Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP3/443-723/11/DG
z 6 października 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP3/443-723/11/DG
Data
2011.10.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dostawa
dostawa wewnątrzwspólnotowa
faktura korygująca
podatek od towarów i usług


Istota interpretacji
Korekta faktury dokonana w ramach WDT obniżającej warość faktury pierwotnej



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 15 czerwca 2011r. (data wpływu 21 czerwca 2011r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 września 2011r. (data wpływu (30 września 2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wykazania w deklaracji VAT-7 korekty sprzedaży dokonanej w ramach WDT obniżającej wartość faktury pierwotnej – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 czerwca 2011r. został wniesiony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wykazania w deklaracji VAT-7 korekty sprzedaży dokonanej w ramach WDT obiżającej wartość faktury pierwotnej .

Na podstawie art. 169 § 1 Ordynacji podatkowej, pismem z dnia 15 września 2011r. (prawidłowo doręczonym 19 września 2011r.) wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia stanu faktycznego przedstawionego we wniosku.

Odpowiedź Wnioskodawcy na powyższe wezwanie wpłynęła do tut. organu w dniu 30 września 2011r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Spółka zajmuje się sprzedażą detaliczną i hurtową odzieży i obuwia sportowego oraz sprzętu turystycznego. W ramach sprzedaży hurtowej, poza sprzedażą w kraju występuje również:

  • wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT)
  • sprzedaż eksportowa.

Zdarza się, że przy wystawianiu faktur popełniony zostaje błąd co skutkuje nieprawidłową wartością sprzedaży wykazana na fakturze VAT. Błąd poprawiany jest poprzez wystawienie faktury korygującej. Faktury korygujące mogą zostać wystawiane w miesiącu następnym (lub innym kolejnym) po miesiącu wystawienia faktury sprzedaży.

Mogą tu wystąpić następujące sytuacje:

A.

Wystawienie faktury korygującej w kolejnym miesiącu po wystawieniu faktury pierwotnej – obniżającej wartość faktury pierwotnej; sprzedaż na stawce VAT – 0%.

B.

Wystawienie faktury korygującej w kolejnym miesiącu po wystawieniu faktury pierwotnej – podwyższającej wartość faktury pierwotnej; sprzedaż na stawce VAT -0%.

C.

Sprzedaż z zamiarem WDT lub eksportu na stawce 0%, jednak z powodu nie otrzymania dokumentów wymaganych ustawą do zastosowania stawki VAT 0% Spółka opodatkowała transakcję stawką 23%. Następnie w kolejnym miesiącu po wystawieniu faktury pierwotnej została wystawiona faktura korygująca obniżająca wartość faktury pierwotnej w związku z pomyłką w cenie.

D.

Sprzedaż z zamiarem WDT lub eksportu na stawce 0%, jednak z powodu nie otrzymania dokumentów wymaganych ustawą do zastosowania stawki VAT 0% Spółka opodatkowała transakcję stawką 23%. Następnie w kolejnym miesiącu po wystawieniu faktury pierwotnej została wystawiona faktura korygująca podwyższająca wartość faktury pierwotnej w związku z pomyłką w cenie.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca przedstawił, że w stosunku do zaistniałego stanu faktycznego wniosek Spółki dotyczy sytuacji A, zgodnie z którym nastąpiła sprzedaż w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT):

  • data wystawienia pierwotnej : 30.03.2011
  • data wystawienia faktury korygującej: 04.04.2011r.
  • data otrzymania dokumentów potwierdzających, że towary będące przemiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju: 24.05.2011r.
  • miesiąc wykazania w deklaracji podatkowej dostawy wewnatrzwspólnotowej opodatkowanej stawką 0%
    1. faktura sprzedaży - marzec 2011
    2. faktura korygująca sprzedaż - kwiecień 2011

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W którym miesiącu w deklaracji VAT-7 należy wskazać korektę sprzedaży w ramach WDT w przypadku pomyłki w cenie sprzedaży wykazanej na fakturze VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy biorąc po uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego należy wskazać, iż w sytuacji, w której faktury korygujące obniżające podatek należny dotyczą eksportu oraz wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów nie będzie miał zastosowania przepis art. 29 ust. 4a ustawy o VAT, wskazujący , iż obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru, lub usługi, dla którego wystawiono fakturę, co wynika z treści cyt. art. 29 ust. 4b ustawy o VAT.

Regulacje art. 29 ust. 4b ustawy o VAT stanowią, iż w przypadku eksportu oraz wewnątrzwspolnotowej dostawy towarów posiadanie przez podatnika potwierdzenia odbioru korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi nie determinuje możliwości obniżenia podatku należnego w związku z wystawieniem tej faktury. W przypadku eksportu oraz wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów wystarczające jest samo wystawienie faktur korygujących aby możliwe było ich ujęcie w deklaracji podatkowej.

W związku z powyższym Spółka uważa, że właściwym miesiącem do wykazania faktur korygujących w deklaracji VAT-7 w przedstawionej sytuacji A jest – miesiąc wystawienia faktur korygujących.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  2. eksport towarów,
  3. import towarów,
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z art. 7 ust. 1 ustawy wynika, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stosownie do art. 13 ust. 1 ustawy, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

W myśl art. 20 ust. 1 ww. ustawy w wewnatrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 20a i 20b.

W przypadku gdy przed upływem terminu, o którym mowa w ust, 1, podatnik wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury – art. 20 ust. 2 ustawy.

W przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano – art. 29 ust. 4a.

Jednakże na podstawie art. 29 ust. 4b pkt 1 ww. ustawy warunku posiadania przez podatnika potwierdzenia odbioru korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi nie stosuje się w eksporcie towarów i wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów.

Zgodnie z art. 109 ust. 3 ww. ustawy podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

W myśl art. 42 ust. 1 ww. ustawy wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że:

  1. podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów;
  2. podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Zgodnie z art. 42 ust. 12 ww. ustawy, jeżeli warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie został spełniony przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za:

  1. okres kwartalny - podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za ten okres; podatnik wykazuje tę dostawę w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za następny okres rozliczeniowy ze stawką właściwą dla dostawy danego towaru na terytorium kraju, jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres rozliczeniowy nie posiada dowodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2;
  2. okres miesięczny - podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za ten okres; podatnik wykazuje tę dostawę w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy ze stawką właściwą dla dostawy danego towaru na terytorium kraju, jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatnik za ten kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy nie posiada dowodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2.

Na podstawie zaś art. 42 ust. 12a ww. ustawy w przypadkach, o których mowa w ust. 12, otrzymanie dowodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, upoważnia podatnika do wykazania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów ze stawką 0% w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za okres rozliczeniowy, w którym dostawa ta została dokonana, i dokonania korekty deklaracji podatkowej oraz odpowiednio informacji podsumowującej, o której mowa w art. 100 ust. 1.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż faktura pierwotna dokumentująca dokonanie wewnatrzwspólnotowej dostawy została wystawiona 30 marca 2011r. Faktura korygująca natomiast została wystawiona 4 kwietnia 2011r. Jednocześnie Wnioskodawca otrzymał dokumenty potwierdzające, że towary będące przedmiotem wewnatrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z Polski do nabywcy znajdującego się na terytorium innego państwa członkowskiego 24 maja 2011r.

Stosownie do powyższego wewnatrzwspólnotowa dostawa towaru ze stawka 0% udokumentowana fakturą z 30 marca 2011r., a następnie fakturą korygującą z 4 kwietnia 2011r. winna zostać wykazana w deklaracji podatkowej za miesiąc kwiecień 2011r. składanej do dnia 25 maja 2011r.

Nie można natomiast podzielić poglądu Wnioskodawcy, iż faktura sprzedaży z 30 marca 2011r. mogła zostać wykazana w deklaracji podatkowej za miesiąc marzec ze stawką 0% , gdyż do 25 kwietnia 2011r. nie był on w posiadaniu dokumentów potwierdzających, że towary zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego. Innymi słowy Wnioskodawca ma prawo wykazać daną transakcję jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów objętą stawką 0% w miesiącu marcu, o ile otrzymał stosowne dokumenty potwierdzające, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Ze stanu faktycznego wynika, że potwierdzenie, o którym mowa w art. 42 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy Wnioskodawca otrzymał 24 maja 2011r., czyli za miesiąc marzec nie powinien wykazywać dostawy wewnątrzwspólnotowej w deklaracji podatkowej VAT-7 ze stawką 0%. W przedmiotowej sprawie dostawa ta zatem winna być wykazana ze stawką 0% w deklaracji za miesiąc kwiecień z uwzględnieniem danych wynikających z faktury korygującej wystawionej 4 kwietnia 2011r.

Reasumując w przedmiotowej sprawie dla wykazania dostawy wewnątrzwspólnotowej towarów ze stawką 0% istotna jest data otrzymania potwierdzenia, że towary zostały wywiezione z kraju do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Tym samym o ile faktura korygująca zostanie wystawiona przed terminem do złożenia deklaracji podatkowej za miesiąc kwiecień (do 25 maja 2011r.) i Wnioskodawca posiada przed tym terminem ww. dokumenty jest uprawniony do wykazania przedmiotowej dostawy ze stawka 0% za miesiąc kwiecień 2011r. Oznacza to, że w opisanym stanie faktycznym jako A dostawa wewnątrzwspólnotowa ze stawką 0% może zostać wykazana tylko w deklaracji podatkowej za miesiąc kwiecień 2011r. Bez znaczenia pozostaje tutaj kwestia odbioru przez nabywcę faktury korygującej.

Mając powyższe na uwadze stanowisko Wnioskodawcy, iż właściwym miesiącem do wykazania faktur korygujących w sytuacji oznaczonej jako A (WDT) jest miesiąc wystawienia faktur korygujących, należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj