Interpretacja Ministra Finansów
DD6/033/292/MNX/08/RD-80823
z 5 września 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji


ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ


Na podstawie art. 14e ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm., dalej: Ordynacja podatkowa) Minister Finansów zmienia z urzędu, jako nieprawidłową, interpretację indywidualną wydaną w dniu 17 stycznia 2008 r. Nr ITPB3/423-145/07/AM przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w ten sposób, iż stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 12 listopada 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, dotyczące zastosowania zwolnienia przedmiotowego - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 16 listopada 2007 r. Wnioskodawca (dalej: Spółka, Towarzystwo lub Wnioskodawca) złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Towarzystwo, działając w oparciu o przepisy ustawy z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, realizuje zadania wynikające z polityki państwa w zakresie gospodarki mieszkaniowej i budownictwa mieszkaniowego.

Spółka korzysta ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego - w postaci kredytu zaciągniętego w Banku - przeznaczonych na realizacje przedsięwzięć inwestycyjno-budowlanych (budowa lokali mieszkalnych pod wynajem). Kredyt ten podlega umorzeniu w wysokości 10% kosztów przedsięwzięcia, po jego terminowym zakończeniu i rozliczeniu.

Eksploatując własne zasoby mieszkaniowe, Spółka zawiera umowy najmu lokali mieszkalnych pobierając jednocześnie kaucje mieszkaniowe tytułem zabezpieczenia należności z tytułu najmu lokalu mieszkalnego oraz partycypacje w kosztach budowy. Kaucje mieszkaniowe pozostają w posiadaniu Towarzystwa do czasu zakończenia umowy najmu, a po ustaniu najmu i opuszczeniu lokalu są zwracane najemcy. Pobrane kaucje są deponowane na rachunku bankowym w postaci lokat i przynoszą odsetki.

Partycypacje są z reguły źródłem finansowania inwestycji, jednak w czasie trwania inwestycji są także gromadzone na lokatach i przynoszą dochód w postaci odsetek.

Spółka w swojej działalności nalicza i pobiera odsetki od zaległości od najemców zalegających z opłatami czynszu; stanowią one przychód finansowy Towarzystwa.


W związku z powyższym Towarzystwo zadało następujące pytania.


  1. Czy umorzona wartość kredytu zaciągniętego w Banku w wysokości 10% kosztów kredytowanej inwestycji stanowić będzie dochód Spółki podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, czy też w związku ze zmianami w przedmiotowej ustawie, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 lub też art. 17 ust. 1 pkt 21 podlega zwolnieniu od podatku?
  2. Czy w związku z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy podlegają opodatkowaniu odsetki uzyskane od środków zgromadzonych na lokatach terminowych i rachunkach bieżących oraz odsetki naliczone od zaległości czynszowych?


Zdaniem Wnioskodawcy:

  1. Umorzona wartość kredytu nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Dochód z umorzenia kredytu przeznaczony zostaje na utrzymanie zasobów mieszkaniowych, a umowy kredytowe podpisane zostały przed dniem obowiązywania art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ponadto, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 21 przedmiotowej ustawy, wolne od podatku są dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia, z zastrzeżeniem pkt 14 i 14a, otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych dla celów podatkowych.
  2. Odsetki od lokat terminowych, odsetki od środków znajdujących się na rachunku bankowym, pochodzące z kaucji, partycypacji i wpłat czynszowych, jak też odsetki z tytułu nieterminowego regulowania czynszu przez najemców są ściśle związane z gospodarką zasobem mieszkaniowym i, pod warunkiem przeznaczenia ich na utrzymanie zasobów mieszkaniowych, są zwolnione od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając z upoważnienia Ministra Finansów (na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego; (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), wydał w dniu 17 stycznia 2008 r. interpretację indywidualną (Nr ITPB3/423-145/07/AM), w której stanowisko Wnioskodawcy uznał za nieprawidłowe.


Po zapoznaniu się z aktami sprawy, Minister Finansów zważył, co następuje.

Zgodnie z art. 14e § 1 Ordynacji podatkowej, Minister Finansów może, z urzędu, zmienić wydaną interpretację ogólną lub indywidualną, jeżeli stwierdzi jej nieprawidłowość, uwzględniając w szczególności orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Przepis ten nie zawiera ograniczeń czasowych, co oznacza, że jeśli stwierdzona zostanie nieprawidłowość wydanej interpretacji indywidualnej, Minister Finansów może, z urzędu zmienić ją w dowolnym czasie.

W ocenie Ministra Finansów stanowiska wyrażonego w interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 17 stycznia 2008 r., przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (Nr ITPB3/423-145/07/AM), nie można uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 851, z późn. zm., dalej: updop), wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

W świetle art. 17 ust. 1 pkt 21 updop wolne od podatku są dochody, dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia, z zastrzeżeniem pkt 14a, otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a-16m.

Mając na względzie brzmienie tego przepisu, jak też przepisów art. 12 ust. 1 pkt 3 updop oraz mając na względzie opisane we wniosku okoliczności stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, należy stwierdzić, że wskazany przez Wnioskodawcę art. 17 ust. 1 pkt 21 updop nie ma zastosowania w przedstawionym stanie faktycznym.

Ponadto z przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wynika, że Towarzystwu umorzony zostanie kredyt w wysokości 10% kosztów przedsięwzięcia po jego terminowym zakończeniu i rozliczeniu. W związku z tym, dochody Towarzystwa uzyskane z umorzonego kredytu preferencyjnego przeznaczonego na budowę lokali mieszkalnych, jako dochody otrzymane w związku z tworzeniem nowego zasobu mieszkaniowego, nie podlegają zwolnieniu przewidzianemu w art. 17 ust. 1 pkt 44 updop (podobnie wyrok NSA z dnia 20 grudnia 2012 r., sygn. akt II FSK 951/11).

Jednocześnie ze stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wynika, że Towarzystwo odsetki od lokat terminowych kwalifikuje do dochodu zwolnionego od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 updop. Przepis ten należy wykładać przyjmując, że zwolnieniu podatkowemu podlega wyłącznie dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Są to zatem dochody, których źródło stanowią opłaty i czynsze związane z użytkowaniem lokali mieszkalnych i przynależnych do nich pomieszczeń, jak również korzystaniem z urządzeń infrastruktury technicznej, wodno-kanalizacyjnej czy ciepłowniczej. W odniesieniu do odsetek uzyskiwanych z tytułu zdeponowania środków finansowych nie na rachunku bieżącym, lecz lokacie terminowej, nie sposób mówić o dochodzie z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Rzecz w tym, że źródłem dochodu jest w tym przypadku posiadany kapitał pieniężny, czyli nadwyżka finansowa, ulokowana na odpowiednim koncie bankowym. Przysporzenie w postaci odsetek od kapitału jest w istocie pochodną ulokowania dochodu, pochodzącego wprawdzie z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, lecz zachowującego - z powodu dokonanej operacji finansowej - autonomiczny (odrębny) charakter. Jeżeli zatem odsetki, o których mowa, kwalifikujemy jako dochód powstały z tytułu posiadania i zarządzania środkami pieniężnymi, to nie można uznać ich jednocześnie za dochód z gospodarowania czy też zarządzania zasobami mieszkaniowymi (podobnie wyrok NSA z dnia 20 czerwca 2013 r., sygn. akt II FSK 2091/11).

Za prawidłowe natomiast uznać należy stanowisko Wnioskodawcy, stwierdzające że do odsetek od środków znajdujących się na rachunku bankowym pochodzących z kaucji, partycypacji, wpłat czynszowych, nieterminowego regulowania czynszu przez najemców ma zastosowanie zwolnienie z art. 17 ust. 1 pkt 44 updop.

Stanowisko takie prezentowane jest w interpretacji ogólnej Ministra Finansów z dnia 5 marca 2008 r., Nr DD6/8213/11/KWW/07/MB7/82, zawierającej wyjaśnienia dotyczące art. 17 ust. 1 pkt 44 updop.

W konsekwencji, za nieprawidłowe należy uznać stanowisko Towarzystwa, zgodnie z którym dochody Towarzystwa uzyskane z umorzonego kredytu preferencyjnego przeznaczonego na budowę lokali mieszkalnych oraz dochody z tytułu odsetek od lokat terminowych podlegają zwolnieniu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 updop.


ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ
dotyczy zaistniałego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania zmienianej interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą zmianę interpretacji przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał zmianę interpretacji indywidualnej w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi; Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wnosi się (w dwóch egzemplarzach) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy).


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj