Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/4512-866/15-4/WH
z 31 grudnia 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 października 2015 r. (data wpływu 16 października 2015 r.) uzupełnionym w dniu 23 listopada 2015 r. (data wpływu 24 listopada 2015 r.) na wezwanie nr IPPP3/4512-866/15-2/WH z dnia 13 listopada 2015 r. (skutecznie doręczone w dniu 18 listopada 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT dostawy zabudowanej nieruchomości – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 16 października 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT dostawy zabudowanej nieruchomości.


Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 23 listopada 2015 r. (data wpływu 24 listopada 2015 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 13 listopada 2015 r.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


Skarb Państwa w dniu 12 marca 1987 r. nabył odpłatnie prawo własności zabudowanej nieruchomości od osób prywatnych. Podatnik nabył nieodpłatnie od Skarbu Państwa prawo własności zabudowanej nieruchomości w dniu 23 lutym 1994 r. na podstawie art. 18 ust. 1 w zw. z art. 5 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz.U. nr 32 poz. 191 ze zm). W chwili nabycia przez Skarb Państwa działka była już zabudowana drewnianym budynkiem handlowo-usługowym i murowanym garażem. Data nabycia nieruchomości przez Skarb Państwa była równocześnie datą pierwszego zasiedlenia drewnianego budynku handlowo-usługowego i garażu, w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Z tytułu nabycia nieruchomości nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego.

W obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zbywana działka gruntu znajduje się na terenach przeznaczonych pod zieleń parkowo-skwerową, usługi nieuciążliwe i handel, parkingi publiczne i zabudowę mieszkaniową oraz w części na terenach przeznaczonych pod poszerzenie istniejącej drogi publicznej.

Drewniany budynek handlowo-usługowy był przedmiotem umowy najmu w latach 1995-2011. W budynku prowadzona była działalność gospodarcza - apteka. Dochód podatnika z tytułu w/w umowy był opodatkowany podatkiem VAT od 14 września 1995 r. do 31 stycznia 2011 r. Od dnia 1 lutego 2011 r. do końca trwania umowy najmu (30 września 2011 r.) podatnik korzystał ze zwolnienia podmiotowego zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Od dnia 30 września 2011 r. w/w budynek nie jest przedmiotem żadnych umów i podatnik nie prowadzi w tym budynku żadnej działalności.

W dniu 14 maja 2002 r. podatnik zawarł umowę dzierżawy z osobą fizyczną prowadząca działalność gospodarczą, której przedmiotem była niezabudowana część przedmiotowej działki gruntu o pow. 20 m kw. W umowie ustalono, że przedmiot dzierżawy będzie wykorzystany przez dzierżawcę na budowę kiosku. Po tej dacie, w 2003 roku, dzierżawca wzniósł ze środków własnych murowany budynek handlowo-usługowy (kiosk). Dzierżawca jest podatnikiem VAT.

Umowa dzierżawy trwa do 14 maja 2016 r., t.j. dłużej niż do chwili planowanego zbycia nieruchomości z zasobu gminnego i dzierżawca jest nieprzerwanie w posiadaniu części działki gruntu gminnego oraz wzniesionego budynku. Dochód podatnika z tytułu w/w umowy był opodatkowany podatkiem VAT w okresie od 14 maja 2002 do 31stycznia 2011 r. Od dnia 1 lutego 2011 r. do dnia 30 listopada 2013 r. podatnik korzystał ze zwolnienia podmiotowego zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Od 1 grudnia 2013 r. dochód podatnika z tytułu w/w umowy jest opodatkowany podatkiem VAT, gdyż podatnik stał się czynnym podatnikiem podatku VAT.

Podatnik zamierza w grudniu 2015 r. zbyć w drodze przetargowej, odpłatnie, prawo własności zabudowanej działki gruntu na której znajdują się drewniany budynek handlowo-usługowy, murowany budynek handlowo-usługowy (kiosk) oraz murowany garaż. Zbycie obejmuje grunt ze wszystkimi naniesieniami trwale związanymi z gruntem.

Znajdujący się na przeznaczonej do zbycia działce gruntu drewniany budynek handlowo-usługowy oraz garaż nie były ulepszane od chwili ich nabycia przez podatnika do chwili zbycia. Murowany kiosk nie był ulepszany przez dzierżawcę i podatnika od chwili wzniesienia do chwili zbycia przez podatnika.


Wnioskodawca w uzupełnieniu wniosku z dnia 23 listopada 2015 r. wskazał, że:

  • Pomiędzy Wnioskodawcą a dzierżawcą nie doszło do rozliczenia nakładów poniesionych na budowę budynku handlowo-usługowego (kiosku).
  • Nieruchomość została przeznaczona do sprzedaży w drodze przetargu. Biorąc pod uwagę fakt, że dzierżawcy nie przysługuje prawo pierwokupu, nieruchomość będzie zbywana w drodze przetargu nieograniczonego. Wobec tego nabywcą nieruchomości może zostać każdy podmiot, który wpłaci wadium i zakwalifikuje się do przetargu. Możliwe jest, że właściciel budynku handlowo-usługowego wygra przetarg i przystąpi do zawarcia aktu notarialnego, jednak nie jest to jedyny możliwy przypadek.
  • Wycenie podlegała cała działka gruntu wraz z naniesieniami trwale związanymi z gruntem. Posadowiony na w/w działce murowany budynek handlowo-usługowy (kiosk) jest trwale związany z gruntem i jego wartość wliczona jest w wartość nieruchomości. Cena sprzedaży osiągnięta w przetargu będzie obejmować wartość tego budynku.
  • Garaż posadowiony na działce nie był oddany do użytkowania.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy sprzedaż prawa własności opisanej wyżej zabudowanej nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT)?


Zdaniem Wnioskodawcy:


Zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U z 2011 r. nr 177 poz. 1054 ze zm), w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Zbywana nieruchomość obejmuje grunt wraz ze wszystkimi budynkami trwale związanymi z tym gruntem. Wraz z gruntem w przedmiotowym przypadku dostawie podlegały będą drewniany budynek handlowo-usługowy, garaż oraz murowany budynek handlowo-usługowy (kiosk). Czynnikiem decydującym o opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług dostawy przedmiotowej nieruchomości jest opodatkowanie tym podatkiem, lub brak tego opodatkowania, dostawy murowanego budynku handlowo-usługowego zbudowanego przez dzierżawcę części zbywanej działki gruntu.


Sprzedaż prawa własności opisanej nieruchomości nie będzie korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.


Sprzedaż prawa własności opisanej nieruchomości będzie korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt l0a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.


Zwolnienie określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zostało przewidziane dla dostawy budynku/budowli lub ich części, która nie jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy bądź między pierwszym zasiedleniem a dostawą tego budynku/budowli upłynął okres dłuższy niż 2 lata. Przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich wybudowaniu lub ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej. Data nabycia nieruchomości przez Skarb Państwa była równocześnie datą pierwszego zasiedlenia drewnianego budynku handlowo-usługowego i garażu, w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług. Budynek ten nie był ulepszany przez podatnika.

W przedmiotowym przypadku nie miało miejsca pierwsze zasiedlenie murowanego budynku gospodarczego (kiosku). Budynek ten został wzniesiony przez dzierżawcę gruntu z jego środków własnych i jest w jego posiadaniu do chwili zbycia przez podatnika. Pierwszym nabywcą w/w budynku będzie nabywca całej zabudowanej nieruchomości. Pierwszym zasiedleniem murowanego budynku handlowo-usługowego będzie oddanie całej nieruchomości przyszłemu nabywcy.


Zwolnienie określone w art. 43 ust. 1 pkt l0a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ma zastosowanie dla tej dostawy budynków/budowli lub ich części, która nie korzysta ze zwolnienia wskazanego w art. 43 ust. 1 pkt 10. Przepis art. 43 ust. 1 pkt l0a ustawy daje prawo do zwolnienia od podatku dostawy budynków, budowli lub ich części pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

W ocenie podatnika przedmiotowa dostawa spełnia warunki określone w art. 43 ust. 1 pkt l0a ustawy o podatku od towarów i usług. Murowany budynek handlowo-usługowy (kiosk) został faktycznie nabyty przez podatnika bez podatku naliczonego i brak było możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Budynek ten nie był ulepszany przez podatnika.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

    (...)
  1. oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;
  2. zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Towarami, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy, są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.


Traktując grunt jako towar, ustawodawca nie definiuje odrębnie pojęcia gruntu. W związku z czym przyjmuje się, że należy w tym zakresie odwołać się do definicji pojęcia „nieruchomość gruntowa”, sformułowanej w art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U z 2014 r. poz. 121 z późn. zm.). Według tego przepisu, nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.


Stosownie do art. 48 Kodeksu cywilnego, z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania (tzw. zasada superficies solo cedit).


Natomiast z treści art. 47 § 1 Kodeksu wynika, że rzecz, która stała się częścią składową innej rzeczy (rzeczy nadrzędnej), traci samodzielny byt prawny i dzieli losy prawne rzeczy nadrzędnej.


Zgodnie z art. 693 § 1 Kodeksu cywilnego, przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.


Do dzierżawy – stosownie do brzmienia art. 694 Kodeksu cywilnego - stosuje się odpowiednio przepisy o najmie z zachowaniem przepisów poniższych.


W myśl art. 676 Kodeksu, jeżeli najemca ulepszył rzecz najętą, wynajmujący, w braku odmiennej umowy, może według swego wyboru albo zatrzymać ulepszenia za zapłatą sumy odpowiadającej ich wartości w chwili zwrotu, albo żądać przywrócenia stanu poprzedniego.


Na podstawie art. 705 Kodeksu, po zakończeniu dzierżawy dzierżawca obowiązany jest, w braku odmiennej umowy, zwrócić przedmiot dzierżawy w takim stanie, w jakim powinien się znajdować stosownie do przepisów o wykonywaniu dzierżawy.


Z ww. przepisów prawa cywilnego wynika, że przedmiotem sprzedaży zawsze jest grunt wraz ze wszystkimi budynkami i urządzeniami trwale z tym gruntem związanymi. Jednocześnie wydzierżawiający jest właścicielem budynków/budowli/nasadzeń wzniesionych/posadowionych na dzierżawionych gruntach. Sposób rozliczenia się przez strony umowy dzierżawy w związku z ulepszeniami poczynionymi przez dzierżawcę na rzecz dzierżawioną, pozostawiony jest, w ramach swobody zawierania umów, woli stron, chyba że ze względu na treść lub cel umów w tym przedmiocie sprzeciwiałyby się właściwości (naturze) stosunku dzierżawy, ustawie lub zasadom współżycia społecznego, co wynika z art. 353¹ Kodeksu cywilnego.

Co do zasady, stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.


W myśl art. 146a pkt 1 ustawy w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.


Jednak zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.


Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.


Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższego przepisu wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części, spełniających określone warunki, może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacji, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do dostawy upłynął okres krótszy niż 2 lata.


Przez pierwsze zasiedlenie – zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z analizy definicji pierwszego zasiedlenia wynika, że aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu obiekt musi zostać oddany do użytkowania, a ponadto czynność ta powinna podlegać opodatkowaniu. Z powyższej definicji wynika więc, że oddanie do użytkowania powinno nastąpić w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu, a za taką należy uznać m.in. umowę sprzedaży, najmu czy dzierżawy.

Należy podkreślić, iż sformułowanie w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu - dotyczy czynności wymienionych w art. 5 obecnie obowiązującej ustawy i dokonywanych w okresie jej obowiązywania, jak również dokonanej pod rządami ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Zatem, nie dotyczy czynności dokonywanych przed dniem 5 lipca 1993 r.


Ponadto stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Przy czym, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b ustawy, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat, o czym stanowi art. 43 ust. 7a ustawy.


Natomiast kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, w myśl którego w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.


Co do zasady zatem, grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki/budowle na nim posadowione. Oznacza to, że w sytuacji, gdy budynki, budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, również sprzedaż gruntu korzysta ze zwolnienia od podatku.

Z przedmiotowego wniosku wynika, że Wnioskodawca zamierza zbyć w drodze przetargu, odpłatnie, prawo własności zabudowanej działki gruntu na której znajdują się drewniany budynek handlowo-usługowy, murowany budynek handlowo-usługowy (kiosk) oraz murowany garaż. Skarb Państwa w dniu 12 marca 1987 r. nabył odpłatnie prawo własności zabudowanej nieruchomości od osób prywatnych. W chwili nabycia przez Skarb Państwa działka była już zabudowana drewnianym budynkiem handlowo-usługowym i murowanym garażem. Wnioskodawca nabył nieodpłatnie od Skarbu Państwa prawo własności zabudowanej nieruchomości w dniu 23 lutym 1994 r. Z tytułu nabycia nieruchomości Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Drewniany budynek handlowo-usługowy był przedmiotem umowy najmu w latach 1995-2011. W budynku prowadzona była działalność gospodarcza - apteka. Garaż posadowiony na działce nr 584 nie był oddany do użytkowania. W dniu 14 maja 2002 r. podatnik zawarł umowę dzierżawy z osobą fizyczną prowadząca działalność gospodarczą, której przedmiotem była niezabudowana część przedmiotowej działki gruntu o pow. 20 m2. W umowie ustalono, że przedmiot dzierżawy będzie wykorzystany przez dzierżawcę na budowę kiosku. Po tej dacie, w 2003 r., dzierżawca wzniósł ze środków własnych murowany budynek handlowo-usługowy (kiosk). Znajdujący się na przeznaczonej do zbycia działce gruntu drewniany budynek handlowo-usługowy, garaż oraz murowany kiosk nie były ulepszane przez Wnioskodawcę.


Wnioskodawca powziął wątpliwość czy sprzedaż nieruchomości podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT.


Z okoliczności sprawy wynika, że drewniany budynek handlowo–usługowy był przedmiotem umów najmu w latach 1995-2011, a zatem w momencie wynajęcia doszło do pierwszego zasiedlenia. Przy tym pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a planowaną dostawą upłynął okres dłuższy niż dwa lata. Zatem brak jest podstaw dla uznania, że dostawa drewnianego budynku handlowo–usługowego, który był przedmiotem najmu, zostanie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia.

W konsekwencji, w świetle przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego oraz powołanych wyżej regulacji prawnych, stwierdzić należy, że zbycie przez Wnioskodawcę drewnianego budynku handlowo–usługowego będzie korzystać ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, gdyż planowana dostawa nie zostanie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, a okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a jego dostawą jest dłuższy niż 2 lata. Jak wskazano powyżej, przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć oddanie w użytkowanie budynków, budowli lub ich części w ramach wykonania czynności podlegających opodatkowaniu, co w przedmiotowej sprawie miało miejsce.

Natomiast, dostawa murowanego budynku handlowo-usługowego (kiosku) oraz garażu będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy, tym samym nie znajdzie zastosowanie zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Przedmiotowe obiekty nie były bowiem oddane w użytkowanie w ramach czynności podlegających opodatkowaniu.

W związku z tym należy przeanalizować zwolnienie przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT. Aby przepis ten znalazł zastosowanie muszą być spełnione dwa warunki łącznie: w stosunku do budynków, budowli lub ich części nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów. Przy czym drugiego warunku nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym była wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Biorąc pod uwagę opis zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że dostawa murowanego budynku handlowo-usługowego (kiosku) oraz garażu będzie korzystać ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, bowiem w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy (Wnioskodawcy) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz Zainteresowany nie ponosił nakładów na ulepszenia.

W związku z tym, że dostawa drewnianego budynku handlowo-usługowego, garażu oraz murowanego budynku handlowo-usługowego (kiosku) podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług to w myśl art. 29a ust. 8 w związku z art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy, również dostawa gruntu na którym się one znajdują podlega zwolnieniu z opodatkowania tym podatkiem.


Zatem sprzedaż prawa własności opisanej zabudowanej nieruchomości będzie podlegała zwolnieniu z podatku VAT ( w części na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy w części na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy).


Tym samym, z uwagi na fakt, że Wnioskodawca uważa że dostawa nieruchomości będzie w całości korzystała ze zwolnienia na podstawie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. 2012, poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj