Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-112/12-2/MK
z 24 kwietnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3/443-112/12-2/MK
Data
2012.04.24



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
faktura korygująca


Istota interpretacji
zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w związku z fakturą korygującą



Wniosek ORD-IN 432 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 03.01.2012 r. (data wpływu 27.01.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w związku z fakturą korygującą – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.01.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w związku z fakturą korygującą.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie hurtowej sprzedaży towarów na terenie całej Polski. Z uwagi na dużą skalę prowadzonej działalności Spółka w każdym miesiącu dokonuje dużej liczby transakcji zarówno działając jako dostawca i jako nabywca towarów. Wnioskodawca nabywając od kontrahentów towary (po ich otrzymaniu) w momencie uzyskania od nich faktur VAT dokumentujących sprzedaż towarów, dokonuje pełnego odliczenia podatku z pierwotnej faktury w ustawowym terminie wynikającym z art. 86 ust. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - dalej „Ustawa o podatku VAT”).

Wnioskodawca bardzo często uprawniony jest do otrzymania od swoich kontrahentów rabatów potransakcyjnych. Zgodnie z umowami handlowymi zawartymi między Wnioskodawcą a kontrahentami, po spełnieniu przez Wnioskodawcę warunków uprawniających do uzyskania rabatu, Wnioskodawca wystawia notę księgową która stanowi dla kontrahenta wezwanie do wystawienia faktury korygującej na kwotę przysługującego Wnioskodawcy rabatu.

Na podstawie otrzymanej noty kontrahent zobowiązany jest do wystawienia faktury korygującej zgodnie z przepisami Ustawy o podatku VAT oraz Rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2011 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Następnie, po otrzymaniu od kontrahenta faktury korygującej, Wnioskodawca zgodnie z art. 86 ust. l0a Ustawy o podatku VAT, w przypadku gdy dokonał wcześniej odliczenia kwoty podatku naliczonego wynikającej z faktury VAT wystawionej przez kontrahenta, dokonuje obniżenia kwoty podatku naliczonego w momencie otrzymania faktury korygującej wystawionej przez kontrahenta w związku z przysługującym Wnioskodawcy rabatem potransakcyjnym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca zgodnie z art. 86 ust. l0a Ustawy o podatku VAT zobowiązany jest do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego wykazanej na fakturze korygującej wystawionej przez Kontrahenta z tytułu rabatu potransakcyjnego w rozliczeniu za okres, w którym Wnioskodawca otrzymał przedmiotową fakturę korygującą...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Stosownie do zapisu art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. ustawy o podatku VA T, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy o podatku VAT.

Zatem, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy spełnione są określone warunki tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Bez wątpienia, zakupione przez Wnioskodawcę towary będące zaopatrzeniem placówek handlowych prowadzonych przez Wnioskodawcę są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych przez Wnioskodawcę, w związku z czym przysługuje Wnioskodawcy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z przedmiotowych dostaw.

Stosownie do art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o podatku VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Natomiast, zgodnie z art. 86 ust 11 ustawy o VAT, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Wnioskodawca dokonuje obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktury VAT wystawionej przez Kontrahenta w powyższych ustawowych terminach. Następnie, po otrzymaniu od Kontrahenta faktury korygującej z tytułu przysługującego Wnioskodawcy rabatu potransakcyjnego, zgodnie z art. 86 ust.10a Ustawy o podatku VAT, w przypadku gdy Wnioskodawca dokonał wcześniej odliczenia kwoty podatku naliczonego wynikającej z faktury VAT wystawionej przez Kontrahenta, Wnioskodawca dokonuje obniżenia kwoty podatku naliczonego w momencie otrzymania faktury korygującej wystawionej przez Kontrahenta w związku z przysługującym Wnioskodawcy rabatem potransakcyjnym.

Podsumowując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że zgodnie z art. 86 ust. 10a Ustawy o podatku VAT, w przypadku pełnego odliczenia kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT wystawionej przez Kontrahenta, a następnie otrzymania od Kontrahenta faktury korygującej w związku z przysługującym Wnioskodawcy rabatem potransakcyjnym, Wnioskodawca jest zobowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego o kwotę podatku VAT wynikającą z faktury korygującej wystawionej przez Kontrahenta w rozliczeniu za okres, którym Wnioskodawca otrzymuje przedmiotową fakturę korygującą.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do brzmienia art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl ust. 10a ww. artykułu w przypadku gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, o której mowa w art. 29 ust. 4a lub 4c, jest on obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę korektę faktury otrzymał. Jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia.

Na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy (...).

Stosownie do ust. 4 powyższego artykułu, podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b.

W myśl ust. 4a ww. artykułu, w przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano. Przepis ust. 4a stosuje się odpowiednio w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia korekty faktury do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna (art. 29 ust. 4c ustawy).

Na mocy art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Szczegółowe zasady wystawiania faktur VAT (w tym faktur korygujących) uregulowane zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360).

Zgodnie z § 13 ust. 1 ww. rozporządzenia, w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą. Stosownie do brzmienia § 14 ust. 1 ww. rozporządzenia, fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. W myśl ust. 3 ww. paragrafu faktura korygująca wystawiana w przypadku pomyłek, o których mowa w ust. 1, zawiera dane określone w ust. 2 pkt 1 i pkt 2 lit. a, kwoty podane w omyłkowej wysokości oraz kwoty w wysokości prawidłowej.

Z opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca nabywając od kontrahentów towary (po ich otrzymaniu) w momencie uzyskania od nich faktur VAT dokumentujących sprzedaż towarów, dokonuje pełnego odliczenia podatku z pierwotnej faktury. Wnioskodawca bardzo często uprawniony jest do otrzymania od swoich kontrahentów rabatów potransakcyjnych. Zgodnie z umowami handlowymi zawartymi między Wnioskodawcą a kontrahentami, po spełnieniu przez Wnioskodawcę warunków uprawniających do uzyskania rabatu, Wnioskodawca wystawia notę księgową która stanowi dla kontrahenta wezwanie do wystawienia faktury korygującej na kwotę przysługującego Wnioskodawcy rabatu. Na podstawie otrzymanej noty kontrahent zobowiązany jest do wystawienia faktury korygującej. Po otrzymaniu od kontrahenta faktury korygującej, w przypadku gdy dokonał wcześniej odliczenia kwoty podatku naliczonego wynikającej z faktury VAT wystawionej przez kontrahenta, dokonuje obniżenia kwoty podatku naliczonego w momencie otrzymania faktury korygującej wystawionej przez kontrahenta w związku z przysługującym Wnioskodawcy rabatem potransakcyjnym.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że skoro Spółka dokonała obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur otrzymanych od kontrahentów, to w sytuacji otrzymania faktur korygujących do przedmiotowych faktur - będzie obowiązana do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym te korekty faktur otrzyma, zgodnie z art. 86 ust. 10a ustawy.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj