Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/4512-75/16-5/BH
z 17 marca 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2016 r. (data wpływu 1 lutego 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla świadczonych usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 1 lutego 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla świadczonych usług.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


Wnioskodawca („Wnioskodawca”) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością posiadającą siedzibę oraz miejsce zarządu na terytorium Polski i podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych („podatek CIT”) oraz czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług („podatek VAT”).

Wnioskodawca w zakresie prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej świadczy odpłatnie usługi w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę („Usługi Zaopatrzenia w Wodę”) i zbiorowego odprowadzania ścieków („Usługi Odprowadzania Ścieków”) na sieci wodociągowej oraz na sieci kanalizacyjnej będących własnością gminy, oddanych Wnioskodawcy do eksploatacji na podstawie umowy dzierżawy.

Wnioskodawca w zakresie prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej wykonuje również szereg innych usług dodatkowych. Świadczenie usług przez Wnioskodawcę odbywa się na podstawie podpisywanych z indywidualnymi klientami (dalej łącznie jako „Klienci”) umów cywilnoprawnych. Wnioskodawca z tytułu świadczonych usług wystawia na rzecz Klientów faktury VAT.

Wnioskodawca świadczy także m.in.: usługi budowy na zlecenie Klientów odcinków przewodu łączącego wewnętrzną instalację wodociągową w nieruchomości Klientów z siecią wodociągową niebędącą w eksploatacji Wnioskodawcy („Przyłącza Wodociągowe”), („Usługi Budowy Przyłączy Wodociągowych”) oraz usługi budowy na zlecenie Klientów odcinków przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości Klientów z siecią kanalizacyjną niebędącą w eksploatacji Wnioskodawcy („Przykanaliki”), („Usługi Budowy Przykanalików”).


Wnioskodawca, po wybudowaniu Przyłączy Wodociągowych oraz Przykanalików nie będzie świadczył na rzecz Klientów Usług Zaopatrzenia w Wodę oraz Usług Odprowadzania Ścieków.


Wnioskodawca świadczy również usługi: wymiany wodomierzy, zakręcania i odkręcania zasuw oraz wymiany zaworów wodociągowych i antyskażeniowych na przyłączach niebędących w eksploatacji Wnioskodawcy („Usługi dotyczące Wodomierzy, Zasuw i Zaworów”).

Usługi Budowy Przyłączy Wodociągowych oraz Usługi Budowy Przykanalików mogą być zlecane przez Wnioskodawcę podwykonawcom. Natomiast Usługi dotyczące Wodomierzy, Zasuw i Zaworów nie będą zlecane przez Wnioskodawcę podwykonawcom.

W dniu 21 grudnia 2015 r. Wnioskodawca złożył wnioski do Urzędu Statystycznego w Łodzi Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur w Łodzi („Urząd Statystyczny”) o wydanie opinii interpretacyjnej w sprawie prawidłowej klasyfikacji przez Wnioskodawcę wg Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. (Dz. U. z 2008 r. Nr 207, poz. 1293 ze zm.) w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) („Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług”) m.in.: Usług Budowy Przyłączy Wodociągowych, Usług Budowy Przykanalików oraz Usług dotyczących Wodomierzy Zasuw i Zaworów.

W dniu 14 stycznia 2016 r. Wnioskodawca otrzymał pisma Dyrektora Urzędu Statystycznego („Dyrektor Urzędu Statystycznego”) z dnia 5 stycznia 2016 r., w których Dyrektor Urzędu Statystycznego dokonał klasyfikacji Usług Budowy Przyłączy Wodociągowych, Usług Budowy Przykanalików oraz Usług dotyczących Wodomierzy, Zasuw i Zaworów i wskazał, iż zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług, wymienione we wniosku Wnioskodawcy usługi, tj.: Usługi Budowy Przyłączy Wodociągowych mieszczą się w grupowaniu PKWiU 42.21.22.0 „Roboty ogólnobudowlane związane z budową sieci rozdzielczych, włączając prace pomocnicze”, oraz Usługi Budowy Przykanalików mieszczą się w grupowaniu PKWiU 42.21.22.0 „Roboty ogólnobudowlane związane z budowa sieci rozdzielczych, włączając prace pomocnicze”, natomiast Usługi dotyczące Wodomierzy, Zasuw i Zaworów mieszczą się w grupowaniu PKWiU 43.22.11.0 „Roboty związane z wykonywaniem instalacji wodnokanalizacyjnych i odwadniających”.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we Wniosku świadczenie przez Wnioskodawcę Usług Budowy Przyłączy Wodociągowych będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT wg podstawowej stawki podatku VAT na podstawie art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1) ustawy o VAT, tj. wg stawki 22% podatku VAT (w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r. - 23% podatku VAT)?
  2. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we Wniosku, świadczenie przez Wnioskodawcę Usług Budowy Przykanalików będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT wg podstawowej stawki podatku VAT na podstawie art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1) ustawy o VAT, tj. wg stawki 22% podatku VAT (w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r. - 23% podatku VAT?
  3. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we Wniosku świadczenie przez Wnioskodawcę Usług dotyczących Wodomierzy, Zasuw i Zaworów będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT wg podstawowej stawki podatku VAT na podstawie art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1) ustawy o VAT, tj. wg stawki 22% podatku VAT (w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r. - 23% podatku VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy:


Ad 1)


Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku świadczenie przez Wnioskodawcę Usług Budowy Przyłączy Wodociągowych będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT wg podstawowej stawki podatku VAT na podstawie art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1) ustawy o VAT, tj. wg stawki 22% podatku VAT (w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r. - 23% podatku VAT).

Zgodnie z ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1) ustawy o VAT). Przez dostawę towarów na gruncie ustawy o VAT rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ab initio ustawy o VAT). Natomiast przez świadczenie usług na gruncie ustawy o VAT rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT (art. 8 ust. 1 ab initio ustawy o VAT).


Jak wynika z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1) ustawy o VAT, podstawowa stawka podatku VAT w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r. wynosi 23 % podatku VAT.


Zgodnie z art. 5a ustawy o VAT „towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5 ustawy o VAT, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne”. Natomiast w Polskiej Klasyfikacji Towarów i Usług usługi związane z uzdatnianiem i dostarczaniem wody zostały sklasyfikowane w sekcji E. dział 36 Polskiej Klasyfikacji Towarów i Usług.

Stanowisko zgodne ze stanowiskiem Wnioskodawcy zostało przedstawione w interpretacji indywidualnej Ministra Finansów z dnia 16 listopada 2015 r. (nr ITPP2/4512-808/15/EK), w której Minister Finansów wskazał, iż „prawidłowa pod względem klasyfikacji statystycznych identyfikacja towarów i usług stanowi warunek niezbędny do określenia wysokości opodatkowania na gruncie ustawy o VAT). Klasyfikacją, do której odwołują się przepisy ustawy jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług. Przy wyznaczaniu zakresu stosowania stawek obniżonych jest wykorzystywana Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wprowadzona w życie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293. z późn. zm.). Analiza przedstawionych okoliczności sprawy oraz treści przywołanych przepisów prawa prowadzi do wniosku, że świadczenie usług wykonania przyłączy wodno-kanalizacyjnych oraz budowy sieci sklasyfikowane przez Zakład wg PKWiU 43.22.11 podlega opodatkowaniu stawką 23%.”

Zgodnie z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we Wniosku świadczenie przez Wnioskodawcę Usług Budowy Przyłączy Wodociągowych będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT wg podstawowej stawki podatku VAT na podstawie art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1) ustawy o VAT, tj, wg stawki 22% podatku VAT (w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r. - 23% podatku VAT).


Ad 2)


Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we Wniosku, świadczenie przez Wnioskodawcę Usług Budowy Przykanalików będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT wg podstawowej stawki podatku VAT na podstawie art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1) ustawy o VAT, tj. wg stawki 22% podatku VAT (w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r. - 23% podatku VAT).

Zgodnie z ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1) ustawy o VAT). Przez dostawę towarów na gruncie ustawy o VAT rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ab initio ustawy o VAT). Natomiast przez świadczenie usług na gruncie ustawy o VAT rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT (art. 8 ust. 1 ab initio ustawy o VAT).

Jak wynika z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1) ustawy o VAT, podstawowa stawka podatku VAT w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r. wynosi 23 % podatku VAT.


Zgodnie z art. 5a ustawy o VAT „towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5 ustawy o VAT], wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów tub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne”, Natomiast w Polskiej Klasyfikacji Towarów i Usług usługi związane z uzdatnianiem i dostarczaniem wody zostały sklasyfikowane w sekcji E. dział 36 Polskiej Klasyfikacji Towarów i Usług.

Stanowisko zgodne ze stanowiskiem Wnioskodawcy zostało przedstawione w interpretacji indywidualnej Ministra Finansów z dnia 16 listopada 2015 r. (nr ITPP2/4512-808/15/EK), w której Minister Finansów wskazał, iż „prawidłowa pod względem klasyfikacji statystycznych identyfikacja towarów i usług stanowi warunek niezbędny do określenia wysokości opodatkowania na gruncie ustawy o VAT. Klasyfikacją, do której odwołują się przepisy ustawy jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, Przy wyznaczaniu zakresu stosowania stawek obniżonych jest wykorzystywana Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wprowadzona w życie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293, z późn. zm.). Analiza przedstawionych okoliczności sprawy oraz treści przywołanych przepisów prawa prowadzi do wniosku, że świadczenie usług wykonania przyłączy wodno-kanalizacyjnych oraz budowy sieci sklasyfikowane przez Zakład wg PKWiU 43.22.11 podlega opodatkowaniu stawka 23%”.

Zgodnie z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku świadczenie przez Wnioskodawcę Usług Budowy Przykanalików będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT wg podstawowej stawki podatku VAT na podstawie art. 41 ust. 1 w zw, z art. 146a pkt 1) ustawy o VAT, tj. wg stawki 22% podatku VAT (w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r. - 23% podatku VAT).


Ad 3)


Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku świadczenie przez Wnioskodawcę Usług dotyczących Wodomierzy, Zasuw i Zaworów będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT wg podstawowej stawki podatku VAT na podstawie art. 41 ust, 1 w zw. z art. 146a pkt 1) ustawy o VAT, tj. wg stawki 22% podatku VAT (w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r. - 23% podatku VAT).

Zgodnie z ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1) ustawy o VAT). Przez dostawę towarów na gruncie ustawy o VAT rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ab initio ustawy o VAT). Natomiast przez świadczenie usług, na gruncie ustawy o VAT rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT (art. 8 ust. 1 ab initio ustawy o VAT).


Jak wynika z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1) ustawy o VAT, podstawowa stawka podatku VAT w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r. wynosi 23 % podatku VAT.


Zgodnie z art. 5a ustawy o VAT „towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5 ustawy o VAT, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne. Natomiast w Polskiej Klasyfikacji Towarów i Usług usługi związane z uzdatnianiem i dostarczaniem wody zostały sklasyfikowane w sekcji E, dział 36 Polskiej Klasyfikacji Towarów i Usług.

Stanowisko zgodne ze stanowiskiem Wnioskodawcy zostało przedstawione w interpretacji indywidualnej Ministra Finansów z dnia 16 listopada 2015 r. (nr ITPP2/4512-808/15/EK), w której Minister Finansów wskazał, iż „prawidłowa pod względem klasyfikacji statystycznych identyfikacja towarów i usług stanowi warunek niezbędny do określenia wysokości opodatkowania na gruncie ustawy o VAT. Klasyfikacją, do której odwołują się przepisy ustawy jest Polska Klasyfikacja Wyrobów Usług. Przy wyznaczaniu zakresu stosowania stawek obniżonych jest wykorzystywana Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wprowadzona w życie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293, z późn. zm.). Analiza przedstawionych okoliczności sprawy oraz treści przywołanych przepisów prawa prowadzi do wniosku, że świadczenie usług wykonania przyłączy wodno-kanalizacyjnych oraz budowy sieci sklasyfikowane przez Zakład wg PKWiU 43.22.11 podlega opodatkowaniu stawka 23%.”

Zgodnie z powyższym .zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we Wniosku świadczenie przez Wnioskodawcę Usług dotyczących Wodomierzy, Zasuw i Zaworów będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT wg podstawowej stawki podatku VAT na podstawie art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1) ustawy o VAT, tj. wg stawki 22% podatku VAT (w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r. - 23% podatku VAT).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu tym podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).


Przez towary – na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy – rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.


Natomiast przez świadczenie usług – stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy – rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).


Zgodnie z przepisem art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Prawidłowa pod względem klasyfikacji statystycznych identyfikacja towarów stanowi warunek niezbędny do określenia wysokości opodatkowania na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług. Klasyfikacja, do której odwołują się przepisy ustawy jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU).

Przy wyznaczaniu zakresu stosowania stawek obniżonych, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r., jest wykorzystywana Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wprowadzona w życie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.).


Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.


Zaznacza się, że zarówno w treści ustawy, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, bądź zwolnienie od podatku.


W myśl art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.


Na podstawie art. 146a pkt 1 i pkt 2 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

  1. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;
  2. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

Z wniosku wynika, że Wnioskodawca w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej, w ramach umów cywilnoprawnych zawartych z odbiorcami indywidualnymi wykonuje na ich rzecz m.in. usługi budowy odcinków przewodu łączącego wewnętrzną instalację wodociągową w nieruchomości Klientów z siecią wodociągową niebędącą w eksploatacji Wnioskodawcy („Usługi Budowy Przyłączy Wodociągowych”), oraz usługi budowy odcinków przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości Klientów z siecią kanalizacyjną niebędącą w eksploatacji Wnioskodawcy („Usługi Budowy Przykanalików”). Ponadto Wnioskodawca świadczy usługi: wymiany wodomierzy, zakręcania i odkręcania zasuw oraz wymiany zaworów wodociągowych i antyskażeniowych na przyłączach niebędących w eksploatacji Wnioskodawcy („Usługi dotyczące Wodomierzy, Zasuw i Zaworów”). Jak z wniosku wynika usługi wykonywane przez Wnioskodawcą zostały sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w następujący sposób: Usługi Budowy Przyłączy Wodociągowych mieszczą się w grupowaniu PKWiU 42.21.22.0 „Roboty ogólnobudowlane związane z budową sieci rozdzielczych, włączając prace pomocnicze”, Usługi Budowy Przykanalików mieszczą się w grupowaniu PKWiU 42.21.22.0 „Roboty ogólnobudowlane związane z budową sieci rozdzielczych, włączając prace pomocnicze”, natomiast Usługi dotyczące Wodomierzy, Zasuw i Zaworów mieszczą się w grupowaniu PKWiU 43.22.11.0 „Roboty związane z wykonywaniem instalacji wodnokanalizacyjnych i odwadniających”. Przy czym, jak z wniosku wynika, Wnioskodawca nie będzie obsługiwał sieci kanalizacyjnej, nie będzie świadczył na rzecz klientów usług zaopatrzenia w wodę oraz usług odprowadzania ścieków.


Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą zastosowania prawidłowej stawki podatku VAT dla świadczonych usług.


Należy zauważyć, że co do zasady stawka podatku VAT wynosi 23%, jednakże ustawodawca umożliwił zastosowanie stawki obniżonej w wysokości 8% w stosunku do towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy. W grupie tych usług wymienione zostały m.in. pod pozycją 140 – usługi o symbolu PKWiU 36.00.20.0 tj. „usługi związane z uzdatnianiem i dostarczaniem wody za pośrednictwem sieci wodociągowych”, pod poz. 141 – usługi związane z handlem wodą dostarczaną za pośrednictwem sieci wodociągowych oraz pod poz. 142 – usługi o symbolu PKWiU ex 37 tj. usługi „usługi związane z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków”. Przy czym, zgodnie z art. 2 pkt 30 ustawy, przez PKWiU ex rozumie się zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Usługi świadczone przez Wnioskodawcę zostały sklasyfikowane do grupowania PKWiU 42.21.22.0 jako „Roboty ogólnobudowlane związane z budową sieci rozdzielczych, włączając prace pomocnicze” oraz PKWiU 43.22.11.0 „Roboty związane z wykonywaniem instalacji wodnokanalizacyjnych i odwadniających” a zatem do grupowania, które nie zostało wymienione w załączniku nr 3 ustawy. Z wniosku wynika, że Wnioskodawca nie będzie wykonywał usług w zakresie obsługiwania sieci kanalizacyjnej, nie będzie świadczył na rzecz klientów usług zaopatrzenia w wodę oraz usług odprowadzania ścieków. Oznacza to, że w stosunku do usług świadczonych przez Wnioskodawcę wymienionych w pytaniach 1-3 stawką właściwą jest stawka podatku w wysokości 23%.


W związku z tym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj