Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-1735/11/LSz
z 7 marca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-1735/11/LSz
Data
2012.03.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
faktura
odliczenie podatku
pakiet
szkolenie pracownicze
świadczenie nieodpłatne
usługi organizowania


Istota interpretacji
Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup usług związanych z organizacją szkolenia, w ramach którego organizowany jest program integracyjny. Organizacja wyjazdowego spotkania szkoleniowo-integracyjnego związana jest z prowadzoną działalnością gospodarczą, zatem usługi te są wykonywane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej i ich świadczenie na rzecz pracowników nie jest zrównane z odpłatnym świadczeniem usług na podstawie art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 listopada 2011r. (data wpływu 29 listopada 2011r.) uzupełnionym pismem z dnia 16 lutego 2012r. (data wpływu 21 lutego 2012r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie

  • prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup usług związanych z organizacją szkolenia, w ramach którego organizowany jest program integracyjny – jest prawidłowe,
  • opodatkowania podatkiem VAT nieodpłatnego świadczenia na rzecz pracowników usług organizowania spotkania szkoleniowo-integracyjnego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 listopada 2011r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup usług związanych z organizacją szkolenia oraz w zakresie opodatkowania podatkiem VAT nieodpłatnego świadczenia na rzecz pracowników usług organizowania spotkania szkoleniowo-integracyjnego.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 16 lutego 2012r. (data wpływu 21 lutego 2012r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 13 lutego 2012r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka w ramach swojej działalności podejmuje działania mające na celu podnoszenie kwalifikacji kadry pracowniczej, budowanie relacji pracodawca – pracownik, poprawę komunikacji wewnątrz firmy oraz współpracy pomiędzy samymi pracownikami.

Jednym ze sposobów takich działań ma być zorganizowanie wyjazdowych spotkań szkoleniowo-integracyjnych dla pracowników finansowanych ze środków obrotowych pracodawcy. Udział w wyjazdowym spotkaniu jest obowiązkowy dla wszystkich pracowników.

Program wyjazdu składa się z części szkoleniowej przygotowanej wewnętrznie przez menadżerów działów, prezentujących informacje o osiągniętych wynikach, strategii, wyznaczonych celach biznesowych, nowych produktach i ich zastosowaniach itp. oraz części integracyjnej przygotowanej przez firmę zewnętrzną.

Spółka ponosi wydatki związane ze spotkaniem wyjazdowym, głównie zakwaterowania, wyżywienia, transportu, wynajmu sali konferencyjnej i programu integracyjnego. Program integracyjny jest przeprowadzony przez doświadczoną firmę na terenie sali konferencyjnej i ma na celu poprzez zajęcia logiczno-zręcznościowe poprawę koordynacji działań pomiędzy pracownikami, wzajemnej komunikacji oraz ćwiczenia logicznego myślenia.

W odniesieniu do programu integracyjnego (w godzinach popołudniowych mających charakter pozaszkoleniowy) możliwość uczestnictwa w nim jest dobrowolna.

Wydatki związane z organizacją spotkania szkoleniowo-integracyjnego, wymienione powyżej Spółka reguluje bezpośrednio w Ośrodku konferencyjnym.

W uzupełnieniu wniosku Spółka podała, że jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży towarów (działalność wyłącznie opodatkowana) od 1996r. Przedmiotem działalności Spółki jest głównie sprzedaż hurtowa stali nierdzewnej. Spółka prowadzi również działalność agentów zajmujących się sprzedażą stali nierdzewnej.

Organizacja wyjazdu szkoleniowo-integracyjnego dla pracowników jest związana z działalnością gospodarczą prowadzoną przez pracodawcę, służy tej działalności poprzez poszerzenie wiedzy pracowników w zakresie wykonywanych przez nich obowiązków służbowych, przywiązanie do pracodawcy, co przekłada się na lepszą jakość i wydajność pracy, docelowo ma służyć zwiększeniu przychodów.

Jednym ze sposobów takich działań ma być zorganizowanie wyjazdowych spotkań szkoleniowo-integracyjnych dla pracowników finansowanych ze środków obrotowych pracodawcy. Udział w wyjazdowym spotkaniu jest obowiązkowy dla wszystkich pracowników.

Spółka ponosi wszystkie płatności związane ze spotkaniem wyjazdowym, tj. zapewnia zakwaterowanie, wyżywienie, transport, wynajem sali konferencyjnej oraz pokrywa płatności związane z programem integracyjnym. Pracownicy nie ponoszą płatności związanych z wyjazdem szkoleniowo-integracyjnym. Przedmiotem nabycia usługi zgodnie z umową jest organizacja spotkania szkoleniowo-integracyjnego dla Spółki, przy czym faktura VAT wystawiona na Wnioskodawcę zawiera poszczególne elementy usługi, tj. gastronomię, usługi hotelowe oraz organizację szkolenia (w tej ostatniej pozycji mieści się poza wynajmem sali konferencyjnej organizacja programu integracyjnego).

Pomiędzy Spółką a podmiotem świadczącym usługę (zwanym dalej Organizatorem) jest zawarta umowa, na podstawie której Organizator zobowiązuje się zorganizować spotkanie szkoleniowo-integracyjne. Zakres usług zawiera: gastronomię, usługi hotelowe oraz organizację szkolenia – pozycja ta zawiera wynajem sali, nagłośnienie oraz program integracyjny. Program integracyjny jest przeprowadzony przez doświadczoną firmę na terenie sali konferencyjnej i ma na celu poprzez zajęcia logiczno-zręcznościowe w postaci gier zręcznościowych, taktycznych, planszowych, poprawę koordynacji działań pomiędzy pracownikami, szybkości reagowania, wzajemnej komunikacji, ćwiczenia logicznego myślenia. Ponieważ program integracyjny ma charakter motywacyjny i ma na celu zgranie zespołu pracowników i lepszą identyfikację z celami Spółki Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż zakup usługi integracyjnej służy prowadzonej działalności gospodarczej.

Z art 77(5) § 1 i 2 Ustawy Kodeks Pracy z dnia 26 czerwca 1974r. (Dziennik Ustaw poz. 94 nr 21 z 1998r. z późn. zm.) wynikają obowiązki Pracodawcy wobec pracowników wykonujących zadania służbowe poza miejscowością w której znajduje się siedziba pracodawcy, w związku z powyższym pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom koszty noclegów i wyżywienia w trakcie trwania szkolenia.

W odniesieniu do programu integracyjnego (w godzinach popołudniowych mających charakter pozaszkoleniowy) możliwość uczestnictwa w nim jest dobrowolna. Ponieważ w programie znajdują się m.in. gry zręcznościowe o charakterze sportowym Pracodawca nie narzuca pracownikom konieczności wykonywania wszystkich kategorii zręcznościowych. Ponieważ intencją pracodawcy jest, aby poprzez gry zespołowe motywować i zachęcić pracowników do wspólnych działań i budowania więzi, Spółka wynajmuje wyspecjalizowaną firmę zewnętrzną, która poprzez dobrze przygotowany i zaplanowany program przydziela poszczególnym zespołom pracowników zadania do wykonania.

W związku z powyższym zadano następujące pytania (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z dnia 16 lutego 2012r.):

  1. Czy Spółce będzie przysługiwać prawo do obniżenia podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur dokumentujących zakup usług w części dotyczącej organizacji szkolenia...
  2. Czy na gruncie ustawy VAT Spółka będzie zobowiązana rozpoznać nieodpłatnie otrzymane świadczenie na rzecz pracowników na gruncie art. 7 ust. 2 oraz art. 8 ust. 2 ustawy o VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy (stanowisko ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z dnia 16 lutego 2012r.):

Ad.1.

Spółce przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikające z faktury dokumentującej zakup usługi organizacji szkolenia. Pozostałe usługi, tj. gastronomia oraz usługa hotelowa nie korzysta z prawa do odliczenia podatku zgodnie z art. 88 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 z późn. zm.). Spółka stoi na stanowisku, iż wydatek związany z organizacją części integracyjnej pozostaje w związku z przedsiębiorstwem Spółki i ma na celu poprawę komunikacji wewnętrznej, motywacji do pracy, a także wzmocnienie identyfikacji pracowników ze Spółką.

Ad.2.

Przepisy art. 7 ust. 2 oraz art. 8 ust. 2 ustawy VAT definiują sytuacje, w których przekazanie (zużycie) towarów bez wynagrodzenia lub nieodpłatne świadczenia usług są traktowane na gruncie ustawy VAT jako czynności opodatkowane.

Jednakże w ocenie Spółki w związku z organizacją spotkania szkoleniowo-integracyjnego Spółka nie wykazuje czynności, które mogłaby uznać za czynności, o których mowa w art. 7 ust. 2 oraz art. 8 ust. 2. Beneficjentem spotkania jest przede wszystkim pracodawca poprzez poszerzenie wiedzy pracowników dotyczącej bieżącej działalności Spółki oraz jej poszczególnych departamentów. Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom koszty noclegów i wyżywienia w trakcie trwania szkolenia. W odniesieniu do usługi integracyjnej, od których Spółka odlicza podatek naliczony należy stwierdzić, iż organizacja tego typu zajęć wpływa na wzrost efektywności pracy pracowników i takie świadczenie należy powiązać z prowadzonym przez Spółkę przedsiębiorstwem, a to z kolei przesądza o tym, że czynność taka nie powinna podlegać opodatkowaniu VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do postanowień art. 86 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011r., kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

  1. z tytułu nabycia towarów i usług,
  2. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
  3. od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

– z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Zatem, stosownie do cyt. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostają spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Przy czym związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter pośredni lub bezpośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży – towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy bezpośrednio więc wiąże się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością przedsiębiorcy można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa, mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym osiąganymi przez podatnika przychodami. Aby jednak można było wskazać, iż określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo – skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić, gdy zakup towarów i usług nie przyczynią się bezpośrednio do uzyskania przychodu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotów.

W myśl art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Jak stanowi natomiast art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Jak wynika z przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu stanu faktycznego Spółka w ramach swojej działalności podejmuje działania mające na celu podnoszenie kwalifikacji kadry pracowniczej, budowanie relacji pracodawca – pracownik, poprawę komunikacji wewnątrz firmy oraz współpracy pomiędzy samymi pracownikami.

Jednym ze sposobów takich działań ma być zorganizowanie wyjazdowych spotkań szkoleniowo-integracyjnych dla pracowników finansowanych ze środków obrotowych pracodawcy. Udział w wyjazdowym spotkaniu jest obowiązkowy dla wszystkich pracowników. Program wyjazdu składa się z części szkoleniowej przygotowanej wewnętrznie przez menadżerów działów, prezentujących informacje o osiągniętych wynikach, strategii, wyznaczonych celach biznesowych, nowych produktach i ich zastosowaniach itp. oraz części integracyjnej przygotowanej przez firmę zewnętrzną. Organizacja wyjazdu szkoleniowo-integracyjnego dla pracowników jest związana z działalnością gospodarczą prowadzoną przez pracodawcę, służy tej działalności poprzez poszerzenie wiedzy pracowników w zakresie wykonywanych przez nich obowiązków służbowych, przywiązanie do pracodawcy, co przekłada się na lepszą jakość i wydajność pracy, docelowo ma służyć zwiększeniu przychodów.

Przedmiotem nabycia zgodnie z umową jest usługa organizacji spotkania szkoleniowo-integracyjnego, przy czym faktura VAT wystawiona na Wnioskodawcę zawiera poszczególne elementy usługi, tj. gastronomię, usługi hotelowe oraz organizację szkolenia (w tej ostatniej pozycji mieści się poza wynajmem sali konferencyjnej organizacja programu integracyjnego).

Zakres usług wynikający z umowy zawiera: gastronomię, usługi hotelowe oraz organizację szkolenia – pozycja ta zawiera wynajem sali, nagłośnienie oraz program integracyjny, który ma charakter motywacyjny i ma na celu zgranie zespołu pracowników i lepszą identyfikację z celami Spółki. Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż zakup usługi integracyjnej służy prowadzonej działalności gospodarczej.

Program integracyjny jest przeprowadzony przez doświadczoną firmę na terenie sali konferencyjnej (w godzinach popołudniowych mających charakter pozaszkoleniowy) i możliwość uczestnictwa w nim jest dobrowolna. Ponieważ w programie znajdują się m.in. gry zręcznościowe o charakterze sportowym Pracodawca nie narzuca pracownikom konieczności wykonywania wszystkich kategorii zręcznościowych.

Spółka podała, że jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży towarów (działalność wyłącznie opodatkowana).

Mając powyższe na uwadze wskazać należy, iż zasadniczo każde świadczenie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinno być uznawane za odrębne i niezależne, jednak w sytuacji gdy kilka świadczeń obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia jedną usługę, usługa ta nie powinna być sztucznie dzielona dla celów podatkowych. Jeżeli zatem dwa lub więcej niż dwa świadczenia (lub czynności) dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta są tak ściśle związane, że obiektywnie tworzą one w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jednolite świadczenie do celów stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Usługę należy uznać za usługę pomocniczą w stosunku do świadczenia zasadniczego, jeśli nie stanowi ona dla klienta celu samego w sobie, lecz jest środkiem w skutecznym wykorzystaniu świadczenia zasadniczego. Ważne jest, czy świadczenia są ze sobą ściśle powiązane w taki sposób, że samodzielnie nie przynoszą wymaganej praktycznej korzyści z punktu widzenia przeciętnego konsumenta. Nie ma znaczenia subiektywny punkt widzenia dostawcy lub odbiorcy świadczenia. Istnienie jednego świadczenia złożonego nie jest wykluczone z tego powodu, że do poszczególnych elementów wykazane są odrębnie ceny. Jeżeli jednak w skład świadczonej usługi wchodzić będą czynności, które nie służą wyłącznie wykonaniu czynności głównej, zasadniczej, lecz mogą mieć również charakter samoistny, to wówczas nie ma podstaw dla traktowania ich jako elementu usługi kompleksowej.

Z przedstawionego wyżej stanu faktycznego wynika, iż faktura VAT wystawiona na Wnioskodawcę zawiera: gastronomię, usługi hotelowe oraz organizację szkolenia (w tej ostatniej pozycji mieści się poza wynajmem sali konferencyjnej organizacja programu integracyjnego).

Na podstawie powyższych uregulowań, w okolicznościach przedstawionych we wniosku, stwierdzić należy, że jeżeli nabyta usługa organizacji szkolenia, w której mieści się poza wynajmem sali konferencyjnej organizacja programu integracyjnego, obiektywnie tworzy – w aspekcie gospodarczym - jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to na podstawie przepisów art. 86 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT, Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany w fakturach dokumentujących jej wykonanie, o ile nie zachodzą przesłanki wykluczające to prawo określone w art. 88 ustawy oraz faktycznie – jak podano we wniosku – Wnioskodawca prowadzi działalność wyłącznie opodatkowaną i organizacja wyjazdowych spotkań szkoleniowo-integracyjnych jest związana z działalnością gospodarczą prowadzoną przez Wnioskodawcę i służy tej działalności poprzez poszerzenie wiedzy pracowników w zakresie wykonywanych przez nich obowiązków służbowych, przywiązanie do pracodawcy, co przekłada się na lepszą jakość i wydajność pracy i docelowo ma służyć zwiększeniu przychodów.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy, że Spółce przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup usługi organizacji szkolenia należało uznać za prawidłowe.

Odnośnie natomiast prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT z faktury dokumentującej zakup usług gastronomicznych i hotelowych, to zgodnie z powołanym już art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

W związku z powyższym Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakup usługi gastronomicznej i usługi hotelowej.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, że pozostałe usługi tj. gastronomia oraz usługa hotelowa nie korzysta z prawa do odliczenia podatku naliczonego należało uznać za prawidłowe.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą również kwestii ewentualnego opodatkowania nieodpłatnego otrzymania świadczeń przez pracowników na gruncie art. 7 ust. 2 oraz 8 ust. 2 ustawy o VAT.

Należy wskazać, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy. Zgodnie z tym przepisem, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie.

Ustawodawca jednakże przewidział od powyższej reguły wyjątki, które zostały zawarte – w przypadku dostawy towarów w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT oraz - w przypadku świadczenia usług w art. 8 ust. 2 ww. ustawy.

W myśl art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2011r., przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Z powyższego wynika, że istotą dostawy towarów jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Mowa jest tu o tego rodzaju czynności, która daje otrzymującemu towar prawo do postępowania z nim jak właściciel. Definicja ta wskazuje, iż istotny jest przede wszystkim ekonomiczny, a nie prawny aspekt transakcji, bowiem w przypadku tym nie musi nastąpić przeniesienie własności towarów w rozumieniu prawa cywilnego.

Spośród czynności „przeniesienia prawa rozporządzenia towarami jak właściciel” można wymienić takie czynności jak: sprzedaż, zamianę oraz każdą inną transakcję, która w aspekcie ekonomicznym będzie prowadziła do podobnego rezultatu, tj. nie tylko uprawnienia do korzystania z nabytych towarów, ale i obciążenia oraz wyzbycia się własności.

Powyższego przepisu art. 7 ust. 2 nie stosuje się, zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy o VAT, do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Z analizy cytowanych wyżej przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa podatnika, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tego towaru, z wyjątkiem przekazania towarów stanowiących drukowane materiały reklamowe i informacyjne bądź spełniających warunki do uznania ich za prezenty o małej wartości lub próbki. Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie tych towarów pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania).

Stosownie natomiast do art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

W myśl natomiast art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Z wniosku wynika, że Wnioskodawca ponosi wszystkie płatności związane ze spotkaniem wyjazdowym, tj. zapewnia zakwaterowanie, wyżywienie, transport, wynajem sali konferencyjnej oraz pokrywa płatności związane z programem integracyjnym. Pracownicy nie ponoszą płatności związanych z wyjazdem. Udział w wyjazdowym spotkaniu jest obowiązkowy dla wszystkich pracowników. W ramach wyjazdu organizowany jest program integracyjny, który jest przeprowadzony przez doświadczoną firmę na terenie sali konferencyjnej i ma na celu poprzez zajęcia logiczno-zręcznościowe w postaci gier zręcznościowych, taktycznych, planszowych, poprawę koordynacji działań pomiędzy pracownikami, szybkości reagowania, wzajemnej komunikacji, ćwiczenia logicznego myślenia. Ponieważ program integracyjny ma charakter motywacyjny i ma na celu zgranie zespołu pracowników i lepszą identyfikację z celami Spółki Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż zakup usługi integracyjnej służy prowadzonej działalności gospodarczej.

Z powyższego opisu stanu faktycznego wynika, że w omawianej sprawie nie dochodzi ani do dostawy towarów – w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT ani do nieodpłatnego przekazania przez Wnioskodawcę towarów należących do jego przedsiębiorstwa zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, gdyż jak wskazano we wniosku, przedmiotem nabycia przez Wnioskodawcę nie są towary w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT.

Odnośnie natomiast opodatkowania usług wskazać należy, że treść powołanych wyżej przepisów wskazuje, iż aby uznać dane świadczenie za opodatkowane podatkiem VAT musi ono być odpłatne w myśl art. 8 ust. 1 w zw. z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, bądź też nieodpłatne, ale spełniające warunki wynikające z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT.

Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Dlatego dla ustalenia czy konkretne nieodpłatne świadczenie podlega opodatkowaniu istotne jest więc ustalenie celu takiego świadczenia.

Z wniosku wynika, iż w odniesieniu do nabywanych usług szkoleniowo-integracyjnych, które Wnioskodawca nieodpłatnie przekazuje swoim pracownikom Wnioskodawca nie uzyska żadnego wynagrodzenia. Tym samym nie można przedmiotowych usług uznać za odpłatne, zatem nie stanowią usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.

Aby natomiast nieodpłatne świadczenie usług podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT w rozumieniu art. 8 ust. 2 pkt 2, musi ono służyć celom innym niż działalność gospodarcza Wnioskodawcy. Za usługi niezwiązane z działalnością gospodarczą należy uznać wszelkie usługi, których świadczenie odbyło się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności gospodarczej.

Analiza przedstawionego stanu faktycznego na tle powołanych wyżej przepisów prowadzi do wniosku, iż nieodpłatne świadczenie przez Wnioskodawcę usługi szkoleniowo - integracyjnej dla pracowników służy celom prowadzonej działalności gospodarczej. Udział w wyjazdowym spotkaniu jest bowiem obowiązkowy dla wszystkich pracowników i część szkoleniowa spotkania ma na celu prezentację informacji o osiągniętych wynikach, strategii, wyznaczonych celach biznesowych, nowych produktach i ich zastosowaniach, a część dotycząca spotkania integracyjnego (udział w niej jest dobrowolny) ma na celu poprzez zajęcia logiczno-zręcznościowe w postaci gier zręcznościowych, taktycznych, planszowych, poprawę koordynacji działań pomiędzy pracownikami, szybkości reagowania, wzajemnej komunikacji, ćwiczenia logicznego myślenia, a więc jak wskazał Wnioskodawca ma charakter motywacyjny i ma na celu zgranie zespołu pracowników i lepszą identyfikację z celami Spółki.

Jak z powyższego wynika, organizacja wyjazdowego spotkania szkoleniowo-integracyjnego związana jest z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą, zatem uznać należy, że usługi te są wykonywane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej i ich świadczenie na rzecz pracowników nie jest zrównane z odpłatnym świadczeniem usług na podstawie art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy, że w związku z organizacją spotkania szkoleniowo-integracyjnego nie wykazuje czynności, które należałoby uznać za czynności o których mowa w art. 7 ust. 2 oraz art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Należy zauważyć, że niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj