Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-1501/11-2/MR
z 20 stycznia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/443-1501/11-2/MR
Data
2012.01.20



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
podatnik czynny
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług
zgłoszenie rejestracyjne


Istota interpretacji
Podatek od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących zakup lokali niemieszkalnych oraz wydatków poniesionych na ich wykończenie i wyposażenie, otrzymanych przed rejestracją jako podatnik VAT czynny.



Wniosek ORD-IN 539 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2011 r. (data wpływu 31 października 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących zakup lokali niemieszkalnych oraz wydatków poniesionych na ich wykończenie i wyposażenie, otrzymanych przed rejestracją jako podatnik VAT czynny – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 października 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących zakup lokali niemieszkalnych oraz wydatków poniesionych na ich wykończenie i wyposażenie, otrzymanych przed rejestracją jako podatnik VAT czynny.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Podatniczka (Wnioskodawczyni) w lipcu 2009 r. nabyła cztery lokale znajdujące się w budynku sanatoryjno-wypoczynkowym wraz z udziałami w części wspólnej budynku oraz działki gruntowej.

Zakup nieruchomości został udokumentowany fakturami VAT wystawionymi przez podatnika VAT czynnego. W latach 2007-2009 Podatniczka dokonywała wpłat zaliczek na poczet nabycia przedmiotowych nieruchomości, które dokumentowane były fakturami VAT wystawionymi na Wnioskodawczynię. Po dokonanym odbiorze przedmiotowych nieruchomości Podatniczka poniosła koszty na wykończenie oraz umeblowanie lokali. Powyższe wydatki dokumentowane były fakturami VAT wystawionymi na Podatniczkę. Wnioskodawczyni nabyła przedmiotowe nieruchomości z zamiarem przeznaczenia ich do prowadzenia działalności gospodarczej, polegającej na najmie lokali niemieszkalnych, a więc działalności opodatkowanej VAT. W kwietniu 2009 r. Podatniczka złożyła do właściwego urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne na formularzu VAT-R - rozpoczęła bowiem prowadzenie działalności gospodarczej. W związku z uzyskaniem statusu czynnego podatnika VAT Wnioskodawczyni dokumentuje najem lokali niemieszkalnych fakturami VAT stosując 23% (przed 2011 rokiem 22%) stawkę VAT. Podatniczka składa także deklarację VAT za okresy miesięczne.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

W świetle przedstawionego powyżej stanu faktycznego Podatniczka wnosi o potwierdzenie, iż ma prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT wynikającego z faktur dokumentujących:

  1. zakup lokali niemieszkalnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej oraz
  2. wydatki poniesione na wykończenie i wyposażenie przedmiotowych lokali

– otrzymanych przed dokonaniem rejestracji jako podatnik VAT czynny...

Zdaniem Wnioskodawczyni, posiada ona prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT wynikającego z faktur otrzymanych przed dokonaniem rejestracji jako podatnik VAT czynny. Przedmiotowe faktury dokumentują bowiem zakupy dokonywane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Na poparcie swojego stanowiska Wnioskodawczyni prezentuje poniższe argumenty.

Neutralność podatku VAT

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Przywołana regulacja wprowadza generalną regułę zapewniającą podmiotom prowadzącym działalność opodatkowaną VAT neutralność w zakresie tegoż podatku. Zezwala bowiem podatnikom VAT dokonywać odliczenia podatku naliczonego VAT związanego z zakupami zrealizowanymi w związku z prowadzoną działalnością opodatkowaną.

Należy podkreślić, iż odliczenie podatku naliczonego VAT przysługuje:

  1. podatnikowi VAT - podmiotowi wykonującemu samodzielnie działalność gospodarczą rozumianą zgodnie z dyspozycją art. 15 ust. 2 ustawy o VAT;
  2. w zakresie w jakim zrealizowane przez niego zakupy dotyczą działalności opodatkowanej VAT.


Dopiero jednoczesne spełnienie powyższych okoliczności daje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Takie stanowisko prezentują także sądy administracyjne. Przykładowo, w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 19 stycznia 2011 r. (sygn. akt I SA/Go 1121/10) czytamy, iż: „zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. (...) Natomiast podatnikiem może być każdy samodzielny podmiot, niezależnie od jego formy organizacyjno-prawnej. Tak więc opodatkowaniu mogą podlegać te czynności, w przypadku których spełniony został zarówno podmiotowy jak i przedmiotowy zakres opodatkowania tzn. zaistniała czynność określona jako opodatkowana, która została wykonana przez podmiot mający cechę podatnika. Potwierdzają to również regulacje dyrektywy VAT”.

W świetle powyższych argumentów należy wskazać, iż dla zapewnienia neutralności systemu VAT Wnioskodawczyni będąca podatnikiem VAT i dokonująca zakupów towarów i usług w związku z działalnością opodatkowaną VAT, posiada prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT wynikającego z faktur dokumentujących poczynione wydatki.

Odroczenie w czasie realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT

W tym miejscu należy wskazać, iż ustawodawca odroczył realizację prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT do czasu dokonania rejestracji jako podatnika VAT czynnego.

Zgodnie bowiem z art. 88 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96 ustawy o VAT.

Przywołana regulacja wskazuje, iż podatnik może zrealizować prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT dopiero wówczas, gdy zarejestruje się jako podatnik VAT czynny. Samo natomiast prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT nabywa w momencie dokonania zakupów związanych z prowadzoną działalnością opodatkowaną VAT.

Należy podkreślić, iż przytoczony przepis nie może być interpretowany w taki sposób, iż dokonanie rejestracji jako podatnika VAT czynnego jest warunkiem koniecznym nie tylko do realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT, ale także do jego nabycia. Ustawodawca wyraźnie bowiem wskazał, w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, iż podatnik nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT, gdy dokonuje zakupów związanych z działalnością opodatkowaną. Dopiero regulacją art. 88 ust. 4 ustawy o VAT, wprowadził odroczenie w czasie realizacji tego prawa do momentu dokonania rejestracji jako podatnika VAT.

Jak podkreśla Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 21 listopada 2008 r. (sygn. akt I FSK 1600/07) „zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Przepis ten nie zawiera dla powstania prawa do odliczenia - warunku rejestracji. W szczególności, pomimo sformułowanego w końcowej części przepisu zastrzeżenia poprzez odesłanie do innych przepisów ustawy, brakuje wskazania art. 96 ust. 1 ustawy, który nakłada na podmioty obowiązek złożenia przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5, naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenia rejestracyjnego. (...) za prawidłową należy uznać wykładnię art. 88 ust. 4 ustawy VAT, uwzględniającą istotę podatku od towarów i usług, w myśl której prawo do obniżenia podatku należnego powstaje u wszystkich podatników, o ile wykażą, że zakupy były związane z działalnością opodatkowaną, a warunek rejestracji jest niezbędny wyłącznie do skorzystania przez podatnika z prawa do obniżenia podatku należnego trzeba rozróżnić moment powstania prawa do odliczenia od momentu skorzystania z tego prawa”.

Należy także podkreślić, iż żaden z przepisów Dyrektywy VAT nie uzależnia prawa do obniżenia podatku należnego od wymogu formalnego, jakim jest rejestracja w charakterze podatnika podatku VAT. Bogate orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wskazuje wyraźnie na to, że decydującym o prawie podatnika do skorzystania z obniżenia podatku należnego o wynikający z faktur podatek naliczony jest powstanie obowiązku podatkowego w odniesieniu do podatku podlegającego odliczeniu oraz związek zakupu z działalnością opodatkowaną przy spełnieniu warunków posiadania faktury. W świetle powyższego, za uprawnione uznać należy stanowisko, że na gruncie obowiązującego prawa zarówno krajowego, jaki wspólnotowego status podatnika VAT jest kategorią obiektywną. Kreują ją bowiem okoliczności faktyczne danego przypadku, a nie sam fakt dokonania rejestracji.

Do analogicznych wniosków dochodzą także organy podatkowe. Przykładowo, w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 16 stycznia 2008 r. (sygn. ILPP1/443-319/07 -2/MT) czytamy, iż: „z zasady neutralności podatku VAT wynikającej z konstrukcji Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. (Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej L 347) należy wnosić, że brak rejestracji jako podatnika VAT czynnego w okresie rozliczeniowym, w którym powstało prawo do obniżenia podatku należnego nie uniemożliwia podatnikowi skorzystania z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakupy bezspornie związane z prowadzeniem działalności. (...) Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego od dokonanego zakupu przed rejestracją jako podatnik czynny”.

Natomiast, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 15 czerwca 2009 r. (sygn. IPPP3/443-293/09-2/KG) wskazał, iż: „w oparciu o art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących zakup nieruchomości służącej wykonywaniu czynności opodatkowanych, której zakup nastąpił przed dniem rejestracji Wnioskodawcy jako podatnika podatku od towarów i usług. Warunkiem dla realizacji tego prawa jest:

  • posiadanie statusu podatnika VAT czynnego,
  • związek dokonanych zakupów z wykonywaniem czynności opodatkowanych (w momencie zakupu bądź w przyszłości) oraz
  • złożenie deklaracji dla potrzeb podatku od towarów i usług za określone w przepisach ustawy okresy rozliczeniowe”.

W świetle powyższego, Podatniczka pragnie wskazać, iż w oparciu o przytoczone przepisy ustawy o VAT przysługuje jej obecnie, jako podatnikowi VAT czynnemu, prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT otrzymanych przed dokonaniem rejestracji a dokumentujących zakup nieruchomości oraz poniesienie wydatków wykończeniowo -wyposażeniowych. Przedmiotowe zakupy zostały bowiem zrealizowane w związku z prowadzoną obecnie działalnością opodatkowaną VAT.

Sposób realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT

W pierwszej kolejności należy wskazać, iż ustawodawca nie wprowadził odrębnej regulacji dotyczącej sposobu dokonania odliczenia podatku naliczonego VAT wynikającego z faktur VAT otrzymanych przed dokonaniem rejestracji jako podatnik VAT czynny.

W takiej sytuacji zasadnym jest odwołanie do zasady ogólnej wskazanej w art. 86 ust. 13 ustawy o VAT, zgodnie z którą „jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w ustawowych terminach może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego”.

Z przywołanej regulacji należałoby wysnuć wniosek, iż obecnie Podatniczka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT poprzez:

  • złożenie korekty zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R wskazując jako datę rozpoczęcia prowadzenia działalności okres, w którym otrzymała pierwszą fakturę VAT dokumentującą nabycie nieruchomości oraz
  • złożenie deklaracji VAT za poszczególne okresy rozliczeniowe, w których otrzymywała faktury VAT (lub za dwa kolejne okresy po okresie w którym Podatniczka otrzymała fakturę) dokumentujące zakupy dokonane w związku z prowadzoną obecnie działalnością opodatkowaną.

Taki sposób realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT akceptują także organy podatkowe. Przykładowo, w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 31 marca 2009 r. (sygn. IPPP1-443-132/09-4/MP) czytamy, iż: „w celu zrealizowania nabytego prawa do odliczenia z tytułu zakupów związanych z przyszłą działalnością gospodarczą, a poniesionych przed dniem 1 maja 2008 r., koniecznym jest złożenie deklaracji dla potrzeb podatku od towarów i usług za okresy rozliczeniowe, w których podatnik otrzymywał faktury VAT dokumentujące zakupy towarów i usług związanych z budową ww. budynku mieszkalnego (po uprzednim skorygowaniu zgłoszenia VAT-R), dokonując odliczeń zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług”.

Podsumowanie

W świetle przedstawionych w niniejszym wniosku argumentów, Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, iż przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT wynikającego z faktur dokumentujących:

  1. nabycie lokali niemieszkalnych oraz
  2. poniesienie wydatków na wykończenie i wyposażenie przedmiotowych nieruchomości

– otrzymanych przed dniem rejestracji jako podatnik VAT czynny.

Podatniczka dokonała powyższych wydatków w związku z obecnie prowadzoną działalnością opodatkowaną VAT. Posiadała równocześnie status podatnika VAT. W terminie późniejszym dokonała także rejestracji dla celów VAT. Tym samym spełniła wszelkie przesłanki dla nabycia i realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT.

Realizacja przysługującego Wnioskodawczyni prawa powinna natomiast zostać dokonana poprzez złożenie korekty zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R oraz złożeniu deklaracji VAT za okresy, w których Podatniczka otrzymywała faktury dokumentujące zakupy poczynione do prowadzenia działalności opodatkowanej VAT.

W związku z powyższym Wnioskodawczyni wnosi o uznanie jej stanowiska za prawidłowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, iż niniejszą interpretację wydano w oparciu o przepisy obowiązujące w momencie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Zgodnie z brzmieniem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z cyt. wyżej przepisu wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są lub będą w przyszłości wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Jednocześnie przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Stosownie do treści art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych – art. 86 ust. 11 ustawy.

Natomiast, jeśli podatnik nie dokonał obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego – art. 86 ust. 13 ustawy.

Dla określenia, czy wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku wynikającego z faktur dokumentujących zakupy, niezwykle istotny jest charakter związku występującego między tymi zakupami, a prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Związek ten może mieć charakter bezpośredni, pośredni, jak również może dotyczyć takich czynności, które są niezbędne do funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Stosownie do postanowień art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Ww. art. 96 w ust. 1 stanowi, iż podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Treść cyt. wcześniej art. 88 ust. 4 ustawy nie wskazuje, aby do nabycia prawa do odliczenia podatku naliczonego konieczne było posiadanie statusu podatnika zarejestrowanego w momencie otrzymania faktur zakupu. Jednak status podatnika czynnego (zarejestrowanego) konieczny jest w momencie wykazywania odliczenia. Oznacza to, że podatnik w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT, nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego w momencie otrzymania faktury, lecz aby uprawnienie to zrealizować musi posiadać status podatnika VAT czynnego (musi posiadać taki status w momencie realizacji uprawnienia). Prawo do obniżenia podatku należnego powstaje u wszystkich podatników, o ile wykażą, że zakupy były związane z bieżącą albo przyszłą działalnością opodatkowaną, a warunek rejestracji jest niezbędny do skorzystania przez podatnika z prawa do obniżenia podatku należnego.

Należy podkreślić, iż jedną z fundamentalnych zasad konstrukcji podatku od towarów i usług jest prawo podatnika do odliczenia podatku zapłaconego w cenie przy nabyciu towarów i usług związanych z działalnością gospodarczą. Podstawowa zasada wspólnotowego systemu VAT, jaką jest zasada neutralności podatku, jest rozumiana jako stosowanie podatku od towarów i usług na wszystkich etapach obrotu gospodarczego z równoczesnym prawem do potrącenia podatku zawartego w poprzedniej fazie obrotu. Wszelkie ograniczenia prawa do odliczenia podatku naliczonego wpływają na neutralność tego podatku i mogą wynikać jedynie z wyraźnej regulacji ustawowej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawczyni w lipcu 2009 r. nabyła cztery lokale znajdujące się w budynku sanatoryjno-wypoczynkowym wraz z udziałami w części wspólnej budynku oraz działki gruntowej. Zakup nieruchomości został udokumentowany fakturami VAT wystawionymi przez podatnika VAT czynnego. W latach 2007-2009 Podatniczka dokonywała wpłat zaliczek na poczet nabycia przedmiotowych nieruchomości, które dokumentowane były fakturami VAT wystawionymi na Wnioskodawczynię. Po dokonanym odbiorze przedmiotowych nieruchomości Podatniczka poniosła koszty na wykończenie oraz umeblowanie lokali. Powyższe wydatki dokumentowane były fakturami VAT wystawionymi na Podatniczkę. Wnioskodawczyni nabyła przedmiotowe nieruchomości z zamiarem przeznaczenia ich do prowadzenia działalności gospodarczej, polegającej na najmie lokali niemieszkalnych, a więc działalności opodatkowanej VAT. W kwietniu 2009 r. Podatniczka złożyła do właściwego urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne na formularzu VAT-R - rozpoczęła bowiem prowadzenie działalności gospodarczej. W związku z uzyskaniem statusu czynnego podatnika VAT Wnioskodawczyni dokumentuje najem lokali niemieszkalnych fakturami VAT stosując 23% (przed 2011 rokiem 22%) stawkę VAT. Podatniczka składa także deklarację VAT za okresy miesięczne.

W świetle przedstawionego stanu prawnego stwierdzić należy, iż ustawa nie pozbawia podatnika prawa do dokonania odliczenia podatku VAT od zakupów poczynionych przed rejestracją, o ile występują przesłanki, że zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do wykonywania bieżącej lub przyszłej działalności opodatkowanej. Niemniej ustawodawca narzucił podatnikom, chcącym dokonać odliczenia podatku VAT od poczynionych nabyć, obowiązek rejestracji jako podatnika VAT czynnego.

Reasumując, Wnioskodawczyni nabyła prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych przed rejestracją do podatku od towarów i usług, bowiem nabycie lokali niemieszkalnych oraz wydatki poniesione na ich wykończenie i wyposażenie były związane z działalnością opodatkowaną, a warunek rejestracji jest niezbędny w momencie skorzystania z tego prawa. Prawo to można zrealizować na zasadach określonych w cyt. przepisach art. 86 ust. 10, 11 i 13 ustawy, o ile nie zachodzą inne wyłączenia wskazane w art. 88 ustawy.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz powołane powyżej przepisy prawne, a także mając na uwadze zasadę neutralności podatku VAT, należy stwierdzić, iż Wnioskodawczyni przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup lokali niemieszkalnych oraz wydatki poniesione na ich wykończenie i wyposażenie, wystawionych i otrzymanych przed dokonaniem rejestracji jako podatnik VAT czynny, związanych z przyszłą działalnością gospodarczą.

Należy podkreślić, że niniejsza interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanej. Inne kwestie przedstawione we własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj