Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
1061-IPTPB3.4511.116.2016.2.MK
z 5 maja 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 lutego 2016 r. (data wpływu 16 lutego 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 25 kwietnia 2016 r. (data wpływu 27 kwietnia 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku naliczenia i odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy od wypłaconych odsetek w związku z opóźnieniem wypłaty 14-tej pensji (nagrody rocznej) na rzecz uprawnionych pracowników Spółki – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lutego 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku naliczenia i odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy od wypłaconych odsetek w związku z opóźnieniem wypłaty 14-tej pensji (nagrody rocznej) na rzecz uprawnionych pracowników Spółki.

Z uwagi na braki wniosku, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 w związku z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), pismem z dnia 13 kwietnia 2016 r., nr IPTPB3.4511.116.2016.1.MK (doręczonym w dniu 19 kwietnia 2016 r.), wezwał Wnioskodawcę do jego uzupełnienia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. W odpowiedzi na ww. wezwanie dnia 27 kwietnia 2016 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku (nadane w dniu 25 kwietnia 2016 r.).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Pracownikom Wnioskodawcy spełniającym warunki wynikające z Regulaminu wynagradzania przysługuje dodatkowa nagroda roczna 14-ta pensja. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.; dalej: „ustawa PIT”) jest to przychód ze stosunku pracy. Wypłata nagrody zgodnie z Regulaminem wynagradzania u Wnioskodawcy, następuje zawsze do dnia 15 lutego roku następnego.

Mając na uwadze utrzymującą się trudną sytuację ekonomiczną Wnioskodawcy, a w szczególności brak jej płynności finansowej w dniu 13 stycznia 2016 r. zostało zawarte Porozumienie pomiędzy „Organizacjami Związkowymi” a Pracodawcą – Wnioskodawcą. Strony działając w dobrej wierze zgodnie postanowiły, że 14-ta pensja za 2015 r. dla uprawnionych pracowników Wnioskodawcy zostanie wypłacona w terminie do dnia 1 czerwca 2016 r.

Wnioskodawca jako pracodawca zobowiązał się również do wypłaty na rzecz swoich pracowników odsetek ustawowych z tytułu przesunięcia wypłaty 14-tej pensji względem terminu wypłaty obowiązującego w latach poprzednich, naliczanych począwszy od dnia 15 lutego 2016 r.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku):

Czy Wnioskodawca działając jako płatnik powinien naliczyć i odprowadzić zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłacanych odsetek w związku z opóźnieniem wypłaty 14-tej pensji (nagrody rocznej) na rzecz uprawnionych pracowników Spółki?

Zdaniem Wnioskodawcy (po uzupełnieniu wniosku), nie będzie On zobowiązany do naliczenia i odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłaconych odsetek w związku z opóźnieniem wypłaty 14-tej pensji (nagrody rocznej, dalej: „Nagroda”) na rzecz uprawnionych pracowników Spółki.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy PIT opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Mając powyższe na uwadze należy podkreślić, że opodatkowaniu PIT podlegają więc wszelkie dochody osiągane przez podatnika, z wyjątkiem tych dochodów, które zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę jako zwolnione z podatku, bądź od których zaniechano poboru podatku, w drodze rozporządzenia wydanego przez Ministra Finansów.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy PIT, źródłem przychodu są stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.

Na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy PIT, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19, art. 20 ust. 3 i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Natomiast mocą art. 12 ust. 1 ustawy PIT, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Użyty w art. 12 ust. 1 ustawy PIT zwrot „w szczególności” oznacza, że wymienione kategorie przychodów nie są zestawieniem wyczerpującym i zostały przez ustawodawcę wskazane jedynie przykładowo. Przychodem ze stosunku pracy są więc wszelkie świadczenia pracodawcy skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, dla którego źródłem pozostaje stosunek pracy.

Natomiast na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy PIT, wolne od podatku dochodowego są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1.

Ustawodawca wskazał, że osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane dalej „zakładami pracy”, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy – wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej (art. 31 ustawy PIT). Jednocześnie płatnicy, o których mowa w art. 31 i art. 33-35, przekazują, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika wykonuje swoje zadania, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nic posiada siedziby. Jeżeli między kwotą potrąconego podatku a kwotą wpłaconego podatku występuje różnica, należy ją wyjaśnić w deklaracji, której mowa w ust. la. (art. 38 ust. 1 ustawy PIT).

Nagroda wypłacana przez Spółkę na rzecz uprawnionych pracowników ma charakter świadczenia wypłacanego przez Wnioskodawcę corocznie i pozostaje w bezpośrednim związku ze stosunkiem pracy łączącym pracowników i Spółkę. Niewątpliwie więc Nagroda stanowi przychód pracowników uprawnionych, powstający co do zasady w momencie otrzymania Nagrody przez podatnika (postawienia do jego dyspozycji).

Na podstawie Porozumienia z dnia 13 stycznia 2016 r. zawartego pomiędzy Zarządem Wnioskodawcy, a reprezentującymi pracowników Spółki związkami zawodowymi ustalono, że wypłata Nagrody nastąpi z opóźnieniem, tj. w terminie 1 czerwca 2016 r.

Na podstawie Porozumienia Strony ustaliły w dobrej wierze, że o ile właściwy termin wypłaty Nagrody wynika w istocie z Regulaminu wynagradzania, to ze względu na złą sytuacją finansową Spółki, wypłata przedmiotowego świadczenia będzie podlegać przesunięciu.

Zgodnie z art. 300 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r., poz. 1502, z późn. zm.) oraz art. 481 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2016 r., poz. 380, z późn. zm.), w przypadku, gdy wynagrodzenie zostanie wypłacone po terminie, pracownik ma prawo do ustawowych odsetek za czas opóźnienia.

Na podstawie Porozumienia Strony potwierdziły uprawnienie pracowników Spółki do żądania odsetek od wypłaconej z opóźnieniem Nagrody, w wyniku czego postanowienie Porozumienia odnoszące się do odsetek nie stanowi samoistnej podstawy ich wypłaty – ta bowiem, jak zostało wskazane powyżej, ma umocowanie ustawowe.

W konsekwencji, według Wnioskodawcy, wypłacone odsetki będą korzystały ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy PIT, a Wnioskodawca, działając w sprawie jako płatnik, nie będzie zobowiązany do naliczenia i odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłaconych odsetek w związku z opóźnieniem wypłaty Nagrody.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają zatem wszelkie dochody osiągane przez podatnika, z wyjątkiem tych dochodów, które zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę jako zwolnione z podatku, bądź od których zaniechano poboru podatku, w drodze rozporządzenia wydanego przez Ministra Finansów.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, źródłem przychodu są stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.

Jak stanowi art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19, art. 25b i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Natomiast w myśl art. 12 ust. 1 powołanej ustawy, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Użyty powyżej zwrot „w szczególności” oznacza, że wymienione kategorie przychodów zostały wskazane jedynie przykładowo. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 tej ustawy.

Z powołanego powyżej przepisu art. 21 ust. 1 pkt 95 ww. ustawy wynika, że zwolnienie to dotyczy wyłącznie odsetek od nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułu osiągania przychodów m.in. ze stosunku pracy, tj. przychodów, o których mowa w art. 12 ust. 1.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że pracownikom Wnioskodawcy, spełniającym warunki wynikające z Regulaminu wynagradzania, przysługuje dodatkowa nagroda roczna 14-ta pensja, zaliczana zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako przychód ze stosunku pracy. Wypłata nagrody następuje zawsze do dnia 15 lutego roku następnego. Mając na uwadze utrzymującą się trudną sytuację ekonomiczną Wnioskodawcy w dniu 13 stycznia 2016 r. zostało zawarte Porozumienie pomiędzy Organizacjami Związkowymi a Pracodawcą (Wnioskodawcą). Strony działając w dobrej wierze zgodnie postanowiły, że 14-ta pensja za 2015 r. zostanie wypłacona w terminie do dnia 1 czerwca 2016 r. Wnioskodawca jako pracodawca zobowiązał się również do wypłaty na rzecz swoich pracowników odsetek ustawowych z tytułu przesunięcia wypłaty 14-tej pensji względem terminu wypłaty obowiązującego w latach poprzednich, naliczanych począwszy od dnia 15 lutego 2016 r.

Biorąc pod uwagę przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, że odsetki od dodatkowej nagrody rocznej (tzw. 14-tej pensji), wypłaconej na podstawie Porozumienia zawartego dnia 13 stycznia 2016 r. pomiędzy Wnioskodawcą a Organizacjami Związkowymi będą stanowić element składowy dodatkowej nagrody, ponieważ strony zgodnie postanowiły, że 14-ta pensja za 2015 r. dla uprawnionych pracowników Wnioskodawcy zostanie wypłacona w terminie do dnia 1 czerwca 2016 r. Zatem, termin wypłaty dodatkowej nagrody został przesunięty z 15 lutego 2016 r. na dzień 1 czerwca 2016 r. W konsekwencji, wypłacone przez Wnioskodawcę „odsetki” nie będą stanowiły odsetek z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń. W takim przypadku nie może być mowy o nieterminowej wypłacie dodatkowej nagrody.

W myśl przepisu art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane dalej „zakładami pracy”", są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy – wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Stosownie do art. 38 ust. 1 ww. ustawy, płatnicy, o których mowa w art. 31 i 33-35, przekazują, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika wykonuje swoje zadania, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. Jeżeli między kwotą potrąconego podatku a kwotą wpłaconego podatku występuje różnica, należy ją wyjaśnić w deklaracji, o której mowa w ust. 1a.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że odsetki od dodatkowej nagrody rocznej (14-tej pensji) – jako element składowy nagrody – nie mogą być zwolnione z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nie są to odsetki w rozumieniu tego przepisu prawa, tj. nie są to odsetki od nieterminowej wypłaty nagrody rocznej. Dlatego też odsetki od ww. nagrody – jako niezwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych – stanowią przychód pracownika ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ww. ustawy, od którego Wnioskodawca jako płatnik obowiązany jest do obliczenia, poboru i odprowadzenia na konto właściwego urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych zgodnie z art. 31 i art. 38 ww. ustawy.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego …., po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj