Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/4512-331/15/EB
z 3 czerwca 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 9 marca 2015 r. (data wpływu 23 marca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku opodatkowania przekazania prawa do lokalu użytkowego na cele osobiste wspólniczek – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 23 marca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku opodatkowania przekazania prawa do lokalu użytkowego na cele osobiste wspólniczek.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Apteka (dalej: Spółka) prowadzi działalność w zakresie:


  1. wynajmu nieruchomości komercyjnej – używanej przez Spółkę na podstawie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego – na rzecz innego podmiotu gospodarczego,
  2. sprzedaży leków (prowadzenia apteki).


Wspólnikami Spółki są dwie osoby fizyczne. Spółka powstała w wyniku przekształcenia spółki cywilnej, której wspólnikami były obecne wspólniczki Spółki oraz dwie inne osoby fizyczne. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego wynajmowanego przez Spółkę na cele komercyjne zostało nabyte w 1999 r. przez spółkę cywilną (poprzedniczkę prawną Spółki) ze środków własnych tej spółki. Nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego przez spółkę cywilną (poprzedniczkę prawną Spółki) nie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wskazane prawo zostało wprowadzone do rejestru środków trwałych Spółki i podlega amortyzacji dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych. Od momentu nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego, Spółka nie poniosła wydatków na ulepszenie (modernizację w rozumieniu przepisów o PIT) nieruchomości, której dotyczy to prawo. Obecnie wspólniczki Spółki rozważają „wycofanie” spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego z majątku Spółki do swoich majątków prywatnych.


„Wycofanie” prawa nastąpi poprzez:


  1. podjęcie przez wspólniczki Spółki uchwały o „wycofaniu” spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego z majątku Spółki i przekazaniu tego prawa do majątków prywatnych wspólniczek oraz
  2. zawarcie pomiędzy Spółką a wspólniczkami umowy w formie aktu notarialnego o nieodpłatnym przekazaniu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego do majątków prywatnych wspólniczek, w częściach odpowiadających prawom wspólniczek do udziału w zyskach Spółki.


W efekcie wskazanych powyżej działań, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego zostanie „wycofane” z majątku Spółki, a wspólniczki staną się współwłaścicielkami tego prawa w częściach ułamkowych odpowiadających prawom wspólniczek do udziału w zyskach Spółki. Co istotne, „wycofanie” spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego z majątku Spółki do majątków prywatnych wspólniczek nie będzie związane z obniżeniem wkładów wspólniczek w Spółce.


Wątpliwości Spółki dotyczą następującej kwestii:


Spółka wnosi o potwierdzenie, że – w sytuacji przedstawionej w niniejszym wniosku –nieodpłatne „wycofanie” spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego z majątku Spółki do majątków prywatnych wspólniczek Spółki nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Zdaniem Wnioskodawcy, nieodpłatne „wycofanie” spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego z majątku Spółki do majątków prywatnych wspólniczek Spółki nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

  • ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego (art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy);
  • zbycie praw, o których mowa w art. 7 ust. pkt 5 i 6 ustawy o VAT [w tym spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, (art. 7 ust. 1 pkt 7 ustawy)].


Jednocześnie, w myśl art. 7 ust. 2 ustawy, za odpłatną dostawę towarów rozumie się również nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:


  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny,


  • jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.


Na marginesie należy w tym miejscu zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 2 pkt 14a ustawy, pod pojęciem wytworzenia nieruchomości rozumie się wybudowanie budynku, budowli lub ich części, lub ich ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.


Jak wynika z brzemienia wskazanych powyżej regulacji, nieodpłatne przekazanie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, jeżeli spełnione będą łącznie następujące warunki:


  1. przekazanie nastąpi na cele osobiste podatnika lub innych podmiotów wymienionych w art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT (w tym na rzecz wspólników podatnika);
  2. podatnikowi przysługiwało w całości lub w części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia nieruchomości będącej przedmiotem przekazywanego spółdzielczego prawa do lokalu lub z tytułu ulepszenia tej nieruchomości w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.


W sytuacji będącej przedmiotem niniejszego wniosku, wspólniczki Spółki planują nieodpłatnie „wycofać” spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego z majątku spółki do swoich majątków prywatnych. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego, które zostanie „wycofane” do majątków prywatnych wspólniczek, zostało nabyte przez spółkę cywilną (która następnie została przekształcona w Spółkę) w 1999 r., w ramach transakcji niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem, a tym samym Spółce nie przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem tego prawa. Ponadto, od momentu nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego, Spółka nie ponosiła jakichkolwiek nakładów „modernizacyjnych” na lokal będący przedmiotem tego prawa, a tym samym Spółce nie przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego w związku z „wytworzeniem tej nieruchomości” (w rozumieniu art. 2 pkt 14a ustawy). W związku z powyższym – w opinii Spółki – w sytuacji będącej przedmiotem niniejszego wniosku nie zostaną spełnione przesłanki art. 7 ust. 2 ustawy, a tym samym nieodpłatne „wycofanie” spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego z majątku Spółki do majątków prywatnych wspólniczek Spółki nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych, przykładowo:

w interpretacji z dnia 30 lipca 2014 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (sygn. ILPP1/443 392/14-2/NS), z dnia 9 lipca 2014 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, (sygn. ITPP1/443-344/14/MN), z dnia 8 sierpnia 2014 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (sygn. IPTPP2/443-417/14-4/JN).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Podkreślić należy, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionych we wniosku okoliczności, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj