Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-1313/14-2/JBB
z 12 marca 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2014r., poz.851) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko  przedstawione we wniosku z dnia 23 grudnia 2014r. (data wpływu 29 grudnia 2014r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy poniesione przez Spółkę wydatki na nabycie obligacji, obejmujące zarówno cenę nominalną obligacji jak i naliczone (narosłe) odsetki (tzw. kupony odsetkowe), stanowią koszt uzyskania przychodu Spółki w momencie wykupu obligacji przez emitenta lub w momencie odpłatnego zbycia obligacji, także w przypadku, gdyby Spółka otrzymała zakupione odsetki z tytułu obligacji (kupony odsetkowe) jeszcze przed momentem wykupu obligacji lub ich odpłatnym zbyciem - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 29 grudnia 2015r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie, ustalenia zasad oraz momentu rozpoznania kosztów uzyskania przychodów z tytułu wydatków na nabycie obligacji obejmujące zarówno cenę nominalną obligacji jak i naliczone (narosłe) odsetki (tzw. kupony odsetkowe).


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:


Spółka S.A. (dalej: „Spółka”), polski rezydent podatkowy, posiadający status krajowego zakładu ubezpieczeń, prowadzi działalność gospodarczą zgodnie z ustawą z 22 maja 2003r. o działalności ubezpieczeniowej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 950 ze zm.). Na podstawie tych regulacji, Spółka obowiązana jest posiadać aktywa spełniające określone ustawowe wymogi, w wysokości nie niższej niż wartość rezerw techniczno-ubezpieczeniowych w ujęciu brutto. Takimi aktywami mogą być w szczególności:

  • papiery wartościowe emitowane, poręczone lub gwarantowane przez Skarb Państwa oraz organizacje międzynarodowe, których członkiem jest Rzeczpospolita Polska, lub
  • obligacje emitowane lub poręczone przez jednostki samorządu terytorialnego lub związki jednostek samorządu terytorialnego (zwane dalej łącznie: „obligacjami”).


Obligacje stanowią papiery wartościowe inkorporujące wierzytelność, w których emitent (np. Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego), stwierdza, że jest dłużnikiem właściciela (posiadacza) obligacji (obligatariusza) i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonego świadczenia, przede wszystkim do wykupu tych obligacji.


Obligacje mogą być oprocentowane w postaci odsetek (tzw. obligacje kuponowe) lub dyskonta (tzw. obligacje zerokuponowe lub dyskontowe). W przypadku obligacji oprocentowanych w postaci odsetek, ich emitent, oprócz obowiązku wykupu obligacji, jest zobowiązany do okresowych świadczeń pieniężnych (w ustalonych z góry terminach), tj. płatności odsetkowych (tzw. kuponów odsetkowych), na rzecz obligatariusza.


Obligacje mogą być przedmiotem obrotu (np. odpłatnego zbycia) na rynku pierwotnym lub wtórnym.


W związku z prowadzoną działalnością Spółka nabywa m.in. obligacje oprocentowane w formie odsetek (obligacje kuponowe), zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym.


W przypadku nabycia obligacji na rynku wtórnym, cena tych obligacji obejmuje:

  • cenę nominalną obligacji oraz
  • wartość odsetek od obligacji naliczonych u poprzedniego obligatariusza (tj. wartość kuponu odsetkowego).


Odrębne wskazywanie ceny nominalnej obligacji i ceny odsetek (kuponu odsetkowego) wynika z faktu, iż daty wymagalności należności odsetkowej (terminy płatności odsetek) mogą być wcześniejsze niż należność z tytułu wykupu obligacji (data wykupu, termin zapadalności obligacji). Płatności za dany okres odsetkowy powstają w określonym terminie w przyszłości, tj. w dniu zapadalności kuponu odsetkowego. Stąd też Spółka nabywając obligację np. w środku okresu odsetkowego, otrzyma świadczenie pieniężne naliczone za cały okres odsetkowy, niezależnie od tego ile dni w ciągu tego okresu będzie w posiadaniu danej obligacji.


W konsekwencji, Spółka nabywając obligacje na rynku wtórnym, nabywa prawo do spełnienia przez emitenta zarówno określonego świadczenia głównego, tj. wykupu wyemitowanych obligacji, jak również świadczenia ubocznego, którym jest wypłata w określonych terminach należnych odsetek, które mogą dotyczyć także okresu sprzed dokonania nabycia obligacji.


W związku z powyższym stanem faktycznym zadano następujące pytanie:


Czy poniesione przez Spółkę wydatki na nabycie obligacji, obejmujące zarówno cenę nominalną obligacji jak i naliczone (narosłe) odsetki (tzw. kupony odsetkowe), stanowią koszt uzyskania przychodu Spółki w momencie wykupu obligacji przez emitenta lub w momencie odpłatnego zbycia obligacji, także w przypadku, gdyby Spółka otrzymała zakupione odsetki z tytułu obligacji (kupony odsetkowe) jeszcze przed momentem wykupu obligacji lub ich odpłatnym zbyciem?


Zdaniem Wnioskodawcy, poniesione przez nią wydatki na nabycie obligacji, obejmujące zarówno cenę nominalną obligacji jak i naliczone (narosłe) odsetki (tzw. kupony odsetkowe), stanowią koszt uzyskania przychodu Spółki w momencie wykupu obligacji przez emitenta lub w momencie odpłatnego zbycia obligacji, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 851 ze zm., dalej: „updop”), także w przypadku, gdyby Spółka otrzymała wcześniej zakupione odsetki z tytułu obligacji (kupony odsetkowe) jeszcze przed momentem wykupu obligacji lub ich odpłatnym zbyciem.


Wynika to z następujących przesłanek:


Obligacje stanowią papiery wartościowe zgodnie z art. 3 pkt 1 lit. a ustawy z 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz.U. z 2014r. poz. 94 ze zm.), art. 95 - 102 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2013r. poz. 885 ze zm.) oraz art. 4 ust. 1 ustawy z 29 czerwca 1995 r. o obligacjach (t.j. Dz.U. z 2014r. poz. 730 ze zm.).


Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8 updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie papierów wartościowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych.

Zgodnie z powyższym przepisem (a contrario), wydatki poniesione na nabycie papierów wartościowych (w tym obligacji) stanowią koszt uzyskania przychodu dopiero z momentem odpłatnego zbycia papierów wartościowych (w tym obligacji) lub w momencie ich wykupu przez emitenta.


Przepisy updop nie określają w jakim momencie koszt podatkowy stanowią wydatki poniesione na nabycie naliczonych odsetek (kuponów odsetkowych), nabytych wraz z samą obligacją. Jednak w ocenie Spółki, wydatki na nabycie kuponów odsetkowych również stanowią wydatki na nabycie papieru wartościowego (obligacji) w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 updop. Niniejszym, wydatkami na nabycie obligacji są zarówno wydatki na nabycie wartości nominalnej obligacji jak i wydatki na nabycie naliczonych odsetek (kuponu odsetkowego) związanych z tą obligacją. Spółka nie dokonuje oddzielnych nabyć odsetek (kuponów odsetkowych) lecz łącznie nabywa prawo do naliczonych do daty nabycia obligacji odsetek wraz z nabyciem obligacji.

Należy wskazać, że wydatki na nabycie obejmują nie tylko cenę nabywanego papieru wartościowego, ale także wszystkie inne koszty związane z jego nabyciem. Brak więc podstaw prawnych do różnicowania momentu rozpoznania jako koszt uzyskania przychodu wydatków na cenę nominalną obligacji i wydatków na nabycie odsetek od obligacji naliczonych u poprzedniego obligatariusza (tj. wartość kuponu odsetkowego). Moment faktycznego otrzymania odsetek z tytułu obligacji nie ma wpływu na moment zaliczenia wydatków na nabycie obligacji (w tym wydatków na nabycie prawa do tych odsetek) do kosztów uzyskania przychodów Spółki.

Mając na uwadze powyższe, w ocenie Spółki, powinna ona rozpoznać jako koszt uzyskania przychodu poniesione przez nią wydatki na nabycie obligacji, obejmujące zarówno cenę nominalną obligacji jak i naliczone odsetki (tzw. kupony odsetkowe), w momencie wykupu obligacji przez emitenta lub odpłatnego zbycia obligacji, niezależnie od momentu w którym Spółka otrzymała zakupione odsetki z tytułu obligacji (kupony odsetkowe).


Końcowo Spółka wskazuje, że powyższy pogląd potwierdziły organy podatkowe w wydanych interpretacjach podatkowych, np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 9 sierpnia 2012 r. nr IPPB3/423-371/12-2/MS lub Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 25 listopada 2009 r. nr IPPB3/423-616/09-2/JB


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późń. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj