Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/415-212/11/ENB
z 7 marca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB2/415-212/11/ENB
Data
2012.03.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Obowiązek podatkowy --> Podmioty zobowiązane

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
darowizna
zniesienie współwłasności


Istota interpretacji
Opodatkowanie zniesienia współwłasności.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 6 grudnia 2011 r. (data wpływu 12 grudnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zniesienia współwłasności – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 12 grudnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zniesienia współwłasności.


We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny.


Na podstawie umowy darowizny z dnia 22 grudnia 2008 r.(sporządzonej w formie aktu notarialnego) Wnioskodawczyni nabyła od swojej babci udział wynoszący 2/6 części w nieruchomości o powierzchni 0,0187 ha z domem mieszkalnym jednorodzinnym w zabudowie szeregowej. Nabycie darowizny nie wiązało się z koniecznością zapłaty podatku od spadku i darowizn, w związku z zastosowaniem zwolnienia określonego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Kuzynka, będąca współwłaścicielką postanowiła spłacić udział Wnioskodawczyni w przedmiotowej nieruchomości. W dniu 8 lutego 2011 r. została zawarta ugoda przed sądem, której przedmiotem było ustalenie, że nieruchomość będzie stanowiła własność kuzynki Wnioskodawczyni w całości. Kuzynka zobowiązała się do dokonania jednorazowej zapłaty na rzecz Wnioskodawczyni kwoty 250.000 zł tytułem spłaty udziału 2/6 w tej nieruchomości.


Wobec powyższego zadano następujące pytanie:


Czy zniesienie współwłasności nieruchomości poprzez przekazanie nieruchomości kuzynce Wnioskodawczyni w zamian za spłatę udziału, wywołuje po stronie Wnioskodawczyni obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych...


Zdaniem Wnioskodawczyni, zniesienie współwłasności polegające na przekazaniu nieruchomości kuzynce Wnioskodawczyni w zamian za spłatę nie wywołuje po stronie Wnioskodawczyni obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych. Podstawę opodatkowania przy umowie zniesienia współwłasności w myśl ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego nabytego ponad wartość udziału we współwłasności (art 6 ust. 1 pkt 5 ustawy). Zgodnie z art. 4 pkt 5 ustawy obowiązek podatkowy przy umowie zniesienia współwłasności ciąży na podmiocie nabywającym rzeczy lub prawa majątkowe ponad udział we współwłasności. W przedstawionym stanie faktycznym osobą, które nabyła nieruchomość ponad dotychczas posiadany udział we współwłasności nie jest Wnioskodawczyni, zatem nie ciąży na niej obowiązek podatkowy w tym zakresie.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (j.t. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649) opodatkowaniu tym podatkiem podlegają następujące czynności cywilnoprawne:


  1. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
  2. umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
  3. (uchylona),
  4. umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
  5. umowy dożywocia,
  6. umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,
  7. (uchylona),
  8. ustanowienie hipoteki,
  9. ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
  10. umowy depozytu nieprawidłowego,
  11. umowy spółki.


Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4 oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2 (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy).

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej lub, stosownie do pkt 3 z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia sądu, doręczenia wyroku sądu polubownego lub zawarcia ugody - od przedmiotów opodatkowania określonych w art. 1 ust. 1 pkt 3.

Z treści wniosku wynika, iż na podstawie umowy darowizny z dnia 22 grudnia 2008 r.(sporządzonej w formie aktu notarialnego) Wnioskodawczyni nabyła od swojej babci udział wynoszący 2/6 części w nieruchomości o powierzchni 0,0187 ha z domem mieszkalnym jednorodzinnym w zabudowie szeregowej. Nabycie darowizny nie wiązało się z koniecznością zapłaty podatku od spadku i darowizn, w związku z zastosowaniem zwolnienia określonego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Kuzynka, będąca współwłaścicielką postanowiła spłacić udział Wnioskodawczyni w przedmiotowej nieruchomości. W dniu 8 lutego 2011 r. została zawarta ugoda przed sądem, której przedmiotem było ustalenie, że nieruchomość będzie stanowiła własność kuzynki Wnioskodawczyni w całości. Kuzynka zobowiązała się do dokonania jednorazowej zapłaty na rzecz Wnioskodawczyni kwoty 250.000 zł tytułem spłaty udziału 2/6 w tej nieruchomości.

Wskazać zatem należy, iż dokonane zniesienie współwłasności, w części dotyczącej spłaty, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W przypadku umowy o zniesienie współwłasności obowiązek podatkowy, zgodnie z treścią art. 4 pkt 5 ww. ustawy, ciąży na podmiocie nabywającym rzeczy lub prawa majątkowe ponad udział w spadku lub we współwłasności.

Uwzględniając zatem powyższe uregulowania prawne uznać należy, iż obowiązek ten w przedstawionym stanie faktycznym nie ciąży na Wnioskodawczyni, jako, że w wyniku zniesienia współwłasności nie nabyła nieruchomości ponad posiadany przed dokonaniem tej czynności udział.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj