Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-26/12-4/KK
z 16 kwietnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-26/12-4/KK
Data
2012.04.16



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
finansowanie
koszty uzyskania przychodów
odsetki od pożyczki
rachunek bankowy
własny środek trwały
wpłata


Istota interpretacji
Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym wypłacane z rachunku bankowego (A) odsetki od pożyczek zaciąganych na bieżącą działalność spółki oraz wypłacane z rachunku bankowego (A) odsetki od pożyczek na finansowanie nowych przedsięwzięć będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w całości, pomimo jednoczesnej wypłaty ze środków własnych spółki z rachunku bankowego (B) wynagrodzeń za umorzone udziały?



Wniosek ORD-IN 504 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10.01.2012r. (data wpływu 16.01.2012r.) uzupełnionym w dniu 10.04.2012 r. (data wpływu do BKIP w Płocku) na wezwanie z dnia 29.03.2012r. Nr IPPB3/423-26/12-2/KK (data doręczenia 03.04.2011r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek – jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 16.01.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. zwana dalej spółką zamierza zawrzeć umowy pożyczki na bieżącą działalność spółki. Wpłaty kwot pożyczek zostaną dokonane na rachunek bankowy spółki oznaczony w dalszej części jako (A). Na rachunek (A) wpływają środki pieniężne pochodzące z przychodów z działalności gospodarczej (należności z części wystawianych faktur VAT). Rachunek tan służy także do finansowania bieżącej działalności spółki tzn. dokonywane są z niego zapłaty zobowiązań wynikających z ponoszonych kosztów Spółka posiada także drugi rachunek bankowy oznaczony w dalszej części jako (B). Rachunek ten zasilany jest środkami pieniężnymi pochodzącymi z przychodów z działalności gospodarczej (należności z części wystawianych faktur VAT). Rachunek bankowy (B) spółka wykorzystuje między innymi do wypłat wynagrodzeń.

Zgromadzenie wspólników Sp. z o.o. zamierza podjąć uchwałę o umorzeniu przymusowym udziału dwóch z czterech wspólników na podstawie art. 199 kodeksu spółek handlowych. Umowa spółki zawiera zapisy o zasadach, warunkach i sposobie umorzenia przymusowego. W uchwale będą określone między innymi zasady i wysokość wynagrodzenia przysługującego wspólnikom za umarzane udziały. Umorzenie ma nastąpić przez obniżenie kapitału zakładowego spółki. W związku z powyższym w spółce powstaną zobowiązania wobec byłych udziałowców związane z uchwalonym przez wspólników wynagrodzeniem za umorzone udziały.

Spółka wypłacać będzie wynagrodzenia za umorzone udziały wyłącznie z rachunku bankowego (B), który nie będzie zasilany pożyczkami a jedynie środkami pieniężnymi pochodzącymi z osiąganych przychodów spółki. Spółka w trakcie wypłacania wynagrodzenia za umorzone udziały także zamierza zaciągać pożyczki na bieżącą działalność jak i również na finansowanie nowych przedsięwzięć, które spółka planuje w 2012 roku. Wszystkie pożyczki które zostaną zaciągnięte przez spółkę będą wpłacane na rachunek bankowy (A). Odsetki od wszystkich zaciągniętych pożyczek, o których mowa powyżej płacone będą pożyczkodawcom z rachunku bankowego (A).

W odpowiedzi na wezwanie IPPB3/423-26/12-2/11/KK z dnia 29.03.2012 r. Spółka dodała:

Sp. z o.o. jest firmą z branży monitoringu mediów. Spółka prowadzi następującą działalność:

  • wyszukuje i dostarcza klientom informacje z ponad 900 tytułów prasowych, w 35 stacjach telewizyjnych, w 70 rozgłośniach radiowych oraz z kilkudziesięciu tysięcy stron internetowych (ponad 5000 domen),
  • umożliwia klientom włączanie dowolnych stron do procesu monitoringu,
  • oferuje Automatyczny Monitoring Internetu (AMI), który umożliwia bieżący dostęp do materiałów internetowych dotyczących dowolnej liczby samodzielnie wybranych haseł oraz korzystanie z archiwum stron WWW,
  • obejmuje stałym monitoringiem regionalne rozgłośnie radiowe
  • udostępnia wyniki monitoringu prasy i Internetu on-line poprzez platformę internetową 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, a informacje ze stacji radiowych i telewizyjnych są udostępniane godzinę po emisji programu,
  • przygotowuje raporty związane z analizą wizerunku w mediach,
  • tworzy i udostępnia klientom kompleksową bazę kontaktów do prawie 8000 dziennikarzy oraz mediów z całej Polski,
  • świadczy doradztwo w zakresie public relations,
  • przygotowuje ważne w skali rynku raporty, jak np. najbardziej opiniotwórcze media, czy B. Polskiej gospodarki.

Sp. z o.o. wykorzystuje w swej działalności najnowsze technologie. Spółka musi cały czas rozwijać się tak, aby sprostać oczekiwaniom klienta w zakresie dostarczania informacji. Rynek mediów zmienia się dynamicznie. Ilość informacji podawana przez media jest tak duża i różnorodna co do treści i formy przekazu, że zasoby gromadzonych przez spółkę informacji rosną w błyskawicznym tempie co wymusza ciągły rozwój Instytutu. Z drugiej strony, chcąc wykorzystać technologie i zasoby informacji, spółka musi cały czas podejmować szereg działań aby zdobywać nowych klientów wszystkimi możliwymi kanałami.

Aby sprostać powyższym działaniom spółka zamierza pozyskać zewnętrzne finansowanie w postaci pożyczek. Pożyczki będą zaciągane na bieżącą działalność spółki jak i na finansowanie nowych przedsięwzięć.

W zakresie finansowania bieżącej działalności operacyjnej spółki pożyczki zostaną przeznaczone na opłacenie zobowiązań związanych z:

  • wynajmowaniem pomieszczeń, w których prowadzona jest działalność gospodarcza,
  • utrzymaniem infrastruktury technicznej spółki,
  • dostawą usług telekomunikacyjnych, w tym łączności internetowej,
  • utrzymaniem serwerów komputerów, serwerów wirtualnych,
  • świadczeniem usług informatycznych,
  • licencjami na wykorzystywane oprogramowanie komputerowe i prawa autorskie,
  • działaniami promocyjno - reklamowymi spółki prowadzonymi w celu zdobycia klientów,

Zważywszy na branżę w jakiej Sp. z o.o. prowadzi działalność gospodarczą spółka jest zobligowana do ciągłego wdrażania nowych technologii, tak aby sprostać wyzwaniom rynku zarówno od strony pozyskiwania, przetwarzania i gromadzenia informacji jak i dostarczania ich klientom.

W zakresie finansowania nowych przedsięwzięć spółki pożyczki zostaną przeznaczone na opłacenie zobowiązań związanych z:

  • wdrożeniem automatycznej zamiany mowy na tekst, co pozwoli dokładnie analizować nagrania telewizyjne i radiowe oraz wyszukiwać materiały archiwalne.
  • rozszerzeniem działalności o nowe usługi związane z produktami pokrewnymi do monitoringu mediów,
  • wprowadzeniem zmian technicznych i organizacyjnych pozwalające przyspieszyć proces monitorowania mediów i dostarczania informacji klientom.

Dzięki wyżej wymienionym planom Sp. z o.o. zamierza pozyskać nowych klientów oraz zwiększyć zakres świadczonych usług. Celem tych działań będzie zwiększenie przychodów spółki.

W związku z wyżej opisanym zdarzeniem przyszłym Spółka zadała następujące pytanie:

Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym wypłacane z rachunku bankowego (A) odsetki od pożyczek zaciąganych na bieżącą działalność spółki oraz wypłacane z rachunku bankowego (A) odsetki od pożyczek na finansowanie nowych przedsięwzięć będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w całości, pomimo jednoczesnej wypłaty ze środków własnych spółki z rachunku bankowego (B) wynagrodzeń za umorzone udziały...

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Spółki wypłacane odsetki od pożyczek zaciąganych na bieżącą działalność spółki oraz wypłacane odsetki od pożyczek na finansowanie nowych przedsięwzięć będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w całości a wypłata wynagrodzeń za umorzone udziały finansowane ze środków własnych spółki nie ma żadnego znaczenia w przedmiotowej sprawie.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z dnia 8 kwietnia 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) zwanej w dalszej części ustawą o CIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Pożyczki zaciągane na bieżącą działalność spółki będą służyły do opłacania zobowiązań spółki powstałych w związku z prowadzona działalnością operacyjną spółki. Pożyczki zaciągane na finansowanie nowych przedsięwzięć będą służyły do opłacania nowych zobowiązań, które powstaną podczas realizacji planów rozwojowych spółki, a które powinny doprowadzić do zwiększenia przychodów spółki. Pożyczki będą wpływały na rachunek bankowy spółki (A) i z tego rachunku będą realizowane płatności związane z w/w zobowiązaniami. W związku z powyższym zarówno cel pożyczek jak i ich rzeczywiste przeznaczenie są związane wyłącznie z działalnością operacyjną spółki. Oba rodzaje pożyczek związane są więc bezpośrednio z przychodami spółki a także z zachowaniem źródła przychodów.

Przedmiotowe pożyczki będą oprocentowane, a spółka będzie, na podstawie umów pożyczek, wypłacać pożyczkodawcom odsetki. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o CIT odsetki są kosztem uzyskania w momencie ich wypłaty, o ile oczywiście spełniają ogólna zasadę z art. 15 ust 1. Odsetki od pożyczek będą wypłacane wyłącznie z rachunku bankowego (A).

W związku z powyższym skoro zarówno cel jaki i rzeczywiste przeznaczenie pożyczek związane są z przychodami spółki oraz z zachowaniem źródła przychodów spółki to wydatki na odsetki, związane bezpośrednio z pożyczkami są kosztami uzyskania przychodów.

Pożyczki nie będą w żadnym stopniu finansowały wynagrodzenia za umorzone udziały, ponieważ zobowiązania te będą wypłacane z innego rachunku bankowego (B) ze środków pochodzących z osiąganych przez spółkę przychodów.

Reasumując należy stwierdzić, że jeżeli Spółka zarówno przed umorzeniem przymusowym udziałów, co jest zdarzeniem niezależnym od spółki, jak i po tym zdarzeniu finansuje swoją bieżącą działalność jak i nowe przedsięwzięcia z pożyczek, a wynagrodzenia za umarzane udziały wypłacane są z odrębnego rachunku bankowego spółki (B) ze środków pochodzących z przychodów spółki to płacone odsetki od tych pożyczek będą stanowiły koszty uzyskania przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj