Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-2.4010.24.2017.1.BD
z 22 maja 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 20 marca 2017 r. (data wpływu do organu 24 marca 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie, ustalenia wysokości kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia udziałów w spółce celowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 marca 2017 r. do organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalania wysokości kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia udziałów w spółce celowej.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką akcyjną, która prowadzi działalność gospodarczą w branży nieruchomości. Spółka podlega (i podlegać będzie) nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „CIT”) w Polsce.

Działalność nieruchomościowa Wnioskodawcy jest prowadzona w formie spółek celowych, w których Wnioskodawca posiada udziały. Każda ze spółek celowych prowadzi odrębną inwestycję nieruchomościową.

Wnioskodawca zamierza odpłatnie zbyć posiadane udziały w wybranych spółkach celowych na rzecz inwestora, który jest zainteresowany inwestycją prowadzoną przez daną spółkę celową. Część udziałów, które będą przedmiotem odpłatnego zbycia, została objęta w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego spółki celowej, które zostało sfinansowane z wykorzystaniem środków zgromadzonych na kapitale zapasowym lub kapitale rezerwowym utworzonych z zysków spółki (tzw. podwyższenie kapitału zakładowego ze środków Spółki). Celem podwyższenia kapitału zakładowego spółki celowej była poprawa relacji pomiędzy wartością środków własnych spółki celowej stanowiących wkład kapitałowy inwestora, a kwotą finansowania bankowego, która stanowiła dług zewnętrzny spółki celowej.

W świetle przedstawionego wyżej zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca chce potwierdzić sposób ustalenia kosztu uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółce celowej na rzecz inwestora, które zostały objęte w sposób opisany powyżej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle opisanego powyżej zdarzenia przyszłego, koszt uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów Wnioskodawcy, których objęcie zostało sfinansowane z wykorzystaniem środków pochodzących z zysków wygenerowanych przez spółkę zgromadzonych na kapitale zapasowym lub rezerwowym spółki, stanowi kwota odpowiadająca wartości środków pieniężnych wykorzystanych do sfinansowania objęcia udziałów?

W ocenie Wnioskodawcy, w świetle opisanego powyżej zdarzenia przyszłego, koszt uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów Wnioskodawcy, których objęcie zostało sfinansowane z wykorzystaniem środków pochodzących z zysków wygenerowanych przez spółkę zgromadzonych na kapitale zapasowym lub rezerwowym spółki, stanowi kwota odpowiadająca wartości środków pieniężnych wykorzystanych do sfinansowania objęcia udziałów.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1888 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”), do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych.

W oparciu o powyższy przepis przyjmuje się, że wydatki poniesione na objęcie lub nabycie udziałów w spółce z o.o. stanowią koszt uzyskania przychodów w momencie odpłatnego zbycia tych udziałów.

Regulacje ustawy o CIT nie precyzują, w jaki sposób należy ustalić kwotę kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia udziałów, których objęcie zostało sfinansowane z wykorzystaniem środków pochodzących z kapitału rezerwowego lub zapasowego, na który zostały przelane zyski spółki.

W ocenie Wnioskodawcy, w przypadku tak objętych udziałów, za wydatek Wnioskodawcy poniesiony na objęcie udziałów należy uznać wartość środków pieniężnych przekazanych na kapitał zapasowy lub rezerwowy spółki, które zostały wykorzystane dla sfinansowania objęcia udziałów Wnioskodawcy. Innymi słowy, za wydatek Wnioskodawcy należy uznać kwotę środków pieniężnych, która została przesunięta z kapitału zapasowego (rezerwowego) na kapitał zakładowy Spółki, która to kwota odpowiada wartości nominalnej udziałów objętych przez Wnioskodawcę.

Przedstawiona powyżej metodologia ustalenia kosztu uzyskania przychodu wynika z tego, że Wnioskodawca podejmując decyzję o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki celowej z wykorzystaniem środków pochodzących z zysków spółki, a przekazanych na jej kapitał zapasowy lub rezerwowy, pozbawił się tym samym możliwości pobrania zysku ze spółki. W efekcie, Wnioskodawca podwyższając kapitał zakładowy spółki celowej poniósł koszt w równowartości środków pieniężnych odpowiadających kwocie zysku należnego Wnioskodawcy, których to środków pieniężnych nie otrzymał od spółki celowej w związku z podjęciem decyzji o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki. Innymi słowy, objęcie udziałów w spółce celowej odbyło się kosztem zysku, który byłby do wypłacenia wspólnikowi przez daną spółkę.

Uzupełniając powyższą argumentację, Wnioskodawca zauważa, że skutki podatkowe odpłatnego zbycia udziałów objętych z wykorzystaniem środków pochodzących z zysków spółki, a przekazanych na jej kapitał zapasowy lub rezerwowy, powinny być analogiczne jak w sytuacji odpłatnego zbycia udziałów, które zostały objęte w zamian za wkład pieniężny pochodzący z zysków, które Wnioskodawca wypłaciłby ze spółki.

W przypadku odpłatnego zbycia udziałów objętych w zamian za wkład pieniężny, nie może budzić wątpliwości, że kosztem uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów powinna być kwota środków pieniężnych wniesionych do spółki jako wkład.

W oparciu o powyższe, Wnioskodawca przyjmuje, że skoro:

  • dokapitalizowanie Spółki polegające na wypłacie zysku ze spółki, a następnie wniesieniu otrzymanych środków pieniężnych jako wkładu do Spółki, stanowi równorzędną formę dekapitalizowania Spółki, jak podwyższenie kapitału zakładowego Spółki z wykorzystaniem środków pochodzących z zysków, a przekazanych na kapitał zapasowy lub rezerwowy Spółki,
  • odpłatne zbycie udziałów objętych w zamian za wkład pieniężny uprawnia do rozpoznania kosztu uzyskania przychodów w równowartości środków pieniężnych wniesionych do Spółki tytułem wkładu,

-to odpłatne zbycie udziałów objętych przez Wnioskodawcę, które zostały sfinansowane z wykorzystaniem środków pochodzących z zysków Spółki, również powinno uprawniać Wnioskodawcę do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w równowartości środków pieniężnych, które zostały wykorzystane na podwyższenie kapitału zakładowego Spółki.

Potwierdzenie prawidłowości stanowiska przedstawionego przez Wnioskodawcę zawiera interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 30 września 2016 r., Znak: ITPB4/4511-622/16-l/MP. W uzasadnieniu stanowiska przedstawionego w interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej wskazał, że: „Zauważyć przy tym należy, że opisany we wniosku model podwyższenia kapitału zakładowego (tj. przekazanie na ten cel środków z kapitału zapasowego) odzwierciedla niejako sytuację wypłacenia wspólnikowi dywidendy i jej następczego przeznaczenia decyzją zgromadzenia wspólników na kapitał zakładowy spółki. W przypadku klasycznego (zakładającego uprzednie wypłacenie dywidendy) podwyższenia kapitału zakładowego, dany podatnik zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zaliczyłby przypadającą na niego wartość podwyższonego kapitału zakładowego do wydatków stanowiących koszty uzyskania przychodów. W przypadku podwyższenia kapitału zakładowego ze środków pochodzących z kapitału zapasowego również dochodzi pośrednio do przesunięcia zysku osiągniętego przez spółkę na własność podatnika (w postaci podwyższonej wartości posiadanych przez niego udziałów). Tym samym, w sytuacji przedstawionej w niniejszej sprawie Wnioskodawca także powinien mieć możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu w momencie zbycia udziałów Spółki środków przekazanych z kapitału zapasowego Spółki na podwyższenie kapitału zakładowego”.

Podobnie, w przypadku odpłatnego zbycia akcji spółki komandytowo-akcyjnej, których objęcie zostało sfinansowane z wykorzystaniem środków z kapitału zapasowego utworzonego z zysków, Minister Finansów potwierdził, że koszt uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia tak objętych akcji stanowi wartość środków pochodzących z kapitału zapasowego, które zostały wykorzystane dla sfinansowania objęcia akcji (tak m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacjach indywidualnych z 23 września 2011 r., Znak: IPPB2/415-618/11-2/MK oraz z 26 czerwca 2012 r., Znak: IPPB1/415-344/12-2/KS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 24 maja 2015 r. (winno być: 2012 r.) Znak: IBPBII/2/415-334/12/MW, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 16 kwietnia 2012 r. Znak: IPTPB2/415-65/12-2/KR). Powyższe interpretacje zostały wydane w stanie prawnym obowiązującym przed 1 stycznia 2014 r., a zatem przed dniem, w którym spółki komandytowo-akcyjne uzyskały status podatnika CIT, co w ocenie Wnioskodawcy nie wpływa na aktualność konkluzji wynikających z wydanych interpretacji.

Reasumując, biorąc pod uwagę, że:

i. Wnioskodawca podwyższając kapitał zakładowy spółki celowej z wykorzystaniem środków pochodzących z zysków wygenerowanych przez spółkę ponosi wydatek w postaci środków pieniężnych, których Wnioskodawca nie otrzyma od spółki celowej w związku z podjęciem decyzji o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki celowej oraz

ii. okoliczność, że podwyższenie kapitału zakładowego ze środków własnych spółki celowej stanowi równorzędną formę dokapitalizowania spółki względem pobrania zysku w pieniądzu i wniesienia wkładu pieniężnego,

-to w ocenie Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów Wnioskodawcy, których objęcie zostało sfinansowane z wykorzystaniem środków pochodzących z zysków wygenerowanych przez spółkę, stanowi kwota odpowiadająca wartości środków pieniężnych wykorzystanych do sfinansowania objęcia udziałów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78-79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2016 r., poz. 718 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj