Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-1.4010.17.2017.1.MAZ
z 19 maja 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r., poz. 201, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 16 marca 2017 r. (data wpływu - 23 marca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości zwolnienia od opodatkowania niepodzielonych zysków oraz zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółkach przekształcanych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 marca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości zwolnienia od opodatkowania niepodzielonych zysków oraz zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółkach przekształcanych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca - Spółka Akcyjna jest członkiem grupy podmiotów, w skład której wchodzi również kilka spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: „spółki córki”). Grupa zajmuje się działalnością deweloperską. Liczba spółek w grupie wynika z faktu, że zasadniczo do każdej nowej inwestycji powoływana jest spółka projektowa, która zajmuje się jej realizacją.

Struktura kapitałowa spółek w grupie wygląda w ten sposób, że Wnioskodawca jest większościowym udziałowcem spółek córek. Wnioskodawca posiada więcej niż 10% udziałów w każdej ze spółek córek. Posiadanie tych udziałów w spółkach córkach wynika z tytułu własności i trwa nieprzerwanie dłużej niż dwa lata. Wnioskodawca oraz spółki córki podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i nie korzystają w Polsce ze zwolnienia podatkowego od całości swoich dochodów. Obecnie planowane jest przekształcenie w 2017 r. spółek córek w spółki komandytowe. W zależności od sytuacji finansowej poszczególnych spółek córek możliwe jest, że spółka córka będzie posiadała jeden lub oba z niżej wymienionych zysków:

  1. zyski wypracowane w bieżącym roku obrotowym (tj. zyski od początku roku obrotowego do dnia przekształcenia w spółkę komandytową),
  2. zyski wypracowane w poprzednich latach obrotowych, w tym zyski, które zostały przekazane w spółce córce na kapitał inny niż zakładowy.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy zyski spółek córek, wypracowane w bieżącym roku obrotowym oraz w poprzednich latach obrotowych (w tym przekazane w tych spółkach na kapitał inny niż zakładowy), będą stanowiły, w momencie przekształcenia spółek córek w spółki komandytowe, niepodzielone zyski dla Wnioskodawcy, które będą w całości zwolnione z podatku na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2016 r., poz. 1888, ze zm.; dalej jako: „Ustawa o CIT”)?

Zdaniem Wnioskodawcy, zyski spółek córek wypracowane w bieżącym roku obrotowym oraz w poprzednich latach obrotowych (w tym przekazane w tych spółkach na kapitał inny niż zakładowy) będą stanowiły, w momencie przekształcenia spółek córek w spółki komandytowe, niepodzielone zyski dla Wnioskodawcy, które będą w całości zwolnione z podatku na podstawie art. 22 ust. 4 Ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 Ustawy o CIT, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej – w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną; przychód określa się na dzień przekształcenia.

Przepisy Ustawy o CIT nie określają co należy rozumieć przez niepodzielone zyski spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W praktyce organów podatkowych zwrot ten ma jednak utrwalone znaczenie. W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 marca 2015 r., znak: IPPB1/415-1462/14-2/EC, stwierdzono: „Ustawodawca nie zdefiniował pojęcia „niepodzielonych zysków” w treści ustawy. Mając na względzie ratio legis analizowanego przepisu oraz regulacje Kodeksu spółek handlowych, można jednak stwierdzić, że niepodzielone zyski obejmują wszelkie zyski wypracowane przez spółkę kapitałową, lecz niewypłacone wspólnikom przed datą przekształcenia w spółkę osobową, w tym zyski przekazane na kapitał zapasowy i rezerwowy”. Tym samym niepodzielonymi zyskami będą zarówno zyski osiągnięte w bieżącym roku obrotowym (tj. zyski od początku roku obrotowego do dnia przekształcenia), jak również zyski wypracowane w poprzednich latach obrotowych (w tym zyski przekazane na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej).

Art. 22 ust. 4 Ustawy o CIT stanowi, że zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, z wyjątkiem dochodów uzyskiwanych przez komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  1. wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;
  3. spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1;
  4. spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Art. 22 ust. 4a Ustawy o CIT precyzuje, że zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat. Natomiast w art. 22 ust. 4d pkt 1 Ustawy o CIT wskazano, że zwolnienie, o którym mowa w art. 22 ust. 4 Ustawy o CIT, stosuje się jeżeli posiadanie udziałów (akcji) wynika z tytułu własności.

Ponadto w myśl art. 26 ust. 1f Ustawy o CIT, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłat należności z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, stosują zwolnienia wynikające z art. 22 ust. 4 Ustawy o CIT, pod warunkiem uzyskania pisemnego oświadczenia, że odbiorca tych należności nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Wnioskodawca uważa, że zwolnienie z art. 22 ust. 4 Ustawy o CIT będzie miało zastosowanie do przychodów z niepodzielonych zysków, uzyskanych przez Wnioskodawcę od spółek córek. Art. 22 ust. 4 Ustawy o CIT ma zastosowanie do dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Natomiast co należy rozumieć przez przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych określa art. 10 ust. 1 Ustawy o CIT. W art. 10 ust. 1 pkt 8 Ustawy o CIT wskazane zostały niepodzielone zyski, m.in. w przypadku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową. W związku z tym niepodzielone zyski są przychodami z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w art. 22 ust. 4 Ustawy o CIT.

Zdaniem Wnioskodawcy spełnione zostały wszystkie warunki zastosowania zwolnienia z opodatkowania, określone w art. 22 ust. 4 Ustawy o CIT, czyli:

  1. wypłacającymi niepodzielone zyski będą spółki córki, czyli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiadające siedzibę na terytorium Polski,
  2. osiągającym przychody z niepodzielonych zysków będzie Wnioskodawca, czyli spółka akcyjna z siedzibą w Polsce, która podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce i która nie korzysta w Polsce ze zwolnienia od całości swoich dochodów (co zostanie potwierdzone stosownym oświadczeniem),
  3. Wnioskodawca posiada w spółkach córkach więcej niż 10% udziałów przez okres dłuższy niż dwa lata, a posiadanie to wynika z tytułu własności.

W szczególności należy wskazać, że wypłata niepodzielonych zysków nie musi oznaczać faktycznego przekazania (dystrybuowania) środków pieniężnych na rzecz Wnioskodawcy. Ustawodawca nakazując opodatkowanie niepodzielonych zysków w przypadku przekształcenia spółki przyjmuje pewną fikcję dystrybucji zysku na rzecz udziałowców tej spółki (niezależnie od tego, czy dystrybucja ta rzeczywiście nastąpiła). Osiągnięty przez spółkę przekształcaną zysk, który nie został dotychczas podzielony, traktuje się tak, jakby z momentem przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością został on dystrybuowany na rzecz wspólników. Nie ma wobec tego znaczenia, czy dochodzi w tym przypadku do faktycznej wypłaty zysku. W konsekwencji, skoro z art. 10 Ustawy o CIT wynika, że przychodem z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest także przychód, który nie został faktycznie wypłacony, to tak samo należy rozumieć pojęcie przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, do których odnosi się art. 22 ust. 4 Ustawy o CIT. W związku z tym, że przychód z niepodzielonych zysków powstaje na dzień przekształcenia, to spółką wypłacającą ten przychód (we wskazanym wcześniej znaczeniu) będzie spółka przekształcana, a więc spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Z tego względu spełniony zostanie warunek określony w art. 22 ust. 4 pkt 1 Ustawy o CIT.

Stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę znajduje potwierdzenie w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 5 marca 2015 r., znak: IPTPB3/423-429/14-2/GG, w której stwierdzono: „Tym samym, skoro Wnioskodawca posiada od ponad dwóch lat i będzie posiadać na moment wypłaty niepodzielonych zysków nieprzerwanie ponad 10% udziałów w GK, GB oraz wybranych Spółek Zależnych, to w stosunku do dochodu z tytułu niepodzielonych zysków Wnioskodawca spełni warunek posiadania udziałów nieprzerwanie przez okres dwóch lat

(art. 22 ust. 4a tej ustawy). Dlatego też zwolnienie z opodatkowania tego dochodu (przychodu) na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do Wnioskodawcy znajdzie zastosowanie. Zatem, kwota niepodzielonych zysków spółek kapitałowych, przypadająca na Wnioskodawcę na moment ich przekształcenia w spółki osobowe (spółki komandytowe) będzie korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych”.

Na potwierdzenie prawidłowości swojego stanowiska, Wnioskodawca powołał także interpretacje indywidualne, wydane przez:

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zasady przekształcenia spółek prawa handlowego regulują przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2016 r., poz. 1578 ze zm.; dalej jako: „KSH”). Zgodnie z art. 551 § 1 KSH, spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). W myśl art. 552 KSH, spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną. Na podstawie art. 553 KSH, spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej. Wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2016 r., poz. 1888 ze zm.; dalej jako: „Ustawa o CIT”), dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej - w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną; przychód określa się na dzień przekształcenia.

Pod pojęciem „niepodzielonych zysków” - użytym w powołanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 Ustawy o CIT - należy rozumieć wartości niepodzielonych między udziałowców/akcjonariuszy wszelkich zysków spółki. Wprowadzając zapis o niepodzielonych zyskach ustawodawca objął nim cały zbiór zysków wypracowanych przez spółkę, lecz niewypłaconych wspólnikom przed datą przekształcenia w spółkę osobową. Do zbioru tego zaliczyć należy również zyski wypracowane przez spółkę, a nierozdzielone między wspólników, lecz przekazane np. na kapitał zapasowy lub rezerwowy.

Termin „niepodzielone zyski w spółkach” nie jest zdefiniowany ani w przepisach o rachunkowości, ani w przepisach podatkowych, nawiązuje jednak dość wyraźnie do instytucji podziału zysku spółki kapitałowej, uregulowanej w art. 191-193, 347 i 348 KSH. Należy jednak zauważyć, że na gruncie tej ustawy termin „podział zysku” nie jest rozumiany jednolicie - niekiedy zdaje się oznaczać wypłatę zysku, czyli co do zasady podział między wspólników (art. 191 § 1, porównany do analogicznego art. 348 § 1 KSH), a niekiedy ogólne rozdysponowanie zysku, czyli nie tylko podział między wspólników, ale także przekazanie zysku na inne kapitały własne (także art. 192 i art. 348 § 1 KSH, art. 231 § 2 pkt 2 i art. 395 § 2 pkt 2 KSH).

Zgodnie z art. 22 ust. 1 Ustawy o CIT, podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

W myśl art. 22 ust. 4 Ustawy o CIT, zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, z wyjątkiem dochodów uzyskiwanych przez komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  1. wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;
  3. spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1;
  4. spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Stosownie do postanowień art. 22 ust. 4a Ustawy o CIT, zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Zgodnie z art. 22 ust. 4d Ustawy o CIT, zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, stosuje się:

  1. jeżeli posiadanie udziałów (akcji), o którym mowa w ust. 4 pkt 3, wynika z tytułu własności;
  2. w odniesieniu do dochodów uzyskanych z udziałów (akcji) posiadanych na podstawie tytułu:
    1. własności,
    2. innego niż własność, pod warunkiem że te dochody (przychody) korzystałyby ze zwolnienia, gdyby posiadanie tych udziałów (akcji) nie zostało przeniesione.

Należy także zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 22c ust. 1 Ustawy o CIT, zgodnie z którym przepisów art. 20 ust. 3 oraz art. 22 ust. 4 nie stosuje się, jeżeli:

  1. osiągnięcie dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych następuje w związku z zawarciem umowy lub dokonaniem innej czynności prawnej, lub wielu powiązanych czynności prawnych, których głównym lub jednym z głównych celów było uzyskanie zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 20 ust. 3 lub art. 22 ust. 4, a uzyskanie tego zwolnienia nie skutkuje wyłącznie wyeliminowaniem podwójnego opodatkowania tych dochodów (przychodów), oraz
  2. czynności, o których mowa w pkt 1, nie mają rzeczywistego charakteru.

Natomiast w myśl art. 22c ust. 2 Ustawy o CIT, dla celów ust. 1 uznaje się, że umowa lub inna czynność prawna nie ma rzeczywistego charakteru w zakresie, w jakim nie jest dokonywana z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. W szczególności dotyczy to sytuacji, gdy w drodze czynności, o których mowa w ust. 1, przenoszona jest własność udziałów (akcji) spółki wypłacającej dywidendę lub spółka osiąga przychód (dochód), wypłacany następnie w formie dywidendy lub innego przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Stwierdzenie okoliczności, o których mowa w przywołanym art. 22c Ustawy o CIT, wykracza poza możliwości oceny dokonywanej w ramach interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, która opiera się na zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku o wydanie interpretacji. Treść zapisów Ustawy o CIT wskazuje bowiem na rzeczywisty charakter danej transakcji, a zatem zweryfikowanie konkretnej sprawy w kontekście brzmienia tego przepisu wymagałoby przeprowadzenia postępowania dowodowego.

Natomiast zgodnie z art. 26 ust. 1f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku należności, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1 oraz art. 22 ust. 1 wypłacanych na rzecz spółki, o której mowa w art. 21 ust. 3 pkt 2 oraz art. 22 ust. 4 pkt 2 lub jej zagranicznego zakładu, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłat tych należności, stosują zwolnienia wynikające z art. 21 ust. 3 oraz art. 22 ust. 4 z uwzględnieniem ust. 1c pod warunkiem uzyskania od tej spółki lub jej zagranicznego zakładu pisemnego oświadczenia, że w stosunku do wypłacanych należności spełnione zostały warunki, o których mowa odpowiednio w art. 21 ust. 3a i 3c lub w art. 22 ust. 4 pkt 4.

Reasumując należy stwierdzić, że w przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym, Wnioskodawca będzie spełniał warunki niezbędne do skorzystania ze zwolnienia od opodatkowania, określonego w art. 22 ust. 4 Ustawy o CIT, dochodów wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 Ustawy o CIT, a realizacja tego prawa będzie możliwa w sytuacji gdy:

  • przedstawi spółkom córkom pisemne oświadczenia, że nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania,
  • głównym lub jednym z głównych celów przekształcenia spółek córek w spółki komandytowe nie będzie uzyskanie zwolnienia od podatku dochodowego,
  • przekształcenie spółek córek w spółki komandytowe będzie miało charakter rzeczywisty, tj. dokonane zostanie z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2016 r., poz. 718, ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj