprzedawcy interpretację indywidualną potwierdzającą opodatkowanie VAT planowanej dostawy Nieruchomości - Spółka wnosi dodatkowo o interpretację przepisów o VAT w tym zakresie.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. (we wniosku przedstawione jako nr 1) Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy zgodnie z którym, przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego dostawa Nieruchomości, w zakresie działki nr 1, ze względu na złożone oświadczenie o wyborze opodatkowania VAT dostawy Nieruchomości będzie w całości opodatkowana VAT?
  2. (we wniosku przedstawione jako nr 2) Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego dostawa Nieruchomości, w części obejmującej działki nr 2 oraz 3 będzie opodatkowana VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1

Przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego dostawa Nieruchomości, w części obejmującej działkę nr 1, podlega opodatkowaniu VAT.

Ad. 2

Przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego dostawa Nieruchomości, w części obejmującej działki nr 2 oraz 3, będzie opodatkowana VAT.

  1. Uwagi ogólne na temat opodatkowania VAT dostawy gruntów, budynków, budowli lub ich części.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, zwolniona z podatku VAT jest dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane. Zgodnie natomiast z art. 2 pkt 33 ustawy o VAT, przez tereny budowlane rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Jednocześnie zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy o VAT w przypadku dostawy budynków lub budowli trwałe z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Przepis ten oznacza w praktyce, że jeśli zgodnie z przepisami ustawy o VAT, sprzedaż budynku będzie opodatkowana stawką 23%, to również sprzedaż gruntu, na którym posadowiony jest ten budynek, podlegać będzie opodatkowaniu stawką 23%. Jeśli zaś sprzedaż budynku będzie kwalifikować się na zwolnienie z VAT, to zwolniona z VAT będzie również sprzedaż gruntu.

Zatem dla ustalenia konsekwencji w VAT danej transakcji należy ustalić, czy sprzedaż budynku/budowli będzie opodatkowana, czy też zwolniona z VAT.

W przypadku dostawy budynków i budowli, ustawodawca przewidział dwie, odrębne podstawy dla zastosowania zwolnienia z VAT:

  1. zwolnienie z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT (strony transakcji mogą zdecydować się na rezygnację ze zwolnienia);
  2. zwolnienie z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT (strony nie mogą zrezygnować ze zwolnienia).

Ad. 1

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT dostawa budynków, budowli lub ich części jest zwolniona od podatku VAT, z wyjątkiem gdy:

  • dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  • pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Jednocześnie, zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, dokonujący dostawy może zrezygnować z powyższego zwolnienia, wybierając opcję opodatkowania VAT transakcji jeśli dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni i
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie o wyborze opodatkowania VAT dostawy budynku, budowli Lub ich części. W takim przypadku transakcja podlegała będzie opodatkowaniu VAT.

Ad. 2

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT zwolnieniu z VAT podlega również dostawa budynków, budowli lub ich części dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia lub okresie krótszym niż dwa lata od pierwszego zasiedlenia jeśli:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów (zgodnie z art. 43 ust. 7a ustawy o VAT, warunku tego nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat).

Pierwsze zasiedlenie.

W świetle powyższych uregulowań, aby ustalić, czy dostawa zabudowanej nieruchomości będzie zwolniona z VAT, czy też powinna zostać opodatkowana VAT, należy ustalić, czy transakcja sprzedaży będzie dokonana przed, w ramach lub w ciągu 2 lat od pierwszego zasiedlenia.

Przez pierwsze zasiedlenie rozumie się natomiast, na podstawie art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części (w tym lokali), po ich:

  • wybudowaniu lub
  • ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione przez sprzedawcę na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej.

Pierwsze zasiedlenie może dotyczyć jakiejkolwiek czynności opodatkowanej, na mocy której budynek, budowla lub ich części są oddane do użytkowania. W tym względzie, czynności opodatkowane mogą stanowić zatem zarówno dostawę towarów jak i świadczenie usług (np. najem, dzierżawa itp.).

  1. Opodatkowanie VAT przedstawionej w opisie zdarzenia przyszłego dostawy Nieruchomości, w części obejmującej działkę nr 1.

W związku z tym, że na działce nr 1 znajduje się wiele naniesień, sposób opodatkowania ich dostawy podatkiem VAT powinien być oceniany indywidualnie, w odniesieniu do każdego budynku/budowli.

  • Budynek Techniczny, Stróżówka 1, Stróżówka 2, Zbiornik wody przeciwpożarowy, Podziemny zbiornik przeciwpożarowy.

Zdaniem Spółki, mając na uwadze fakt, iż w stosunku do ww. budynków/budowli:

  1. Sprzedawcy przysługiwało prawo do pełnego odliczenia VAT przy wybudowaniu budynków/budowli (nie został więc spełniony warunek do zastosowania zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT),
  • Sprzedawca nie ponosił wydatków na ulepszenie budynków/budowli po ich wybudowaniu,
  • Budynki/budowle, w całości lub w części, nie były oddawane podmiotom trzecim w wykonaniu czynności opodatkowanych Sprzedawcy (nie miało więc miejsca pierwsze zasiedlenie w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT),

dostawa ww. budynków/budowli będzie podlegała opodatkowaniu VAT.

Powyższe stanowisko zostało potwierdzone w wydanej dla Sprzedawcy interpretacji indywidualnej z dnia 29 stycznia 2016 r. (znak: IPPP2/4512-1089/15-4/MT).

  • Infrastruktura techniczna (wewnętrzny układ komunikacyjny w postaci: dróg dojazdowych, parkingów, chodników, elektryczne linie kablowe, oświetlenie zewnętrzne terenu oraz kanalizacja telekomunikacyjna, zewnętrzna instalacja wodociągowa przeciwpożarowa oraz wody użytkowej, kanalizacja deszczowa i sanitarna, zewnętrzna instalacja gazowa).

Zdaniem Spółki, mając na uwadze fakt, iż w stosunku do ww. elementów infrastruktury Sprzedawcy przysługiwało prawo do pełnego odliczenia VAT przy wybudowaniu infrastruktury oraz jej ulepszeniu - nie został spełniony warunek do zastosowania zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

W tym przypadku w stosunku do części parkingu udostępnionej podmiotom trzecim do używania na podstawie umów najmu (transakcje opodatkowane VAT) miało miejsce pierwsze zasiedlenie w rozumieniu przepisów o VAT. Dostawa miejsc parkingowych, dla których pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą upłynął okres dłuższy niż dwa lata - podlegałaby zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Z uwagi jednak na fakt, że:

  • Wnioskodawca oraz Sprzedawca wybrali opodatkowanie VAT transakcji, składając Naczelnikowi Urzędu Skarbowego właściwego dla Wnioskodawcy oświadczenie o wyborze opodatkowania VAT dostawy zawierające dane Spółki i Sprzedającego, planowaną datę zawarcia umowy oraz adres Nieruchomości, a dodatkowo
  • zarówno Wnioskodawca jak i Sprzedający są (i w momencie zawarcia umowy sprzedaży Nieruchomości) będą zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni również w tym przypadku dostawa podlegała będzie opodatkowaniu VAT.

Dostawa infrastruktury w pozostałej części będzie podlegała opodatkowaniu VAT - w tym przypadku nie zostanie spełniony warunek do zastosowania zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

W konsekwencji, w opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym dostawa infrastruktura w całości będzie opodatkowana VAT.

Powyższe stanowisko zostało potwierdzone w wydanej dla Sprzedawcy interpretacji indywidualnej z dnia 29 stycznia 2016 r. (znak: IPPP2/4512-1089/15-4/MT).

  • Budynek Produkcyjno – Biurowy

Zdaniem Spółki, mając na uwadze fakt, iż Sprzedawcy przysługiwało prawo do pełnego odliczenia VAT przy wybudowaniu budynku oraz przy jego ulepszeniu - nie został spełniony warunek do zastosowania zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

W tym przypadku, w stosunku do części budynku udostępnianych podmiotom trzecim do używania na podstawie umów najmu (transakcje opodatkowane VAT) miało miejsce pierwsze zasiedlenie w rozumieniu przepisów o VAT. Pierwsza umowa najmu została jednak zawarta w kwietniu 2014 r., co oznacza, że w chwili dostawy Nieruchomości nie upłynie okres dwóch lat od pierwszego zasiedlenia. Nie zostanie więc spełniony również warunek uzasadniający zastosowanie zwolnienia o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

W konsekwencji w opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym dostawa całego budynku produkcyjno- biurowego (tj. części niewynajętej, jak i części udostępnianych podmiotom trzecim do używania na podstawie umów najmu) będzie podlegała opodatkowaniu VAT jako dostawa dokonana odpowiednio w ramach pierwszego zasiedlenia (części niewynajęte) lub przed upływem dwóch lat od pierwszego zasiedlenia (część udostępniona na podstawie umów najmu).

Powyższe stanowisko zostało potwierdzone w wydanej dla Sprzedawcy interpretacji indywidualnej z dnia 29 stycznia 2016 r. (znak: IPPP2/4512-1089/15-4/MT)

  1. Opodatkowanie VAT przedstawionej w opisie zdarzenia przyszłego dostawy Nieruchomości,w części obejmującej działki nr 2 oraz nr 3

Zdaniem Spółki, z uwagi na to, iż:

  • zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego teren, na którym zlokalizowane są powyższe działki jest terenem budowlanym;
  • działki są, co do zasady, niezabudowane - jedynym naniesieniem jest ogrodzenie, które zostało oddane do użytkowania przez Sprzedającego w 2007 r., a Sprzedającemu przysługiwało prawo do odliczenia VAT z tytułu zakupów związanych z budową ogrodzenia;
  • Sprzedający nie ponosił wydatków na ulepszenie ogrodzenia po jego wybudowaniu;
  • działki ewidencyjne nr 2 i nr 3 nie były oddawane do użytkowania podmiotom trzecim w wykonaniu czynności opodatkowanych VAT;

dostawa Nieruchomości w części dotyczącej działek nr 2 oraz nr 3 podlegać będzie opodatkowaniu VAT.

W ocenie Wnioskodawcy działki te powinny być uważane za teren niezabudowany w rozumieniu ustawy o VAT. Fakt posadowienia na nich ogrodzenia, nie powinien bowiem prowadzić do zaklasyfikowania ich jako tereny zabudowane - oprócz ogrodzenia, pełniącego z istoty rzeczy funkcję pomocniczą, na działkach nie znajdują się jakiekolwiek inne budynki czy budowle.

W związku z tym, że zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego teren, na którym zlokalizowane są powyższe działki jest terenem budowlanym, dostawa niezbudowanych działek nr 2 oraz nr 3 będzie opodatkowana VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.

Powyższe stanowisko zostało potwierdzone w wydanej dla Sprzedawcy interpretacji indywidualnej z dnia 29 stycznia 2016 r. (znak: IPPP2/4512-1089/15-4/MT).

Należy jednocześnie wskazać, że nawet gdyby Minister Finansów uznał, że posadowienie ogrodzenia sprawią, iż działki nr 2 oraz nr 3 powinny być uważane za zabudowane, nie wpłynie to na konsekwencje VAT analizowanej transakcji. Z uwagi bowiem na fakt, że Sprzedawcy przysługiwało prawo do pełnego odliczenia VAT przy wybudowaniu ogrodzenia oraz działki nr 2 oraz nr 3 nie były oddawane podmiotom trzecim w wykonaniu czynności opodatkowanych VAT, dostawa działek byłaby opodatkowana VAT (nie zostałyby spełnione warunki do zastosowania zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 oraz pkt 10a ustawy o VAT).

Mając na uwadze rozstrzygnięcie zawarte w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 9 grudnia 2016 r. sygn. akt I SA/Lu 444/16, stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu 7 kwietnia 2016r., tj. w dacie wydania postanowienia nr 1061-IPTPP1.4512.61.2016.1.MSu o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy oraz własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem wskazanym we wniosku, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Podkreślenia wymaga, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Jednocześnie podkreślić należy, iż tut. Organ wydając interpretację przepisów prawa podatkowego na podstawie art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej nie prowadzi postępowania podatkowego w rozumieniu tej ustawy. Niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach zdarzenia przyszłego podanego przez Wnioskodawcę. Tut. Organ informuje, iż nie jest właściwy do przeprowadzenia postępowania dowodowego, które w przedmiotowej sprawie umożliwiłoby weryfikację opisanego zdarzenia przyszłego.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Wskazać należy, iż w zakresie uznania, że przy dostawie przedmiotowej nieruchomości nie będzie miał zastosowania art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, oraz prawa do odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej zakup nieruchomości wydana została interpretacja nr 1061-IPTPP1.4512.156.2016.1.MSu.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj