Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB-1-3/4510-458/15/AW
z 17 grudnia 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 21 września 2015 r. (data wpływu do tut. BKIP 28 września 2015 r.), uzupełnionym 15 grudnia 2015 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy różnice kursowe od środków pieniężnych, ustalone w związku z przelewem waluty na inny rachunek bankowy, mogą być zaliczone w myśl art. 9b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do różnic podatkowych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 września 2015 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy różnice kursowe od środków pieniężnych, ustalone w związku z przelewem waluty na inny rachunek bankowy, mogą być zaliczone w myśl art. 9b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do różnic podatkowych.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. W związku z wykonywaną działalnością gospodarczą (międzynarodowe usługi transportowe i spedycyjne), spółka zawiera transakcje z podmiotami zagranicznymi, które są rozliczane w walutach obcych. Spółka posiada rachunki walutowe na które wpływają środki wpłacane przez zagranicznych odbiorców usług, z których opłacane są zobowiązania Spółki wyrażone w walutach obcych. Różnice kursowe, na podstawie złożonego przez spółkę zawiadomienia do naczelnika US, są rozliczane zgodnie art. 9b ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm.).

W ramach operacji dokonywanych na rachunkach walutowych Spółka między innymi dokonuje:

  • przeniesienia środków własnych pomiędzy rachunkami walutowymi prowadzonymi dla tej samej waluty w różnych bankach,
  • przelewu środków z bieżących rachunków walutowych na rachunki lokat (po zakończeniu lokaty środki wraz z odsetkami wracają na bieżące rachunki walutowe).

Przychody i rozchody walut na/z rachunku walutowego w trakcie okresu miesiąca są wyceniane według średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego wpływ/wypływ środków. W związku z bieżącą wyceną rozchodów po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego operację, na rachunkach walutowych powstają różnice kursowe od środków pieniężnych odzwierciedlające różnice pomiędzy faktycznym kursem wpływu waluty na rachunek bankowy i kursem przyjętym do bieżącej wyceny rozchodów w trakcie miesiąca. Zgodnie z przyjętą polityką rachunkowości, przy ustalaniu różnic kursowych od środków pieniężnych (stosownie do art. 34 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 330 ze zm.), do wyceny rozchodu wg faktycznego kursu wpływów przyjmuje się kurs średni ważony. Średni ważony kurs wpływów jest ustalany poprzez podzielenie zsumowanych wartości wycen wpływów w okresie miesiąca (bilans otwarcia okresu plus wpływy w okresie) przez wartość wpływów wyrażoną w walucie obcej. Tak ustalony kurs jest przyjmowany do ponownej wyceny rozchodu waluty z rachunku. Porównanie wartości rozchodu waluty według faktycznego kursu wpływu z bieżącą wyceną rozchodu w trakcie miesiąca jest podstawą ustalenia różnic kursowych od środków pieniężnych. Ustalając różnice kursowe z tytułu rozchodu środków pieniężnych Spółka, uwzględnia wszystkie rozchody - zarówno płatności dokonywane wobec dostawców, jak i wypływy z tytułu przelewu środków na inne rachunki bankowe należące do Spółki (w tym przelewy z tytułu dokonywanych lokat bankowych). Ustalone w powyższy sposób różnice kursowe od środków pieniężnych Spółka traktuje jako różnice podatkowe.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy różnice kursowe od środków pieniężnych, ustalone w związku z przelewem waluty na inny rachunek bankowy, mogą być zaliczone w myśl art. 9b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do różnic podatkowych ?

Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości, wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze ujmuje się na dzień ich przeprowadzenia odpowiednio po kursie:

  1. faktycznie zastosowanym w tym dniu wynikającym z charakteru operacji - w przypadku kupna lub sprzedaży waluty oraz zapłaty należności i zobowiązań;
  2. średnim ogłoszonym dla danej waluty przez NBP w dniu poprzedzającym ten dzień - przy zapłacie należności zobowiązań gdzie nie jest zasadne zastosowanie kursu z pkt 1, a także w przypadku pozostałych operacji.

Przelewy środków pomiędzy rachunkami bankowymi (w związku ze zmianą miejsca przechowywania aktywów podmiotu), są operacjami podlegającymi ewidencji księgowej. Zwyczajowo ewidencja księgowa rachunków bankowych jest prowadzona w rozbiciu analitycznym na poszczególne banki oraz rachunki bankowe i jest uzgadniana do stanów wynikających z wyciągów bankowych dla poszczególnych rachunków. Stosownie do art. 30 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości, jako pozostałe operacje przepływy środków pieniężnych w walutach obcych pomiędzy różnymi rachunkami walutowymi powinny być wyceniane po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego przesunięcie środków. Jednocześnie w przypadku wyceny rozchodu aktywów inwestycyjnych (do których zaliczane są środki pieniężne) uznanych za jednorodne, których cena nabycia jest zróżnicowana ustawa o rachunkowości przewiduje 3 alternatywne metody wyceny rozchodu (art. 34 ust. 4, art. 35 ust. 8), w tym metodę średniej ważonej która została przyjęta przez Spółkę. Zastosowanie średniego kursu NBP do bieżącej wyceny rozchodu waluty, który różni się od faktycznego kursu wpływu skutkuje powstaniem różnic kursowych (ustalanych w drodze wyceny salda końcowego zgodnie z przyjętą metodą wyceny rozchodu, wynikającą z alternatyw wskazanych w art. 35 ust. 8 w związku z art. 34 ust. 4 ustawy o rachunkowości), które podlegają wyksięgowaniu w korespondencji z przychodami lub kosztami finansowymi.

Zdaniem Spółki, w związku z wyborem art. 9b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do ustalania różnic kursowych (przyjęcie metody rachunkowej do rozliczania różnic kursowych), ma ona prawo zaliczyć wszystkie ustalone zgodnie z ustawą o rachunkowości różnice kursowe od środków pieniężnych, w tym dotyczące operacji przesunięcia walut między różnymi należącymi do niej rachunkami bankowymi odpowiednio do kosztów lub przychodów podatkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851, ze zm.; dalej: „updop”), podatnicy ustalają różnice kursowe na podstawie:

  • art. 15a, albo
  • przepisów o rachunkowości, pod warunkiem że w okresie, o którym mowa w ust. 3, sporządzane przez podatników sprawozdania finansowe będą badane przez podmioty uprawnione do ich badania.

W myśl art. 9b ust. 2 tej ustawy, podatnicy, którzy wybrali metodę, o której mowa w ust. 1 pkt 2, zaliczają odpowiednio do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów ujęte w księgach rachunkowych różnice kursowe z tytułu transakcji walutowych i wynikające z dokonanej wyceny składników aktywów i pasywów wyrażonych w walucie obcej, a także wyceny pozabilansowych pozycji w walutach obcych. Wycena ta dla celów podatkowych powinna być dokonywana na ostatni dzień każdego miesiąca i na ostatni dzień roku podatkowego lub na ostatni dzień kwartału i na ostatni dzień roku podatkowego albo tylko na ostatni dzień roku podatkowego, z tym że wybrany termin wyceny musi być stosowany przez pełny rok podatkowy i nie może być zmieniany.

Obliczanie różnic kursowych według metody rachunkowej jest czymś wyjątkowym i wymaga spełnienia przez podatnika łącznie następujących warunków (art. 9b ust. 3 updop):

  1. w okresie rozliczania różnic kursowych metodą rachunkową sprawozdania finansowe podatników mają podlegać badaniu przez podmioty uprawnione do ich badania,
  2. rachunkowe rozliczanie różnic kursowych będzie stosowane przez okres nie krótszy niż 3 lata podatkowe, licząc od początku roku podatkowego, w którym została przyjęta ta metoda,
  3. wybór metody rachunkowej zostanie przez podatnika zgłoszony w formie pisemnej do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego, a w przypadku podatników rozpoczynających działalność – w terminie 30 dni od dnia jej rozpoczęcia.

Niespełnienie chociaż jednego z opisanych trzech warunków uniemożliwia zastosowanie metody rachunkowej do obliczania różnic kursowych. Z kolei niespełnienie dwóch pierwszych warunków w czasie jej stosowania powoduje automatyczne jej anulowanie i przejście podatnika na rozliczanie różnic kursowych metodą podatkową.

Analizując całokształt przepisów zamieszczonych w art. 9b updop, należy mieć na uwadze, że powyższy przepis dotyczący zasad rozpoznawania różnic kursowych na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych (m.in. ustalanych na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości). Biorąc powyższe pod uwagę przy dokonywaniu interpretacji zapisów art. 9b ust. 2 updop, odnoszących się do podatników, którzy wybrali „metodę rachunkową” ustalania różnic kursowych, uzasadnionym jest twierdzenie, że zapisy te w całości dotyczą kwestii zaliczania do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów różnic kursowych.

Tym samym, w świetle art. 9b ust. 2 updop, jako podlegające zaliczeniu - odpowiednio do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów - podlegają ujęte w księgach rachunkowych:

  • różnice kursowe z tytułu transakcji walutowych,
  • różnice kursowe wynikające z dokonanej wyceny składników aktywów i pasywów wyrażonych w walucie obcej oraz
  • różnice kursowe z wyceny pozabilansowych pozycji w walutach obcych.

Przy czym chodzi tu o różnice kursowe ustalone zgodnie z przepisami o rachunkowości i w rozumieniu przepisów o rachunkowości.

Podatkowe rozwiązanie dotyczące różnic kursowych sprowadza się do reguły, że podatnicy, którzy wybrali metodę rachunkową ustalania różnic kursowych, w sposób konsekwentny zaliczają odpowiednio do przychodów lub kosztów podatkowych ujęte w księgach rachunkowych różnice kursowe z transakcji walutowych, z dokonanej wyceny aktywów oraz pasywów wyrażonych w walucie obcej, a także z wyceny pozabilansowych pozycji w walutach obcych (art. 9b ust. 2 updop). W takiej sytuacji, rozwiązania wynikające z rachunkowości określają skutek w podatku dochodowym od osób prawnych związany z różnicami kursowymi. Zasada ta nie jest modyfikowana innymi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zatem, skoro w Spółka stosuje tzw. rachunkową metodę ustalania różnic kursowych, wskazaną w art. 9b ust. 2 updop, to ma prawo zaliczyć wszystkie ustalone w trybie i w rozumieniu przepisów o rachunkowości różnice kursowe od środków pieniężnych, ustalone w związku z przelewem waluty na inny rachunek bankowy odpowiednio do przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów.

Stanowisko Spółki jest zatem prawidłowe.

Na marginesie wskazać należy, że w niniejszej interpretacji nie dokonano oceny prawidłowości ustalania różnic kursowych zgodnie z ustawą o rachunkowości, kwestia ta bowiem nie jest uregulowana przepisami prawa podatkowego.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Z Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj