Interpretacja Ministra Finansów
PT5/033/4/159/CRM/09/1082
z 18 września 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji


ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ


Na podstawie art. 14e § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Minister Finansów zmienia z urzędu interpretację indywidualną z dnia 30 maja 2008 r. Nr ITPP2/443-219/08/AP wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w imieniu Ministra Finansów w ten sposób, że zmienia uzasadnienie powyższej interpretacji, w części wskazującej, iż podatnik zwolniony z podatku od towarów i usług, obowiązany do rozliczenia podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów ma prawo do odliczenia kwoty tego podatku jako podatku naliczonego, uznając je za nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 4 marca 2008 r. został złożony do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie składania deklaracji podatkowych w przypadku prowadzenia działalności zwolnionej przedmiotowo oraz dokonywania wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, która wiąże się z konserwacją zabytków. Wnioskodawca informuje, że zarejestrował się jako podatnik VAT UE i otrzymał potwierdzenie rejestracji od naczelnika urzędu skarbowego. Ponadto Wnioskodawca otrzymał potwierdzenie, że jest podatnikiem VAT zwolnionym. W roku 2007 kwota wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów dokonanych przez Wnioskodawcę wyniosła 18.673 zł. Towary te wykorzystywane są przez Wnioskodawcę do prowadzonej działalności gospodarczej. Wnioskodawca złożył w terminie informację podsumowującą w zakresie wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy oprócz informacji podsumowującej VAT-UE Wnioskodawca winien składać w urzędzie skarbowym jakiekolwiek inne deklaracje oraz odprowadzać podatek VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów?


Zdaniem Wnioskodawcy, ze względu na posiadany status podatnika VAT zwolnionego nie jest obowiązany do składania deklaracji podatkowych, za wyjątkiem informacji VAT-UE.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, wydając w imieniu Ministra Finansów interpretację indywidualną, uznał stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy stwierdza, że Wnioskodawca pomimo, iż jest podatnikiem zwolnionym w zakresie transakcji krajowych, jest obowiązany do rozliczenia podatku należnego od transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Wyjaśnia przy tym, iż Wnioskodawca oprócz informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów zobowiązany jest, zgodnie z art. 99 ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), do comiesięcznego składania deklaracji VAT-8.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wskazał, iż Wnioskodawca dokonując rejestracji w zakresie czynności wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów stał się podatnikiem VAT UE i tym samym, stosownie do art. 10 ust. 6 powyższej ustawy, wybrał opodatkowanie tych czynności.

Stwierdza ponadto, iż Wnioskodawca dokonując rozliczenia podatku należnego od transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów ma również prawo, zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 4 ww. ustawy, do odliczenia tej kwoty jako podatku naliczonego.


Po zapoznaniu się z aktami sprawy Minister Finansów zważa, co następuje.

Zgodnie z art. 14e § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa Minister Finansów może z urzędu zmienić wydaną interpretację ogólną lub indywidualną jeżeli stwierdzi jej nieprawidłowość, uwzględniając w szczególności orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Przepis ten nie zawiera ograniczeń czasowych, co oznacza, że jeśli stwierdzona zostanie nieprawidłowość wydanej interpretacji indywidualnej, Minister Finansów może z urzędu zmienić ją w dowolnym czasie.

Stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego słusznie zostało uznane za nieprawidłowe przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy. Należy przy tym dodać, że złożenie przez podatnika zwolnionego z podatku od towarów i usług zgłoszenia VAT-R wraz z załącznikiem VAT-R/UE z zaznaczeniem, że będzie on dokonywał wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów (na podstawie którego został zarejestrowany jako podatnik VAT UE), jest równoznaczne ze złożeniem oświadczenia o wyborze opodatkowania tych czynności, o którym mowa w art. 10 ust. 6 ww. ustawy o podatku od towarów i usług. Podatnik zwolniony od podatku zarejestrowany jako podatnik VAT UE ma więc obowiązek (obok składania informacji podsumowującej) rozliczania podatku należnego od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i zgodnie z art. 99 ust. 8 powyższej ustawy, obowiązek comiesięcznego składania deklaracji podatkowej VAT-8.

Organ upoważniony mylnie jednak stwierdził, że Wnioskodawca jako podatnik zwolniony z podatku od towarów i usług, obowiązany do rozliczenia podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, ma prawo do odliczenia od podatku należnego tej kwoty jako podatku naliczonego. Należy podkreślić, że zgodnie z przedstawionym powyżej stanem faktycznym, Wnioskodawca korzysta ze zwolnienia przedmiotowego od podatku od towarów i usług. Przepis art. 86 ust. 2 pkt 4 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym kwotą podatku naliczonego jest kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, należy rozpatrywać w kontekście ust. 1 ww. artykułu. Przepis art. 86 ust. 1 stanowi bowiem, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi (o którym mowa w art. 15 ustawy) przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zgodnie z powyższym, Wnioskodawca jako podatnik zwolniony od podatku od towarów i usług nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zapłaconego od wewnątrzwspólnotowego nabycia, ponieważ towary przez niego w ten sposób nabywane, nie są wykorzystywane do działalności opodatkowanej.


Wnioskodawcy przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie Ministra Finansów - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270, z późn. zm.). Skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wnosi się za pośrednictwem Ministra Finansów w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie 60 dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r.).


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj