Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/4512-204/15/AW
z 28 kwietnia 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 12 lutego 2015 r. (data wpływu 23 lutego 2015 r.), uzupełnionym w dniu 24 kwietnia 2015 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. „…” - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 23 lutego 2015 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 24 kwietnia 2015 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. „…”.


We wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.


Stajnia, działająca przy Stowarzyszeniu, powstała w miejscowości S. P. - niewielkiej, spokojnej wsi na D. P. (województwo ...). „W 1999 roku wszystko zaczęło się od jednego konia o imieniu D..; niebawem przybyła klacz I... i to jej imieniem nazwaliśmy naszą stadninę. I... to nasza najstarsza klacz, bardzo rozważna i stanowcza w swoim zachowaniu - matka wielu pięknych koni w naszej stajni - stado jest pod jej opieką. Kolejne konie zamieszkały z nami kilka miesięcy później i tak zaczęliśmy swoje pierwsze wakacje w siodle, które trwają do dziś”. Stajnia położona jest w środku lasu, pośród bardzo malowniczego terenu, a do najbliższego jeziora jest ok. 1 km. Okolica posiada wiele walorów turystycznych: głębokie lasy pełne oczek wodnych i dzikich rezerwatów przyrody to znakomite tereny zarówno na przejażdżki konne, spacery, grzybobrania czy wycieczki rowerowe. Członkowie Stowarzyszenia cieszą się, że zrealizowali marzenia o hodowli koni i obcowaniu z nimi na co dzień. Postanowili zrealizować projekt pn. „…”. Projekt zakładał stworzenie bazy informacji turystycznej D. P., zagospodarowanie terenu do organizacji imprez plenerowych oraz wypoczynku i rekreacji dla turystów oraz organizację festynu promującego atrakcje turystyczne regionu. Dostęp do informacji i miejsca odpoczynku jest bezpłatny oraz ogólnodostępny. W ramach realizacji projektu zakupiono tablicę informacyjną, która zawiera informacje dotyczące szlaków pieszo-rowerowych i konnych oraz miejsc, które warto odwiedzić w okolicy. Zakupiono specjalne miejsce na palenisko, ławy oraz komplet stołów do swobodnego odpoczynku podczas palenia ogniska. Do dbania o porządek na terenie nabyto kosz na śmieci oraz stojak na rowery. Aby dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych, Stowarzyszenie zleciło promocję projektu specjalnej agencji reklamowej, która wykonała opracowanie graficzne oraz druk materiałów promocyjnych (folder promocyjny, plakaty B3, ulotki). W lutym 2015 r. zorganizowało festyn inauguracyjny, na którym promowany był nowopowstały punkt rekreacyjno-wypoczynkowy. Do zorganizowania festynu wynajęto DJ’a wraz ze sprzętem nagłaśniającym oraz bryczki z końmi i obsługą, aby umilić przybyłym gościom spędzony czas. Podczas festynu zorganizowana została również loteria fantowa dla najmłodszych dzieci, w związku z tym niezbędne było zakupienie małych nagród do loterii. Dla wszystkich uczestników zapewniona była obsługa gastronomiczna, goście mogli posilić się kiełbaską z grilla bądź gorącym żurkiem.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy Stowarzyszenie ma prawo do odzyskania podatku naliczonego związanego z ww. zakupami dotyczącymi realizacji zadania w ramach osi (…)?


Zdaniem Wnioskodawcy, wyrażonym w uzupełnieniu wniosku, realizacja ww. projektu, objętego PROW, nie ma związku ze sprzedażą opodatkowaną i dlatego nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego określonego w fakturach zakupu towarów i usług z tytułu kosztów związanych z tym zadaniem. Stowarzyszenie nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Nie przysługuje mu prawo do odliczenia podatku na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.). Dokonane zakupy nie mają związku ze sprzedażą opodatkowaną. Stowarzyszenie nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku, gdyż pozyskane środki nie będą środkami bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o której mowa w paragrafie 8 ust. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2013 r. w sprawie w sprawie miejsca świadczenia usług oraz zwrotu kwoty podatku naliczonego jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług (Dz. U. z 2013 r., poz. 1656).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj