Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0461-ITPP2.4512.133.2017.1.AGW
z 10 kwietnia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) w zw. z art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. – przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1948, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 31 stycznia 2017 r. (data wpływu dnia 13 lutego 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług długoterminowego wynajmu jachtów oraz prawa do opodatkowania ich stawką podatku 0% – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 13 lutego 2017 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług długoterminowego wynajmu jachtów oraz prawa do opodatkowania ich stawką podatku 0%.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Jest Pani czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”), właścicielką jachtów pełnomorskich zasadniczo zlokalizowanych w porcie na terytorium G.

Zamierza Pani świadczyć usługi najmu posiadanych jachtów wraz z ich wyposażeniem. Na chwilę obecną zamierza Pani wynajmować jachty wyłącznie na rzecz jednego kontrahenta, tj. sp. z o.o. będącej czynnym podatnikiem VAT z siedzibą na terytorium Polski (zwanej dalej: „Najemcą”). Według Pani wiedzy Najemca nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności dla celów VAT w innym kraju.

Wskazuje Pani, iż zamierza wynajmować jachty Najemcy zasadniczo w okresach od początku kwietnia do końca października każdego roku, tj. przykładowo w 2017 r. w okresie od 1 kwietnia do 30 października 2017 r., tj. łącznie przez 213 dni. Umowa pomiędzy Panią a Najemcą nie będzie przewidywała żadnych przerw podczas trwania najmu, co oznacza, że Najemca będzie w sposób ciągły dysponował jachtem w czasie obowiązywania umowy.

Jachty zostaną przekazane do dyspozycji Najemcy w miejscu ich stacjonowania, tj. na terytorium G. i będą pływały pod banderą b.

Według Pani wiedzy jachty będą używane przez Najemcę w celu wykonywania przez niego działalności gospodarczej. Najemca, zgodnie z informacjami posiadanymi przez Panią, zamierza wykorzystywać je generalnie do organizacji kilkudniowych lub kilkunastodniowych rejsów turystycznych lub żeglarskich. Zarówno w przypadku rejsów turystycznych, jak i żeglarskich jachty najczęściej będą pływać w obszarze basenu Morza (tj. w szczególności nie będą to wody śródlądowe). Zamierza Pani ustalić miesięczny czynsz za wynajem jachtów w stałej wysokości.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy miejscem świadczenia usług na rzecz Najemcy będzie miejsce siedziby działalności gospodarczej usługobiorcy, tj. terytorium Polski?
  2. Czy usługi opisane szczegółowo w opisie zdarzenia przyszłego, które będą świadczone przez Panią na rzecz Najemcy będą opodatkowane VAT w wysokości 0%?


Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1

Zgodnie z art. 28b ust. 1 Ustawy o VAT miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n.

W art. 28b ust. 2 Ustawy o VAT przewidziano wyjątek od reguły ogólnej zawartej w art. 28b ust. 1 Ustawy o VAT, zgodnie z którym w przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Pani zdaniem, miejscem świadczenia usług wynajmu jachtów na rzecz Najemcy będącego czynnym podatnikiem VAT będzie, zgodnie z brzmieniem art. 28b ust. 1 Ustawy o VAT, miejsce siedziby działalności gospodarczej Najemcy, tj. terytorium Polski.

W Pani opinii, z uwagi na fakt, iż Najemca nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w innym kraju zastosowania nie znajdzie art. 28b ust. 2 Ustawy o VAT. Zdaniem Pani zastosowania nie będzie mogła również znaleźć żadna z pozostałych reguł szczególnych określających miejsce świadczenia usług dla potrzeb VAT, a w szczególności art. 28j ust. 1 Ustawy o VAT dotyczący usług krótkoterminowego wynajmu środków transportu. Jak wynika bowiem z opisu zdarzenia przyszłego usługa świadczona na rzecz Najemcy nie będzie miała charakteru krótkoterminowego w rozumieniu art. 28j ust. 2 Ustawy o VAT, tj. nie będzie świadczona przez okres krótszy niż 90 dni.

Z uwagi na powyższe, Pani zdaniem, miejscem świadczenia usług wynajmu jachtów na rzecz Najemcy będzie zgodnie z art. 28b ust. 1 Ustawy o VAT terytorium Polski.

Ad. 2

Zgodnie z art. 41 ust. 1 Ustawy o VAT stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z brzmieniem art. 83 ust. 1 pkt 12 Ustawy o VAT stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług najmu, dzierżawy, leasingu lub czarteru jednostek pływających, o których mowa w pkt 1, oraz najmu, dzierżawy, leasingu lub czarteru wyposażenia tych jednostek. W pkt 1 mowa jest natomiast o jednostkach pływających używanych do żeglugi na pełnym morzu (dalej: „Warunek I”) i przewożących odpłatnie pasażerów (dalej: „Warunek IIa”) lub używanych do celów handlowych, przemysłowych lub do połowów (dalej: „Warunek IIb”).

Pani zdaniem, nie ulega wątpliwości, iż jacht pełnomorski stanowi jednostkę pływającą i będzie on przedmiotem usługi najmu.


Ponadto w celu zastosowania stawki VAT 0% konieczne będzie dodatkowo łączne spełnienie warunków, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT, tj.:


  • Warunku I oraz Warunku IIa lub
  • Warunku I oraz Warunku IIb.


Warunek I przewiduje wykorzystywanie jednostki pływającej do żeglugi na pełnym morzu. W przypadku wynajmu jachtów przez Panią, niezależnie od dalszego sposobu wykorzystania jachtów przez Najemcę - tj. czy to do organizacji rejsów turystycznych czy też żeglarskich - finalnie będą one używane do żeglugi na pełnym morzu - głównie w obszarze basenu Morza.

Warunek IIa przewiduje z kolei używanie jachtów do odpłatnego przewozu pasażerów. Najemca zgodnie z wiedzą posiadaną przez Panią, będzie wykorzystywał jachty do potrzeb organizacji rejsów turystycznych lub żeglarskich. W Pani opinii, w obu przypadkach, tj. organizacji rejsów turystycznych oraz żeglarskich będzie dochodziło do odpłatnego przewozu pasażerów. W ramach rejsu turystycznego czy też żeglarskiego będzie bowiem dochodziło do przemieszczania się jachtu wraz z jego uczestnikami a usługa będzie miała charakter odpłatny. Dlatego należy uznać, iż warunek ten również zostanie spełniony.

Konkludując, w Pani opinii, warunki zastosowania stawki 0% zostaną spełnione i dlatego usługi wynajmu jachtów na rzecz Najemcy wraz z wyposażeniem opodatkowane będą stawką VAT w wysokości 0%.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Podkreślić należy, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj