Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP2/443-1316/11/AM
z 2 marca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP2/443-1316/11/AM
Data
2012.03.02



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
montaż
rolety, żaluzje
rolety, żaluzje


Istota interpretacji
Czy Wnioskodawca ma prawo stosować stawkę 8% w budynkach lub lokalach objętych społecznym programem mieszkaniowym? – montaż rolet, żaluzji, markiz, moskitier.



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2011r. (data wpływu 2 grudnia 2011r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 lutego 2012r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku VAT przy usługach montażu i konserwacji rolet i żaluzji, moskitier, markiz w budynkach lub lokalach objętych społecznym programem mieszkaniowym jest:

  • nieprawidłowe – w zakresie określenia stawki VAT przy usłudze montażu oraz konserwacji rolet i żaluzji wewnętrznych, markiz i moskitier wykonywanych w budynkach lub lokalach objętych społecznym programem mieszkaniowym,
  • prawidłowe – w zakresie określenia stawki VAT przy usłudze montażu oraz konserwacji rolet zewnętrznych i drzwi zewnętrznych rolowanych wykonywanych w budynkach lub lokalach objętych społecznym programem mieszkaniowym.

UZASADNIENIE

W dniu 2 grudnia 2011r. wpłynął ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 16 lutego 2012r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku VAT przy usługach montażu i konserwacji rolet i żaluzji, moskitier, markiz w budynkach lub lokalach objętych społecznym programem mieszkaniowym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą i wykonuje usługi montażu żaluzji zewnętrznych i wewnętrznych, rolet wewnętrznych montowanych do sufitu, nadproża lub do skrzydeł okiennych, markiz, drzwi rolowanych. Ponadto świadczy usługi naprawy żaluzji i rolet oraz konserwacji żaluzji i rolet.

Usługi Wnioskodawca wykonuje w obiektach budownictwa objętych społecznym programem mieszkaniowym zdefiniowanych w art. 41 ust. 12a ustawy o podatku od towarów i usług.

Przedmiotem sprzedaży Wnioskodawcy jest kompleksowo wykonana usługa obejmująca pomiar, uzgodnienie systemu osłony okiennej, rodzaju napędu, jego umiejscowienie, dostawę oraz jej zamontowanie, tak aby spełniała wymaganą przez zamawiającego funkcję. Umowa pomiędzy stronami obejmuje wykonanie całościowe usługi, od pomiaru, dostawy materiału, po jego zamontowanie włącznie.

  1. Wewnątrz budynku montowane są następujące osłony okienne:
    • żaluzje poziome aluminiowe,
      Osłaniają pomieszczenie przed nadmiernym nasłonecznieniem, obniżają panującą temperaturę w środku w budynku.
    • żaluzje poziome drewniane,
      Osłaniają pomieszczenie przed nadmiernym nasłonecznieniem, obniżają panującą temperaturę w środku w budynku. Podnoszą estetykę elementów wykończeniowych okna.
    • żaluzje panelowe – poliester,
      Osłaniają pomieszczenie przed nadmiernym nasłonecznieniem, obniżają panującą temperaturę w środku w budynku. Ze względu na możliwość zastosowania specjalnych tkanin antyrefleksyjnych poprawiają parametry izolacyjne w miejscach gdzie znajdują się duże przeszklenia.
    • rolety wolno wiszące tekstylne-poliester,
      Osłaniają pomieszczenie przed nadmiernym nasłonecznieniem, obniżają panującą temperaturę w środku w budynku.
    • rolety w kasetach tekstylne – poliester,
      Osłaniają pomieszczenie przed nadmiernym nasłonecznieniem, obniżają panującą temperaturę w środku w budynku. Z uwagi na zintegrowany system z ramą okienną doszczelniają wnętrze przed dostępem światła, a przy zastosowaniu tkanin antyrefleksyjnych poprawiają parametry izolacyjne.
    • rolety w kasetach typ „dzień-noc" – poliester,
      Osłaniają pomieszczenie przed nadmiernym nasłonecznieniem, obniżają panującą temperaturę w środku w budynku.
    • rolety w kasetach – aluminium,
      Jest to system rolet zewnętrznych które mogą służyć również wewnątrz celem uzyskania całkowitego zaciemnienia, obniżenia panującej wewnątrz temperatury, wyciszenia oraz zabezpieczenia przed ingerencją z zewnątrz.
    • rolety do okien dachowych – poliester lub poliester z powłoką odblaskową,
      Osłaniają pomieszczenie przed nadmiernym nasłonecznieniem, obniżają panującą temperaturę w środku w budynku. Obecnie tkaniny do rolet dachowych produkowane są o specjalnych parametrach odblaskowych i izolacyjnych, a przy ich zastosowaniu znacznie poprawiają parametry termoizolacyjne okien połaciowych. Modernizują w ten sposób całą przestrzeń poddasza każdego budynku mieszkalnego.
    • rolety rzymskie – tkaniny naturalne i syntetyczne,
      Osłaniają pomieszczenie przed nadmiernym nasłonecznieniem, obniżają panującą temperaturę w środku w budynku.
    • rolety z materiałów naturalnych – maty drewniane,
      Osłaniają pomieszczenie przed nadmiernym nasłonecznieniem, obniżają panującą temperaturę w środku w budynku.
    • rolety plisowane – poliester,
      Osłaniają pomieszczenie przed nadmiernym nasłonecznieniem, obniżają panującą temperaturę w środku w budynku. Z uwagi na zintegrowany system z ramą okienną doszczelniają wnętrze przed dostępem światła, a przy zastosowaniu tkanin antyrefleksyjnych poprawiają parametry izolacyjne.
    • żaluzje pionowe – poliester, włókno szklane, aluminium.
      Z uwagi na swoją konstrukcję wykorzystywane są jako osłona przeciwsłoneczna dużych powierzchni szklanych, szczególnie sprawdzają się one w nowoczesnym budownictwie. Możliwość zastosowania lameli z różnych materiałów czyni żaluzję tą bardzo uniwersalną. Tkaniny poliestrowe z powłoką odblaskową doskonale izolują od nadmiaru światła i temperatury. Lamele z włókna szklanego oprócz zastosowania jw. pełnią funkcję osłon w obiektach i miejscach specjalnego przeznaczenia np. drogi ewakuacyjne. Lamele do żaluzji pionowych wykonane z aluminium doskonale chronią przed temperaturą, nadmiarem światła i można je łatwo utrzymać w czystości. W/w osłony okienne montowane są w sposób, trwale zespolony z podłożem, tak aby zapewniały użytkownikowi poprzez stabilne doleganie do przestrzeni osłanianych komfort i bezpieczeństwo przy ich wykorzystaniu.
  2. Na zewnątrz budynku montowane są:
    • żaluzje poziome fasadowe – aluminium,
      Osłaniają wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz wpływają na obniżenie temperatury wewnątrz pomieszczenia.
    • rolety zewnętrzne – aluminium,
      Osłaniają wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem do całkowitego zaciemnienia włącznie. Wyciszają, ocieplają /poprawiają parametry izolacyjne/ i zabezpieczają przed ingerencją z zewnątrz (antywłamaniowe).
    • rolety tekstylne zewnętrzne / fasadowe/ – poliester, lub poliester podgumowany.
      Osłaniają wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem, zapewniają osobom przebywającym wewnątrz komfort pracy i prywatność.
    • markizy, tkanina syntetyczna impregnowana
      Osłaniają wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem. Dzięki swojej funkcji tj. regulowany wysięg zadaszenia zapewnia cień i komfort przebywającym lam ludziom na tarasach, balkonach, palio, letnich restauracjach i barach.
    • bramy garażowe rolowane – aluminium,
      Bramy tego typu są funkcjonalne z powodu ekonomicznego wykorzystania miejsca w stosunku do tradycyjnych bram rozwieralnych. Są stosowane w budownictwie indywidualnym, spółdzielczym, TBS i współczesnym budownictwie deweloperskim szczególnie miejskim. Mają również charakter antywłamaniowy.
    • moskitiery ramowe i rolowane – aluminium i poliester.
      Są to osłony przed insektami stosowane w budownictwie indywidualnym, hotelowym w obiektach gastronomicznych. Zapewniają higienę i zabezpieczają przed alergicznymi schorzeniami, których nosicielami są insekty.

Wszystkie rodzaje osłon okiennych, drzwiowych montowane są w sposób trwały z podłożem rodzimym, aby zapewnie im stabilność i prawidłowe działanie. Każda osłona montowana do istniejącego otworu okiennego i drzwiowego w budynku już funkcjonującym wykonana jest w wymiarach dostosowanych do stanu już istniejącego, a więc przemontowanie jej w dowolne miejsce jest niemożliwe. Montaż odbywa się na uchwytach bazowych montowanych na kotwach lub kołkach rozporowych. Zdemontowanie z nich osłony przeciwsłonecznej pozostawia na niej widoczne znamiona tj. zarysowania powłok lakierniczych, odkształcenia uchwytów i prowadnic.

Zamontowanie osłon w trakcie wznoszenia obiektów (np. rolet zewnętrznych) i nawiązanie elewacji, oraz elementów stolarki lub innych elementów wykończeniowych do nich nie pozwala na zdemontowanie ich bez widocznych uszkodzeń w/w.

Montaż, rolet okiennych gdzie kaseta z pancerzem rolety zabudowana jest w nadprożu, a prowadnice boczne w ościeżnicy okiennej lub drzwiowej uniemożliwiają ich demontaż bez konieczności rozkucia otworów okiennych. Jeżeli dojdzie do rozkucia pozostaną trwałe ślady w elewacji budynku.

Montaż żaluzji o wyższym standardzie, lepszych parametrach technicznych, izolacyjnych i termoizolacyjnych montuje się w budynkach istniejących. Najczęściej jest to spowodowane postępującą lepszą jakością osłon tj.: materiałów osłonowych, napędów i funkcją jaką mają spełniać w stosunku do użytkownika. Podyktowane jest to również wymianą stolarki okiennej z drewnianej na PCV lub aluminium, oraz zmianą przeznaczenia pomieszczeń. Zamawiane nowe osłony dostosowane są też do zaleceń służb BHP, Sanepid, czy też do nowych standardów unijnych.

Rolety montowane w oknach połaciowych montowane są bezpośrednio do ram okiennych, a tkanina osłonowa pracuje w przestrzeni przyszybowej. Żaluzje wewnętrzne montowane są w zależności od ich rodzaju. Montowane są do ram okiennych, nadproży. sufitu na kotwach, kołkach rozporowych w taki sposób aby połączenie było stabilne. W zależności od wielkości żaluzji wielkość kotew i głębokość osadzenia ich w suficie, czy nadprożu dostosowana jest do parametrów żaluzji.

Żaluzje zewnętrzne montowane są jak wyżej tylko z zewnątrz obiektu. Do zamontowanych żaluzji lub rolet dostosowana jest elewacja budynku. Jeżeli montuje sic je na istniejącej elewacji połączenie doszczelnia się materiałami wypełniającymi dostosowanymi do obowiązującej kolorystyki.

Montowane markizy są w sposób trwały zamontowane z podłożem rodzimym, aby zapewnić im stabilność i prawidłowe działanie. Każda markiza montowana do istniejącego otworu okiennego i drzwiowego w budynku już funkcjonującym wykonana jest w wymiarach dostosowanych do stanu już istniejącego, a więc przemontowanie jej w dowolne miejsce jest niemożliwe. Montaż odbywa się na uchwytach bazowych montowanych na kotwach lub kołkach rozporowych. Zdemontowanie z nich markizy pozostawia na niej widoczne znamiona tj. zarysowania powłok lakierniczych, odkształcenia uchwytów i prowadnic.

Zamontowanie markiz w trakcie wznoszenia obiektów i nawiązanie do elewacji, oraz elementów stolarki lub innych elementów wykończeniowych do nich nie pozwala na zdemontowanie ich bez widocznych uszkodzeń w/w.

Montaż markiz gdzie kaseta z pancerzem zabudowana jest w nadprożu, a prowadnice boczne w ościeżnicy okiennej lub drzwiowej uniemożliwiają ich demontaż bez konieczności rozkucia otworów okiennych. Jeżeli dojdzie do rozkucia pozostaną trwałe ślady w elewacji budynku.

Kolejnym rodzajem mojej działalności jest naprawa i konserwacja napędów żaluzji, rolet dotyczących zarówno żaluzji montowanych na zewnątrz budynku jak i wewnątrz.

Czynności związane z naprawą i konserwacją napędów żaluzji i rolet mające na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku lub jego części stanowiące remont lub konserwację. Ponadto czynności nawiązujące do remontu występują podczas wykonywania prac instalacyjnych, jeżeli dojdzie do uszkodzenia powłok malarskich, gładzi tynkowych, spękania muru lub naruszenia uszczelnień sylikonowych. Czynności remontowe mają na celu usunięcie powstałych uszkodzeń i przywrócenie pierwotnego wyglądu danego fragmentu budynku.

Towar, a raczej materiał zużyty podczas wykonywania usługi naprawy lub konserwacji stanowi integralny element całej usługi.

W cenę przedmiotowych usług konserwacji będzie wkalkulowany koszt użytego towaru. Konserwacja jest przede wszystkim usługą, w którą wkalkulowana jest minimalna (z pewnością nic przekraczająca 50% wartości usługi) wartość użytych towarów takich jak: smar, detergent, zastosowanie urządzenia czyszczącego (kompresor, odkurzacz).W cenę usługi wkalkulowany jest koszt montowanego towaru i robocizna.

W przypadku zatem naprawy i konserwacji urządzeń, które Wnioskodawca montuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w obiektach budownictwa objętych społecznym programem mieszkaniowym będą miały zastosowanie przepisy paragrafu 7 ust. 1 pkt rozporządzenia MF z dnia 4 kwietnia 2011r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Natomiast zamontowanie rolet, żaluzji, markiz, drzwi rolowanych już w istniejącym budynku lub lokalu objętym społecznym budownictwem mieszkaniowym, które ma za zadanie wytłumić hałas przenikający przez istniejące okno o ok. 20 db, poprawić izolację termiczną otworu okiennego o 10 st. C (ogrzanie i schładzanie) poprawić bezpieczeństwo przez zabezpieczenie przed ingerencją z zewnątrz jest zarówno remontem jaki modernizacją poprzez zmianą pierwotnych parametrów budowlanych oraz termoizolacyjnych.

Ponadto rolety, żaluzje przeciwsłoneczne, markizy poprawiają, modernizują i unowocześniają okna, ponieważ dzięki nim można wpłynąć na zmianę nasłonecznienia i nagrzania pomieszczenia. To z kolei wpływa na zmianę pierwotnych parametrów okien przez co ma większy wpływ na komfort przebywających tam ludzi. Montowanie w oknach połaciowych rolet z użyciem tkanin zaciemniających, termoizolacyjnych wpisuje się w kompleksową termoizolacyjność budynku. Termoizolacja to nie tylko ściany zewnętrzne i dach, ale również wspomniane okna połaciowe, okna, drzwi w pomieszczeniach mieszkalnych i wszędzie tam montowane osłony przeciwsłoneczne tj. żaluzje, rolety, markizy poprawiają termoizolacyjne parametry budynku.

Natomiast w przypadku konserwacji i naprawy urządzeń, które Wnioskodawca montuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w obiektach budownictwa objętych społecznym programem mieszkaniowym będą miały zastosowanie przepisy paragrafu 7 ust. 1 pkt rozporządzenia MF z dnia 4 kwietnia 2011r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Konserwacja bowiem jest przede wszystkim usługą, w którą wkalkulowana jest minimalna (z pewnością nie przekraczająca 50% wartości usługi) wartość użytych towarów takich jak; smar, detergent, zastosowanie urządzenia czyszczącego (kompresor, odkurzacz). W cenę usługi wkalkulowany jest koszt montowanego towaru i robocizna.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy zgodnie z przedstawionym powyżej stanem faktycznym Wnioskodawca ma prawo stosować stawkę 8% w budynkach lub lokalach objętych społecznym programem mieszkaniowym o którym mowa w art. 41 ust. 12-12c i par. 7 ust. 1 pkt 2 Rozporządzenia MF z dnia 4 kwietnia 2011r. w przypadku wykonywania powyższych usług zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku lub lokalu w ramach:

  1. budowy nowo powstałych lokali i budynków,
  2. modernizacji tych obiektów, czyli w sytuacji gdy roboty będą miały na celu unowocześnienie oraz podwyższenie wartości użytkowych i modernizacyjnych,
  3. remontu tych obiektów, czyli w sytuacji gdy roboty te będą miały na celu odtworzenie stanu pierwotnego, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym,
  4. konserwacji i napraw z wszelkiego rodzaju rolet, żaluzji, markiz, drzwi rolowanych, które będą miały na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku lub jego części inne niż remont, pod warunkiem, że wartość towarów bez podatku wchodzących w podstawę opodatkowania świadczenia robót konserwacyjnych przekracza nie przekracza 50% tej podstawy.

Zdaniem Wnioskodawcy w myśl art. 41 ust. 12 u.p.t.u. stawka podatku, o której mowa w ust. 2 (8%) stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, zgodnie z przepisami art. 41. 12a ustawy VAT. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęć budowa, remont, modernizacja, termomodernizacja oraz przebudowa dlatego też w tym zakresie należy odwołać się do przepisów prawa budowlanego. Zgodnie z art. 3 pkt 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (tj. Dz. U. z 2010r. Nr 243, poz. 1623 ze zm.) przez budowę należy rozumieć wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego.

Z kolei zgodnie z pkt 7a tego artykuł przez przebudowę należy rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji; w przypadku dróg są dopuszczalne zmiany charakterystycznych parametrów w zakresie niewymagającym zmiany granic pasa drogowego.

Natomiast definicję remontu zawarto w pkt 8 tego artykułu. Zgodnie z jego brzmieniem przez remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym. Modernizacja oznacza: unowocześnienie, uwspółcześnienie produktu, trwałe ulepszenie np. istniejącego obiektu budowlanego prowadzące do zwiększenia jego wartości użytkowej (źródło: Wikipedia, wolna encyklopedia), unowocześnienie czegoś, uwspółcześnienie (źródło: www.sjp.pl).

Zatem wykonywane przez Wnioskodawcę usługi zakładania żaluzji, rolet markiz, moskitier, drzwi rolowanych szczegółowo wyliczone powyżej, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz w nowo powstającym budynku lub lokalu objętym społecznym budownictwem mieszkaniowym stanowić będą budowę, podobnie jak montowanie okien czy też drzwi w budowanym obiekcie lub montowanie barierki do schodów.

Natomiast zamontowanie rolet, żaluzji, markiz, drzwi rolowanych już w istniejącym budynku lub lokalu objętym społecznym budownictwem mieszkaniowym, które ma za zadanie wytłumić hałas przenikający przez istniejące okno o ok. 20 db, poprawić izolację termiczną otworu okiennego o 10 st. C (ogrzanie i schładzanie) poprawić bezpieczeństwo przez zabezpieczenie przed ingerencją z zewnątrz jest zarówno remontem jaki modernizacją poprzez zmianą pierwotnych parametrów budowlanych oraz termoizolacyjnych.

Ponadto rolety, żaluzje przeciwsłoneczne, markizy poprawiają, modernizują i unowocześniają okna, ponieważ dzięki nim można wpłynąć na zmianę nasłonecznienia i nagrzania pomieszczenia. To z kolei wpływa na zmianę pierwotnych parametrów okien przez co ma większy wpływ na komfort przebywających tam ludzi. Montowanie w oknach połaciowych rolet z użyciem tkanin zaciemniających, termoizolacyjnych wpisuje się w kompleksową termoizolacyjność budynku. Termoizolacja to nie tylko ściany zewnętrzne i dach, ale również wspomniane okna połaciowe, okna, drzwi w pomieszczeniach mieszkalnych i wszędzie tam montowane osłony przeciwsłoneczne tj. żaluzje, rolety, markizy poprawiają termoizolacyjne parametry budynku.

Natomiast w przypadku konserwacji i naprawy urządzeń, które Wnioskodawca montuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w obiektach budownictwa objętych społecznym programem mieszkaniowym będą miały zastosowanie przepisy paragrafu 7 ust. 1 pkt rozporządzenia MF z dnia 4 kwietnia 2011r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Konserwacja bowiem jest przede wszystkim usługą, w którą wkalkulowana jest minimalna (z pewnością nie przekraczająca 50% wartości usługi) wartość użytych towarów takich jak; smar, detergent, zastosowanie urządzenia czyszczącego (kompresor, odkurzacz). W cenę usługi wkalkulowany jest koszt montowanego towaru i robocizna.

Zatem jak z powyższego uzasadnienia wynika wszystkie rodzaje powyżej wymienionych przez Wnioskodawcy usług zakładania żaluzji, rolet, markiz, moskitier, drzwi rolowanych spełniają warunki art. 41 ust. 12 w ramach: budowy, remontu, modernizacji i termomodernizacji i naprawy oraz § 7 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia MF w ramach: konserwacji korzystają z preferencyjnej 8% stawki VAT pod warunkiem, że wykonywane są w obiektach budowlanych objętych społecznym programem mieszkaniowym (art. 41 ust. 12a), niezależnie czy są montowane na zewnątrz czy też wewnątrz obiektu w nowo powstających i istniejących budynkach i lokalach objętych społecznym programem mieszkaniowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za:

  • nieprawidłowe – w zakresie określenia stawki VAT przy usłudze montażu oraz konserwacji rolet i żaluzji wewnętrznych, markiz i moskitier wykonywanych w budynkach lub lokalach objętych społecznym programem mieszkaniowym,
  • prawidłowe – w zakresie określenia stawki VAT przy usłudze montażu oraz konserwacji rolet zewnętrznych i drzwi zewnętrznych rolowanych wykonywanych w budynkach lub lokalach objętych społecznym programem mieszkaniowym.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej również ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ww. ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W myśl art. 2 pkt 6 ww. ustawy o VAT przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się, zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy o VAT, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Stosownie do przepisu art. 41 ust. 2 wskazanej ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Natomiast stosownie do art. 146a pkt 1 i 2 ww. ustawy o VAT, w okresie od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2013r., z zastrzeżeniem art. 146f:

  • stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%,
  • stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy wynosi 8%.

Stawkę podatku, o której mowa w art. 41 ust 2, stosuje się – w myśl art. 41 ust. 12 ww. ustawy o VAT – do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Stosownie do art. 41 ust. 12a ww. ustawy przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.

Natomiast w myśl ust. 12b ww. art. 41, do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, określonego w ust. 12a, nie zalicza się:

  • budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2,
  • lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

Jak stanowi art. 41 ust. 12c ustawy w przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej ww. limity, stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.

Należy zwrócić uwagę na brzmienie art. 2 pkt 12 ustawy o VAT, zgodnie z którym przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.

Natomiast przepisy ww. ustawy nie definiują pojęć budowa, remont, modernizacja, termomodernizacja oraz przebudowa, dlatego też w tym zakresie należy odwołać się do przepisów prawa budowlanego.

Zgodnie z art. 3 pkt 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2010r. Nr 243, poz. 1623, ze zm.) przez budowę należy rozumieć wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego.

Przez przebudowę – zgodnie z pkt 7a tego artykułu, należy rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji; w przypadku dróg są dopuszczalne zmiany charakterystycznych parametrów w zakresie niewymagającym zmiany granic pasa drogowego.

Z kolei definicja remontu została zawarta w pkt 8 art. 3 cyt. ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z jego brzmieniem, przez remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a nie stanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

Modernizacja to według internetowego słownika języka polskiego (Wydawnictwo Naukowe PWN S.A.) – „unowocześnienie i usprawnienie czegoś”.

Natomiast montaż – wg powyższego słownika – to „składanie maszyn, aparatów, urządzeń z gotowych części; zakładanie, instalowanie urządzeń technicznych, łączenie oddzielnych części w całość”.

W związku z przytoczoną definicją stwierdzić należy, że pojęcie „montaż” odnosi się do takiego sposobu działania, w efekcie którego z niezależnie od siebie istniejących części powstaje wytwór będący zupełnie nową całością.

Z kolei konserwacja wg ww. słownika oznacza zabiegi mające na celu utrzymanie czegoś w dobrym stanie.

Natomiast przez roboty konserwacyjne, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392 ze zm.), rozumie się roboty mające na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku lub jego części inne niż remont (§ 7 ust. 2 ww. rozporządzenia).

Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą i wykonuje usługi montażu żaluzji zewnętrznych i wewnętrznych, rolet wewnętrznych montowanych do sufitu, nadproża lub do skrzydeł okiennych, markiz, drzwi rolowanych. Ponadto świadczy usługi naprawy żaluzji i rolet oraz konserwacji żaluzji i rolet.

Usługi Wnioskodawca wykonuje w obiektach budownictwa objętych społecznym programem mieszkaniowym zdefiniowanych w art. 41 ust. 12a ustawy o podatku od towarów i usług.

Przedmiotem sprzedaży Wnioskodawcy jest kompleksowo wykonana usługa obejmująca pomiar, uzgodnienie systemu osłony okiennej, rodzaju napędu. Jego umiejscowienie, dostawę oraz jej zamontowanie, tak aby spełniała wymaganą przez zamawiającego funkcję. Umowa pomiędzy stronami obejmuje wykonanie całościowe usługi, od pomiaru, dostawy materiału, po jego zamontowanie włącznie.

Szczegółowy opis sposobu i miejsca montażu rolet, żaluzji i markiz został przedstawiony w opisie stanu faktycznego.

Z uwagi na to, iż obniżone stawki podatku mają charakter wyjątkowy stwierdzić należy, iż stawki te mogą mieć zastosowanie wyłącznie do czynności wskazanych wprost przez prawodawcę w ustawie o podatku od towarów i usług lub w przepisach wykonawczych do tej ustawy.

Skoro zatem preferencyjna – 8% stawka podatku od towarów i usług, stosownie do art. 41 ust. 12 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, ma zastosowanie wyłącznie do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym oraz na podstawie § 7 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011r., do robót konserwacyjnych, to stwierdzić należy, iż wszelkie inne czynności dotyczące tych obiektów nie mogą korzystać z preferencji podatkowej.

Należy mieć na uwadze, iż sama usługa montażu czy też instalacja poszczególnych towarów nie może być traktowana jako remont czy też budowa. Dopiero w połączeniu z zespołem innych czynności, w wyniku których następuje wykonanie obiektu budowlanego lub podnosi się bądź też przywraca poprzedni stan faktyczny czy wartość użytkową budynku lub lokalu, usługę taką można traktować jako usługę budowy lub remontu, o których mowa w ustawie.

W sytuacji świadczenia przez Wnioskodawcę usług montażu rolet i żaluzji wewnętrznych, markiz oraz moskitier wykonywanych w budynkach lub lokalach objętych społecznym programem mieszkaniowym, zastosowanie będzie miała 23% stawka podatku od towarów i usług. Bowiem rolety i żaluzje wewnętrzne, markizy oraz moskitiery są wyposażeniem budynku (lokalu), w wyniku ich montażu nie nastąpi zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego budynku (lokalu). Usługi te nie mieszczą się w zakresie remontu czy budowy gdyż w istocie są czynnościami polegającymi na zaopatrywaniu budynku (lokalu mieszkalnego) w elementy wyposażenia, niestanowiące jego elementów konstrukcyjnych.

Wskazać należy, że preferencyjna stawka podatku miała i ma zastosowanie do wskazanych w przepisach czynności związanych z budownictwem mieszkaniowym, jednakże nie do wszystkich usług dotyczących samego instalowania, czy montażu różnych towarów. Zatem montaż ww. rolet i żaluzji wewnętrznych, markiz oraz moskitier nie mieści się w pojęciu remontu czy budowy, bowiem w takim przypadku mamy do czynienia z elementami wyposażenia budynku (lokalu). Również usługi ich konserwacji nie mogą z powyższych względów korzystać ze stawki podatku w wysokości 8%. W odniesieniu do powyższych czynności stawką właściwą jest 23%.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy odnośnie stawki podatku VAT dla usług zakładania żaluzji i rolet wewnętrznych oraz markiz i moskitier, a także usług ich konserwacji należało uznać za nieprawidłowe.

Oprócz ww. wymienionych usług Wnioskodawca wykonuje również usługi w zakresie montażu i konserwacji żaluzji zewnętrznych oraz bram rolowanych, spełniających funkcje wyciszenia, ocieplenia (poprawa parametrów izolacyjnych) i zabezpieczenia przed ingerencją z zewnątrz (antywłamaniowe) w budynkach lub lokalach objętych społecznym programem mieszkaniowym. Usługi Wnioskodawca wykonuje w obiektach budownictwa objętych społecznym programem mieszkaniowym zdefiniowanych w art. 41 ust. 12a ustawy o podatku od towarów i usług.

Usługi te z uwagi na powyższe okoliczności podlegać będą 8% stawce podatku.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy odnośnie stawki podatku VAT dla usług zakładania i konserwacji żaluzji i rolet zewnętrznych oraz drzwi zewnętrznych rolowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj