Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB2/415-311/12-2/AK
z 25 czerwca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPB2/415-311/12-2/AK
Data
2012.06.25



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
części wspólne
spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
sprzedaż nieruchomości
użytkowanie wieczyste
własność


Istota interpretacji
Czy w rezultacie dokonania planowanej sprzedaży lokalu mieszkalnego oraz garażu (wraz z udziałami w częściach wspólnych budynku i w użytkowaniu wieczystym działki gruntu) powstanie po stronie Wnioskodawcy przychód w podatku dochodowym od osób fizycznych, a w rezultacie – czy będzie zobowiązany do zapłaty podatku?



Wniosek ORD-IN 206 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz.770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 13 kwietnia 2012 r. (data wpływu 24 kwietnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odpłatnego zbycia nieruchomości – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 kwietnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odpłatnego zbycia nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 14 maja 2003 r. na podstawie umowy o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego Wnioskodawca nabył od Spółdzielni Mieszkaniowej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, zlokalizowanego w budynku (lokal o powierzchni użytkowej 93,26 m2). W tym samym dniu, także na podstawie umowy ze Spółdzielnią Mieszkaniową Budowlanych Wnioskodawca nabył spółdzielcze własnościowe prawa do garażu, zlokalizowanego w części podziemnej budynku (garaż o powierzchni użytkowej 25,48 m2).

W chwili obecnej Wnioskodawca planuje nabycie od Spółdzielni Mieszkaniowej prawa własności opisanego wyżej lokalu mieszkalnego oraz garażu, wraz z odpowiednimi udziałami w częściach wspólnych budynku oraz udziałami w użytkowaniu wieczystym działki gruntu.

Po nabyciu prawa własności Wnioskodawca rozważa dokonanie sprzedaży ww. lokalu mieszkalnego oraz garażu (wraz z udziałami w częściach wspólnych budynku i udziałami w użytkowaniu wieczystym gruntu) na rzecz osoby trzeciej.

Przy planowanym nabyciu prawa własności lokalu mieszkalnego oraz garażu Wnioskodawca nie będzie działał w ramach działalności gospodarczej. Wnioskodawca nie będzie w ten sposób działał także przy planowanej sprzedaży nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w rezultacie dokonania planowanej sprzedaży lokalu mieszkalnego oraz garażu (wraz z udziałami w częściach wspólnych budynku i w użytkowaniu wieczystym działki gruntu) powstanie po stronie Wnioskodawcy przychód w podatku dochodowym od osób fizycznych, a w rezultacie – czy będzie zobowiązany do zapłaty podatku...

Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanym zdarzeniu przyszłym, w rezultacie dokonania sprzedaży lokalu mieszkalnego i garażu (konsekwentnie, w wyniku otrzymania zapłaty od nabywcy) po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z 21 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r.; Nr 361; dalej: u.p.d.o.f.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości. Z kolei zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t. j. Dz. U. z 2000 r., Nr 80, poz. 903 ze zm.) samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu, mogą stanowić odrębne nieruchomości. Nie ulega wątpliwości, że sprzedaż lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość oraz sprzedaż garażu stanowiącego odrębną nieruchomość wchodzą w zakres dyspozycji powołanego wyżej przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f.

Wskazać jednak należy, że przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f. stanowi in fine, że odpłatne zbycie nieruchomości jest źródłem przychodów, jeżeli "nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany".

Zatem, odpłatne zbycie nieruchomości stanowiłoby dla Wnioskodawcy źródło przychodów jedynie w sytuacji, w której zostałoby dokonane przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przez Niego nieruchomości.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz do garażu 14 maja 2003 r. Zdaniem Wnioskodawcy, ten moment powinien być uwzględniony przy ocenie odnośnie upływu pięcio-letniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f. Planowane przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w odrębne prawo własności pozostaje w tym zakresie bez znaczenia, jako że w drodze tego przekształcenia nastąpi jedynie zmiana formy prawnej faktycznego prawa do lokalu i garażu, innymi słowy, w momencie przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa w prawo własności nie nastąpi nabycie, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 in fine u.p.d.o.f.; nabycie to nastąpiło bowiem już wcześniej, poprzez ustanowienie na rzecz Wnioskodawcy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego i garażu.

Wnioskodawca wskazał, że powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w jednolitej linii interpretacyjnej Ministra Finansów. Tytułem przykładu wskazać można interpretacje indywidualne wydane przez:

  • Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach: z 17 października 2011 r. (nr IB PB11/2/415-829/11/NG), 5 sierpnia 2011 r. (nr IBPBII/2/415-620/11/CJS).

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy w rezultacie dokonania planowanej transakcji sprzedaży nieruchomości (lokalu mieszkalnego, garażu oraz związanych z nimi udziałów w częściach wspólnych budynku oraz w użytkowaniu wieczystym gruntu) po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód, z uwagi na fakt, że odpłatne zbycie nieruchomości stanowi źródło przychodów jedynie w przypadku zbycia przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości. Natomiast w sytuacji Wnioskodawcy nabycie to nastąpiło w maju 2003 r. Konsekwentnie, Wnioskodawca nie będzie też zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od tej transakcji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj