Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-3.4010.34.2017.2.PC
z 12 czerwca 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § 1 w zw. z art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z 3 kwietnia 2017 r. przesłanym za pośrednictwem platformy e-puap w tym samym dniu, uzupełnionym 10 kwietnia 2017 r. i 7 czerwca 2017 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu w związku z wydzieleniem części majątku Spółki 1 do Spółki 2 – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 kwietnia 2017 r. wpłynął do tut. Organu wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu w związku z wydzieleniem części majątku Spółki 1 do Spółki 2. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 2 czerwca 2017 r. Znak: 0111-KDIB1-3.4010.34.2017.1.PC, wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano 7 czerwca 2017 r.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącym stroną postępowania:
    X
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
    Y

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawcy występują przy niniejszym wniosku w imieniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółka 2), która powstanie z podziału przez wydzielenie innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółka 1), która z kolei powstanie z przekształcenia Spółki jawnej, w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie art. 551 KSH. Wnioskodawcy będą wspólnikami Spółki 2. Wnioskodawcy są jedynymi wspólnikami Spółki jawnej.

Należy wskazać, że Spółka jawna, której Wnioskodawcy są wspólnikami jest czynnym podatnikiem VAT, prowadzącym działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem jest sprzedaż hurtowa części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli (PKD 45.31.Z), w szczególności instalacji LPG oraz świadczenie usług w zakresie obsługi i naprawy pojazdów. Dodatkowym, ubocznym przedmiotem działalności gospodarczej Spółki jawnej jest realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków oraz wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (dodatkowy przedmiot działalności).

Wnioskodawcy podjęli decyzję o sprzedaży składników majątkowych i niemajątkowych związanych z głównym przedmiotem działalności gospodarczej Spółki jawnej na rzecz podmiotu trzeciego, niezwiązanego w żaden sposób z Wnioskodawcami przy jednoczesnym zachowaniu praw do składników majątkowych i niemajątkowych związanych z dodatkowym przedmiotem działalności gospodarczej. Z uwagi na fakt, że prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki jawnej nie należy do najbezpieczniejszych form prowadzenia działalności, przede wszystkim z punktu widzenia odpowiedzialności za zobowiązania spółki, a także, że przy dużych transakcjach (a taką będzie sprzedaż składników majątkowych i niemajątkowych związanych z głównym przedmiotem działalności gospodarczej) bardziej pożądaną formą jest nabycie udziałów w podmiocie prowadzącym taką działalność, a nie wykupowanie części majątku danego podmiotu, w pierwszej kolejności podjęto decyzję o przekształceniu formy prowadzonej działalności ze spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółkę l). Następnie, w celu zachowania praw Wnioskodawców do majątku związanych z dodatkowym przedmiotem działalności gospodarczej, zostanie dokonany podział Spółki l. Podział zostanie dokonany przez wydzielenie części majątku Spółki l w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu Spółek Handlowych, do innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka 2”). Przedmiotem wydzielenia będzie część majątku związana z dodatkowym przedmiotem działalności gospodarczej Spółki jawnej. Część majątku związana z głównym przedmiotem działalności pozostanie w Spółce l. Wnioskodawcy w związku z podziałem obejmą udziały w Spółce 2. Wnioskodawcom nie zostaną przyznane dopłaty w związku z podziałem. Część udziałów Wnioskodawców w Spółce l zostanie umorzona i nastąpi obniżenie kapitału zakładowego Spółki l. Po znalezieniu nabywcy udziały w Spółce l zostaną zbyte przez Wnioskodawców na rzecz podmiotu trzeciego.

Na majątek, który zostanie wydzielony ze Spółki l do Spółki 2 składają się następujące składniki majątkowe i niemajątkowe:

  1. prawo własności nieruchomości zabudowanej budynkiem przeznaczonym pod działalność usługową; w budynku usługowym znajduje się lokal użytkowy, stanowiący odrębna nieruchomość, którego Spółka jawna nie jest właścicielem, ale który wynajmuje od osób trzecich na podstawie umowy najmu lokalu użytkowego;
  2. wieloletnia umowa najmu budynku usługowego, o którym mowa powyżej w lit. a, na mocy której Spółka jawna (a następnie Spółka l) wynajmuje na rzecz podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie usług medycznych budynek usługowy, w tym podnajmuje na rzecz tego podmiotu lokal użytkowy, o którym mowa w lit. a powyżej; na podstawie umowy najmu wynajmujący ma prawo do korzystania z parkingu, o którym mowa w lit. c;
  3. umowa dzierżawy z Gminą Miasta na dzierżawę nieruchomości z przeznaczeniem pod tereny komunikacyjne oraz pod parking; z parkingu jest dostęp do drogi publicznej oraz do budynku usługowego, o którym mowa w lit. a;
  4. 2 umowy zlecenia z osobami fizycznymi, na podstawie których osoby te są zobowiązane do wykonywania czynności związanych z obsługą parkingu, o którym mowa w lit. c, w tym do pobierania opłat i obsługi kasy fiskalnej;
  5. umowa najmu lokalu, stanowiącego odrębną nieruchomość, na mocy której Spółka jawna (a następnie Spółka l) wynajmuje od osób trzecich lokal użytkowy, znajdujący się w budynku usługowym, o którym mowa w lit. a;
  6. wierzytelności i zobowiązania związane z działalnością w zakresie wynajmu, w tym kaucja pobrana od najemcy budynku usługowego na zabezpieczenie roszczeń Spółki jawnej związanych z umową najmu;
  7. dokumentacja związana z nieruchomościami, umowami najmu i dzierżawy.

Zespół składników majątkowych i niemajątkowych, o których mowa powyżej nie jest wydzielony w strukturze organizacyjnej Spółki jawnej i nie będzie wydzielony w Spółce l jako dział, wydział, oddział, czy zakład, nie ma też aktu wewnętrznego, który regulowałby wyodrębnienie organizacyjne opisanego wyżej zespołu, ale wyodrębnienie to ma i będzie miało w Spółce l charakter faktyczny - wzajemne powiązanie składników składających się na ten zespół wskazuje na istnienie zależności pomiędzy tymi składnikami - dopiero ich wspólne działanie prowadzi do realizacji określonej kategorii zadań gospodarczych, w tym przypadku działalności polegającej na wynajmie; inaczej mówiąc - żaden z opisanych we wniosku składników nie ma samodzielnie zdolności do realizowania zadań związanych z wynajmem, dopiero jako całość gospodarcza pozwalają na prowadzenie tej działalności. Każdy ze składników odgrywa ściśle określoną rolę w funkcjonowaniu działalności Spółki jawnej (a następnie Spółki 1), polegającej na wynajmie.

Zespół składników majątkowych i niemajątkowych, o których mowa powyżej mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące opisane zadania gospodarcze, bez potrzeby angażowania pozostałych struktur Spółki jawnej. Analogiczna sytuacja będzie występowała w Spółce l. Potencjalny nabywca tego zespołu mógłby kontynuować działalność Spółki jawnej (a następnie Spółki l) w zakresie wynajmu w pełnym zakresie.

Zespół składników majątkowych i niemajątkowych, o których mowa powyżej posiada samodzielność finansową - przychody z najmu budynku usługowego pozwalają na regulowanie bieżących zobowiązań związanych z dodatkowym przedmiotem działalności w całości, bez konieczności dofinansowywania jej ze środków pochodzących z innych obszarów działalności gospodarczej Spółki jawnej (analogicznie - w Spółce l). Ponadto, istnieje możliwość przygotowania bilansu dla opisanego wyżej zespołu składników majątkowych i niemajątkowych, precyzyjnie odzwierciedlającego zdarzenia gospodarcze związane z tą częścią majątku Spółki jawnej, w księgach Spółki jawnej istnieje możliwość precyzyjnego wyodrębnienia przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań związanych z zespołem składników majątkowych i niemajątkowych, o którym mowa powyżej. Zespół ten będzie posiadał samodzielność finansową również jako część majątku w Spółce l.

Jednocześnie Wnioskodawcy oświadczają, że majątek, który pozostanie po podziale w Spółce l, będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

W uzupełnieniu wniosku które wpłynęło do tut. Organu 7 czerwca 2017 r. Wnioskodawca dodatkowo wskazał, że będzie On podmiotem tworzącym Spółkę 2.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy podział przez wydzielenie części majątku Spółki 1 do Spółki 2 spowoduje powstanie dochodu do opodatkowania podatkiem dochodowym po stronie Spółki 2?

Zdaniem Zainteresowanych: podział przez wydzielenie części majątku Spółki 1 do Spółki 2 nie spowoduje powstania dochodu do opodatkowania podatkiem dochodowym po stronie Spółki 1 (winno być: Spółki 2). Stosownie do postanowień art. 528 § 1 KSH - spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych. Sposoby dokonywania takiego podziału reguluje art. 529 § 1 KSH. Jednym z nich jest podział przez wydzielenie, polegający na przeniesieniu części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (art. 529 § 1 pkt 4 KSH). W przypadku przeniesienia tej części majątku na istniejącą spółkę wydzielenie następuje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej (dzień wydzielenia) o czym stanowi art. 530 § 2 KSH. Zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 12 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (u.p.d.o.p.) przy połączeniu lub podziale spółek - dla spółki przejmującej lub nowo zawiązanej nie stanowi dochodu, o którym mowa w ust. 1 (dochód z udziału w zyskach osób prawnych), nadwyżka wartości otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną majątku spółki przejmowanej lub dzielonej ponad nominalną wartość udziałów (akcji) przyznanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki przejmowanej lub dzielonej.

Opodatkowanie dochodu spółki przejmującej składniki majątkowe innej spółki w wyniku podziału nie następuje na zasadach ogólnych - tak jak ma to miejsce w przypadku opodatkowania dochodu spółki podlegającej podziałowi. Dochód ten, zgodnie z powołanym art. 10 ust. 2 u.p.d.o.p., jest uznawany za dochód z tytułu udziału w zysku osoby prawnej, który nie jest łączony z dochodami z innych źródeł, lecz opodatkowany w sposób zryczałtowany. Jednak przy podziale spółek dla spółki przejmującej (lub nowo zawiązanej) nie stanowi dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych nadwyżka wartości otrzymanego przez spółkę przejmującą (lub nowo zawiązaną) majątku spółki przejmowanej lub dzielonej ponad nominalną wartość udziałów (akcji) przyznanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki dzielonej. Zatem, spółka przejmująca nie podlega opodatkowaniu w chwili podziału, i to niezależnie od tego, czy na moment podziału wystąpiła nadwyżka wartości otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną majątku spółki przejmowanej lub dzielonej ponad nominalną wartość udziałów (akcji) przyznanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki przejmowanej lub dzielonej.


Natomiast, zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 5 u.p.d.o.p. przepis ust. 2 ma zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami:

  1. o których mowa w art. 3 ust. 1, przejmujących majątek innych spółek mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, albo
  2. o których mowa w art. 3 ust. 1, przejmujących majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo
  3. o których mowa w art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.

W niniejszej sprawie obie spółki - zarówno Spółka 1 jak i Spółka 2 będą miały siedziby na terenie RP, tak więc warunek dla zastosowania przepisu art. 10 ust. 2 u.p.d.o.p. został w niniejszej sprawie spełniony.

Jednocześnie zdaniem Wnioskodawcy, opisana powyżej transakcja podziału przez wydzielenie spełnia warunek „ekonomicznego uzasadnienia transakcji”, co uniemożliwia zastosowanie wyłączenia, o którym mowa w art. 10 ust. 4 u.p.d.o.p. Transakcja ta ma bowiem podłoże stricte biznesowe i reorganizacyjne. Celem podziału jest wydzielenie części majątku, do którego Wnioskodawcy, mimo sprzedaży majątku związanego z głównym przedmiotem działalności spółki jawnej, chcą zachować prawa. Za pomocą czynności podziału przez wydzielenie ten cel zostanie osiągnięty.

Przy czym, zdaniem Wnioskodawców, nawet gdyby organy podatkowe zakwestionowały ekonomiczne podłoże transakcji i uznały, że celem transakcji było uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, co spowodowałoby wyłączenie zastosowania art. 10 ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p. i objęcie opodatkowaniem przedmiotowej transakcji, to wówczas podstawę opodatkowania stanowić będzie wyłącznie nadwyżka wartości otrzymanego przez Spółkę 2 majątku Spółki l ponad nominalną wartość udziałów przyznanych Wnioskodawcom. Jeżeli wartość otrzymanego majątku przez Spółkę 2 odpowiadać będzie wartości nominalnej udziałów przyznanych Wnioskodawcą, to podstawa opodatkowania będzie równa zeru.

Z uwagi na powyższe należy uznać stanowisko Wnioskodawców za prawidłowe w pełnym zakresie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Podział spółek handlowych regulowany jest przez ustawę z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1578 ze zm., dalej: „Ksh”). Stosownie do postanowień art. 528 § 1 Ksh, spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych. Natomiast, zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 Ksh, podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie). Jest to jedyny podział, który nie skutkuje rozwiązaniem spółki dzielonej (art. 530 § 1 i § 2 Ksh).

W odniesieniu do skutków podatkowych podziału spółek kapitałowych należy wskazać, że zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1888 ze zm., dalej: „updop”), dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału.


W myśl art. 10 ust. 2 updop, przy połączeniu lub podziale spółek:

  1. dla spółki przejmującej lub nowo zawiązanej nie stanowi dochodu, o którym mowa w ust. 1, nadwyżka wartości otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną majątku spółki przejmowanej lub dzielonej ponad nominalną wartość udziałów (akcji) przyznanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki przejmowanej lub dzielonej;
  2. dla spółki przejmującej, która posiada w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej udział w wysokości mniejszej niż 10%, dochód stanowi nadwyżka wartości przejętego majątku odpowiadająca procentowemu udziałowi w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 15 ust. 1k lub art. 16 ust. 1 pkt 8; dochód ten określa się na dzień wykreślenia spółki przejmowanej lub dzielonej z rejestru albo na dzień wydzielenia.

Zgodnie natomiast z art. 10 ust. 5 updop, przepis ust. 2 ma zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami:

  1. których mowa w art. 3 ust. 1, przejmujących majątek innych spółek mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, albo
  2. których mowa w art. 3 ust. 1, przejmujących majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo
  3. których mowa w art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.

Wskazany powyżej art. 10 ust. 2 pkt 1 updop, formułuje ogólną zasadę, że przy połączeniu/dzieleniu spółek dla spółki przejmującej lub nowo zawiązanej nie stanowi dochodu z udziału w zyskach osób prawnych nadwyżka wartości otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną majątku spółki przejmowanej lub dzielonej ponad nominalną wartość udziałów (akcji) przyznanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki przejmowanej lub dzielonej.

W konsekwencji, w sytuacji przedstawionej w zdarzeniu przyszłym, zastosowanie znajdzie art. 10 ust. 2 pkt 1 updop.

Ograniczenie w stosowaniu regulacji art. 10 ust. 2 pkt 1 updop, zawiera art. 10 ust. 4 i 4a updop. Zgodnie z przedmiotową regulacją, przepisów ust. 2 pkt 1 oraz art. 12 ust. 4 pkt 12 i ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek lub wymiany udziałów jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Art. 10 ust. 4a updop, stanowi, że jeżeli połączenie spółek, podział spółek lub wymiana udziałów nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 4 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Wskazane przepisy formułują ogólną zasadę, że przy połączeniu/podziale spółek kapitałowych dla spółki przejmującej lub nowo zawiązanej nie stanowi dochodu z udziału w zyskach osób prawnych nadwyżka wartości otrzymanego przez spółkę przyjmującą lub nowo zawiązaną majątku spółki przejmowanej lub dzielonej ponad nominalną wartość udziałów (akcji) przyznanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki przejmowanej lub dzielonej, jeżeli połączenie lub podział spółek są przeprowadzane z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych.

W konsekwencji, w sytuacji przedstawionej w zdarzeniu przyszłym dla Spółki 2, która będzie podatnikiem, objętym nieograniczonym obowiązkiem podatkowym, o którym mowa w art. 3 ust. 1 updop, planowany podział przez wydzielenie majątku Spółki 1 będzie neutralny podatkowo zgodnie z treścią art. 10 ust. 2 pkt 1 updop, o ile zostaną spełnione warunki określone w art. 10 ust. 4 i 4a updop.

Natomiast w przypadku, gdy planowany podział Spółki 1 nie będzie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych to nadwyżka wartości otrzymanego majątku ponad nominalną wartość udziałów przyznanych wspólnikowi spółki przejmowanej będzie podlegała opodatkowaniu w Spółce 2.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj