Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/4511-480/15-2/MK
z 9 lipca 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 29 kwietnia 2015 r. (data wpływu 4 maja 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie dotyczącym sposobu ustalenia dochodu z tytułu częściowego zwrotu lub zwrotu całkowitego środków zgromadzonych na indywidualnym koncie emerytalnym (IKE) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 4 maja 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie dotyczącym sposobu ustalenia dochodu z tytułu częściowego zwrotu lub zwrotu całkowitego środków zgromadzonych na indywidualnym koncie emerytalnym (IKE).


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca pełni usługi agenta transferowego, w ramach których na podstawie umowy z towarzystwami funduszy inwestycyjnych wspiera fundusze inwestycyjne (dalej: „Fundusze”, w tym fundusze inwestycyjne prowadzące dla swoich klientów indywidualne konta emerytalne, dalej: „IKE”) w wypełnianiu obowiązków płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych.

Fundusze obowiązane są jako płatnik do pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego m. in. od dochodu oszczędzającego na IKE z tytułu zwrotu albo częściowego zwrotu środków zgromadzonych na tym koncie (w przeciwieństwie do wypłat i wypłat transferowych korzystających, co do zasady, ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych).

Zgodnie z art. 37 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r., poz. 1147 ze zm., dalej: „ustawa o IKE”) oszczędzający na IKE może złożyć zlecenie zwrotu skutkujące wypłatą zgromadzonych na koncie środków. Zlecenie zwrotu może przybrać dwie formy: zwrotu całkowitego (tj. wycofania z IKE wszystkich środków), bądź zwrotu częściowego (wycofania z IKE części środków). Wnioskodawca dokonuje obliczenia dochodu na potrzeby poboru podatku w następujący sposób:


  1. W przypadku zwrotu częściowego

W przypadku częściowego zwrotu dochodem jest kwota zwrotu pomniejszona o koszty uzyskania przychodu przypadające na ten zwrot. Przy czym wskazane koszty (KUP) ustalane są zgodnie z poniższym wzorem:


KUP = Wartość zwrotu*Wartość wpłat na IKE/Wartość środków zgromadzonych na IKE na moment zwrotu


Gdzie wartość wpłat na IKE jest sumą wszystkich dokonanych wpłat brutto w ramach bieżącej umowy IKE powiększoną o wpłaty na IKE z poprzednich programów IKE pomniejszoną o sumę KUP dla poprzednich zrealizowanych zwrotów częściowych w ramach tej umowy IKE. Wartość ta nie uwzględnia więc m. in. wpłat na PPE/wypłat transferowych z PPE oraz wypłat transferowych z IKE osoby zmarłej na IKE uprawnionego.


  1. W przypadku zwrotu całościowego

W przypadku zwrotu całościowego dochód obliczany jest jako kwota zwrotu pomniejszona o koszty uzyskania przychodu. Przy czym wskazane koszty (KUP2) ustalane są zgodnie z poniższym wzorem:


KUP2 = Wartość wszystkich wpłat na IKE (w tym wpłat na PPE/wypłat transferowych z PPE oraz wypłat transferowych z IKE osoby zmarłej na IKE uprawnionego) - KUP rozpoznane przy ewentualnych wcześniejszych zwrotach częściowych.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


  1. Czy przedstawiony w opisie stanu faktycznego sposób obliczania dochodu oszczędzającego dla celów poboru podatku przez płatnika w przypadku zwrotów częściowych jest prawidłowy?
  2. Czy przedstawiony w opisie stanu faktycznego sposób obliczania dochodu oszczędzającego dla celów poboru podatku przez płatnika w przypadku zwrotu całościowego jest prawidłowy?

Zdaniem Wnioskodawcy,


  1. Przedstawiony w opisie stanu faktycznego sposób obliczania dochodu oszczędzającego dla celów poboru podatku przez płatnika w przypadku zwrotów częściowych jest prawidłowy.
  2. Przedstawiony w opisie stanu faktycznego sposób obliczania dochodu oszczędzającego dla celów poboru podatku przez płatnika w przypadku zwrotu całościowego jest prawidłowy.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT od dochodu oszczędzającego na indywidualnym koncie emerytalnym z tytułu zwrotu albo częściowego zwrotu, w rozumieniu przepisów o indywidualnych kontach emerytalnych, środków zgromadzonych na tym koncie pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19%. Zwroty oraz zwroty częściowe w przeciwieństwie do wypłat i wypłat transferowych korzystających, co do zasady, ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych, są więc opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy o PIT płatnicy są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych m in. ze zwrotów i zwrotów częściowych z IKE.


Zgodnie z 30a ust. 8 ustawy o PIT dochodem, o którym mowa w ust. 1 pkt 10 tego artykułu (tj. dochodem ze zwrotów bądź częściowych zwrotów z IKE), jest różnica między kwotą stanowiącą wartość środków zgromadzonych na indywidualnym koncie emerytalnym a sumą wpłat na indywidualne konto emerytalne.


  1. Zwroty częściowe

Zgodnie z art. 30a ust. 8b ustawy o PIT „w przypadku częściowego zwrotu dochodem jest kwota zwrotu pomniejszona o koszty przypadające na ten zwrot. Za koszt, o którym mowa w zdaniu pierwszym, uważa się iloczyn kwoty zwrotu i wskaźnika stanowiącego udział sumy wpłat na indywidualne konto emerytalne do wartości środków zgromadzonych na tym koncie”. Zgodnie zaś z ust. 8c tego artykułu „przy kolejnym częściowym zwrocie przepisy ust. 8a i 8b stosuje się odpowiednio, z tym że do ustalenia wartości środków zgromadzonych na indywidualnym koncie emerytalnym bierze się aktualny stan środków na tym koncie”.


W świetle powyższego dochodem jest kwota zwrotu pomniejszona o koszty uzyskania przychodu przypadające na ten zwrot. Wskazane koszty powinny być obliczone poprzez pomnożenie kwoty zwrotu i wskaźnika stanowiącego stosunek sumy wpłat na IKE do wartości środków zgromadzonych na IKE na moment zwrotu. Wartość kosztu (KUP) powinna być więc obliczona zgodnie z poniższym wzorem:

KUP = Wartość zwrotu*Wartość wpłat na IKE/Wartość środków zgromadzonych na IKE na moment zwrotu


Rozważenia wymaga jednak, jaka wartość wpłat na IKE powinna zostać uwzględniona przy obliczaniu kosztów uzyskania przychodu w przypadku zwrotu częściowego.


Zgodnie z art. 37 ust. la ustawy o IKE zwrot częściowy może dotyczyć wyłącznie środków pochodzących z wpłat na IKE. Przy czym przez „wpłatę” rozumie się, zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o IKE „wpłatę środków pieniężnych dokonywaną przez oszczędzającego na IKE lub IKZE lub przekazanie pożytków z papierów wartościowych zgromadzonych na IKE lub IKZE oszczędzającego”. Zwrot częściowy nie może dotyczyć więc środków pochodzących z wpłat na PPE/wypłat transferowych z PPE oraz wypłat transferowych z IKE osoby zmarłej na IKE uprawnionego. Jednoznacznie potwierdza to pismo Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej z 22 stycznia 2015 r. skierowane do Prezesa Zarządu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami, w którym wskazano m. in. „wyrażenia wpłata i wypłata transferowa (w przedmiotowym wypadku przeniesienie środków z PPE na IKE) nie są tożsame, określają różne stany prawne (faktyczne) i stąd nie można wpłat do PPE (wnoszonych przez pracodawcę a nie uczestnika) ani środków przyjętych tytułem transferu z PPE na IKE, traktować jako wpłat na IKE”.

Podsumowując, wpłat na PPE/wypłat transferowych z PPE (oraz wypłat transferowych z IKE osoby zmarłej na IKE uprawnionego) na potrzeby zwrotu częściowego nie należy traktować jako wpłat. W konsekwencji, oszczędzający nie może tymi kwotami dysponować w ramach zwrotu częściowego. Nie jest zatem uzasadnione uwzględnianie tych kwot w kalkulacji kosztów uzyskania przychodów z tytułu zwrotu częściowego.

W przypadku kolejnych zwrotów częściowych, ustawodawca nakazuje stosować odpowiednio art. 30a ust. 8a ustawy o PIT, zgodnie z którym „dochodem przy całkowitym zwrocie, który został poprzedzony zwrotami częściowymi, jest różnica pomiędzy wartością środków zgromadzonych na indywidualnym koncie emerytalnym na dzień całkowitego zwrotu a sumą wpłat na indywidualne konto emerytalne pomniejszona o koszty częściowych zwrotów ”,

W konsekwencji, w przypadku kolejnych zwrotów częściowych kwota wpłat powinna być pomniejszona o sumę KUP dla poprzednich zrealizowanych zwrotów częściowych.


W świetle powyższego, stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym przy obliczaniu kosztów uzyskania przychodów w przypadku zwrotu częściowego wartość wpłat na IKE jest sumą wszystkich dokonanych wpłat brutto w ramach bieżącej umowy IKE powiększoną o wpłaty na IKE z poprzednich programów IKE pomniejszoną o sumę KUP dla poprzednich zrealizowanych zwrotów częściowych w ramach tej umowy IKE oraz nie uwzględnia ona m.in. wpłat na PPE/wypłat transferowych z PPE oraz wypłat transferowych z IKE osoby zmarłej na IKE uprawnionego należy uznać za prawidłowe.


Powyższe stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez upoważnionych Dyrektorów Izby Skarbowych. Przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 16 maja 2014 r. (sygn. IPPB2/415-103/14-2/MK) wskazano:

„Tak więc, przy dokonaniu przez oszczędzającego częściowego zwrotu z IKE na „sumę wpłat na IKE” składają się: wpłaty dokonywane przez oszczędzającego na IKE, przekazanie pożytków z papierów wartościowych (wpłata w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy o IKE i IKZE), wpłaty dokonane na IKE oszczędzającego prowadzone przez poprzednie instytucje finansowe i przekazane od nich pożytki z papierów wartościowych.

Natomiast w „sumie wpłat” nie mogą być uwzględnione wpłaty w ramach pracowniczych programów emerytalnych, z których nastąpiły wypłaty transferowe do IKE. Zgodnie bowiem z cytowanym powyżej art. 37 ust. la ustawy o IKE i IKZE, przedmiotem częściowo zwracanych środków mogą być tylko środki pochodzące z wpłat na IKE. Do sumy wpłat na IKE nie będą zaliczone także wypłaty transferowe z IKE zmarłego na IKE osoby uprawnionej”.


W zakresie zaś kolejnych zwrotów częściowych, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w cytowanej interpretacji wskazał:


W przypadku dalszych częściowych zwrotów zgodnie z treścią wyżej cytowanego art. 30a ust. 8c, przepisy ust. 8a i 8b stosuje się odpowiednio, z tym że do ustalenia wartości środków zgromadzonych na IKE bierze się aktualny stan środków na tym koncie. (...)


Z powyższego wynika, że istota tych regulacji sprowadza się do pomniejszenia „sumy wpłat na IKE” o sumę kosztów dokonanych wcześniej częściowych zwrotów obliczonych przy określaniu każdorazowego dochodu z częściowego zwrotu (iloczyn kwoty częściowego zwrotu i wskaźnika stanowiącego udział sumy wpłat na IKE do wartości środków zgromadzonych na tym, koncie przy wcześniejszym zwrocie).


  1. Zwrot całościowy

Jak zostało wskazane wyżej zgodnie z art. 30a ust. 8a ustawy o PIT dochodem przy całkowitym zwrocie, który został poprzedzony zwrotami częściowymi, jest różnica pomiędzy wartością środków zgromadzonych na indywidualnym koncie emerytalnym na dzień całkowitego zwrotu a sumą wpłat na indywidualne konto emerytalne pomniejszoną o koszty częściowych zwrotów.

Ponieważ w ramach zwrotu całościowego, oszczędzający może dysponować całą pozostałą kwotą środków zgromadzonych na IKE (w tym kwotami pochodzącymi z wpłat na PPE/wypłat transferowych z PPE oraz wypłat transferowych z IKE osoby zmarłej na IKE uprawnionego), dla potrzeb kalkulacji kosztów uzyskania przychodów zasadne jest uwzględnienie całej kwoty środków ulokowanych na IKE. Kwota ta powinna być pomniejszona jednak o koszty uzyskania przychodów rozpoznane przy dokonanych uprzednio zwrotach częściowych. Takie działanie gwarantuje, że suma kosztów uzyskania przychodów w przypadku dokonania szeregu zwrotów częściowych poprzedzających zwrot całościowy i w przypadku dokonania wyłącznie jednorazowego zwrotu całościowego będzie identyczna.


W świetle powyższego, stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym w przypadku zwrotu całościowego dochód obliczany jest jako kwota zwrotu pomniejszona o koszty uzyskania przychodu. Przy czym wskazane koszty (KUP2) ustalane są zgodnie z poniższym wzorem:


KUP2 = Wartość wszystkich wpłat na IKE (w tym wpłat na PPE/wypłat transferowych z PPE oraz wypłat transferowych z IKE osoby zmarłej na IKE uprawnionego) - KUP rozpoznane przy ewentualnych wcześniejszych zwrotach częściowych jest prawidłowe.


Prawidłowość powyższego stanowiska zyskuje również potwierdzenie w wydawanych interpretacjach indywidualnych. W przywoływanej już interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, organ wskazał: „przy zwrocie całkowitym (art. 30a ust. 8), na »sumę wpłat na IKE« składają się: wpłaty dokonane przez oszczędzającego na IKE, przekazanie pożytków z papierów wartościowych (wpłata w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy i IKE i IKZE), wpłaty dokonane na IKE oszczędzającego prowadzone przez inne instytucje finansowe, i przekazane od nich pożytki z papierów wartościowych, a także przeniesienie środków zgromadzonych w pracowniczych programach emerytalnych na konto oszczędzającego w IKE. tj. suma składek podstawowych wpłacanych do PPE i suma składek dobrowolnych wnoszonych przez oszczędzającego do PPE”.


Analogiczne stanowisko zostało wskazane w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 14 lutego 2014 r. (sygn. ITPB2/415-1081/13/IB).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14 c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Odnośnie powołanych we wniosku interpretacji organów podatkowych - wskazać należy, że orzeczenia te nie są wiążące dla tutejszego organu. Interpretacje organów podatkowych dotyczą tylko konkretnej, indywidualnej sprawy, osadzonej w określonym stanie faktycznym i tylko w tej sprawie rozstrzygnięcie w każdej z nich zawarte jest wiążące.


W związku z tym, organy podatkowe mimo, iż w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami – nie tylko innych organów podatkowych, jednak nie stosują wprost tych rozstrzygnięć także i z tego powodu, że nie stanowią one materialnego prawa podatkowego.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012, poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj