Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/4512-510/15/BS
z 20 lipca 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) w zw. z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 7 maja 2015 r. (data wpływu 12 maja 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania świadczonych usług – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 12 maja 2015 r. został złożony ww. wniosek, o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania świadczonych usług.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest świadczenie usług hotelowych i usług restauracyjnych. W obiekcie Wnioskodawca posiada również halę sportową z torem gokartowym, na który sprzedaje bilety wstępu. Bilet wstępu na tor gokartowy umożliwia korzystanie z 10-minutowej lub 8-minutowej jazdy gokartem po zamkniętym torze gokartowym. Ponadto w obiekcie znajduje się basen/spa wraz z saunami, na który również sprzedawane są bilety wstępu. Bilet wstępu na basen upoważnia do skorzystania z basenu/spa oraz saun.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy w zakresie sprzedaży biletów wstępu na tor gokartowy Wnioskodawca powinien stosować obniżoną stawkę VAT 8%?
  2. Czy w zakresie sprzedaży biletów wstępu na basen/spa wraz z saunami Wnioskodawca powinien stosować obniżoną stawkę VAT 8%?


Stanowisko Wnioskodawcy w odniesieniu do pytania 1 i 2.

Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7% ( zgodnie z art. 146a pkt 2 ustawy , w okresie od 1 stycznia 2011 do 31 grudnia 2016 r. stawka ta , co do zasady wynosi 8%).

Pod pozycją 186 ww. załącznika nr 3 do ustawy wskazano „Pozostałe usługi związane z rekreacją wyłącznie w zakresie biletów wstępu”- bez względu na symbol PKWiU.

Przepisy ustawy o VAT nie definiują pojęcia rekreacja, a według Wielkiego słownika języka polskiego (www. wsjp.pl) rekreacja to „ruchowa aktywność w czasie wolnym od pracy, mająca służyć zdrowiu i dobremu samopoczuciu”.

Zdaniem Wnioskodawcy zarówno jazda gokartem, jak i korzystanie z basenu/spa wraz z saunami są jak najbardziej „usługami związanymi z rekreacją”.

Natomiast zgodnie z interpretacją ogólną Ministra Finansów z dnia 2 grudnia 2014 r., nr PT1/033/32/354/LJU/14 „ .... pod pojęciem wstępu w rozumieniu poz. 182-186 załącznika nr 3 do ustawy o VAT należy rozumieć możliwość wejścia gdzieś, prawo uczestniczenia w czymś, przy czym nie ma znaczenia forma biletu (lub opłaty). Ze wstępem w rozumieniu tych przepisów związane jest określone świadczenie (typowe dla danego obiektu).”

Reasumując, w ocenie Wnioskodawcy, do sprzedaży biletów wstępu na tor gokartowy oraz sprzedaży biletów wstępu na basen/spa wraz z saunami zastosowanie ma obniżona stawka VAT 8% (zgodnie z art. 41 ust. 2 w związku z poz.186 załącznika nr 3 do ustawy o VAT).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj