Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-1127/14/MR
z 27 stycznia 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 12 listopada 2014 r. (data wpływu 13 listopada 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 13 listopada 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako przedsiębiorca indywidualny na podstawie wpisu do CEIDG i z tego tytułu podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. Wnioskodawca pozostaje w związku małżeńskim, w którym panuje ustawowy ustrój majątkowy (wspólność ustawowa). W skład przedsiębiorstwa jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę wchodzą m.in. środki trwałe, w tym nieruchomości, jak również wyposażenie, urządzenia techniczne i maszyny, środki transportu oraz towary i środki pieniężne. Wnioskodawca w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą posiada zobowiązania, w tym wobec dostawców, leasingodawców, oraz bieżące zobowiązania z tytułu podatków i ZUS oraz wynagrodzeń. W księgach wieczystych prowadzonych dla nieruchomości wykorzystywanych dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej figurują jako właściciele: Wnioskodawca oraz małżonka Wnioskodawcy (wspólność ustawowa majątkowa małżeńska). Wnioskodawca zamierza przekształcić prowadzoną przez siebie działalność gospodarczą w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, na podstawie przepisów rozdziału VI Kodeksu spółek handlowych, tj. art. 584(1) do art. 584(13). Tym samym wszystkie składniki wchodzące w skład przedsiębiorstwa prowadzonego przez Wnioskodawcę, w tym również nieruchomości wykorzystywane dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej, stanowić będą, na skutek planowanego przekształcenia, o którym mowa powyżej, własność nowo powstałej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka przekształcona). Zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu spółek handlowych nowo powstała spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka przekształcona) będzie spółką, w której jedynym udziałowcem będzie Wnioskodawca (przedsiębiorca przekształcany).

W celu przekształcenia prowadzonej przez siebie działalność gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, na podstawie przepisów rozdziału VI Kodeksu spółek handlowych, tj. art. 584(1) do art. 584(13) przy uwzględnieniu obecnego ustroju majątkowego (wspólność ustawowa małżeńska) obowiązującego pomiędzy Wnioskodawcą i małżonką Wnioskodawcy, Wnioskodawca zamierza:


  1. poprzez umowę zawartą w formie aktu notarialnego ustanowić rozdzielność majątkową względnie ograniczyć istniejącą wspólność ustawową, a w konsekwencji:

    1. w przypadku ustanowienia rozdzielności majątkowej - dokonać podziału majątku wspólnego, na skutek którego Wnioskodawca stanie się wyłącznym właścicielem składników majątku wchodzących w skład prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa, w tym nieruchomości wykorzystywanych dla potrzeb działalności gospodarczej, natomiast żona Wnioskodawcy stanie się wyłącznym właścicielem pozostałych nieruchomości wchodzących obecnie w skład majątku wspólnego małżonków;
    2. w przypadku ograniczenia istniejącej wspólności ustawowej - wyłączyć z obowiązującego ustawowego ustroju majątkowego (wspólność ustawowa) wszystkie składniki majątku wchodzących w skład prowadzonego przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa wraz z nieruchomościami wykorzystywanymi dla potrzeb prowadzenia działalności gospodarczej - na skutek tej czynności Wnioskodawca stanie się wyłącznym właścicielem opisanych powyżej składników majątku;

  2. dokonać dalszych czynności i złożyć stosowne oświadczenia przewidziane w przepisach Kodeksu spółek handlowych (rozdziału VI Kodeksu spółek handlowych, tj. art. 584(1) do art. 584(13) w celu przekształcenia przedsiębiorcy (Wnioskodawcy) w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.


Realizacja powyższych czynności w celu przekształcenia przedsiębiorcy (Wnioskodawcy) w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli przekształcenia działalności gospodarczej osoby fizycznej w spółkę kapitałową wymaga uprzedniego określenia następstw prawnych na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych wynikających w szczególności z przepisów: art. 2 ust. 1 pkt 5, art. 10 ust. 1 pkt 3, art. 10 ust. 1 pkt 7, art. 14 ust. 2 pkt 1 oraz art. 17 ust. 1 pkt 9, art. 19.

Należy podkreślić, że w wyniku planowanego przez podatnika przekształcenia działalności gospodarczej nastąpi zmiana formy prowadzonej działalności gospodarczej. Na skutek przekształcenia przedsiębiorca (Wnioskodawca) stanie się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, nie będzie podlegał przepisom ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, zastosowanie znajdą natomiast przepisy ustawy Kodeks spółek handlowych. Ponieważ przedsiębiorca (Wnioskodawca) przed przekształceniem podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych powstają wątpliwości czy opisane przekształcenie spowoduje konieczność uiszczenia przez przedsiębiorcę (Wnioskodawcę) podatku dochodowego od osób fizycznych.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy Wnioskodawca będzie zobowiązany zapłacić podatek w sytuacji gdy stanie się wyłącznym właścicielem wszystkich składników majątku wchodzących w skład prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wraz z nieruchomościami wykorzystywanymi dla potrzeb prowadzenia tej działalności gospodarczej (objętych obecnie ustrojem wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej):


    1. na skutek umownego podziału majątku wspólnego po ustanowieniu rozdzielności majątkowej, bądź też
    2. na skutek ograniczenia istniejącej wspólności ustawowej małżeńskiej i przyznania tych składników na wyłączną własność Wnioskodawcy (bez obowiązku spłat)?


    1. Czy podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych czynność przekształcenia przedsiębiorcy prowadzącego firmę jednoosobową i działającego na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w sytuacji, gdy ta osoba fizyczna, dokonuje przekształcenia w trybie art. 584(1) i następnych Kodeksu spółek handlowych, czyli w pełnym zakresie obejmującym wszystkie środki trwałe, nieruchomości, wyposażenie oraz inne składniki majątkowe wchodzące w skład dotychczas prowadzonego przedsiębiorstwa?
    2. Czy przekształcenie przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie art. 584(1) i następnych Kodeksu spółek handlowych i objęcie przez Wnioskodawcę udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością spowoduje powstanie przychodu z działalności gospodarczej w szczególności opisanego w art. 14 ust. 2 pkt 1 oraz w art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. z tytułu zbycia majątku, nieruchomości, czy też późniejszej spłaty zobowiązań wynikających z prowadzonej przez Wnioskodawcę indywidualnie pozarolniczej działalności gospodarczej przejętych z mocy prawa przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (spółkę przekształconą)?
    3. Czy nominalna wartość udziałów, które zostaną objęte przez Wnioskodawcę w procesie przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (na podstawie przepisów art. 584(1) i następnych Kodeksu spółek handlowych) będzie stanowić przychód z kapitałów pieniężnych objętych w zamian za wkład niepieniężny w rozumieniu przepisu art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


Ad. I

Zdaniem Wnioskodawcy, przyznanie Wnioskodawcy na wyłączną własność składników majątku wchodzących w skład prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wraz z nieruchomościami wykorzystywanymi dla potrzeb prowadzenia tej działalności gospodarczej na skutek umowy zawartej między małżonkami po uprzednim zniesieniu wspólności majątkowej, względnie po ograniczeniu małżeńskiej wspólności majątkowej, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Stanowisko wnioskodawcy jest zgodne z art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 2012 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 poz. 361 ze zmianami) - przepisów ustawy nie stosuje się bowiem do przychodów z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej oraz przychodów z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich. Z literalnego brzmienia powołanego przepisu wynika, iż wyłączeniu spod działania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegają przychody z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania małżeńskiej wspólności majątkowej, jak również w przypadku ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że planowane czynności dokonane zostać mają między małżonkami w sytuacji zmiany ustroju małżeńskiego wymuszonego niejako przez przepisy Kodeksu spółek handlowych dotyczące przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę kapitałową.


Ad. II

Zdaniem Wnioskodawcy, uwzględniając brzmienie art. 14 ust. 2 pkt 1 oraz art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w zestawieniu z przepisami art. 584(1) i art. 584(2) Kodeksu spółek handlowych, należy stwierdzić, że czynność polegająca na przekształceniu przedsiębiorcy działającego na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej (działalność jednoosobowa) w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z jedynym udziałowcem nie podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych.

Należy bowiem podkreślić, że w dniu 1 lipca 2011 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz. U. Nr 105, poz. 622), która wprowadziła m.in. zmianę umożliwiającą osobie fizycznej wykonującej we własnym imieniu działalność gospodarczą przekształcenie formy prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową (spółka z o.o. bądź spółka akcyjna) z zachowaniem ciągłości prawnej. Wskutek przekształcenia formy prowadzonej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę kapitałową, osoba fizyczna staje się wspólnikiem spółki z o.o. (akcjonariuszem spółki akcyjnej). Zgodnie z brzmieniem art. 584(2) § 1 k.s.h,, spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształconego. Językowa wykładnia tych przepisów prowadzi do wniosku, że przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową wiąże się z sukcesją generalną wszystkich praw i obowiązków przedsiębiorcy przekształcanego, w tym także wynikających z przepisów prawa podatkowego (z wyjątkiem ulg podatkowych). Przekształcenie przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą w jednoosobową spółkę kapitałową to proces zmierzający jedynie do zmiany formy przedsiębiorstwa z zachowaniem ciągłości prawnej. Oznacza to, że osoba fizyczna nie zbywa majątku, a w konsekwencji nie uzyskuje przychodu z tego tytułu także w odniesieniu do przejętych przez spółkę kapitałową zobowiązań przedsiębiorcy - osoby fizycznej (na zasadach sukcesji generalnej). W związku z powyższym nie znajduje tu zastosowania art. 14 ust. 2 pkt 1 oraz art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Uwzględniając fakt, że przekształcenie przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą w jednoosobową spółkę kapitałową jest jednie procesem zmierzającym do zmiany formy prawnej przedsiębiorstwa należy stwierdzić, że u przedsiębiorcy przekształcanego nie powstaje w chwili przekształcenia przychód z tytułu objęcia udziałów bądź akcji spółki przekształconej. Tym samym opisane zdarzenie przyszłe nie będzie skutkowało po stronie wnioskodawcy powstaniem przychodu w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy w przypadku przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową wnioskodawca nie uzyska żadnego przychodu podatkowego z tytułu przekształcenia, co sprawia, że czynność ta nie podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. Dla oceny zasadności powyższego stanowiska Wnioskodawcy nie mają wpływu zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzone ustawą z dnia 3 października 2014r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1328).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że w celu przekształcenia prowadzonej przez siebie działalność gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, na podstawie przepisów rozdziału VI Kodeksu spółek handlowych, tj. art. 584(1) do art. 584(13) przy uwzględnieniu obecnego ustroju majątkowego (wspólność ustawowa małżeńska) obowiązującego pomiędzy Wnioskodawcą i małżonką Wnioskodawcy, Wnioskodawca zamierza:


  1. poprzez umowę zawartą w formie aktu notarialnego ustanowić rozdzielność majątkową względnie ograniczyć istniejącą wspólność ustawową, a w konsekwencji:


    1. w przypadku ustanowienia rozdzielności majątkowej - dokonać podziału majątku wspólnego, na skutek którego Wnioskodawca stanie się wyłącznym właścicielem składników majątku wchodzących w skład prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa, w tym nieruchomości wykorzystywanych dla potrzeb działalności gospodarczej, natomiast żona Wnioskodawcy stanie się wyłącznym właścicielem pozostałych nieruchomości wchodzących obecnie w skład majątku wspólnego małżonków;
    2. w przypadku ograniczenia istniejącej wspólności ustawowej - wyłączyć z obowiązującego ustawowego ustroju majątkowego (wspólność ustawowa) wszystkie składniki majątku wchodzących w skład prowadzonego przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa wraz z nieruchomościami wykorzystywanymi dla potrzeb prowadzenia działalności gospodarczej - na skutek tej czynności Wnioskodawca stanie się wyłącznym właścicielem opisanych powyżej składników majątku;

  2. dokonać dalszych czynności i złożyć stosowne oświadczenia przewidziane w przepisach Kodeksu spółek handlowych (rozdziału VI Kodeksu spółek handlowych, tj. art. 584(1) do art. 584(13) w celu przekształcenia przedsiębiorcy (Wnioskodawcy) w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.


Zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej oraz przychodów z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich.

Z literalnego brzmienia powołanego przepisu wynika zatem, iż wyłączeniu spod działania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegają przychody z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania małżeńskiej wspólności majątkowej, jak również przychody z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich.

Kwestie stosunków majątkowych w małżeństwie reguluje ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2012 r. poz. 788 z późn. zm). Na podstawie art. 31 § 1 tej ustawy z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny).

Jest to ich majątek wspólny. Wspólność wynikająca ze stosunku małżeństwa jest współwłasnością łączną. Cechą charakterystyczną tego typu współwłasności jest to, iż niemożliwe jest ustalenie wielkości udziału małżonków we współwłasności (współwłasność bezudziałowa) oraz żaden z małżonków w czasie jej trwania nie może rozporządzać swymi prawami do majątku wspólnego.

Opisany ustrój majątkowy trwa do ustania lub unieważnienia małżeństwa albo orzeczenia separacji, chyba, że w czasie trwania związku małżeńskiego: 1) małżonkowie zawarli małżeńską umowę majątkową (np. ustanawiającą ustrój rozdzielności majątkowej), 2) z ważnych powodów na żądanie jednego z małżonków sąd orzekł zniesienie współwłasności, 3) wspólność ustała z mocy prawa na skutek całkowitego lub częściowego ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków lub też ogłoszenia upadłości jednego z małżonków.

Stosownie do treści art. 43 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego domniemuje się, iż oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

Ustanie wspólności ustawowej kreuje prawo małżonków do majątku wspólnego na zasadzie współwłasności w częściach ułamkowych, które z reguły jest stanem przejściowym i prowadzi do podziału tego majątku, choć, jak wynika z dyspozycji przepisu art. 211 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r., poz. 121 z późn. zm.) podział ten nie jest obowiązkowy.

Zgodnie z art. 1037 Kodeksu cywilnego w związku z art. 46 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego podział majątku wspólnego może nastąpić bądź na mocy umowy między małżonkami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek z małżonków.

W konsekwencji zatem uznać należy, że w sytuacji przedstawionej we wniosku po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód z tytułu odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy, jak również nie powstanie przychód z innych źródeł w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy, bowiem w tym konkretnym przypadku znajdzie zastosowanie art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy z którego wynika, że z wyłączenia korzystają przychody z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ograniczenia lub ustania małżeńskiej wspólności majątkowej.

W dalszej kolejności należy wskazać, że ustawa z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz. U. z 2011 r., Nr 106, poz. 622), wprowadziła zmianę w Kodeksie spółek handlowych, polegającą na stworzeniu możliwości przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową. Nowelizacja weszła w życie w dniu 1 lipca 2011 r.

Zgodnie z art. 551 § 5 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1030 z późn. zm. dalej „k.s.h”) przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 672, 675 i 983) - (przedsiębiorca przekształcany) może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę przekształconą) (przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową).

Jak stanowi art. 5842 § 1 k.s.h., spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego.

Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej. (art. 5842 § 2 k.s.h.).

Osoba fizyczna, o której mowa w art. 551 § 5, staje się z dniem przekształcenia wspólnikiem albo akcjonariuszem spółki przekształconej (art. 5842 § 3 k.s.h.).

Jednocześnie, art. 5844 k.s.h. precyzuje, że do przekształcenia przedsiębiorcy stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące powstania spółki przekształconej, jeżeli przepisy niniejszego działu nie stanowią inaczej.

Jak to zostało zaznaczone powyżej, jednoosobowej spółce kapitałowej, powstałej w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą, przysługują wszelkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształconego.

Zauważyć należy, iż kwestię sukcesji podatkowych praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształcanych reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, która w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2012 r. nie zawierała regulacji dotyczących przekształcenia działalności gospodarczej prowadzonej indywidualnie przez osobę fizyczną w spółkę kapitałową. Jednakże w ustawie tej wprowadzono zmiany (obowiązujące od dnia 1 stycznia 2013 r.), poprzez dodanie do art. 93a § 4, w myśl którego, jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa przekształcanego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek kapitałowych (przepis ten został dodany przez art. 6 pkt 3 ustawy z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce – Dz.U. z 2012 r., poz. 1342). Wobec powyższego, od dnia 1 stycznia 2013 r. (w zakresie objętym wnioskiem), sukcesja praw na gruncie prawa podatkowego wynika wprost z cytowanego powyżej art. 93a § 4 Ordynacji podatkowej.

Analizując konsekwencje podatkowe w odniesieniu do przekształcenia przedsiębiorcy w jednoosobową spółkę kapitałową, należy się odnieść do art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w którym ustawodawca jako źródło przychodu wymienia kapitały pieniężne.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uznaje się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni, objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Jednakże u Wnioskodawcy, w wyniku przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, nie wystąpi przychód z tytułu objęcia udziałów w spółce kapitałowej.

Ten rodzaj przekształcenia nie opiera się bowiem na aporcie przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki kapitałowej, lecz jest w swej istocie przeniesieniem wyodrębnionego majątku przedsiębiorcy na podmiot inny. Przekształcenie przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą w jednoosobową spółkę kapitałową to proces zmierzający do zmiany formy prawnej przedsiębiorstwa.

Z powyższego wynika, że przedsiębiorca przekształcany nie uzyskuje dochodu, który mógłby podlegać opodatkowaniu, ponieważ majątek osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą (przedsiębiorcy przekształcanego) nie ulega likwidacji i zwrotowi podatnikowi do majątku osobistego, lecz jest majątkiem przekształconej jednoosobowej spółki kapitałowej.

Podkreślić jednakże trzeba, że przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który przekształca się w jednoosobową spółkę kapitałową będzie miał - na dzień przekształcenia - obowiązek sporządzenia wykazu składników majątku, o którym mowa w art. 24 ust. 3a ustawy, zgodnie z art. 24 ust. 3f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Reasumując należy stwierdzić, iż w opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym, u Wnioskodawcy – w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę z o.o.) – nie powstanie przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.).
Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj