Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
2461-IBPP2.4512.831.2016.2.WN
z 31 stycznia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 11 października 2016 r. (data wpływu 17 października 2016 r.), uzupełnionym pismem z 19 grudnia 2016 r. (data wpływu 23 grudnia 2016 r.) oraz pismem z 23 stycznia 2017r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT 8% dla czynności wykonywanych w związku z zawartą umową - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 października 2016r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT 8% dla czynności wykonywanych w związku z zawartą umową.

Wniosek został uzupełniony pismem z 19 grudnia 2016 r. (data wpływu 23 grudnia 2016 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 6 grudnia 2016 r. znak: 2461-IBPP2.4512.831.2016.1.WN oraz pismem z 23 stycznia 2017r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawca (dalej również Spółka) prowadzi działalność gospodarczą, polegającą między innymi na działalności usługowej związanej z przygotowaniem do druku (18.13.Z-PKD). Działalność usługowa związana z przygotowaniem do druku nie stanowi działalności wydawniczej (58.1 - PKD). Spółka natomiast sama prowadzi pozostałą działalność wydawniczą (58.19.Z - PKD), nie prowadzi jednak działalności wydawniczej zawartej w grupie 58.11 - 58.14 (PKD).

Spółka zawarła umowę z podmiotem trzecim (Fundacją), który zamawia czasopismo - kwartalnik opatrzony numerem ISSN. Przedmiotem umowy jest przygotowanie do druku materiałów przekazanych przez Wydawcę, a następnie przekazanie przygotowanych materiałów do druku do drukarni i przekazanie wydrukowanych egzemplarzy czasopisma Wydawcy.

Zleceniodawca dostarcza komplet materiałów do druku. Są to artykuły do kwartalnika zapisane w postaci elektronicznej (pliki tekstowe) i fotografie (w postaci elektronicznej lub analogowej), będące jego własnością.

Proces powstawania czasopisma o tej tematyce jest skomplikowany.

Mając na uwadze wysoki poziom edytorski oraz omawianą w czasopiśmie tematykę: biblijną, archeologiczną, religijną oraz związaną z bieżącą sytuacją miejsc świętych i wspólnot religijnych na Bliskim Wschodzie należy ze szczególną starannością wykonać prace przygotowawcze. Prace te dzielone są na poszczególne etapy, to jest prace redakcyjne, wybór materiału fotograficznego, prace edytorskie oraz nadzór autorski nad drukiem. W ramach kolejnych etapów są wykonywane następujące czynności: prace redakcyjne, wybór materiału fotograficznego, prace edytorskie oraz nadzór autorski nad drukiem. Po pracach edytorskich wykonanych przez Spółkę (Wnioskodawcę) zlecający wykonuje ostateczną korektę oraz zwalnia materiał do druku na podstawie elektronicznego pliku w formacie PDF.

Na prace wykonywane przez Wnioskodawcę składają się:

Prace redakcyjne:

Na wstępie należy szczegółowo i ze zrozumieniem zapoznać się z treścią artykułów.

Artykuły do czasopisma przekazane przez zleceniodawcę zwykle nie odpowiadają, co do ich objętości, miejscu przeznaczonemu dla nich w czasopiśmie, konieczne jest dokonanie skrótów w tekstach oraz innych prac redakcyjnych.

Wybór materiału fotograficznego:

Do każdego artykułu otrzymujemy od zleceniodawcy dwu lub trzykrotnie większą liczbę zdjęć.


Prace te Wnioskodawca dzieli na trzy etapy:

  1. Pierwsza selekcja polega na ocenie technicznej jakości dostarczonych fotografii pod względem przydatności do reprodukcji w procesie druku (ostrość oraz rozdzielczość)
  2. Następnie Wnioskodawca dokonuje wyboru fotografii najlepiej ilustrujących zagadnienia omawiane w poszczególnych artykułach czasopisma.
  3. Na końcu Wnioskodawca ocenia poszczególne fotografie pod względem artystycznym


Prace edytorskie:


W skład tych prac wchodzi:

  • skład czasopisma,
  • prace projektowe i graficzne, których wymaga adaptacja szaty graficznej czasopisma,
  • dygitalizacja materiałów dostarczonych w postaci analogowej,
  • obróbka komputerowa fotografii oraz wykonywanie elektronicznych montaży,
  • przygotowanie czasopisma do druku wraz z proofingiem (odbitki druku próbnego)


Ostateczna korekta oraz zwolnienie materiału do druku na podstawie elektronicznego pliku w formacie PDF należy do obowiązków zleceniodawcy.

Nadzór autorski nad drukiem:

Do obowiązków Wnioskodawcy należy wybór drukarni zapewniającej satysfakcjonujący poziom druku oraz autorski nadzór nad procesem drukarskim, sprowadzający się do osobistej akceptacji pod względem zgodności kolorystycznej kolejnych arkuszy drukarskich w trakcie pracy maszyn oraz kontrolę nad procesami późniejszego uszlachetniania papieru i oprawą introligatorską.

Spółka na zlecenie wydawcy nie zajmuje się wykonywaniem pełnego cyklu produkcyjnego wydawnictw (cyklu wydawniczego), lecz jedynie jego częścią, która polega na przygotowaniu dostarczonych przez zamawiającego materiałów do druku. Spółce nie przysługuje prawo do swobodnego dysponowania wyrobem gotowym (np. jego sprzedaż innemu niż zlecający wydawcy). Właścicielem praw do drukowania tytułu pozostaje zlecający druk wydawca. Zlecenie druku w drukarni następuje w ramach realizacji umowy, jednakże druk mógłby zostać zrealizowany w dowolnej drukarni i na wniosek dowolnego podmiotu.

Spółka nie jest drukarnią. Druk czasopisma zostaje zlecony zewnętrznej firmie - drukarni - za co Wnioskodawca otrzymuje fakturę VAT zawsze z podatkiem w wysokości 23%. Wydrukowane egzemplarze czasopisma wnioskująca Spółka odbiera samodzielnie z drukarni i następnie dostarcza zleceniodawcy wydrukowane czasopismo. Za całość wykonanych prac (w tym prace przygotowawcze do druku oraz weryfikacja prawidłowości druku) Wnioskodawca wystawia zleceniodawcy fakturę VAT ze stawką podatku w wysokości 23%.

Dodatkowo Wnioskodawca uzupełnił opis stanu faktycznego informując:

  1. Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem czynnym podatku VAT
  2. Przedmiotem umowy zawartej między Wnioskodawcą a zlecającym jest przygotowanie do druku materiałów przekazanych przez zlecającego, a następnie przekazanie przez Wnioskodawcę przygotowanych materiałów do druku, odbiór wydrukowanych materiałów z drukarni i następnie przekazanie wydrukowanych egzemplarzy do zlecającego. Ostatecznie zlecający otrzymuje od Wnioskodawcy wydrukowane numery czasopisma, jednakże aby było możliwe przekazanie zlecającemu wydrukowanych egzemplarzy czasopisma, konieczne jest uprzednie wykonanie przez Wnioskodawcę dwóch istotnych grup czynności, a są to: prace redakcyjne (do momentu zlecenia drukami druku) oraz nadzór autorski nad drukiem (po zleceniu drukarni druku, do odbioru wydrukowanych materiałów z drukarni).
  3. Wnioskodawca nie dysponuje żadnymi prawami do opracowywanych przez siebie materiałów, w związku z tym też nie może przenieść prawa rozporządzania jak właściciel, w szczególności na rzecz zamawiającego, któremu przez cały czas przysługuje wyłączne prawo do rozporządzania przekazanymi materiałami. W ocenie Wnioskodawcy nie dochodzi po jego stronie do rozporządzania jak właściciel czasopismem - kwartalnikiem. Wykonawca wykonuje jedynie czynności redakcyjne oraz następnie na etapie drukowania nadzoru autorskiego (jakość wydruku, papier, układ druku, układ zdjęć) stanowią zatem w istocie świadczenie usług. Wnioskodawca otrzymuje od Zleceniodawcy komplet materiałów, które może i musi wykorzystać przy redagowaniu czasopisma.
  4. Wnioskodawca wystawia fakturę, która dokumentuje czynności wykonywane przez Wnioskodawcę, a opisane powyżej. Faktura ma opis: Produkcja czasopisma "…".
  5. Faktura wystawiona przez drukarnię ma opis: „Druk gazety "…." - 3500 szt.” lub „Druk "…." - 3500 szt.”
  6. Czasopismo nie jest czasopismem specjalistycznym.


Ponadto Wnioskodawca w piśmie z 23 stycznia 2017r. poinformował, że:

Materiały konieczne do wydrukowania czasopisma jak np. farby kleje papier, należą do drukarni.

Wnioskodawca nie ma wiedzy jaki numer PKWiU należy przyporządkować do czasopisma. Wskazuję ponadto, że czynności wykonywane przez wnioskodawcę nie polegają na produkcji czy wytworzeniu czasopisma, ale jedynie na pracach redakcyjnych, edytorskich, wyborze materiału fotograficznego oraz nadzorze nad drukiem. Wnioskodawca, że nie ma żadnego wpływu na treść artykułów, ani na ich wybór czy nawet kolejność umieszczenia ich w piśmie. Wnioskodawca wykonuje tylko czynności techniczne, które sprowadzają się do takiego „obrobienia” materiałów, artykułów, aby możliwe było techniczne przekazanie ich dalej do drukarni w celu wydrukowania.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy wykonywane i opisane przez Wnioskodawcę czynności stanowiące przygotowanie do druku powinny być opodatkowane podatkiem VAT w wysokości 23%?

Zdaniem Wnioskodawcy, wykonywane przez Wnioskodawcę czynności stanowiące przygotowanie do druku powinny być opodatkowane podatkiem VAT wg stawki 23%.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2016 roku, poz. 710), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się, w szczególności przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Stosownie do definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy pod pojęciem towaru należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2016r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, przewidują dla niektórych towarów i usług stawki obniżone lub zwolnienie od podatku. I tak w myśl art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7% (8% - do dnia 31 grudnia 2016 roku zgodnie z art. 146a pkt 2 ustawy), z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W poz. 73 załącznika nr 3 do ustawy wymieniono - PKWiU ex 58.13.10.0 - gazety drukowane lub na nośnikach (dyskach, taśmach i innych) - wyłącznie gazety drukowane - oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISSN, wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem: wydawnictw, w których nie mniej niż 67% powierzchni jest przeznaczone na nieodpłatne lub odpłatne ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe, natomiast w poz. 74 załącznika nr 3 do ustawy wymieniono - PKWiU ex 58.14.1 czasopisma i pozostałe periodyki drukowane lub na nośnikach (dyskach, taśmach i innych) - wyłącznie czasopisma i pozostałe periodyki oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISSN, wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem: wydawnictw, w których nie mniej niż 67% powierzchni jest przeznaczone na nieodpłatne lub odpłatne ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe.

Trzeba jednak wskazać, że wskazane towary (usługi) objęte stawką podatku 8% związane z prowadzoną działalnością wydawniczą. Nie obejmują natomiast działalności usługowej związanej z przygotowaniem do druku, ta bowiem nie stanowi działalności wydawniczej.

Również wykonywane przez Spółkę czynności nie stanowią działalności wydawniczej, a sprowadzają się jedynie do wykonania określonych zleconych jej usług związanych jedynie z przygotowaniem do druku, W związku z tym, że zapisy ustawy nie mogą być interpretowane rozszerzająco, dlatego też należy uznać, że wykonywane przez Spółkę czynności nie mogą być opodatkowane stawką 7% (8%).

Biorąc pod uwagę przytoczone wyżej regulacje, należy wskazać, że opodatkowaniu stawką niższą podlega wykonywanie czynności wydawniczej polegającej na wydawaniu gazet lub czasopism albo pozostałych periodyków. Natomiast nie podlega opodatkowaniu stawką niższą działalność niepolegająca na wydawaniu gazet lub czasopism albo pozostałych periodyków.

Ponadto w ocenie Spółki wykonywane przez nią czynności stanowią świadczenie usług, a nie dostawę towarów. Trzeba wskazać, że w celu uznania czy w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z dostawą towaru w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, należy dokonać oceny czy w danym przypadku dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Rozstrzygnięcie kwestii dotyczącej prawidłowości zastosowania stawki podatku od towarów i usług wymaga ustalenia czy proces wytworzenia książek oraz czasopism i późniejszego ich dostarczenia do zamawiającego należy rozpoznać jako dostawę towaru w rozumieniu art. 7 ust. 1 ww. ustawy, czy też jako świadczenie usług o którym mowa w art. 8 przedmiotowej ustawy.

W sytuacji gdy zleceniodawca, zleca Wnioskodawcy (Spółce) wyłącznie wykonanie usług (podwykonawstwo) polegających na przygotowaniu publikacji do druku oraz na przekazaniu przygotowanej do druku publikacji do wydrukowania (usługa zlecona drukarni innemu niezależnego od Wnioskodawcy podmiotowi) to wówczas wykonywana czynność będzie świadczeniem usług, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowanym stawką 23%, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Trzeba wskazać, że wnioskująca Spółka nie dysponuje żadnymi prawami autorskimi do opracowywanych przez siebie materiałów, ani też ich nie przenosi. Tym samym wykonywane przez spółkę czynności ze względu na niewystępowanie w związku z wykonanymi przez spółkę czynnościami przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, dlatego też nie mogą być potraktowane jako dostawa towarów, a jedynie jako świadczenie usług. Ponadto czynności wykonywane przez spółkę polegające na przygotowaniu materiałów dostarczonych przez zamawiającego do druku a następnie przekazanie przygotowanych materiałów pomiotowi trzeciemu do wydrukowania nie mogą być uznane za czynności polegające na druku książek i czasopism, które można potraktować jako dostawę gotowego towaru będącego wynikiem procesu drukowania książek i czasopism. Czynności wykonywane przez Spółkę powinny być zakwalifikowane jako świadczenie usług z uwagi na fakt otrzymania od Zleceniodawcy kompletu materiałów i ich wykorzystaniu oraz zużyciu przy wytworzeniu czasopisma i w związku z tym powinny być opodatkowane stawką 23%.

Jak wynika natomiast z przywołanych wyżej przepisów, preferencyjna stawka podatku od towarów i usług może mieć bowiem zastosowanie wyłącznie do dostawy towarów. W związku z tym, że wykonywane przez Spółkę czynności nie powinny być zakwalifikowane jako świadczenie usług i nie mogą być kwalifikowane jako działalność wydawnicza, dlatego też usługi te powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem według stawki 23%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zgodnie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2016r. poz. 710 ze zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z art. 7 ust. 1 ww. ustawy wynika, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Przy czym towarami są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy).


Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 powołanej ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.


Pojęcie świadczenia usług ma bardzo szeroki zakres. Według ustawy o podatku od towarów i usług jest bowiem szersze od definicji usługi w rozumieniu klasyfikacji statystycznych. Przez świadczenie należy zatem rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie, powstrzymanie się od działania (nieczynienie bądź tez tolerowanie). Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa o podatku od towarów i usług zalicza do grona usług każde świadczenie, które nie jest dostawą w myśl art. 7 tej ustawy.

Należy jednak zaznaczyć, że usługą będzie tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia odnoszący korzyść o charakterze majątkowym.

W związku z powyższym czynność podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy wykonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności, przy czym związek pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można powiedzieć, że płatność następuje w zamian za to świadczenie.

Z okoliczności sprawy wynika, że Spółka zawarła umowę z podmiotem trzecim (Fundacją), który zamawia czasopismo - kwartalnik opatrzony numerem ISSN. Przedmiotem umowy jest przygotowanie do druku materiałów przekazanych przez Wydawcę, a następnie przekazanie przygotowanych materiałów do druku do drukarni i przekazanie wydrukowanych egzemplarzy czasopisma Wydawcy.

Zleceniodawca dostarcza komplet materiałów do druku. Są to artykuły do kwartalnika zapisane w postaci elektronicznej (pliki tekstowe) i fotografie (w postaci elektronicznej lub analogowej), będące jego własnością.

Proces powstawania czasopisma o tej tematyce jest skomplikowany.

Prace dzielone są na poszczególne etapy, są jest prace redakcyjne, wybór materiału fotograficznego, prace edytorskie oraz nadzór autorski nad drukiem. Po pracach edytorskich wykonanych przez Spółkę (Wnioskodawcę) zlecający wykonuje ostateczną korektę oraz zwalnia materiał do druku na podstawie elektronicznego pliku w formacie PDF.

Do obowiązków Wnioskodawcy należy wybór drukarni zapewniającej satysfakcjonujący poziom druku oraz autorski nadzór nad procesem drukarskim, sprowadzający się do osobistej akceptacji pod względem zgodności kolorystycznej kolejnych arkuszy drukarskich w trakcie pracy maszyn oraz kontrolę nad procesami późniejszego uszlachetniania papieru i oprawą introligatorską.

Spółka na zlecenie wydawcy nie zajmuje się wykonywaniem pełnego cyklu produkcyjnego wydawnictw (cyklu wydawniczego), lecz jedynie jego częścią, która polega na przygotowaniu dostarczonych przez zamawiającego materiałów do druku. Spółce nie przysługuje prawo do swobodnego dysponowania wyrobem gotowym (np. jego sprzedaż innemu niż zlecający wydawcy). Właścicielem praw do drukowania tytułu pozostaje zlecający druk wydawca. Zlecenie druku w drukarni następuje w ramach realizacji umowy, jednakże druk mógłby zostać zrealizowany w dowolnej drukarni i na wniosek dowolnego podmiotu.

Spółka nie jest drukarnią. Druk czasopisma zostaje zlecony zewnętrznej firmie - drukarni - za co Wnioskodawca otrzymuje fakturę VAT zawsze z podatkiem w wysokości 23%. Wydrukowane egzemplarze czasopisma Spółka odbiera samodzielnie z drukarni i następnie dostarcza zleceniodawcy wydrukowane czasopismo. Za całość wykonanych prac (w tym prace przygotowawcze do druku oraz weryfikacja prawidłowości druku) Wnioskodawca wystawia zleceniodawcy fakturę VAT ze stawką podatku w wysokości 23%.

Przedmiotem umowy zawartej między Wnioskodawcą a zlecającym jest przygotowanie do druku materiałów przekazanych przez zlecającego, a następnie przekazanie przez Wnioskodawcę przygotowanych materiałów do druku, odbiór wydrukowanych materiałów z drukarni i następnie przekazanie wydrukowanych egzemplarzy do zlecającego. Ostatecznie zlecający otrzymuje od Wnioskodawcy wydrukowane numery czasopisma, jednakże aby było możliwe przekazanie zlecającemu wydrukowanych egzemplarzy czasopisma, konieczne jest uprzednie wykonanie przez Wnioskodawcę dwóch istotnych grup czynności, a są to: prace redakcyjne (do momentu zlecenia drukami druku) oraz nadzór autorski nad drukiem (po zleceniu drukarni druku, do odbioru wydrukowanych materiałów z drukarni).

Wnioskodawca nie dysponuje żadnymi prawami do opracowywanych przez siebie materiałów, w związku z tym też nie może przenieść prawa rozporządzania jak właściciel, w szczególności na rzecz zamawiającego, któremu przez cały czas przysługuje wyłączne prawo do rozporządzania przekazanymi materiałami. W ocenie Wnioskodawcy nie dochodzi po jego stronie do rozporządzania jak właściciel czasopismem - kwartalnikiem. Wykonawca wykonuje jedynie czynności redakcyjne oraz następnie na etapie drukowania nadzoru autorskiego (jakość wydruku, papier, układ druku, układ zdjęć) stanowią zatem w istocie świadczenie usług. Wnioskodawca otrzymuje od Zleceniodawcy komplet materiałów, które może i musi wykorzystać przy redagowaniu czasopisma.

Wnioskodawca wystawia fakturę, która dokumentuje czynności wykonywane przez Wnioskodawcę, a opisane powyżej. Faktura ma opis: Produkcja czasopisma.

Faktura wystawiona przez drukarnię ma opis: „Druk gazety "…" - 3500 szt.” lub „Druk "…" - 3500 szt.” Czasopismo nie jest czasopismem specjalistycznym. Materiały konieczne do wydrukowania czasopisma jak np. farby kleje papier, należą do drukarni.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii, czy wykonywane i opisane przez Wnioskodawcę czynności powinny być opodatkowane podatkiem VAT w wysokości 23%.

W związku z powołanymi wyżej przepisami, w celu uznania czy w niniejszej sprawie mamy do czynienia z dostawą towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, należy rozważyć, czy w danym przypadku dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, tj. czy w wyniku danej transakcji nabywca może faktycznie dysponować rzeczą.

Proces wydrukowania czasopisma w całości z własnych materiałów jest procesem wytworzenia nowego dobra materialnego (rzeczy), o funkcji całkiem odmiennej od tej, związanej z wykorzystanymi materiałami, które staje się przedmiotem obrotu w momencie przeniesienia na wydawcę prawa do rozporządzenia nim jak właściciel. Bez znaczenia są przy tym prawa autorskie przynależne wydawcy do drukowanego utworu, gdyż nie one są w tym przypadku przedmiotem obrotu, lecz rzeczowa postać tegoż utworu, jakim jest czasopismo. Wytworzone w takim procesie produkcyjnym czasopismo jest towarem, w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy, co do którego Wnioskodawca – aby wydawca mógł nim rozporządzać jak właściciel – musi przenieść prawo ich posiadania na nabywcę.

Zwrotu „przeniesienie prawa do rozporządzania” nie należy utożsamiać jedynie z przeniesieniem prawa własności w sensie prawnym, gdyż w pojęciu tym mieszczą się wszelkie formy przeniesienia prawa, które nabywcy umożliwiają rozporządzanie dobrami materialnymi (rzeczami) jak właścicielowi.

W opisanym przypadku Wnioskodawca niewątpliwie wyzbywa się własności użytych do produkcji materiałów, które w ramach tego procesu produkcyjnego przybrały postać rzeczową czasopisma. Przeniesienie własności tych towarów na zleceniodawcę wymaga ich wydania, jako rzeczy określonych co do gatunku – art. 155 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2016r., poz. 380 ze zm.), czyli przeniesienia również ich posiadania na klienta, co pozwala temu ostatniemu na rozporządzanie tymi rzeczami jak właściciel.

Tym samym, w niniejszej sprawie następuje przeniesienie przez Spółkę na klienta prawa do rozporządzania jak właściciel wyprodukowanym majątkiem rzeczowym (czasopismem, którego wytworzenie Wnioskodawca zlecił drukarni, do której należały materiały konieczne do wydrukowania czasopisma), co czyni tę czynność dostawą towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy.

Na podstawie art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Klasyfikacja statystyczna towarów i usług dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest dokonywana na podstawie rozporządzenia z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207 poz. 1293 ze zm.).

Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach.

Na mocy art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie zaś z art. 146a pkt 1 ustawy w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

W poz. 74 załącznika nr 3 do ustawy wymieniono PKWiU ex 58.14.1 - czasopisma i pozostałe periodyki drukowane lub na nośnikach (dyskach, taśmach i innych) - wyłącznie czasopisma i pozostałe periodyki oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISSN, wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem: wydawnictw, w których nie mniej niż 67% powierzchni jest przeznaczone na nieodpłatne lub odpłatne ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe.

W świetle objaśnienia nr 1 do powołanego wyżej załącznika nr 3 do ustawy, wykaz ten nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i usług zwolnionych od podatku lub opodatkowanych stawami niższymi niż stawka, której dotyczy załącznik. Zatem w odniesieniu do dostaw określonych kategorii czasopism, dla których mocą ww. przepisu przewidziano różne stawki, stosuje się regulacje korzystniejsze dla podatnika.

W myśl art. 2 pkt 30 ustawy, przez PKWiU ex – rozumie się zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Umieszczenie ww. oznaczenia przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania danej stawki preferencyjnej tylko do towarów/usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniających określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce „nazwa towaru lub usługi (grupy towarów lub usług)”. Wynikająca z konkretnego załącznika stawka VAT, zwolnienie bądź wyłączenie dotyczy wyłącznie danego towaru lub danej usługi z danego grupowania – konkretnego towaru lub konkretnej usługi wymienionej obok symbolu PKWiU.

Wskazana zatem pozycja 74 załącznika nr 3 dotyczy wyłącznie oznaczonych symbolem PKWiU ex 58.14.1 czasopism i pozostałych periodyków oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISSN, wytwarzanych metodami poligraficznymi, z wyłączeniem: wydawnictw, w których nie mniej niż 67% powierzchni jest przeznaczone na nieodpłatne lub odpłatne ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe.


Mając zatem na uwadze opisany we wniosku stan faktyczny oraz powołane powyżej przepisy prawa należy stwierdzić, że - wbrew stwierdzeniu Spółki - wykonane na rzecz zamawiającego czynności nie stanowiły świadczenia usług, bowiem treść wniosku wskazuje, że Spółka dokonała sprzedaży towaru (czasopisma), którego wytworzenie zleciła drukarni. Zamawiający zamawiał u Wnioskodawcy czasopismo, opatrzone numerem ISSN. W ramach zawartej umowy Wnioskodawca przygotowywał do druku materiały przekazane przez zlecającego, a następnie przygotowane materiały do druku Wnioskodawca przekazywał do drukarni. Kolejno następował odbiór wydrukowanych materiałów z drukarni i przekazanie wydrukowanych egzemplarzy do zlecającego. Wobec tego w okolicznościach przedstawionych we wniosku czynność tę należy uznać za dostawę towaru (czasopisma oznaczonego stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISSN). Bez znaczenia pozostaje w tej konkretnej sytuacji, że wydrukowania czasopisma dokonywał inny podmiot – tj. drukarnia. Ostatecznie zlecający otrzymuje od Wnioskodawcy wydrukowane numery czasopisma – tj. towary. Dostawa czasopisma może być opodatkowana na podstawie art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 ustawy o VAT i w powiązaniu z poz. 74 załącznika nr 3 do tej ustawy 8% stawką podatku od towarów i usług, po spełnieniu łącznie warunków określonych w ww. przepisie. Natomiast w przypadku niespełnienia warunków określonych ww. przepisem, dostawa czasopism podlega opodatkowaniu stawką 23% zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, że niniejsza interpretacja indywidualna traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego lub zmiany stanu prawnego.

Ponadto tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14na pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n dotyczących ochrony prawnej wynikającej z zastosowania się Wnioskodawcy do otrzymanej interpretacji nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku stanowią element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. czynności dokonanych w ramach transakcji, które pomimo spełnienia warunków formalnych ustanowionych w przepisach ustawy, miały zasadniczo na celu osiągnięcie korzyści podatkowych, których przyznanie byłoby sprzeczne z celem, któremu służą te przepisy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2016r., poz. 718 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj