Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
1462-IPPB5.4510.843.2016.2.AJ
z 13 grudnia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 sierpnia 2016 r. (data wpływu 1 września 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 1 grudnia 2016 r. (data wpływu 9 grudnia 2016 r.) na wezwanie Organu podatkowego z dnia 7 listopada 2016 r. (data nadania 7 listopada 2016 r., data doręczenia 28 listopada 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania w Polsce zysku ze sprzedaży udziałów w P. Sp. z o.o. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 1 września 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania w Polsce zysku ze sprzedaży udziałów w P. Sp. z o.o.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca - Spółka N. GMBH posiadająca siedzibę w Szwajcarii i będąca rezydentem podatkowym na terenie tego kraju zamierza dokonać zbycia posiadanych przez siebie udziałów w polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością posiadającą siedzibę na terenie Rzeczpospolitej Polskiej - P. sp. z o.o.

Wnioskodawca zakłada, że z tytułu przedmiotowej transakcji osiągnie zysk.


Na dzień 30 czerwca 2016 r. suma bilansowa aktywów Spółki P. sp. z o.o. wynosi 22.267.146,04 zł. Natomiast wartość gruntów (w tym prawa użytkowania wieczystego gruntu) oraz budynków, lokali i obiektów inżynierii lądowej i wodnej wykazana w bilansie na dzień 30 czerwca 2016 r. to kwota 7.549.711,11 zł.

Nadto w uzupełnieniu wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Wnioskodawca wskazał, że w dniu poprzedzającym dzień sprzedaży udziałów P. sp. z o.o. wartość nieruchomości w rozumieniu art. 46 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny oraz praw do nieruchomości będzie stanowiła mniej niż 50% sumy bilansowej (całkowitej wartości aktywów lub pasywów) P. sp. z o.o.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy zysk uzyskany ze sprzedaż posiadanych udziałów przez Wnioskodawcę - N. GMBH w Spółce P. sp. z o.o. będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym na terenie RP ?


Zdaniem Wnioskodawcy:


Zgodnie z art. 13 ust. 3a) Konwencji z dnia 2 września 1991 r. między Rzeczpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1993 Nr 22, poz. 92 z późn. zm.), zyski osiągane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie, z tytułu przeniesienia własności akcji (udziałów) w spółce, której aktywa majątkowe składają w więcej niż 50 procentach bezpośrednio lub pośrednio z majątku nieruchomego, położonego w drugim Umawiającym się Państwie mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.

Zatem należy stwierdzić, iż zyski osiągane przez szwajcarskiego rezydenta podatkowego z przeniesienia własności majątku stanowiącego udziały w polskiej spółce, której aktywa majątkowe składają się w więcej niż 50 procentach bezpośrednio lub pośrednio z majątku nieruchomego (grunty, budynki, budowle, hale) położonego w Polsce, mogą być opodatkowane w Polsce.

Wymienione w Konwencji aktywa majątkowe oznaczają łącznie wszystkie, wynikające z bilansu spółki aktywa trwałe i aktywa obrotowe stanowiące majątek spółki (wszystkie aktywa w ujęciu bilansowym). Dla wyliczenia udziału majątku nieruchomego spółki w aktywach majątkowych spółki należy wziąć po uwagę udział wartości nieruchomości w całym majątku spółki na który składa się suma aktywów trwałych i aktywów obrotowych tj, udziału majątku nieruchomego w łącznej wartości bilansowej aktywów netto spółki.

Tym samym - aby odpowiedzieć na pytanie, czy aktywa majątkowe spółki składają się bezpośrednio lub pośrednio, więcej niż 50% wartości nieruchomości położonych w umawiającym się państwie, należy porównać wartość tych nieruchomości z wartością całokształtu mienia należącego do spółki, nie uwzględniając jej długów i innych zobowiązań (bez względu na zabezpieczenie hipoteką na danych nieruchomościach). Oznacza to, że wartość księgowa nieruchomości - gruntów, praw użytkowania wieczystego oraz budynków i budowli (nie uwzględniając długów i ciężarów oraz innych zobowiązań, w tym hipotecznych, związanych z tymi nieruchomościami) musi stanowić ponad 50% wszystkich wartości aktywów spółki.

Tym samym w celu określenia czy w należącej do Wnioskodawcy polskiej Spółce z o.o. wartość jej aktywów majątkowych w więcej niż w 50% pochodzi z majątku nieruchomego położonego w Polsce (zgodnie z art. 13 ust. 3a Konwencji) należy porównać wartość bilansową (księgową) majątku nieruchomego Spółki, której udziały będą przedmiotem transakcji (tj. gruntów, praw użytkowania wieczystego, budynków oraz budowli) jako położonego w Polsce (nie uwzględniając zobowiązań związanych z tym majątkiem) z wartością bilansową (księgową) wszystkich składników majątkowych posiadanych przez polską spółkę. Porównanie to wskazuje, iż aktywa majątkowe P. sp. z o.o. składają się w mniej niż w 50 % bezpośrednio lub pośrednio z majątku nieruchomego - jego wartość stanowi ok. 33 % wartości ogółem aktywów Spółki.

Wobec powyższego należy stwierdzić, iż zysk uzyskany przez Spółkę N. GMBH ze sprzedaży udziałów posiadanych przez nią w Spółce P. sp. z o.o. nie będzie w myśl art. 13 ust. 3a) Konwencji z dnia 2 września 1991 r. między Rzeczpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym na terenie RP.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie opodatkowania w Polsce zysku ze sprzedaży udziałów w P. Sp. z o.o. - jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r. poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj