Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB-1-2/4510-103/16/MS
z 16 marca 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 12 stycznia 2016 r. (data wpływu do tut. BKIP 21 stycznia 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w przypadku utraty przez PGK statusu podatnika CIT spowodowanej naruszeniem ustawowych warunków istnienia PGK, Wnioskodawca będzie zobowiązany do weryfikacji kosztów i przychodów za okres funkcjonowania PGK - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 stycznia 2016 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w przypadku utraty przez PGK statusu podatnika CIT spowodowanej naruszeniem ustawowych warunków istnienia PGK, Wnioskodawca będzie zobowiązany do weryfikacji kosztów i przychodów za okres funkcjonowania PGK.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 18 września 2015 r. spółka akcyjna (dalej: „Spółka reprezentująca”, „Spółka”) oraz spółki od niej zależne (dalej: „Spółka Zależna” lub łącznie: „Spółki Zależne”) zawarły umowę (dalej: „Umowa”) o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej w rozumieniu przepisów ustawy o CIT. Spółką dominującą w ramach Podatkowej Grupy Kapitałowej (dalej: „PGK”) jest Spółka.

Zgodnie z Umową:

  • PGK została utworzona na okres co najmniej trzech lat podatkowych,
  • rokiem podatkowym PGK jest rok kalendarzowy,
  • Spółka została wyznaczona na spółkę reprezentującą PGK w zakresie obowiązków wynikających z ustawy o CIT oraz Ordynacji podatkowej.

Podstawa opodatkowania PGK jest obliczana zgodnie z art. 7a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”), w związku z art. 7 ust. 1-3 ustawy o CIT.

Umowa została zarejestrowana przez właściwy urząd skarbowy. Pierwszy rok podatkowy PGK rozpoczyna się 1 stycznia 2016 r. Wnioskodawca nie może wykluczyć, że w okresie funkcjonowania PGK naruszone zostaną warunki istnienia PGK, np. powstanie powiązanie kapitałowe pomiędzy Spółkami Zależnymi. W związku z tym, że poniższe pytania dotyczą utraty statusu PGK jako podatnika CIT, z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej występuje Spółka reprezentująca.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku ewentualnej utraty przez PGK statusu podatnika CIT spowodowanej naruszeniem ustawowych warunków istnienia PGK, Wnioskodawca będzie zobowiązany do weryfikacji kosztów i przychodów za okres funkcjonowania PGK (tj. czy wystąpi konieczność dokonania korekt rozliczeń podatkowych Wnioskodawcy na gruncie ustawy o CIT za okres funkcjonowania PGK)?

Zdaniem Wnioskodawcy, utrata statusu PGK spowodowana naruszeniem ustawowych warunków istnienia PGK nie odniesie skutku w postaci obowiązku dokonania korekty rozliczeń podatkowych PGK za okres jej funkcjonowania.

Ustawa o CIT traktuje jako odrębnego podatnika podatku dochodowego od osób prawnych podatkową grupę kapitałową, tj. grupę co najmniej dwóch spółek prawa handlowego mających osobowość prawną (tj. spółek akcyjnych bądź spółek z ograniczoną odpowiedzialnością) z siedzibą na terytorium Polski, które zawarły umowę o utworzeniu PGK, zarejestrowaną we właściwym urzędzie skarbowym. W wyniku utworzenia PGK, która jest odrębnym podatnikiem CIT, spółki wchodzące w jej skład tracą swój status podatnika CIT na czas istnienia PGK.

Aby zachować status podatnika CIT, PGK musi przez cały okres swojego funkcjonowania spełnić następujące warunki w myśl art. 1a ust. 2 ustawy o CIT:

  1. przeciętny kapitał zakładowy przypadający na każdą spółkę musi wynosić co najmniej 1.000.000 zł,
  2. spółka dominująca musi posiadać min. 95% udziałów/akcji w spółkach zależnych,
  3. spółki zależne nie mogą posiadać udziałów w kapitale zakładowym innych spółek tworzących PGK,
  4. żadna ze spółek tworzących PGK nie korzysta ze zwolnień z CIT na podstawie odrębnych ustaw,
  5. spółki wchodzące w skład PGK nie mogą pozostawać w związkach powodujących zaistnienie okoliczności, o których mowa w art. 11 ustawy o CIT, z podatnikami podatku dochodowego nie wchodzącymi w skład PGK,
  6. PGK musi osiągnąć za każdy rok podatkowy udział dochodów w przychodach, w wysokości co najmniej 3%.

Zgodnie z art. 1a ust. 10 ustawy o CIT, w razie wystąpienia w okresie obowiązywania umowy o utworzeniu PGK zmian w stanie faktycznym lub w stanie prawnym, zależnych od którejkolwiek ze stron umowy, które naruszają warunki uznania podatkowej grupy kapitałowej za podatnika podatku dochodowego, dzień naruszenia któregokolwiek z tych warunków, z zastrzeżeniem ust. 12, oznacza utratę statusu podatnika oraz koniec jej roku podatkowego.

Z kolei w myśl art. 1a ust. 12 ustawy o CIT, w przypadku niezachowania warunku, o którym mowa w ust. 2 pkt 4 (tj. nieosiągnięcia przez podatkową grupę kapitałową udziału dochodów w przychodach w wysokości co najmniej 3%), za dzień utraty statusu podatnika przez podatkową grupę kapitałową uznaje się ostatni dzień miesiąca, w którym złożono zeznanie podatkowe, nie później jednak niż dzień, na który, zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o CIT, przypada termin złożenia tego zeznania.

Z treści powyższych przepisów wynika, że skutki prawne złamania warunków określonych w art. 1a ust. 2 ustawy o CIT, następują od momentu zaistnienia tego naruszenia (ex nunc) albo ostatniego dnia miesiąca, w którym złożono zeznanie podatkowe, nie później jednak niż dzień, na który, zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o CIT, przypada termin złożenia tego zeznania. Jednocześnie przepisy ustawy o CIT nie przewidują konieczności dokonywania wstecznej weryfikacji kosztów i przychodów podatkowych poszczególnych spółek wchodzących w skład PGK za okres jej istnienia.

Co więcej, brak jest przepisów uzależniających korzystanie przez spółki tworzące PGK ze szczególnych uprawnień przewidzianych w związku z uczestnictwem w PGK - w szczególności wyłączenia stosowania przepisów o cenach transferowych - od konieczności istnienia PGK przez cały okres, na jaki została zawiązana.

W tym kontekście należy zauważyć, że nie do przyjęcia byłaby wykładnia sprzeczna z wynikami językowego brzmienia powołanych przepisów z uwagi na treść ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 1996 r., Nr 137, poz. 639), będącej nowelizacją ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 1 stycznia 1997 r. Ta bowiem przewidywała wówczas obowiązek korekty wstecznej w warunkach utraty statusu PGK, zniesiony następnie wskazaną ustawą zmieniającą. Tym samym niedopuszczalne byłoby dokonywanie wykładni funkcjonalnej wykraczającej poza wyniki wykładni językowej w sytuacji, gdy cel ustawodawcy bezpośrednio wynika z treści nowelizacji ustawy o CIT z 1996 r.

W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy, utrata statusu PGK w przypadku naruszenia ustawowych warunków istnienia PGK nie spowoduje skutku wstecznego w postaci obowiązku dokonania korekty jej rozliczeń podatkowych spółek tworzących PGK za okres funkcjonowania PGK. Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie także w interpretacjach indywidualnych Ministra Finansów, m.in.:

  • w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 7 września 2011 r., nr ILPB3/423-262/11-4/MM;
  • w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 26 maja 2014 r., nr IPPB5/423-258/14-4/RS;
  • w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 16 lutego 2015 r., nr IPPB5/423-1242/14-2/AM.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Świętego Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj