Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/4511-415/15/PSZ
z 27 maja 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 24 lutego 2015 r. (data wpływu 4 marca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania w formie karty podatkowej - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 4 marca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania w formie karty podatkowej.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Prowadzi Pani działalność gospodarczą na podstawie zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej w CEDIG. Przedmiotem działania Pani przedsiębiorstwa jest działalność gastronomiczna i handlowa. Działalność tę prowadzi Pani całorocznie w obiekcie pływalni i dodatkowo w sezonie letnim w obiekcie dzierżawionym. Działalność opodatkowana jest w formie karty podatkowej.

Mąż Pani prowadzi działalność gospodarczą wpisaną do CEDIG opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych. Formą rozliczenia podatków przyjętą przez męża jest podatkowa księga przychodów i rozchodów. Zarówno Pani jak i mąż jesteście czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług. Przedmiotem Pani działalności w ramach działalności gastronomicznej są restauracje i inne placówki gastronomiczne oraz ruchome placówki gastronomiczne. Symbol zakwalifikowany do PKWIU 56.10.A, 56.10.B. Prowadzi też Pani sprzedaż soków, napoi w małych opakowaniach butelkowych i kartonikach bez napoi alkoholowych i piwa.

Soki te sprzedaje Pani do konsumpcji w punktach gastronomicznych i posiłkach wydawanych konsumentom na wynos. Działalność ta jest zakwalifikowana wg PKD w poz. 47.90.Z.

W ramach działalności nie sprzedaje Pani lodów z automatu i gofrów, natomiast prowadzi sprzedaż z automatu napoi zimnych (pepsi) i napoi gorących (kawa, herbata).

Mąż Pani zamierza rozszerzyć swoją działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży lodów z automatu i gofrów nie tylko w miejscach prowadzenia przez siebie działalności wykazanych w CEDIG w tym również w obiekcie stanowiącym współwłasność małżonków.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy rozszerzenie przez męża działalności gospodarczej nie będzie powodowało utraty przez Panią prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej?


Zdaniem Wnioskodawcy, według Rozdziału III ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne do działalności gastronomicznej, bez sprzedaży napoi alkoholowych o zawartości powyżej 0,5 % alkoholu, zalicza się również sprzedaż lodów z automatu, co wynika z części IV załącznika Nr 3 do ww. ustawy.

Dlatego też, zdaniem Pani rozszerzona działalność męża o sprzedaż lodów z automatu i gofrów nie będzie kolidowała z Pani pozostałą działalnością gastronomiczną i handlową z zakresu sprzedaży artykułów żywnościowych przy zatrudnieniu w sezonie 4 pracowników i nie pozbawi Pani opodatkowania w formie karty podatkowej.

Natomiast mąż będąc opodatkowany na zasadach ogólnych może rozszerzyć swoją działalność o nowy przedmiot działalności, ponieważ w tym zakresie ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stawia żadnych ograniczeń.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 ze zm.), zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność:


  • pkt 2 – usługową w zakresie handlu detalicznego żywnością, napojami, wyrobami tytoniowymi oraz kwiatami, z wyjątkiem napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5% - w warunkach określonych w części II tabeli,
  • pkt 4 – gastronomiczną - jeżeli nie jest prowadzona sprzedaż napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5% - w warunkach określonych w części IV tabeli.


W myśl art. 4 ust. 1 ww. ustawy, użyte w ustawie określenia oznaczają:


  • pkt 2 – działalność gastronomiczna - usługi związane z przygotowaniem posiłków oraz sprzedażą posiłków i towarów,
  • pkt 3 – działalność usługowa w zakresie handlu - sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.


Stosownie do treści art. 25 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatnicy prowadzący działalność, o której mowa w art. 23, podlegają opodatkowaniu w formie karty podatkowej, jeżeli:


  1. złożą wniosek o zastosowanie opodatkowania w tej formie,
  2. we wniosku, o którym mowa w pkt 1, zgłoszą prowadzenie działalności wymienionej w jednej z 12 części tabeli,
  3. przy prowadzeniu działalności nie korzystają z usług osób nie zatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne,
  4. nie prowadzą, poza jednym z rodzajów działalności wymienionej w art. 23, innej pozarolniczej działalności gospodarczej,
  5. małżonek podatnika nie prowadzi działalności w tym samym zakresie,
  6. nie wytwarzają wyrobów opodatkowanych, na podstawie odrębnych przepisów, podatkiem akcyzowym,
  7. pozarolnicza działalność gospodarcza zgłoszona we wniosku, o którym mowa w pkt 1, nie jest prowadzona poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.


W załączniku nr 3 do powyższej ustawy - Tabela miesięcznych stawek podatku dochodowego w formie karty podatkowej w części IV Gastronomia – prowadzenie działalności gospodarczej bez sprzedaży napojów o zawartości powyżej 1,5% alkoholu – wymieniono:


  • w poz. 1 - sprzedaż lodów z automatu.
  • w poz. 2 – pozostałą działalność gastronomiczną.


Z przedstawionych we wniosku informacji wynika, że prowadzi Pani m.in. działalność gastronomiczną i handlową, która opodatkowana jest w formie karty podatkowej. W ramach działalności nie sprzedaje Pani lodów z automatu i gofrów, natomiast prowadzi sprzedaż z automatu napoi zimnych (pepsi) i napoi gorących (kawa, herbata). Mąż Pani prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych. Formą rozliczenia podatków przyjętą przez męża jest podatkowa księga przychodów i rozchodów. Mąż Pani zamierza rozszerzyć swoją działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży lodów z automatu i gofrów.

Z analizy powyższych regulacji prawnych wnika, że aby nabyć i zachować uprawnienia do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej należy spełnić szereg warunków podmiotowych i przedmiotowych, zawartych w ustawie o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Karta podatkowa nie przysługuje w przypadku, gdy małżonek podatnika prowadzi działalność gospodarczą w tym samym zakresie co podatnik.

Odnosząc zatem treść cyt. powyżej art. 25 ust. 1 pkt 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że utraci Pani prawo do opodatkowania dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej w formie karty podatkowej, w sytuacji, gdy mąż Pani prowadzić będzie działalność gospodarczą w tym samym zakresie co Pani, tj. w zakresie działalności gastronomicznej.

Na podstawie definicji działalności gastronomicznej zawartej w art. 23 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz w części IV Tabeli miesięcznych stawek podatku dochodowego w formie karty podatkowej stwierdzić należy, że sprzedaż lodów z automatu i gofrów mieści się zakresie działalności gastronomicznej.

Oznacza to, że po rozszerzeniu działalności, o której mowa we wniosku mąż będzie prowadził usługi w tym samym zakresie co Pani (działalność gastronomiczna). Z tego względu – w sytuacji opisanej we wniosku – utraci Pani prawo do opodatkowania w formie karty podatkowej.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj