Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/4512-303/15/EB
z 2 czerwca 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 9 marca 2015 r. (data wpływu 16 marca 2015 r.), uzupełnionym w dniu 25 maja 2015 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:


- zwolnienia od podatku darowizny garażu – jest prawidłowe

- braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 16 marca 2015 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 25 maja 2015 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku darowizny garażu oraz braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Jest Pan przedsiębiorcą samodzielnie prowadzącym działalność w zakresie wykonywania usług budowlanych. Jest Pan podatnikiem VAT czynnym, w zakresie podatku od towarów i usług zobowiązanym do składania deklaracji miesięcznych. W miesiącu maju 2001 r. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nabył z majątku odrębnego garaż – lokal niemieszkalny – także od podatnika VAT czynnego, który był wykorzystywany przez Pana do prowadzenia działalności gospodarczej od maja 2001 r. do dnia 25 lutego 2015 r., kiedy podarował Pan ww. lokal żonie, z którą na podstawie zawartej w dniu 26 kwietnia 2012 r. umowy w formie aktu notarialnego została ustanowiona rozdzielność majątkowa. W miesiącu nabycia lokalu niemieszkalnego odliczył Pan od podatku należnego podatek naliczony wynikający z faktury dokumentującej nabycie ww. garażu.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  • Czy dostawa (darowizna) w dnia 25 lutego 2015 r. dla żony lokalu niemieszkalnego (garażu), który był przez Pana wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?
  • Czy w związku z dostawą (darowizną) ww. lokalu niemieszkalnego spoczywa na Panu obowiązek korekty podatku naliczonego udokumentowanego fakturą, odliczonego od podatku należnego za miesiąc maj 2001 r.?


Zdaniem Wnioskodawcy, w przedmiotowej sprawie, stosownie do art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2, rozumienie się wszelkie darowizny towarów, w tym darowizny towarów dla członków rodziny. Z uwagi jednak na fakt, że pomiędzy pierwszym zasiedleniem garażu, w tym wypadu jest to data przyjęcia lokalu do użytkowania przez stronę, minął okres ponad dwóch lat, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. b) ustawy, dostawa (darowizna) lokalu niemieszkalnego jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Wskazać należy w przedmiotowej sprawie, że od daty odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem lokalu niemieszkalnego minęło ponad 10 lat, co stanowi, że w przedmiotowej sprawie nie znajduje zastosowania art. 91 ustawy. Reasumując powyższe należy uznać, że dostawa (darowizna) w dniu 25 lutego 2015 r. przez Pana na rzecz żony lokalu niemieszkalnego, który był przez stronę wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej, jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz w związku z niniejszą dostawą (darowizną) ww. lokalu niemieszkalnego nie spoczywa na Panu obowiązek korekty podatku naliczonego udokumentowanego fakturą, który został odliczony przez Pana od podatku należnego za miesiąc maj 2001 r.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest:


  • prawidłowe – w zakresie zwolnienia od podatku darowizny garażu,
  • nieprawidłowe – w zakresie braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W myśl art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.


Pod pojęciem towaru – zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy – rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do treści art. 41 ust. 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, stawka podatku wynosi 22%.

Jednakże w myśl art. 146a pkt 1 tej ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, bądź zwolnienie od podatku.


Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:


  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.


W art. 2 pkt 14 ustawy ustawodawca określił, co należy rozumieć pod pojęciem pierwszego zasiedlenia. Zgodnie z tym przepisem, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:


  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.


Z treści powyższego przepisu wynika, że aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynków (budowli) lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Jeżeli zatem podatnik wybuduje obiekt, bądź go zmodernizuje, przy czym nakłady na ulepszenie wyniosą co najmniej 30% wartości początkowej, a następnie obiekt ten (lub ulepszenie) zostanie oddany do użytkowania (wprowadzony przez podatnika do ewidencji środków trwałych), nie oznacza to, że został on zasiedlony. Oddanie do użytkowania nie nastąpiło bowiem w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany obiekt zostanie sprzedany lub np. oddany w dzierżawę lub najem, bowiem zarówno sprzedaż, dzierżawa, czy najem są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Zasady dokonywania korekty podatku naliczonego od nabytych towarów i usług, które wykorzystywane są przez podatnika zarówno do czynności opodatkowanych, jak i zwolnionych od podatku, są określone w treści art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług.

Należy jednak wskazać, że zasady zawarte art. 91 ustawy, dotyczą towarów i usług nabywanych po dniu 30 kwietnia 2004 r., tj. w okresie obowiązywania ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Wynika to z regulacji zawartej w art. 163 ust. 2 ustawy, zgodnie z którym korekta kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 91, za rok 2004 dotyczy okresu od dnia 1 maja do końca roku podatkowego. Do obliczenia proporcji przyjmuje się obroty osiągnięte w tym okresie. Obliczoną za ten okres proporcję stosuje się przy wyliczeniu kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu zgodnie z art. 90 w trakcie 2005 r. W stosunku do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych przed 1 maja 2004 r. stosuje się przepisy art. 20 ust. 5 ustawy, o której mowa w art. 175.

Zgodnie z art. 175 ww. ustawy, z dniem 1 maja 2004 r. traci moc ustawa z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, z późn. zm.), z wyłączeniem art. 9, który traci moc z dniem, o którym mowa w art. 176 pkt 2.

Stosownie do treści art. 20 ust. 5 ww. ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, podatnicy dokonujący czynności, o których mowa w art. 2 ust. 1-3, w okresie krótszym niż sześć miesięcy obliczają procentowy udział zgodnie z ust. 3, przy czym po upływie sześciu miesięcy od rozpoczęcia działalności wyliczają ten udział zgodnie z ust. 4 i dokonują korekty podatku naliczonego.

Z powyższych przepisów wynika, że nie zachodzi obowiązek dokonywania korekt, w przypadku gdy towary i usługi nabyte zostały przed dniem 1 maja 2004 r., gdyż w stanie prawnym obowiązującym do dnia 30 kwietnia 2004 r. przepisy ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, nie przewidywały konieczności dokonywania tego typu korekt.

Analiza treści wniosku oraz przywołanych przepisów prawa prowadzi do stwierdzenia, że przekazanie lokalu niemieszkalnego – garażu – na rzecz żony, zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy, było zrównane z odpłatną dostawą towarów, gdyż przy nabyciu ww. lokalu przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego. Jednak przekazanie to było zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, z uwagi na fakt, że zostało dokonane po upływie dwóch lat od pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy. Jednocześnie w kwestii korekty podatku naliczonego należy wskazać, że z uwagi na fakt, że ww. lokal został nabyty przed dniem 1 maja 2004 r., przy uwzględnieniu treści art. 163 ust. 2 ustawy, nie był Pan obowiązany do korekty odliczonego podatku naliczonego przy jego nabyciu.

Końcowo należy wskazać, że wprawdzie prawidłowo stwierdził Pan, że nie miał obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego przy nabyciu garażu, jednak błędnie fakt ten wywiódł z art. 91 ustawy, wobec czego stanowisko w tej części należało uznać za nieprawidłowe.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj