Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB4/4510-1-19/16-4/ŁM
z 29 lutego 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 12 stycznia 2016 r. (data wpływu 19 stycznia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie dochodu (przychodu) w przypadku otrzymania składników majątku w związku z likwidacją cypryjskiej spółki kapitałowej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 stycznia 2016 r. został złożony ww. wniosek – uzupełniony pismem z 5 lutego 2016 r. (data wpływu 12 lutego 2016 r.) – o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie dochodu (przychodu) w przypadku otrzymania składników majątku w związku z likwidacją cypryjskiej spółki kapitałowej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

Planowane jest, aby udziałowcami Wnioskodawcy zostały dwie osoby fizyczne (dalej: Udziałowcy), posiadające jednocześnie udziały w spółce kapitałowej z siedzibą na Cyprze (dalej: Spółka Cypryjska). Spółka Cypryjska będzie pełnić rolę podmiotu holdingowego, a głównym składnikiem jej majątku będą udziały i akcje w innych spółkach oraz wierzytelności z tytułu udzielonych pożyczek.

Wnioskodawca planuje podwyższenie kapitału zakładowego i emisję dodatkowych udziałów, które zostaną objęte przez Udziałowców w zamian za 100% udziałów w Spółce Cypryjskiej. W wyniku przeprowadzonej wymiany udziałów Wnioskodawca stanie się jedynym udziałowcem Spółki Cypryjskiej. Wymiana udziałów będzie spełniała warunki wskazane w art. 12 ust. 4d UPDOP. Spółka Cypryjska spełnia warunek wskazany w art. 12 ust. 11 UPDOP, tj. jest podmiotem wymienionym w Załączniku nr 3 UPDOP.

W przyszłości rozważana jest likwidacja Spółki Cypryjskiej i przejęcie majątku likwidacyjnego przez Wnioskodawcę.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

W jaki sposób Wnioskodawca powinien ustalić dochód w przypadku otrzymania w związku z likwidacją Spółki Cypryjskiej składników majątkowych Spółki Cypryjskiej?

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku otrzymania przez Wnioskodawcę w związku z likwidacją Spółki Cypryjskiej składników majątku Spółki Cypryjskiej, dochodem (przychodem) będzie dodatnia różnica między wartością rynkową majątku Spółki Cypryjskiej otrzymanego w związku z jej likwidacją a kosztem nabycia udziałów Spółki Cypryjskiej. Koszt nabycia udziałów w Spółce Cypryjskiej będzie odpowiadał wartości nominalnej udziałów w kapitale Wnioskodawcy wydanych Udziałowcom w ramach transakcji wymiany udziałów.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 UPDOP dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki.

Ze względu na fakt, iż Spółka cypryjska posiada siedzibę w innym niż Polska kraju Unii Europejskiej, zdaniem Wnioskodawcy, w niniejszym wypadku zastosowanie znajdzie art. 20 ust. 1 UPDOP, zgodnie z którym jeżeli podatnicy, o których mowa w art. 3 ust. 1 UPDOP osiągają również dochody (przychody) poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dochody te podlegają w obcym państwie opodatkowaniu, a nie zachodzą okoliczności wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 3 UPDOP, w rozliczeniu za rok podatkowy dochody (przychody) te łączy się z dochodami (przychodami) osiąganymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym wypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu w obcym państwie. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.

Zgodnie natomiast z art. 20 ust. 3 UPDOP zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) uzyskiwane przez podatników, o których mowa w art. 20 ust. 1 UPDOP, z tytułu dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli spełnione są łącznie wskazane w tym przepisie warunki. Niemniej jednak, zgodnie z art. 20 ust. 11 UPDOP, przepisów ust. 2-10 nie stosuje się, jeżeli wypłata dywidendy lub innych należności z tytułu udziału w zyskach osób prawnych została dokonana w wyniku likwidacji spółki dokonującej wypłaty.

W świetle powyższego, w przypadku otrzymania przez Wnioskodawcę majątku Spółki Cypryjskiej w związku z jej likwidacją, dochód (przychód) Wnioskodawcy uzyskany z tego tytułu będzie podlegał opodatkowaniu jako dochód (przychód) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3 UPDOP. W tej sytuacji nie znajdzie zastosowania zwolnienie, o którym mowa w art. 20 ust. 3 UPDOP.

Definiując dochód (przychód) z likwidacji spółki zależnej Ustawodawca w art. 10 ust. 1 pkt UPDOP odwołuje się do „wartości majątku” otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej. Zdaniem Wnioskodawcy „wartość majątku”, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 UPDOP, powinna być określona na dzień przekazania majątku w wysokości rynkowej wartości.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 22 UPDOP do przychodów nie zalicza się wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki − w części stanowiącej koszt nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w tej spółce lub udziałów w zyskach tej osoby prawnej.

Powyższe w praktyce oznacza, że jeżeli wartość majątku otrzymanego w ramach likwidacji spółki zależnej nie przekracza wysokości kosztów nabycia lub objęcia udziałów w likwidowanej spółce, przychód podatkowy nie powstanie. Opodatkowana będzie natomiast nadwyżka przychodu nad wysokością kosztów nabycia lub objęcia udziałów likwidowanej spółki.

Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku nabycia udziałów Spółki Cypryjskiej w formie wymiany udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 4d UPDOP, do ustalenia kosztu nabycia udziałów należy stosować art. 16 ust. 1 pkt 8e UPDOP. Przepis ten stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów; wydatki te − w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów (akcji) wydanych wspólnikom spółki, której udziały są nabywane, powiększonych o zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d UPDOP − są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji).

W konsekwencji wartość nominalna udziałów Wnioskodawcy wydanych Udziałowcowi w zamian za udziały Spółki Cypryjskiej będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu Wnioskodawcy na moment otrzymania majątku likwidacyjnego Spółki Cypryjskiej.

Podsumowując, w przypadku otrzymania przez Wnioskodawcę w związku z likwidacją Spółki Cypryjskiej składników majątku Spółki Cypryjskiej, dochodem (przychodem) podlegającym opodatkowaniu będzie dodatnia różnica między wartością rynkową majątku Spółki Cypryjskiej otrzymanego w związku z jej likwidacją a kosztem nabycia udziałów Spółki Cypryjskiej. Natomiast koszt nabycia udziałów w Spółce Cypryjskiej będzie odpowiadał wartości nominalnej udziałów w kapitale Wnioskodawcy wydanych Udziałowcowi w ramach wymiany udziałów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj